Czy brak testamentu wyklucza prawo do zachowku? - Forum Prawne

 

Czy brak testamentu wyklucza prawo do zachowku?

Witam, mam pytanie odnośnie zachowku. Moja mama zmarła 02.03.2010 roku, nie pozostawiła testamentu. W dniu pogrzebu dowiedziałam się że mieszkanie wraz z garażem w 2007 roku notarialnym aktem darowizny zapisała mojej siostrze. W związku z ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
16-03-2010, 21:33  
michael1977
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Czy brak testamentu wyklucza prawo do zachowku?

Witam, mam pytanie odnośnie zachowku.
Moja mama zmarła 02.03.2010 roku, nie pozostawiła testamentu. W dniu pogrzebu dowiedziałam się że mieszkanie wraz z garażem w 2007 roku notarialnym aktem darowizny zapisała mojej siostrze. W związku z powyższym chciała bym się zapytać czy mam prawo do zachowku? Czy brak testamentu to wyklucza?
michael1977 jest off-line  
16-03-2010, 21:55  
Ashton
Użytkownik
 
Posty: 99
Domyślnie RE: Czy brak testamentu wyklucza prawo do zachowku?

Tak ma Pani prawo do zachowku

Art. 993
Ashton jest off-line  
17-03-2010, 07:53  
michael1977
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Czy brak testamentu wyklucza prawo do zachowku?

A jaka jest procedura? co powinnam najpierw zrobić?. Odrazu złożyć pozew do sądu, czy najpierw sąd ustala prawo do spadku? nie znam się na tym szczerze mówiąc, słyszałam piąte przez dziesiąte. W mojej sytuacji jest tak ze oprócz mojej siostry która darowiznę otrzymała, jest jeszcze mój brat i ja oraz 4 dzieci mojej zmarłej innej siostry (które chyba tez maja prawo do zachowku tak?). Dowiedziałam się również ze w momencie aktu darowizny mieszkanie wraz z garażem było wycenione na 100 000 zł. (to znaczy tak było w akcie notarialnym, nie wiem dlaczego tak zaniżona wartość,uważam że mieszkanie to było warte więcej w 2007r. Mieszkanie 55metrow w Trójmieście, plus garaz, budownictwo z 2004 roku ,). W tej chwili mamy 2010 rok, mieszkanie warte jest około 350 000 zł i garaż do tego, nie wiem o jaka kwotę powinnam wnioskować o wypłatę zachowku? czy bierze się pod uwagę ta wartość z 2007 roku 100 000 czy wartość bieżącą z tego roku? a jeśli tak to jakaś wycena powinna być biegłego? Czytałam również ze do pozwu jako załączniki dowodów należy podać odpisy ksiąg wieczystych, tylko ja nie znam numeru tych ksiąg, jak to można załatwić? czy bez tego można również złożyć pozew? Przepraszam za chaotyczne przedstawienie sprawy, ale jeśli możecie pomóc to będę bardzo wdzięczna. Pozdrawiam.
michael1977 jest off-line  
17-03-2010, 08:01  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.343
Domyślnie RE: Czy brak testamentu wyklucza prawo do zachowku?

Cytat:
Art. 991 KC § 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).
§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

Art. 1000 KC § 1. Jeżeli uprawniony nie może otrzymać od spadkobiercy należnego mu zachowku, może on żądać od osoby, która otrzymała od spadkodawcy darowiznę doliczoną do spadku, sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Jednakże obdarowany jest obowiązany do zapłaty powyższej sumy tylko w granicach wzbogacenia będącego skutkiem darowizny.
Dochodzisz zatem uzupełnienia zachowku - doliczając do wartości spadku poczynioną wspomnianą darowiznę.

Pamiętaj - kluczowy jest termin:
Cytat:
1007 KC § 2. Roszczenie przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanej od spadkodawcy darowizny przedawnia się z upływem lat trzech od otwarcia spadku.
Tomu jest off-line  
17-03-2010, 09:46  
gosiaczek1111
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Czy brak testamentu wyklucza prawo do zachowku?

roszczenie z tytułu zachowku przedawnia się z upływem 3 lat. a co jeśli nikt nie wiedział o darowiźnie? matka zapisała bratu swoją połowę majątku, ale ja o tym nic nie wiedziałem. niestety minęło już parę lat po jej śmierci. ojciec jeszcze żyje i jestem przekonany, że przepisał resztę nieruchomości na brata. nawet nie wiem jak mam to sprawdzić a co dopiero ubiegać się o jakieś spłaty
gosiaczek1111 jest off-line  
17-03-2010, 10:06  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.856
Domyślnie RE: Czy brak testamentu wyklucza prawo do zachowku?

