trudna sprawa:nie "otworzony" testament- spadkobierca zmarł, kto dziedziczy? - Forum Prawne

 

trudna sprawa:nie "otworzony" testament- spadkobierca zmarł, kto dziedziczy?

Witam Jestem nowa na tym forum i powiem, że słabo orientuje się w sprawach prawniczych dlatego zwracam się o pomoc . Znalazłam się w dosyć trudnej sytuacji.. W styczniu br zmarła moja mama w wyniku ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
05-05-2010, 18:26  
nowa1990
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie trudna sprawa:nie "otworzony" testament- spadkobierca zmarł, kto dziedziczy?

Witam
Jestem nowa na tym forum i powiem, że słabo orientuje się w sprawach prawniczych dlatego zwracam się o pomoc.
Znalazłam się w dosyć trudnej sytuacji..
W styczniu br zmarła moja mama w wyniku szybko postępującej choroby ( w ciągu dwóch miesięcy od kiedy się dowiedziała o chorobie zmarła), ale mniejsza z tym.
W związku z powyższym ja i moi dwaj bracia zostaliśmy sierotami zupełnymi ponieważ tata zginął kilka lat temu w wypadku samochodowym.
W marcu br złożyłam dokumenty do sądu rejonowego o stwierdzenie nabycia spadku, w kwietniu odbyła się sprawa, a aktualnie czekam na uprawomocnienie się wyroku. W skład spadku wchodzi gospodarstwo rolne i dom. Moi bracia odrzucili spadek u notariusza natomiast ja przed sądem przyjęłam spadek. To było dosyć proste i logiczne natomiast zaczyna się problem ponieważ moja mama posiadała testament po zmarłej cioci, którego nie otworzyła tzn. nie przeprowadziła sprawy spadkowej.(ponieważ nie miała kasy na opłacenie podatku)
W testamencie jest zapis, iż za opiekę moja mama otrzymuje ziemię rolną + dom.
ciocia napisała testament rok przed śmiercią, a zmarła 3 lata temu.
Problem, leży w tym że mama nie przeprowadziła sprawy w ustawowym terminie tzn. 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy tak wiec w grę wchodzi ustawowe dziedziczenie. Dodam, że ciocia miała ośmioro rodzeństwa z czego żadne już nie żyje, pozostały dzieci ewentualnie ich wnuki, o których słyszałam, ale niezbyt wiem gdzie mieszkają i co się u nich dzieje bo po prostu nie utrzymujemy ze sobą kontaktu. (odległość, słabe więzi rodzinne itd.)
Moje pytania:
Wiem, że muszę przeprowadzić sprawę spadkową ponieważ nie mogę niczego zrobić z tym majątkiem, ani wynająć, wyremontować,sprzedać dlatego mam pytanie jak to przeprowadzić?
1. Jak zredagować wniosek do sądu? czy to ma być wniosek o stwierdzenie nabycia spadku dla mnie jako dla x czy najpierw sąd musi ustalić że pierw dziedziczyła moja mama a później ja?

2. Co z resztą osób z ustawowego dziedziczenia? czy we wniosku muszę ich wskazywać bo domyślam się że nie będą mieli ochoty na ten spadek?

3.jak ich wskazać skoro nie mam z nimi kontakt? nie znam ich adresów? czy sąd ma jakieś prawne możliwości aby ich odszukać czy to leży wyłącznie w mojej gestii ???

4.co się stanie jeżeli nie poinformuję sądu o ich istnieniu? lub jeśli kogoś pominę bo po prostu nie wiem o jego istnieniu?

5. co się stanie jeżeli osoby nie stawią się na sprawę?

6.czy oświadczenia o odrzuceniu spadku moich braci będą również ważne i w tej sprawie?

7. jakie będą koszty takiej sprawy sądowej? czy ja jako wnioskodawca muszę wszystkie pokrywać czy też można to rozdzielić na osoby wchodzące w krąg dziedziczących ?

8 jak wygląda w takiej sytuacji spawa z US czy obejmuje mnie podatek ponieważ dziedziczę po cioci czy jestem zwolniona bo dziedziczę po mamie?
Bardzo proszę o pomoc.
Będę wdzięczna za każdą przydatną informację.
nowa1990 jest off-line  
05-05-2010, 18:43  
adamlukass
Stały bywalec
 
Posty: 3.467
Domyślnie RE: trudna sprawa:nie "otworzony" testament- spadkobierca zmarł, kto dziedziczy?

1. Wnosisz o stwierdzenie, że spadek po zmarłej X (ciotka) nabyła siostra Y (matka) na podstawie testamentu - testament składasz w sądzie, upływ 6mc i czy jakiegokolwiek innego terminu nie ma znaczenia - nastąpi dziedziczenie na podstawie testamentu.
2. Ustawowi spadkobiercy winni zostać wskazani jako uczestnicy postępowania. Jeżeli testament jest ważny nie będą dziedziczyć.
3. Spróbować ustalić dane poprzez USC, ostatecznością jest wezwanie przez ogłoszenie.
4. W toku sprawy składa się zapewnienie pod rygorem odpowiedzialności karnej - 671kpc
5. Nic
6. tak
7. zasadą jest że każdy ponosi koszty uczestnictwa we własnym zakresie.
8. nie wiem
adamlukass jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ "powinno" = "byłoby dobrze, gdyby" czy "bezwzględnie musi"? (odpowiedzi: 3) Pytanie: Co w języku prawnym dokładnie znaczy wyraz "powinno"? "Byłoby dobrze, gdyby" czy "bezwzględnie musi"? Dotyczy: Rozporządzenia ministra...
§ Pytania po lekturze poradnika "Jak zobligować urząd do ustalenia spadkobierców" (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie, Chciałbym prosić o pomoc w rozjaśnieniu wątpliwości po lekturze "Przewodnika", a dotyczących konkretnej sprawy. W styczniu...
§ porada "trudna sprawa" rodzice (odpowiedzi: 3) czy ktoś potrafi udzielić mi porady . pokierować :( sytuacja wygląda następująco : rodzina(rodzice) posiada 9 dorosłych dzieci ciągle wykorzystuje...
§ Stwierdzenie nabycia spadku a "wezwanie żyjacych spadkobierców" (odpowiedzi: 2) Witajcie, Uprzejmie prosze o pomoc w następujacej sprawie...: Toczy się postępowanie o stwierdzenie spadku po mojej prababci X. Prababcia X...
§ "Ostatnia wola zmarłego"-testament (odpowiedzi: 4) Witam serdecznie,otóż mam takią sprawę. Babcia chce mi u notariusza zapisac dom wraz z działka w formie ostatniej woli-czyli testmentu.Ten dom stoi...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:05.