Alimenty i odebranie praw matce - Forum Prawne

 

Alimenty i odebranie praw matce

Mam kilka pytań. Pierwsze dotyczy wysokości alimentów. Jestem studentem studiów dziennych pobieram stypendium socjalne w wysokości 760zl, a matka dziecka z którą nie mam zawartego związku małżeńskiego chce wnieść sprawę o alimenty ile może odemnie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
07-12-2009, 12:22  
job
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Alimenty i odebranie praw matce

Mam kilka pytań.

Pierwsze dotyczy wysokości alimentów. Jestem studentem studiów dziennych pobieram stypendium socjalne w wysokości 760zl, a matka dziecka z którą nie mam zawartego związku małżeńskiego chce wnieść sprawę o alimenty ile może odemnie dostać? Jest to kobieta rozrzutna która kupuje wszystko z górnej półki. Dotychczas płaciłem co miesiąc od 300zl do 400zl. Teraz moja sytuacja się pogorszyła i ledwo co starcza mi pieniążków na życie. Mieszka sama z dzieckiem w mieszkaniu za które płaci miesięcznie ok. 400zł z mediami.

Drugie pytanie dotyczy widzenia się z dzieckiem coraz bardziej mi je utrudnia zasłaniając się własnym życiem i tym że załatwia własne sprawy. Ustaliliśmy że zajmuje się dzieckiem w środy i piątki gdy jeździ do pracy popołudniu, a my zostajemy na jej mieszkaniu. Teraz jej się odmieniło i każe mi zabierać dziecko do akademika. Pokój 3,5x3,5m który dziele z kolegą. Twierdzi że jeśli nie będę zabierał go do siebie to że nie mam czasu z nim spędzać. Studiuje 350km od rodzinnej miejscowości z której pochodzę. Nie mam wielu znajomych którzy mają własne mieszkanie, więc mam skomplikowaną sprawe. Czy jeśli płace na mieszkanie dziecku, to czy mogę z nim tam zostać?

Trzecie pytanie dotyczy jej rozwiązłego trybu życia. Ma ona 27 lat a ja 23, była mężatka jeszcze 4 lata temu. Rozstała się z mężem przez swojego mężczyznę którego poznała na greckiej wyspie w pracy na wakacjach. Przez 3 lata chciała wyjechać do niego do Australii, ale trzymały ją studia. Byliśmy z sobą prawie 2 lata, a dziecko skończyło rok kilka dni temu. Przez ten rok nie utrzymywała z nim kontaktu do października. Przysłał jej smsa i wtedy się wszystko między nami skończyło. Po miesiącu załatwiła sobie wize do Australii i jedzie do niego w maju na miesiąc. Twierdząc że kocha go i że zawsze go kochała, a dla mnie nie było warto porzucać tych marzeń. W listopadzie miała iść do pracy wiec poprosiła moich rodziców aby zajęli się dzieckiem przez miesiąc. Teraz chce podrzucić syna na miesiąc na czas wyjazdu do Australii. Moja i jej rodzina jest na nią wściekła, a moi rodzice zajmują się dzieckiem tylko ze względu na niego. Czy są jakieś szanse ograniczenia jej praw rodzicielskich. Moi rodzice wyrazili zgodę na to że pomogą mi wychować dziecko do ukończenia studiów czyli jakieś 2 lata.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
job jest off-line  
07-12-2009, 12:40  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Alimenty i odebranie praw matce

Odpowiem najkrócej jak się da:
wysokość alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb dziecka i możliwości zarobkowych a nie od wysokości zarobków osoby zobowiązanej do płacenia.
Nawet bezrobotni których dochód osiąga magiczną liczbę 0 majaą niejednokrotnie do płacenia 400 i więcej zł.

Nikt jej nie zmusi do goszczenia Ciebie u siebie, ani Ciebie do zabierania dziecka do akademika. Musicie między sobą się dogadać.

Można jej zarzucić porzucenie dziecka. Jednak kobiecie trudniej odebrać władzę rodzicielską niż facetowi.
 
07-12-2009, 13:09  
job
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Alimenty i odebranie praw matce

Właśnie o to chodzi że ona nie chce się dogadać i czuje że stara się coraz bardziej uprzykrzyć mi życie i odciąć od dziecka, a do tego jej wieczne pretensje że jestem złym ojcem że spędzam mało czasu, tylko że ona sama utrudnia widzenia. Nie chce stracić kontaktu z dzieckiem, nie wiem co mam teraz robić. Czy mogę spotykać się z dzieckiem u niej na mieszkaniu podczas gdy ona jest na mieszkaniu.

