Wniosek do sądu o przymusowe leczenie - art. 29 UOZP - jak nie trafić? - Forum Prawne

 

Wniosek do sądu o przymusowe leczenie - art. 29 UOZP - jak nie trafić?

Wcześniejsza sytuacja, opis ( https://www.nerwica.com/topic/46407-...dowe-jak-moga/ ) Leczyłem się na schizofrenię paranoidalną mniej więcej 4 lata, teraz zrezygnowałem z leczenia całkowicie. Byłem pod opieką ZLŚ (Zespół Leczenia Środowiskowego). Lekarz przekazał rodzicom papierek(wniosek), który złożyli do sądu ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
06-01-2022, 18:41  
starved
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Wniosek do sądu o przymusowe leczenie - art. 29 UOZP - jak nie trafić?

Wcześniejsza sytuacja, opis (https://www.nerwica.com/topic/46407-...dowe-jak-moga/)
Leczyłem się na schizofrenię paranoidalną mniej więcej 4 lata, teraz zrezygnowałem z leczenia całkowicie. Byłem pod opieką ZLŚ (Zespół Leczenia Środowiskowego). Lekarz przekazał rodzicom papierek(wniosek), który złożyli do sądu o przymusowe leczenie.
Jak wygląda ta sprawa? Czy jeśli nie przyjmuję żadnych leków i czuję się dobrze, ale nie pracuję to mogą zastosować wobec mnie takie leczenie czy muszę spełnić jakieś dodatkowe warunki?
Co mam mówić, jeśli skierują mnie na badanie, żeby do takiej sytuacji nie doszło tzn. przymusowego leczenia. Jak mam się bronić i co odpowiadać?
Dodam, że mam za sobą hospitalizacje w szpitalu, a ostatnia to był wypis na własne żądanie. A po lekach zazwyczaj jestem w gorszej kondycji umysłowej, teraz jest ok, ale jednak zmęczenie trochę zostało i być może jest to do zaobserwowania przez inne osoby.
Co zrobić żeby nie dopuścić do sytuacji w której będę leczony przymusowo i czy w takich okolicznościach miałbym w ogóle wybór co do formy leczenia, jeśli byłem na iniekcjach (zastrzyki)?

Aktualna sytuacja
Na dzień dzisiejszy się leczę, ale sprawa została odroczona. Więc moje pytanie jest takie co zrobić żeby nie trafić do szpitala na przymusową hospitalizację?

Cytuję: Wyznaczam w sprawie o umieszczenie w szpitalu psychiatrycznym pełnomocnika z urzędu w osobie adw.
Mogę się z tym adwokatem kontaktować i to za darmo czy jak to jest? Wpis wyżej z listu z 15.11.2021 tylko, że sprawa została odroczona. Można podać jakieś argumenty, jeśli się teraz leczę, że hospitalizacja nie jest potrzebna?

Cytat:

