Zawieszenie egzekucji alimentów - Forum Prawne

 

Zawieszenie egzekucji alimentów

W trakcie toczącego się postępowania o ustalenie, że obowązek alimentacyjny ustał, złożyłem do sądu wniosek o zabezpieczenie powództwa w zakresie wstrzymania egzekucji alimentów przez komornika na czas trwania postępowania. Dzisiaj otrzymałem już prawomocne postanowienie sądu ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
24-07-2007, 06:37  
HenryOstr
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Zawieszenie egzekucji alimentów

W trakcie toczącego się postępowania o ustalenie, że obowązek alimentacyjny ustał, złożyłem do sądu wniosek o zabezpieczenie powództwa w zakresie wstrzymania egzekucji alimentów przez komornika na czas trwania postępowania. Dzisiaj otrzymałem już prawomocne postanowienie sądu przyznające mi ww. zabezpieczenie. Postanowienie to natychmiast wysłałem do komornika. Moje pytania są następujące:
1. Czy powinienem wysłać to prawomocne postanowienie sądu do organu emerytalnego (jestem emerytem), aby ten przestał odciągać z emerytury należności alimentacyjne?
2. Jak długo komornik będzie procedował sprawę z tym postanowieniem sądu?
3. Co powinienem zrobić, aby przyspieszyć wykonanie postanowienia sądowego?

W tym wszystkim zależy mi na czasie, ponieważ znajduję się w trudnej sytuacji finansowej, a całe postępowanie w sądzie trwa już ponad rok, więc szybkie wykonanie postanowienia sądowego zaoszczędziłoby mi później dochodzenie zwrotu nadpłaconych alimentów w przypadku wygrania sprawy.
Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.[/lista]
HenryOstr jest off-line  
24-07-2007, 17:33  
mirek1950
Użytkownik
 
Posty: 49
Domyślnie

Witam
Boję się, że źle Pan zrozumiał efekt postanowienia sądu o zawieszeniu postępowania. Miałem podobną sprawę i też złożyłem o zabezpieczenie roszczenia poprzez zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Sąd uznał moją rację.
Jednakże interpretacja tego postanowienia jest taka, że komornik nie będzie przekazywał alimentów wierzycielce, a będzie je składał do depozytu sądowego, do czasu postanowienia sądu o zniesieniu obowiązku alimentacyjnego. I to jeszcze nie koniec. Sąd nie ma obowiązku powiadomienia komornika o wyroku. To Pan musi przekazać komornikowi uprawomocnione postanowienie sądu, a wtedy komornik wyda postanowienie o umorzeniu postępowania.
Niestety na dzień dzisiejszy, dla Pana prawdę mówiąc nic się nie zmieni. Nadal pieniążki będą ściągane przez komornika.
Przykro mi. Wiem co Pan czuje. Ja sam jestem w trakcie przeżywania tego rozczarowania naszym prawem, a właściwie jego interpretacją. Dla mnie jako technika - umysłu ścisłego - pewne przepisy prawa są całkowicie jednoznacze, ale dla prawników niestety nie do końca. Zawsze znajdą przepis, który mówi coś przeciwnego. Np. art. 823 Kodeksu Postępowania Cywilnego. Niby jednoznaczny: postępowanie się umarza z mocy prawa..., ale niestety - według prawników i komorników nie dotyczy on alimenciarzy.
Dziwię się tylko, że nie został Pan pouczony o konsekwencjach postanowienia sądu.

Pozdrowienia.
mirek1950
mirek1950 jest off-line  
24-07-2007, 19:50  
HenryOstr
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

Dziękuję serdecznie za odpowiedź, ale czegoś tu nie rozumiem. Otóż we wniosku o zabezpieczenie powództwa wnosiłem o dwie sprawy, następujące:
1. o zawieszenie egzekucji alimentów przez komornika na czas trwania postępowania;
2. oraz o przelewanie na konto bankowe (depozytowe) sądu potrącanych alimentów !!!
W tym już prawomocnym postanowieniu, sąd przychylił się do pkt. 1, natomiast odrzucił pkt.2 . I teraz nie wiem, jak to rozumieć ? Mi nawet takie rozwiązanie, że komornik bedzie potrącał nadal alimenty i deponował na koncie sądu jest na rękę, ale nie jestem pewny, że akurat tak będzie. W moim przypadku sąd jest w innym mieście, natomiast komornik w innym. Teraz nie wiem, kto ma rację?
Ale mam pytanie. Ile czasu ma komornik na podjęcie decyzji o wstrzymaniu egzekucji (?) od chwili otrzymania stosownego wniosku wraz z prawomocnym postanowieniem sądu? O tym, że sąd nie ma obowiązku powiadamiania komornika, to wiem - zrobiłem to sam. Może ktoś jeszcze ma jakieś doświadczenia lub informacje w sprawie, którą tutaj opisuję. Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.
HenryOstr jest off-line  
25-07-2007, 02:01  
michupocichu
Moderator
 
michupocichu na Forum Prawnym
 
Posty: 2.099
Domyślnie

Jeżeli sąd zawiesił postępowanie egzekucyjne to komorniik nie wydaje juz żadnego postanowienia.
Od tego momentu potrącenia z Pana emerytury nie będą przekazywane wierz. ( jak słusznie wskazał mirek1950) jedynie będą przekazywane na depozyt sądowy.
[cytat:28gd8mxq]
Teraz nie wiem, kto ma rację?
[/cytat:28gd8mxq]A kto twierdzi inaczej ?
[cytat:28gd8mxq]
Mi nawet takie rozwiązanie, że komornik bedzie potrącał nadal alimenty i deponował na koncie sądu jest na rękę, ale nie jestem pewny, że akurat tak będzie
[/cytat:28gd8mxq]Tak właśnie będzie.
michupocichu jest off-line  
25-07-2007, 07:11  
t_zarzycki
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie

