jak dziedziczy rodzeństwo i zstępni rodzeństwa - Forum Prawne

 

jak dziedziczy rodzeństwo i zstępni rodzeństwa

Witam, proszę o pomoc w następującej sprawie: zmarła siostra babci. Niezamężna, bezdzietna. Wiem, że w takiej sytuacji dziedziczy rodzeństwo. Sprawa wygląda tak: Pradziadkowie przepisali babci jeszcze przed ślubem udział (9/45) w gospodarstwie. Jest akt notarialny. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:

  • § Kiedy przypada ostatni dzień n...
    Witam, Spadkodawca zmarł 18 lipca 2017(w tym też dniu spadkobierca dowiedział się o śmierci i nabyciu spadku)....
  • § spadek z długami
    Jeżeli w małżeństwie o ustroju wspólności majątkowej jeden z małżonków odziedziczy poprzez zapis testamentowy...
  • § Dział spadku a wniosek o zwrot...
    Witam, sprawa jest następująca. Odbyła się rozprawa spadkowa o dział spadku, w skład którego wchodziło głównie...

Odpowiedz
 
31-03-2010, 19:39  
anna205
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie jak dziedziczy rodzeństwo i zstępni rodzeństwa

Witam,
proszę o pomoc w następującej sprawie:
zmarła siostra babci. Niezamężna, bezdzietna. Wiem, że w takiej sytuacji dziedziczy rodzeństwo.
Sprawa wygląda tak:
Pradziadkowie przepisali babci jeszcze przed ślubem udział (9/45) w gospodarstwie. Jest akt notarialny. Babcia z domu poszła, pradziadkowie z córką uprawiali pole.
Pradziadkowie zmarli, w domu została w/w (zmarła ostatnio) córka.
Rodzeństwo zrzekło się spadku na rzecz siostry pozostałej w rodzinnym domu.
Ale ciocia nigdy tego nie uregulowała, w dokumentach z lat 80-tych jest wpisane, że właścicielami są pradziadkowie i babcia. Zmarła ciotka figurowała cały czas jako użytkownik.
Tu pojawia się pierwsze pytanie: jak się ma sprawa udziału babci? Bo akt notarialny jest, ale po rodzicach zrzekła się na rzecz siostry. Co jest ważniejsze? Akt notarialny, czy to że ciocia to uprawiała i opłacała cały czas. Czy udział babci wchodzi teraz w skład masy spadkowej czy nie? Jeśli nie, to w jaki sposób należy dokonać podziału? Jak można wydzielić tą cześć z masy spadkowej?
Pytanie drugie: w jakich częściach dziedziczy rodzeństwo lub rodzina rodzeństwa zmarłej:
1. siostra
2. bratowa (brat nie żyje, dzieci brak)
3. Bratowa (brat nie żyje) + 3 dzieci
4.siostra nie żyje, mąż nie żyje
- 1. Córka
- 2. córka nie żyje - 2 dzieci

Uff, strasznie to skomplikowane, ale mam nadzieję że wszystko wyjaśniłam.
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
anna205 jest off-line  
31-03-2010, 21:23  
demagogia
Moderator globalny
 
demagogia na Forum Prawnym
 
Posty: 7.031
Domyślnie RE: jak dziedziczy rodzeństwo i zstępni rodzeństwa

Nic nie wyjaśniłaś.
Rodzeństwo "zrzekło się" spadku notarialnie?
Użytkująca córka nie wystąpiła o zasiedzenie?
W jakiej kolejności zmarli właściciele?
Kto po nich dziedziczył (zakładam, że nie było testamentów)?
Po spadkodawcach dziedziczą (w braku testamentu) ich zstępni w zbiegu z małżonkami. Jeśli brak zstępnych, to rodzice oraz rodzeństwo.
demagogia jest off-line  
31-03-2010, 22:41  
anna205
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: jak dziedziczy rodzeństwo i zstępni rodzeństwa

Rodzeństwo "zrzekło się" spadku notarialnie?
Rodzeństwo zrzekło się spadku po rodzicach przed sądem, jest to zapisane w postanowieniu sądowym.

Użytkująca córka nie wystąpiła o zasiedzenie?
Nie, użytkująca córka nie wystąpiła o zasiedzenie, mimo wielokrotnych rozmów na ten temat ( nie chciało jej się??), i właśnie niedawno zmarła.

W jakiej kolejności zmarli właściciele?
Właściciele, czyli rodzice zmarłej ostatnio córki, zmarli w kolejności: najpierw matka, potem ojciec.

