Zakup mieszkania - Forum Prawne

 

Zakup mieszkania

Szanowna Pani Mecenas, Mam takie pytanie, otóż zamierzam się rozwieść z małżonką z powodu braku wspólnego pożycia oraz zaniku więziu emocjonalnych. Po ślubie kupiliśmy na kredyt hipoteczny – który już został spłacony - wspólnie mieszkanie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
16-10-2020, 00:06  
xaafuun
Użytkownik
 
xaafuun na Forum Prawnym
 
Posty: 77
Domyślnie Zakup mieszkania

Szanowna Pani Mecenas,
Mam takie pytanie, otóż zamierzam się rozwieść z małżonką z powodu braku wspólnego pożycia oraz zaniku więziu emocjonalnych.
Po ślubie kupiliśmy na kredyt hipoteczny – który już został spłacony - wspólnie mieszkanie w którym jeszcze wspólnie mieszkamy i którego oboje jesteśmy właścicielami.
W związku z tym, że zamierzamy się rozwieść, trzeba znaleźć drugie lokum do zamieszkania dla mnie – które częściowo będzie finansowane kredytem a częściwo z oszczędności z moich zarobków, które są we wspólnocie majątkowej. W obecnym mieszkaniu zostanie żona, wraz z dwójką małoletnich dzieci. Pomysł jest taki, by po śmierci, każde z dzieci dostało na tzw. dobry start mieszkanie.
Pytanie jest następujące – jak najlepiej kupić tą drugą nieruchomość by było z nią jak najmniej problemów podczas rozwodu i by była ona tylko moją własnością?
Przed orzeczeniem rozwodu, po orzeczeniu prawomocnym rozwodu, po podpisaniu intercyzy czy też po podziale majątku wspólnego małżonków?

Pozdrawiam
Rafał
xaafuun jest off-line  
17-10-2020, 18:39  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 1.382
Domyślnie RE: Zakup mieszkania

Nie 'mecenas' i nie 'Pani' bo tu są, i osoby bez tego tytułu, i też płci męskiej, to ogólnodostępne forum.

Intercyzy to nie podpiszecie po ślubie. (to nazwa dla umowy przed zawarciem związku).
Albo - zakończyć sprawnie rozwód i kupować co najmniej dzień po tym gdy wyrok będzie prawomocny (i z jego odpisem i taką klauzulą do notariusza, on o to zapyta, podobnie bank - jeśli z kredytu).
Albo - notariusz i rozdzielność majątkowa (nie musi być podziału majątku), to najszybciej, ale kosztowne.
Albo - sąd rejonowy i pozew o rozdzielność (jeśli żona go uzna, to najtańsza opcja).

Podział majątku może się odbyć i za 20 lat (to uprawnienie się nie przedawnia, nie ma znaczenia do zakupu nowych nieruchomości, samochodów itp, warto wiedzieć że dla banku można mieć inną zdolność w zależności od wpisu w KW dotychczasowego mieszkanie, to konkretny bank wskaże jak dla niego lepiej, ale dla banku - nadal jesteś kredytobiorcą tego starego mieszkania).

Temat podziału majątku i przyszłej własności (np dziedziczenia) - to odrębna kwestia. Ważne jest że - z kredytu na dotychczasowe mieszkanie sąd ani żona (była) - Ciebie nie zwolnią, może to zrobić bank (zupełnie nie ma w tym interesu, nie zrobi tego).
krzysieksiema jest off-line  
17-10-2020, 23:58  
xaafuun
Użytkownik
 
xaafuun na Forum Prawnym
 
Posty: 77
Domyślnie RE: Zakup mieszkania

Witam,
Dziękuję za odpisanie.
Być może nie do końca jasno i precyzyjnie się wyraziłem, ale mieszkanie w którym obecnie mieszkamy jeszcze wspólnie było na kredyt i ten kredyt jest już spłacony, mieszkanie ma "czystą" niczym nie obciążoną hipotekę i ani ja ani małżonka nie mamy już żadnych zobowiązań finansowych w stosunku do żadnych instytucji finansowych.
Pytanie jest o kredyt na nieruchomość patrzeć w bliską przyszłość jaka opcja jest lepsza - kredyt przed czy po rozdzielności majątkowej?
Wiem, że jak przed to będzie nasz majątek wspólny do późniejszego podziału, ale też licząc wspólnie mamy lepszą zdolność kredytową, jeśli zaś po rozdzielności majątkowej to nieruchomość będzie należeć tylko do mnie, i ja będę wpisany w KW w tym nowym mieszkaniu, ale z gorszą zdolnością kredytową.
Czy w momencie kiedy będziemy mieć prawomocny wyrok i będziemy już rozwiedzeni, trzeba o tym fakcie powiadomić bank?

Pozdrawiam
Rafał
xaafuun jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zakup mieszkania od developera, dodatkowy pokój z mieszkania obok a projekt (odpowiedzi: 0) Dzień dobry, Chciałem zakupić mieszkanie od developera 70m2, kredyt 20% wkład własny, mieszkanie obok, jest 60m2, i znajomy chce zakupić i je...
§ Sprzedaz darowanego mieszkania i zakup mieszkania za całą kwotę ZWROT BONIFIKATY (odpowiedzi: 13) Witam proszę o pomoc opis sytuacji: Babcia wykupuję od miasta mieszkanie (kawalerkę z kuchnią) z bonifikatą które daruję wnuczce . Wnuczka po 4...
§ Zakup mieszkania po ślubie a zakup z własnych środków (odpowiedzi: 5) Zakupiłem mieszkanie po ślubie jakieś dziesięć lat. Nie mieliśmy i nie mamy rozdzielności majątkowej, jednak notariusz dopisał, że zakupiłem...
§ Wykup mieszkania nastepnie darowizna potem sprzedaż mieszkania i zakup domu (odpowiedzi: 3) Witam Trochę to skomplikowane Moja siostra jest w posiadaniu mieszkania chce go wykupić po czym oddać go w darowiźnie dla mnie ja natomiast...
§ Sprzedaż mieszkania a zakup nowego mieszkania wspólnie z inną osobą - podatek ? (odpowiedzi: 2) W roku 2011 sprzedałem wraz z małżonką mieszkanie za 160 tys. zł Złożyłem deklarację o przeznaczeniu tych środków w przeciągu następnych 2 lat na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:20.