Art. 29. Przyjęcie do szpitala osoby bez jej zgody - przesłanki
1. Do szpitala psychiatrycznego może być również przyjęta, bez zgody wymaganej w art. 22 przyjęcie osoby z zaburzeniami psychicznymi do szpitala psychiatrycznego, osoba chora psychicznie:
1) której dotychczasowe zachowanie wskazuje na to, że nieprzyjęcie do szpitala spowoduje znaczne pogorszenie stanu jej zdrowia psychicznego,
bądź
2) która jest niezdolna do samodzielnego zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, a uzasadnione jest przewidywanie, że leczenie w szpitalu psychiatrycznym przyniesie poprawę jej stanu zdrowia.
2. O potrzebie przyjęcia do szpitala psychiatrycznego osoby, o której mowa w ust. 1, bez jej zgody, orzeka sąd opiekuńczy miejsca zamieszkania tej osoby - na wniosek jej małżonka, krewnych w linii prostej, rodzeństwa, jej przedstawiciela ustawowego lub osoby sprawującej nad nią faktyczną opiekę.
3. W stosunku do osoby objętej oparciem społecznym, o którym mowa w art. 8 oparcie społeczne , wniosek może zgłosić również organ do spraw pomocy społecznej.
Art. 30. Orzeczenie lekarza psychiatry o potrzebie leczenia w szpitalu psychiatrycznym
1. Do wniosku, o którym mowa w art. 29 przyjęcie do szpitala osoby bez jej zgody - przesłanki, ust. 2 i 3, dołącza się orzeczenie lekarza psychiatry szczegółowo uzasadniające potrzebę leczenia w szpitalu psychiatrycznym. Orzeczenie lekarz psychiatra wydaje na uzasadnione żądanie osoby lub organu uprawnionego do zgłoszenia wniosku o wszczęcie postępowania.
2. W przypadku niezałączenia do wniosku orzeczenia lekarskiego lub gdy zostało ono wydane w okresie dłuższym niż 14 dni przed dniem złożenia wniosku, sąd zwraca wniosek. Przepisy art. 130 braki formalne pisma procesowego, Kodeksu postępowania cywilnego nie mają w tym przypadku zastosowania.
3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, jeżeli treść wniosku lub załączone do wniosku dokumenty uprawdopodabniają zasadność przyjęcia do szpitala psychiatrycznego, a złożenie orzeczenia, o którym mowa w ust. 1, nie jest możliwe, sąd zarządza poddanie osoby, której dotyczy wniosek, odpowiedniemu badaniu.
4. Jeżeli osoba, o której mowa w art. 29 przyjęcie do szpitala osoby bez jej zgody - przesłanki, ust. 1, odmawia poddania się badaniu, może być ono przeprowadzone bez jej zgody. Przepis art. 21 badanie psychiatrycznego bez zgody osoby, stosuje się odpowiednio.
Na jakiej podstawie stwierdzają czy jestem zdolny do samodzielnego zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych? Jakie warunki trzeba do tego spełnić, aby być niezdolnym?

Biorę teraz zastrzyki z leku przeciwpsychotycznego domięśniowo. Ponownie jestem na ZLŚ z tą różnicą, że zmieniłem lekarza. To co zrobić żeby nie trafić?
starved jest off-line  
13-01-2022, 18:50  
cameleonix11
Stały bywalec
 
cameleonix11 na Forum Prawnym
 
Posty: 5.417
Domyślnie RE: Wniosek do sądu o przymusowe leczenie - art. 29 UOZP - jak nie trafić?

Masz wyznaczonego adwokata z urzędu, za którego ty nie płacisz. Sąd powołał biegłego psychiatrę, który stwierdzi, czy jest konieczne przyjęcie do szpitala psychiatrycznego bez twojej zgody. Abstrahując od sytuacji,. Szacunkiem do ciebie, ale wiele osób z chorobami psychicznymi uważa, że rodzina i otoczenie chce z nich zrobić wariata, ale na tym właśnie polega choroba psychiczna...

Wysłane z mojego M2002J9G przy użyciu Tapatalka
cameleonix11 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wniosek o przymusowe leczenie psychiatryczne (odpowiedzi: 0) Dzień dobry, mam pytanei jak wygląda rozpatrywanie takiego wniosku? Napisanie wniosku można zrobić samemu lub przy pomocy prawnika, ale czy jest...
§ wniosek o przymusowe leczenie (odpowiedzi: 4) Sprawa jest następująca. Rodzic składa na dorosłe dziecko(31 lat) wniosek o przymusowe leczenie psychiatryczne do Wydziału Rodzinnego Sądu...
§ Wniosek o przymusowe leczenie (odpowiedzi: 4) Witam ! Piszę w imieniu mojej koleżanki która nie jest w stanie sama poradzić sobie z pewnym problemem. Od 23 lat mieszka ona z matką która...
§ Wniosek do prokuratury o przymusowe leczenie psychiatryczne (odpowiedzi: 3) Witam poszukuję wzoru wniosku do prokuratury o przymusowe leczenie psychiatryczne
§ Wniosek o przymusowe leczenie (odpowiedzi: 0) Witam, mam trochę delikatny problem i chciałbym się poradzić jak to załatwić. W rodzinie ojciec nadużywał od zawsze alkoholu, swój nałóg także...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:38.