Kto po nich dziedziczył (zakładam, że nie było testamentów)?
Dziedziczyły po nich dzieci, wszyscy się zrzekli na rzecz córki pozostającej w gospodarstwie (zmarła ostatnio).

Po spadkodawcach dziedziczą (w braku testamentu) ich zstępni w zbiegu z małżonkami. Jeśli brak zstępnych, to rodzice oraz rodzeństwo.
Tak jak napisałam w poście, brak zstępnych, z rodzeństwa żyje tylko siostra. Są zstępni lub małżonkowie pozostałego, nie żyjącego już, rodzeństwa.
Kto i w jakich częściach w takim razie dziedziczy?
I czy najpierw trzeba złożyć wniosek o zasiedzenie gospodarstwa przez zmarłą ciotkę, a potem o nabycie spadku, czy można to zrobić w jednym wniosku?

I jak się ma do tego wszystkiego akt własności ziemi posiadany przez jedyną żyjącą siostrę, określający że otrzymuje od rodziców 8/45 udziałów, czyli 57 arów, jednak bez oznaczeń konkretnych działek (całe gospodarstwo ma troszkę ponad 2 ha). Jak w takiej sytuacji stwierdza się, które to działki mają być?
anna205 jest off-line  
31-03-2010, 23:26  
demagogia
Moderator globalny
 
demagogia na Forum Prawnym
 
Posty: 7.031
Domyślnie RE: jak dziedziczy rodzeństwo i zstępni rodzeństwa

Czyli 9(8?)/45 jest własnością babci, reszta własnością zmarłej bezdzietnej córki. Po córce dziedziczy jej rodzeństwo (bo zstępnych nie miała, męża nie miała, rodzice zmarli wcześniej). Rodzeństwo dziedziczy w częściach równych. Jeśli któreś z rodzeństwa zmarło przed córką, to jego udział dziedziczą jego zstępni.
Nie ma mowy o zasiedzeniu. Babcia jest współwłaścicielką na mocy darowizny, a ta bezdzietna córka jako jedyna spadkobierczyni pradziadków (reszta dzieci zrzekła się spadku w sądzie).
Chyba da się wszystko załatwić w jednej sprawie, ale trzeba dokładnie określić kolejność (było o tym na forum, poszukaj, albo poczekaj na dokładniejsze wytyczne, może komuś będzie się chciało wpisać).
Cały majątek jest współwłasnością, bez wyznaczania co jest babci a co córki. Można wystąpić o dział spadku/współwłasności. Jeśli wszyscy współwłaściciele (czyli babcia i spadkobiercy córki) chcą się zgodnie podzielić majątkiem, to sprawa jest prosta i tania. Gorzej, jeśli nie ma zgodności, ale sąd może wszystko rozstrzygnąć.
demagogia jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Żona brata odrzuciła spadek, czy dziedziczy go rodzeństwo? (odpowiedzi: 1) Żona zmarłego brata odrzuciła spadek, odrzucił go też syn, rodzice nie żyją, czy spadek dziedziczy rodzeństwo?
§ Kto dziedziczy - jedno z rodzeństwa odrzuciło spadek (odpowiedzi: 2) Witam. Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji czy prawnik jest "dziwny" czy raczej siostra mojego męża manipuluje wiadomościami. W styczniu...
§ Stypendium socjalne a małżeństwo rodzeństwa (odpowiedzi: 1) Witam Jak w temacie co w przypadku gdy siostra wyjdzie za mąż. Czy nadal mogę ją wliczyć jako członka rodziny (oczywiście nadal studiuje), jeżeli...
§ Czy dziedziczy rodzeństwo zmarłej matki? (odpowiedzi: 1) Proszę o pomoc. Zmarła mi matka, będąca właścicielką mieszkania (przedmiot dziedziczenia). Jestem jej jedynym synem. Mama była wdową i miała 2...
§ Jak daleko sięgają zstępni rodzeństwa? (odpowiedzi: 4) Ciocia mojej mamy zmarła zastawiając po sobie dług. Mąż i dzieci zrzekli się go. Moje pytanie jest jak daleko sięgają zstępni rodzeństwa, bo podobno...
§ Darowizna na rodzeństwo, spłata rodzeństwa (odpowiedzi: 6) Witam, Prośba o wskazówki dotyczące jak najkorzystniejszego rozwiązania poniższej kwestii. Ojciec posiada mieszkanie własnościowe. Chciałby je...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:12.