[cytat="mirek1950"] Dla mnie jako technika - umysłu ścisłego - pewne przepisy prawa są całkowicie jednoznacze, ale dla prawników niestety nie do końca. Zawsze znajdą przepis, który mówi coś przeciwnego. Np. art. 823 Kodeksu Postępowania Cywilnego. Niby jednoznaczny: postępowanie się umarza z mocy prawa..., ale niestety - według prawników i komorników nie dotyczy on alimenciarzy.
[/cytat]


Art. 823 kpc nie dotyczy "alimenciarzy" bo jego stosowanie jest wyłączone w tej kategorii spraw egzekucyjnych - patrz art. 1086 par. 5 kpc zdanie drugie. Nie jest wiec to wymyslem prawnikow i komornikow

pzdr
t_zarzycki jest off-line  
26-07-2007, 09:27  
HenryOstr
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

Dzięki za informacje, są mi bardzo przydatne, ale jeśli ktoś wie, to proszę o odpowiedź na takie pytanie:
1. Ile czasu ma komornik na podjęcie decyzji o wstrzymaniu egzekucji od chwili otrzymania stosownego wniosku wraz z prawomocnym postanowieniem sądu?
Pozdrawiam
HenryOstr jest off-line  
26-07-2007, 11:24  
michupocichu
Moderator
 
michupocichu na Forum Prawnym
 
Posty: 2.099
Domyślnie

A przeczytałeś mój post powyżej ?
Co ma zrobić komornik ?
michupocichu jest off-line  
26-07-2007, 17:53  
mirek1950
Użytkownik
 
Posty: 49
Domyślnie

[cytat="t_zarzycki"]


Art. 823 kpc nie dotyczy "alimenciarzy" bo jego stosowanie jest wyłączone w tej kategorii spraw egzekucyjnych - patrz art. 1086 par. 5 kpc zdanie drugie. Nie jest wiec to wymyslem prawnikow i komornikow

pzdr[/cytat]

Witam
Art. 1086 par. 5. Mowa w nim o bezskuteczności egzekucji i - w tym kontekście - zdanie drugie ma zastosowanie.
Nie ma jednomyślności wśród prawników i komorników jak rozumieć pojęcie bezskutecznej egzekucji. Jedni twierdzą, że wystarczy płacić przez trzy miesiące (o trzech miesiącach mówią również przepisy prawa) i egzekucja nie może być uznana za bezskuteczną, inni twierdzą że alimenty muszą być spłacone co do złotówki, za cały poprzedni okres.
Zresztą z przeczytanych przeze mnie źródeł dostępnych w internecie bezskuteczność egzekucji wiązana jest raczej z możliwością uzyskania zaliczki alimentacyjnej, niż z dłużnikiem i jego długami.
Poza tym nie napisałem, że jest to "wymysł" (w znaczeniu pejoratywnym) prawników.

Pozdrawiam

mirek1950
mirek1950 jest off-line  
26-07-2007, 17:59  
michupocichu
Moderator
 
michupocichu na Forum Prawnym
 
Posty: 2.099
Domyślnie

[cytat="mirek1950"] Witam
Art. 1086 par. 5. Mowa w nim o bezskuteczności egzekucji i - w tym kontekście - zdanie drugie ma zastosowanie.
[/cytat]


Jest dokładnie tak jak napisał t_zarzycki !
michupocichu jest off-line  
16-06-2013, 12:45  
Kasandra2013
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Zawieszenie egzekucji alimentów

Jaka jest podstawa prawna do tego aby pieniądze przy egzekucji alimentów po zawieszeniu postępowania egzekucyjnego przez sąd wpłacać na depozyt?
Kasandra2013 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zawieszenie egzekucji komorniczej w sprawie alimentów (odpowiedzi: 4) Witam serdecznie sprawa wygląda następująco:dłużnik alimentacyjny w lipcu tego roku spłaci zadłużenie w sprawie zaległych alimentów oraz Fundusz...
§ Zawieszenie egzekucji z Art 820(3) §1 kpc (odpowiedzi: 2) Witam.Czy w przypadku zawieszenia egzekucji na wniosek dłużnika z Art 820(3) §1 kpc komornik zwolni zajęcie na rachunku bankowym ? Pozdrawiam
§ zawieszenie egzekucji alimentów (odpowiedzi: 9) Czy zawieszając egzekucję alimentów bieżących,zawieszona zostaje automatycznie egzekucja alimentów zaległych?
§ Zawieszenie egzekucji alimentów (odpowiedzi: 4) Witam serdecznie. Mam zasadzone alimenty na Syna. Mąż przez długi czas nie płacił więc wystąpiłam z wnioskiem o egzekucję komorniczą. Komornik zajął...
§ Wniosek o zawieszenie egzekucji alimentów (odpowiedzi: 1) Złożyłem wniosek o zniesienie obowiązku alimentacyjnego z jednoczesną prośbą o zawieszenie egzekucji alimentów do czasu zakończenia sprawy. Sąd...
§ Zawieszenie egzekucji alimentów (odpowiedzi: 2) Witam, matka moich dzieci wniosła o egzekucję alimentów z wynagrodzenia oraz z rachunków bankowych. Komornik wysyłał ograniczenia zajęcia do...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:19.