Jako zstępny babci jest Pan zobowiązany z mocy prawa do partycypacji w kosztach utrzymania w DPS (od dnia kiedy babcia faktycznie stanie się mieszkanką takiego domu).
- Przepis prawny:
art. 61 Ustawa o pomocy społecznej (fragment)
2. Opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wnoszą:
1) mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70% swojego dochodu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, nie więcej niż 70% tego dochodu;
2) małżonek, zstępni przed wstępnymi - zgodnie z umową zawartą w trybie art. 103 ust. 2:
a) w przypadku osoby samotnie gospodarującej, jeżeli dochód jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, jednak kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% tego kryterium
2f. Wysokość opłaty za pobyt mieszkańca domu w domu pomocy społecznej, o której mowa w ust. 2e, ustala się proporcjonalnie do liczby osób obowiązanych do jej wnoszenia.
Zasada proporcjonalności nie jest wyłączona w przypadku gdy inni zobowiązani do ponoszenia opłaty zamieszkują za granicą. Obecnie kryterium dochodowe dla osoby samotnie gospodarującej to 776 złotych. Brany pod uwagę jest dochód po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie społeczne.
Cytat:
Napisał/a sowa761 Jakie dokumenty są potrzebne aby ta opłata była znośna. |
Definicja dochodu zawarta jest w art. 8 ustawy o pomocy społecznej. Przepis ten zawiera także listę przysporzeń majątkowych, które nie są kwalifikowane jako dochód w rozumieniu ustawy itd. Wydatki jakie Pan wymienił nie są brane pod uwagę.