Podwyższenie alimentów po 20 latach? - Forum Prawne

 

Podwyższenie alimentów po 20 latach?

Dzień dobry, W 1999 roku (miałem wtedy ~2 lata) zostały zasądzone alimenty na mnie, które ma płacić ojciec. Wysokość tych alimentów to mniej niż 200 złotych na miesiąc. Aktualnie studiuje stacjonarnie i nadal pobieram alimenty. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
13-11-2019, 22:53  
rurken
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie Podwyższenie alimentów po 20 latach?

Dzień dobry,

W 1999 roku (miałem wtedy ~2 lata) zostały zasądzone alimenty na mnie, które ma płacić ojciec. Wysokość tych alimentów to mniej niż 200 złotych na miesiąc. Aktualnie studiuje stacjonarnie i nadal pobieram alimenty.

Alimenty nigdy nie były podwyższane. Matka nigdy się tym nie zainteresowała (głównie z uwagi na choroby psychiczne), a ja dopiero teraz zrozumiałem, że mogę się o takie coś ubiegać.

Problem taki, że wyczytałem, że alimenty dla osoby pełnoletniej mogą być podwyższane tylko w przypadku, gdy nie mogę się samemu utrzymać.

Nie mam dochodu (oprócz alimentów), matka też nie ma dochodu. Z uwagi na kiepską sytuację otrzymuję z uczelni Stypendium Socjalne i otrzymuję Kredyt Studencki, dzięki czemu mogę się jakoś utrzymać.

I tutaj się tworzy lekki paradoks: dzięki temu, że mam kiepską sytuację, to nie mam aż tak kiepskiej sytuacji, i nawet jestem w stanie się samemu utrzymać.

Więc jak w końcu z tą moją sytuacją? Czy mogę się (z realną szansą na sukces) ubiegać o te alimenty?

Dodam, że ojciec ma również kiepską sytuację (nie wiem dokładnie), był skazany (kilka razy?) za niewywiązywanie się z płacenia alimentów, jest bezskuteczność w egzekucji i otrzymuję alimenty z Funduszu Alimentacyjnego.

Jest sens coś się starać, jeśli można prosić o taką poradę bazując na Waszym doświadczeniu?

Dziękuję
rurken jest off-line  
14-11-2019, 00:36  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.784
Domyślnie RE: Podwyższenie alimentów po 20 latach?

Oczywiście, że jest sens. Sam brak chęci do alimentacyjnego nie ma znaczenia. Liczą się możliwości pozwanego i uzasadnione potrzeby uprawnionego. Sąd weźmie pod uwagę, z w posiada Pan kredyt, należy w pozwie podkreślić, że jest to dług który wynika bezpośrednio z działania pozwanego który nie poczuwa się do obowiązku alimentacyjnego i to Pan będzie go musiał spłacić - inaczej mówiąc gdyby Pana utrzymywał nie byłoby kredytu.
Przygotować kosztorys swoich potrzeb i faktury imienne oraz racHanki za mieszkanie. Może Pan dołączyć zaświadczenie o dochodach matki i określić w jaki sposób ona wywiązuje się ze swojej części alimentacyjnego -np opłaca rachunki.
robinsonik jest off-line  
14-11-2019, 09:46  
rozapcp
Stały bywalec
 
Posty: 4.810
Domyślnie RE: Podwyższenie alimentów po 20 latach?

Zgadzam się z Robinsonikiem. Dodam, że trzeba przygotować wykaz wydatków - mnóstwo informacji o tym znajdziesz i na tym forum. Opłaci Ci się wnioskować, bo FA płaci obecnie 500 zł, a może kwota ta wkrótce trochę wzrośnie.
rozapcp jest off-line  
19-11-2019, 11:04  
Małgorzata-SO
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Podwyższenie alimentów po 20 latach?

Podstawą jest 138 KRO, czyli zmiana stosunków, w tym momencie upływ czasu od daty zasądzenia wcześniejszych alimentów. Potrzeby wzrosły, zmieniły się pod względem jakościowym i ilościowym. Jeśli chodzi o niniejszy stan faktyczny, to osobie, która podjęła studia przysługuje od rodziców roszczenie alimentacyjne w zasadzie do ich ukończenia.

I dwie kwestie - jeśli dziecko zaniedbuje studia, ma złe oceny - może to być przesłanką negatywną (SN sygn. akt I CKN 499/97) "Należyte przygotowanie dziecka do przyszłej pracy zawodowej może także obejmować studia wyższe, jeżeli uzdolnienia dziecka, jego ambicje i wytrwałość okażą się wystarczające do tego, ażeby studia te nie tylko rozpocząć, ale i kontynuować i pomyślnie zakończyć. Zaktualizowany przez podjęcie studiów obowiązek alimentacyjny rodziców może jednakże ustać w razie braku pozytywnych wyników studiów". Trzeba wskazać, iż studia oraz nauka są dla Pani istotnym krokiem zmierzającym do uzyskania danego zawodu.

I drugim jest możliwość (bądź nie) samodzielnego utrzymania się. Dołączyć faktury, paragony. Pisać pozew i do sądu.
Małgorzata-SO jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Podwyższenie alimentów po 10 latach (odpowiedzi: 1) Witam, w tym roku kończę 19 lat i zamierzam wyprowadzić się z domu rodzinnego do innego miasta. Mam w planach podjąć studia zaoczne, które jak...
§ podwyższenie alimentów (odpowiedzi: 1) Witam,proszę o pomoc w sprawie podwyzszenia alimentów,ojciec dziecka od 2 lat mieszka w Wielkiej Brytanii,od 11 lat płaci po 300 zł mc na corkę,w...
§ Terminowe płacenie alimentów, ugoda i podwyższenie alimentów (odpowiedzi: 4) witam, mam takie pytanie, jakieś 9 miesięcy temu, złożyłam pozew do sądu o alimenty dla małoletniego syna w kwocie 300zl gdyz zależało mi na...
§ podwyższenie alimentów po 10 latach (odpowiedzi: 52) Witajcie. Postanowiłam zawalczyć o podwyższenie alimentów na dzieci. Ostatni raz robiłam to 10 lat temu i... była to ciężka przeprawa - ich...
§ Podwyższenie alimentów od ojca i zwrot należnych alimentów (odpowiedzi: 1) Witam, jestem w sytuacji, gdzie mój ojciec od jakichś 10 lat ma zarządzone alimenty na mnie i mojego brata po 25% dochodów, dokładniej emerytury...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:06.