prawo spadkowe - jak działa - Forum Prawne

 

prawo spadkowe - jak działa

Witam, Mam obecnie nastepujacą sytuacje: - jestem po rozwodzie (poział majątku się odbył). Z pierwszego małżeństwa mam 2 dzieci na które płace alimenty. - obecnie jestem w związku małżeńskim z którego niedługo będę miał dziecko. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:

  • § Spadek z Francji a podatek w p...
    Otrzymałem spadek po ciotce która mieszkała i umarła we Francji. Sprawę spadkową przeprowadził za mnie...
  • § Bank rości żądania spłaty odrz...
    Witam Po śmierci matki, ponieważ nie pozostawiła testamentu i mieszkała osobno zrzekłem się spadku....
  • § Spadek
    Potrzebuje porady,a mianowicie;Babcia miała 3 córki i dwoch synów..Wszystkie dzieci otrzymali jakaś cześć...

Odpowiedz
 
22-02-2010, 12:02  
tetewe
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie prawo spadkowe - jak działa

Witam,
Mam obecnie nastepujacą sytuacje:
- jestem po rozwodzie (poział majątku się odbył). Z pierwszego małżeństwa mam 2 dzieci na które płace alimenty.
- obecnie jestem w związku małżeńskim z którego niedługo będę miał dziecko.
- posiadam ubezpieczenie na życie w razie czego bank spłaci kredyt hipoteczny oraz będzie jakas okrągła suma na zabezpieczenie alimentów na dzieci z pierwszego małżeństwa oraz obecnego.
Chciałem sie dowiedzieć jakie prawo do mojego majątku ma moja była żona. Czy np może po mojej smierci żądać od obecnej małżonki połowy domu czy coś takiego. Co i w jaki sposób należy sie dla dzieci z pierwszego małżeństwa (mają po 10 lat)

ps idealnym rozwiazaniem dla mnie jest spisanie testatmentu w taki sposób, że:
- dzieci z pierwszego małżeństwa dostają alimenty z odszkodowania, które sa wypłacane miesięcznie
- moja obecna żona mieszka w domu do swojej śmierci (spłacone z ubezpieczenia), dziecko też dostaje alimnety z tego samego odszkodowania co dzieci z pierwszego małżeństwa,
- po smierci mojej obecnej małżonki nasz majątek podzielony zostaje w nastepujacy sposób: moje 50% jest podzielnone po równo pomiedzy 3 dzieci, jej 50% należy sie naszemu wspolnemu dziecku.

Czy ja musze to jakoś spisać .,..czy prawwo spadkowe właśnie tak działa ?

z gory dzieki za informację.
tetewe jest off-line  
22-02-2010, 12:49  
Kerimus
Moderator w spoczynku
 
Kerimus na Forum Prawnym
 
Posty: 10.443
Domyślnie RE: prawo spadkowe - jak działa

Jeżeli doszło do formalnego podziału majątku po rozwodzie to była żona nie ma nic do Pana obecnego majątku ani teraz ani po śmierci.
Jedynie wszystkie dzieci plus obecna żona będą po Panu dziedziczyć.
Obecnie jeszcze nie można w swoim testamencie rozporządzić majątkiem w taki sposób jak Pan proponuje.
Jedynym rozwiązaniem jest spisanie takiego testamentu gdzie powołuje się tylko jedna osobę do całego spadku a w formie zapisu w testamencie można dopiero podać szczegóły co komu się należy.
Kerimus jest off-line  
22-02-2010, 13:20  
tetewe
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: prawo spadkowe - jak działa

dzieki za odpowiedz. ale ...
jesli nie spisze testamentu to czy jeśli coś mi się stanie to była żona moze przyjść do mojej obecnej zony i powiedzieć - dzieciom należy się spadek po tacie w wysokości ( nie wiem ile z prawa wynika), sprzedaj dom i daj dzieciom pieniądze.
jesli spisze spadek.
napisze tam ze jedyną osoba która odziedziczy po mnie spadek to moja obecna żona, i dalej napisze co i jak ma podzielić ...to wtedy obecna żona nie ma nic do tego i nie moze ządać w imieniu dzieci np zachówku czy czegoś tam ..nie wiem co to jest nawet.