A czy podczas jej pobytu w Australii mogę wnieść pozew o porzucenie i jakie są szanse że wygram. Bo wydają mi się znikome.
job jest off-line  
07-12-2009, 14:01  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Alimenty i odebranie praw matce

Ja znam przypadek kiedy matka w sądzie powiedziała że dzieci najlepiej oddać do domu dziecka nic przekazać pełne prawa ojcu - i tylko jej zawieszono prawa rodzicielskie.

Szanse są znikome ale są. Możesz wystąpić z pozwem o ograniczeniem władzy rodzicielskiej, ale sprawa i tak odbędzie się za kilka miesięcy. Najlepiej w tej sprawie by było gdyby ona swój pobyt tam wydłużyła albo w ogóle nie chciała wrócić.

Aha i Twoi rodzice nie są prawnymi opiekunami Twojego dziecka tylko Ty i Twoja ex, więc obowiązek opieki nad dzieckiem w pierwszej kolejności w czasie jej wyjazdu spada na Ciebie i pamiętaj o tym.

Dla przykładu:
Wyjechałam na dzień z miejsca zamieszkania do innej miejscowości na egzamin na prawo jazdy, Dziecko zostało pod opieką mojego kolegi. Nie zostawiłam mu żadnego upoważnienia itd. Prosiłam żeby nie szli na ogródki działkowe niestety poszli. Dziecko się przewróciło i rozcięło sobie nos w okolicach oka. Ja na 15 min przed egzaminem dostaję telefon ze szpitala, że dziecko trafiło z raną ciętą głowy do szpitala, przyjechało z obcym mężczyzną (moim kolegą) i że muszą wezwać policję. Była sobota, komunikacja jeździła kiepsko więc dojechałam do domu dopiero po kilku godzinach. Dziecko wypuszczono w tym czasie z obcym mężczyzną do domu jak doniósł ubezpieczenie i książeczkę zdrowia dziecka nie wzywając policji. Całą ta sytuacja była dla mnie nauczką.
Gdyby coś się stało Waszej dziecku u dziadków i tak ty za nie odpowiadasz, więc tez się licz z tym. Możesz jednak to wykorzystać rzeczywiście - jeśli ona żadnego upoważnienia nie zostawi, a może przedłuży swój pobyt tam. Jednak jeśli złożysz pozew o ograniczenie lub odebranie władzy rodzicielskiej uzasadniając porzuceniem dziecka licz się z tym że sprawa odbędzie się za kilka miesięcy, będzie w to zamieszany kurator, może prokurator i wcale nawet jak udowodnisz jej zaniedbanie, sprawa może się nei zakończyć dla Ciebie pomyślnie.
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odebranie praw matce (odpowiedzi: 1) Witam, mam taką sytuację. Parę lat temu rozeszłam się z mężem bez orzekania o winie dziecko zostało ze mną, były mąż nie przyjeżdża do dziecka bo...
§ Odebranie praw matce (odpowiedzi: 1) Witam, Mam ciężką sprawę i bardzo proszę o pomoc to co tu przeczytacie nie jest przerysowane. Od czterech lat toczyła się sprawa o unieważnienie...
§ Odebranie praw rodzicielskich matce dziecka + alimenty co i jak (odpowiedzi: 21) witam mam synka 8 mies. zaraz po urodzeniu dziecka matka trafila do szpitala psych ( nie szok poporodowy ) tylko choroba psychiczna na cale zycie...
§ Odebranie praw matce..... (odpowiedzi: 4) Witam Otoz mam taka sytuacje 2 lata temu moja byla dziewczyna zaszla w ciaze , nie informujac mnie o tym fakcie , zerwalismy ze soba , az 8 miesiecy...
§ Odebranie matce praw. (odpowiedzi: 7) Potrzebuję pomocy. Chciałbym się dowiedzieć czy jest możliwe odebranie praw matce dziecka na podstawie zdjęć, relacji świadków i zeznań ojca....
§ odebranie praw matce (odpowiedzi: 6) Witam jestem ojcem 16-to miesiecznego syna. na początku mieszkałem z jego matką, ale po jej zdradzie wszystko sie zakonczyło. zabrałem syna bez...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:47.