Cytat:
Napisał/a michael1977 Zobacz post
A jaka jest procedura? co powinnam najpierw zrobić?. Odrazu złożyć pozew do sądu, czy najpierw sąd ustala prawo do spadku? .
W pierwszej kolejności musi być postanowienie stwierdzenie nabycia spadku a dopiero później może się toczyć postępowanie o roszczenie z tytułu zachowku.
Bedek jest off-line  
17-03-2010, 11:28  
michael1977
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Czy brak testamentu wyklucza prawo do zachowku?

no tak, a to postanowienie to będzie z urzędu czy na wniosek? i czyj wniosek? czy sąd sam orzeknie o tym czy jak?
michael1977 jest off-line  
17-03-2010, 12:22  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.343
Domyślnie RE: Czy brak testamentu wyklucza prawo do zachowku?

Postępowania cywilnego, co do zasady, nie ma z urzędu. Na wniosek/pozew.
Tomu jest off-line  
17-03-2010, 15:13  
michael1977
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Czy brak testamentu wyklucza prawo do zachowku?

no dobrze, o zachowek to rozumiem ze muszę złożyć pozew ale co składam i gdzie w celu uzyskania postanowienia sądu o stwiedzeniu nabycia spadku, w jaki sposób się to odbywa? co powinnam zrobić, wysłać zwykły wniosek do sądu rejonowego w miejscu położenia nieruchomości? i co mam w tym wniosku napisać,? pisac o ilości rodzenstwa? czy tylko wnioskowac indywidualnie dla siebie o ustalenie nabycia spadku?
michael1977 jest off-line  
17-03-2010, 16:47  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.856
Domyślnie RE: Czy brak testamentu wyklucza prawo do zachowku?

Te pytania padały wielokrotnie na forum - proszę poszukać.
Opcja szukaj.
Bedek jest off-line  
17-03-2010, 19:40  
michael1977
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Czy brak testamentu wyklucza prawo do zachowku?

Witam po raz kolejny. Znalazłem na forum odpowiedzi których szukałam, lecz teraz mam problem kolejny. Chodzi o wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Tzn: W treści wniosku należy wpisać wnioskodawce, wymienic uczestników oraz spadkobierców. Czy uczestnik to to samo co spadkobierca? Bo dalej przy skladaniu wniosku musze wniesc opłate w wysokości 50 zł (w znaczkach skarbowych). I teraz nie wiem czy jako wnoskodawca mam wpłacic 50 zł, czy za wszystkich spadkobierców? Prosze o pomoc.
W moim przypadku wyglada to nastepujaco:
Mamusia zmarła (wdowa) w marcu 2010r.
Spadkobiercami ustawowymi są:
1. Corka A (zamezna)
2. Corka B (zamezna)
3. Córka C (zmarła) ma 4 zyjacych dzieci
4. Syn (rozwiedziony)
Biorac pod uwage powyzsze prosze o podpowiedz czy Jako wnioskodawca wystarczy ze tylko podam we wniosku rodzenctwo jako spadkobierców, czy mam ich równiez wymienic jako uczestnikow, I jaki to bedzie koszt wniesienia oplaty sadowej do takiego wniosku?
michael1977 jest off-line  
18-03-2010, 07:28  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.343
Domyślnie RE: Czy brak testamentu wyklucza prawo do zachowku?

Uczestnicy to pozostali - poza wnioskodawcą - spadkobiercy ustawowi (oraz testamentowi - gdy wiadomo, że był testament).

Wnioskodawcą jest ten, kto sie podpisuje pod wnioskiem - więc jeśli składasz go sam, podpisujesz sam, to Ty jesteś wnioskodawcą - siebie wpisz w tym miejscu, a pozostałych (w tym spadkobierców córki) jako uczestników.

Koszt wniosku - 50 zł.
Tomu jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Brak testamentu a prawo własności, zasiedzenie. (odpowiedzi: 5) Witam wszystkich serdecznie! To mój pierwszy post na forum więc proszę o wyrozumienie. Kompletnie nie znam się na prawie (niezależnie od rodzaju) a...
§ Prawo do zachowku a oświadczenie o niekwestionowaniu testamentu (odpowiedzi: 2) Witam! Pragnę zapytać, czy mogę wystąpić o zachowek, jeśli złożyłam oświadczenie o niekwestionowaniu testamentu. Czy mogę nie otrzymać zachowku? Nie...
§ prawo do zachowku bez testamentu (odpowiedzi: 7) mam pytanie czy nalezy mi sie prawo do zachowku jezeli nie bylo testamentu a mieszkanie zostalo podarowane siostrze?
§ prawo do zachowku po odczytaniu testamentu (odpowiedzi: 14) Witam. Aktualnie czekam na uprawomocnienie się testamentu po moich rodzicach. Zgodnie z prawem mi mojemu rodzenstwu pominiętych w testamencie nalezy...
§ Unieważnienie testamentu i prawo do zachowku (odpowiedzi: 6) Witam. Mam prośbę. Jeśli ktoś potrafi udzielić mi odpowiedzi na pytania, to zapraszam do dyskusji. 26 lat temu mój ojciec ożenił się po raz drugi....
§ Brak testamentu, prawo do mieszkania (odpowiedzi: 4) 22.04.2007 r. zmarła moja mama, która posiadała spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkaniowego. Do tego czasu mama wraz z moją siostrą w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:02.