Ugoda mediacyjna - Forum Prawne

 

Ugoda mediacyjna

Witam, Potrzebuje porady dotyczącej ugody mediacyjnej. Partner z byłą żoną podpisali ugode mediacyjna przy rozwodzie. Jest tam adnotacja, że ojciec ma nieograniczone kontakty z synami, tefoniczne i wideorozmowy włącznie. Z tej racji synowie dostali od ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
07-03-2023, 14:51  
Anga1989
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie Ugoda mediacyjna

Witam,

Potrzebuje porady dotyczącej ugody mediacyjnej. Partner z byłą żoną podpisali ugode mediacyjna przy rozwodzie. Jest tam adnotacja, że ojciec ma nieograniczone kontakty z synami, tefoniczne i wideorozmowy włącznie. Z tej racji synowie dostali od niego telefon żeby mieli jeszcze lepszy kontakt gdy matka jest w pracy badz jak ojciec jest w delegacji. Niestety matka zabrała synom telefon (nie zostal zabrany jako kara za zle zachowanie). Partner byl na policji gdzie matka stwierdzila ze nie wie o jaki telefon chodzi i ze nie wie gdzie ten telefon jest.

Moje pytanie brzmi czy idzie jakos sądownie zalatwic sprawe o niestosowanie sie do ugody mediacyjnej? I zrobic cos w sprawie odzyskania telefonu?
Anga1989 jest off-line  
08-03-2023, 14:00  
ossey
Użytkownik
 
Posty: 86
Domyślnie RE: Ugoda mediacyjna

Kazda ugoda mediacyjna musi spełniać podstawowa zasadę- musi być egzekwowalna.
Zapis o nieograniczonych kontaktach z ojcem za pośrednictwem różnych komunikatorów jest zapisem mało precyzyjnym. Przy dużym konflikcie moze być on podważany przez druga stronę bo ( za często, dzieci lekcje odrabiają, wychodzimy na spacer, do sklepu itp..)
Lepiej jest określić konkretne godziny i dni, kiedy ojciec moze kontaktować się z dziećmi za pośrednictwem komunikatorów a matka ma to umożliwić.
Należy w ugodzie mediacyjnej doprecyzować te zapisy najlepiej przed mediatorem, który sporządził ugodę. Można dodać zapis o telefonie z zastrzeżeniem ze to matka ma nad nim kontrolę.
Warto tez dodać zapis przy tych punktach... "chyba że rodzice zgodnie postanowią inaczej". To daje elastyczność w kontaktach.
Trzeba tez pamiętać ze tego typu zapisy są ważne, gdy konflikt między rodzicami jest bardzo duży, dlatego nie można pozostawiać luk interpretacyjnych.
ossey jest off-line  
09-03-2023, 11:35  
Byrhtnoth
Stały bywalec
 
Posty: 855
Domyślnie RE: Ugoda mediacyjna

Cytat:
Napisał/a ossey Zobacz post
Warto tez dodać zapis przy tych punktach... "chyba że rodzice zgodnie postanowią inaczej".
Ale konieczne to nie jest - zasadą jest zgodne modyfikowanie ustaleń co do kontaktów. Nawet więc brak takiego zapisu nie uniemożliwia dokonywania zmian według uznania rodziców.
Cytat:
Napisał/a Anga1989 Zobacz post
Moje pytanie brzmi czy idzie jakos sądownie zalatwic sprawe o niestosowanie sie do ugody mediacyjnej?
Ugoda przede wszystkim powinna być w jakikolwiek sposób zatwierdzona przez sąd bądź też zawarta przed sądem. Ugody mediacyjne, które tego warunku nie spełniają nie są formalnie wiążące. Można podnieść te kwestie we wniosku o zmianę kontaktów (zniesienie/ograniczenie kontaktu telefonicznego na korzyść kontaktu osobistego).
Byrhtnoth jest off-line  
09-03-2023, 14:39  
Anga1989
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: Ugoda mediacyjna

Ugoda była zatwierdzona przez sąd.
W ugodzie zawarta jest ugoda dotycząca widzen osobistych ale tak samo kontakt z synami poprzez rozmowy telefoniczne i wideorozmowy.
Teoretycznie synowie dzwonia od matko z telefonu ale ojciec po to dal im telefon aby mogli dzwonic ze swojego. Niestety telefon dziwnym trafem "zaginął" - matka go przywlaszczyla i twierdzi ze nie wie gdzie jest. Gdy synowie mieli swoj telefon to mogli dzwonic do ojca gdy matka byla np w pracy badz spala po nocce. Teraz wyglada to tak ze wszyscy sa na łasce matki az da synom telefon aby mogli zadzwonic do ojca.
Anga1989 jest off-line  
16-03-2023, 21:47  
Jesica Old
Użytkownik
 
Posty: 61
Domyślnie RE: Ugoda mediacyjna

Możesz jedynie prowadzić stałą dokumentację - czyli nagrywać i zapisywać daty zdarzeń które dotyczą ,,nieprawidłowości w kontaktach " i skrupulatnie to prowadzić !!!
a potem pozew do Sądu !!!
Powodzenia
Jesica Old jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ugoda mediacyjna, złamanie warunku (odpowiedzi: 1) Witam, mam taki problem. Mój partner miał założona sprawę o znęcanie się, dogadaliśmy się na mediacji w sprawie karnej na poziomie prokuratury....
§ ugoda mediacyjna (odpowiedzi: 0) Witam, chcialabym zlozyc ugode mediacyjna, ale zupelnie nie wiem jak to ugryzc. Jak wyglada przebieg takiej sprawy? Do kogo powinnam sie udac, czy...
§ Ugoda mediacyjna widzenia z dzieckiem (odpowiedzi: 0) witam, mam pytanie dotyczące ugody mediacyjnej a propo widzeń z dzieckiem .. Jeżeli matka specjalnie nie chce wydać ojcu dziecka i specjalnie lekarz...
§ Ugoda mediacyjna a wezwanie do sądu (odpowiedzi: 0) Witajcie, Ponad miesiąc temu złożyłam w sądzie wniosek o nadanie klauzuli wykonalności ugodzie mediacyjnej. Chodziło o alimenty od mojej mamy, żeby...
§ ugoda mediacyjna (odpowiedzi: 2) Witam, mam pytanie. Mój jeszcze mąż podpisał ze mną ugodę mediacyjną (kontakty z dzieckiem, miejsce zamieszkania małego u mnie). Na następnej...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:07.