pozd.
t
tetewe jest off-line  
22-02-2010, 13:45  
Kerimus
Moderator w spoczynku
 
Kerimus na Forum Prawnym
 
Posty: 10.443
Domyślnie RE: prawo spadkowe - jak działa

Można przez testament pominąć oraz w nim zawarte wydziedziczenia pozbawić dzieci z poprzedniego małżeństwa zachowku, tylko że co do wydziedziczenia (czyli pozbawienia prawa do zachowku) trzeba to właściwie uzasadnić.
Tylko testament wykluczy tamte dzieci ze spadku.
Powiem szczerze, że nie lubię na takie tematy odpowiadać ponieważ dzieci (które nie są niczemu winne) stają się ofiarami porachunków i niechęci dawnych małżonków.
Kerimus jest off-line  
22-02-2010, 14:17  
tetewe
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: prawo spadkowe - jak działa

ale nie zrozumiałeś moich intencji ... są dokładnie odwrotne.
Nie chce nikogo wydziedziczać. Chce wprost napisać co komu się należy.
Ustaliłem z moją obecna małżonką ze podział - jej 50% dla naszego dziecka a moje 50% podzielone na 3 ( dla dwójki z poprzedniego małżeństwa oraz dla naszego dziecka)
Chce zabezpieczyć tylko moją obecną rodzinę przed moją byłą małżonką. Chce podzielić po równo wszystkie dzieci, ale po śmierci mojej jak i mojej obecnej małżonki.
Po nocach nie moge spać jak sobie uświadomiłem, że moja była po mojej śmierci moze przyjść i zabrać coś w imieniu dzieci mojej obecnej żonie.. i wtedy moja obecna żona zostanie bez dachu nad głową ...

Ale nie do końca jestem przekonany ...czy po mojej śmierci moja była małżonka nie może przyjść i żądać czegoś w imieniu dzieci ... i ewentualnie kiedy moim dzieciom coś po mnie przysługuje w świetle prawa. po mojej śmierci ...czy dopiero po śmierci mojej obecnej żony ?
tetewe jest off-line  
22-02-2010, 16:28  
Kerimus
Moderator w spoczynku
 
Kerimus na Forum Prawnym
 
Posty: 10.443
Domyślnie RE: prawo spadkowe - jak działa

Cytat:
i ewentualnie kiedy moim dzieciom coś po mnie przysługuje w świetle prawa. po mojej śmierci ...czy dopiero po śmierci mojej obecnej żony ?
Pana dzieci dziedziczą po Pana śmierci a nie po śmierci Pana drugiej żony a testament załatwia sprawę dziedziczenia wszystkich dzieci.
Jedynie na początku pisałem, że można to w testamencie określi procentowo a nie wyszczególniając co kto ma otrzymać, bo tego prawo nie uznaje.
Można to załatwić przez zapisy i polecenia.
Żeby zrealizować Pana pomysły radzę wybrać się do notariusza który pomoże Panu zredagować testament wg Pana pomysłu i zadba o to aby ten akt był zgodny z literą prawa.
To jest niewielki koszt więc nie ma sensu abyśmy tutaj wałkowali ten temat.
Kerimus jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Prawo spadkowe, dalsze grupy spadkowe (odpowiedzi: 14) Witam, Na wstępie przywitam się - dzień dobry :) Pozwolę sobie krótko opisać sytuację: Niedawno zmarła moja ciocia, siostra rodzona mojej mamy....
§ Prawo spadkowe - komu należy się działka (odpowiedzi: 2) Witam. W skrócie opiszę sytuację mojej rodziny. 13 lat temu zmarła moja babcia, kilka lat wcześniej zmarł dziadek. Posiadali oni na własność działkę...
§ dawno prawo spadkowe - prawo działa wstecz? (odpowiedzi: 6) Witam. Sytuacja wygląda nastepująco: W 1977r. zmarł mój pradziadek, gospodarstwo rolne odziedziczyła jego żona i córka zamieszkała na tym...
§ Działka rekreacyjna - prawo spadkowe (odpowiedzi: 1) Witam. Myśle że ten temat może wielu osobom pomóc. Zmarła ciocia mojej narzeczonej (nie miała dzieci) i zapisała jej w testamencie cały swój spadek....
§ Prawo spadkowe do działki rolnej (odpowiedzi: 3) Jestem dzierżawca działki rolnej, która należała do mojego syna, zmarł w 2007r. Z tego co wiem to zona i dzieci maja pierwszeństwo w tym przypadku do...
§ sprzedaż działki i mieszkania -prawo spadkowe (odpowiedzi: 1) Witam, brat odziedziczył 2 lata temu 5/6 działki i 5/6 mieszkania (w którym był wcześniej zameldowany). Pozostałą część odziedziczył nasz ojciec....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:59.