Odzyskanie środków pieniężnych... - Forum Prawne

 

Odzyskanie środków pieniężnych...

Witam. Mam problem.Remontujemy z mężem poddasze które mieliśmy miec zapisane tak nam obiecywano ("zrób sobie poddasze bo i tak bedzie twoje" słowa mojej teściowej), a teraz okazuje sie ze cały dom włącznie z poddaszem zapisano ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
11-05-2010, 17:37  
ania.j82
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Odzyskanie środków pieniężnych...

Witam. Mam problem.Remontujemy z mężem poddasze które mieliśmy miec zapisane tak nam obiecywano ("zrób sobie poddasze bo i tak bedzie twoje" słowa mojej teściowej), a teraz okazuje sie ze cały dom włącznie z poddaszem zapisano szwagierce.I bezczelnie powiedziano nam ze mozemy mieszkac jakis 20lat a potem .... Tak wiec mam pytanie w jaki sposób mamy odzyskac włożone pieniądze w remont czegoś co nie jest nasze? Czy szwagierka musi nas spłacic (mam rachunki na materiały i robocizne)?

Tylko nie wiemy czy dom ma zapisany w testamencie czy jako darowizne.I tez nie wiemy czy zapis jest bez prawa "zachowku" (ale z gadki tesciowej tak wynika).

Prosze o porade.
ania.j82 jest off-line  
12-05-2010, 08:47  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.342
Domyślnie RE: Odzyskanie środków pieniężnych...

Zachowku pozbawiony jest tylko ten, kto jest wydziedziczony.

A wydziedziczenie nie następuje z kapelusza, musi być uzasadnione.
Przepis prawny:
Art. 1008. Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:
1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Art. 1009. Przyczyna wydziedziczenia uprawnionego do zachowku powinna wynikać z treści testamentu.

Art. 1010. § 1. Spadkodawca nie może wydziedziczyć uprawnionego do zachowku, jeżeli mu przebaczył.
§ 2. Jeżeli w chwili przebaczenia spadkodawca nie miał zdolności do czynności prawnych, przebaczenie jest skuteczne, gdy nastąpiło z dostatecznym rozeznaniem.
Tomu jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Darowizna środków pieniężnych ze sprzedaży nieruchości (odpowiedzi: 3) Witam, Interesuje mnie sprawa formaclności zzwiązana ze sprzedażą nieruchomość ze spadku. 7 lat temu odziedziczyłam spadek po mamie. Jednym z...
§ darowizna w postaci środków pieniężnych (odpowiedzi: 1) Witajcie, chciałbym się dowiedzieć, jakie konkretnie dokumenty należy wypełnić, aby złożyć do Urzędu Skarbowego dokumenty poświadczające otrzymanie...
§ Wypłata środków pieniężnych przez bank (odpowiedzi: 10) Witam wszystkich. Chciałabym spytać o poradę. Znalazłam się w następującej sytuacji. Odziedziczyłam wraz z siostrą spadek po dziadku w części po 1/2....
§ Darowizna środków pieniężnych (odpowiedzi: 5) W związku z tym ze ustawa o podatku od spadku i darowizn zmienia się i jest różnie interpretowane chciałbym rozwiać swoje wątpliwości. Sprawa...
§ Darowizna środków pieniężnych na wpłatę partycypacji TBS (odpowiedzi: 3) Witam, mój problem wygląda następująco: Podpisałem umowę o partycypację w nowo budowanym osiedlu TBS, nie miałem na to żadnych środków...
§ Podatek od darowizny środków pieniężnych (odpowiedzi: 1) W tym roku mój brat podpisał umowe przedwstepną z Developerem. Większą część pieniążków na mieszkanie obiecali mu rodzice. Po podpisaniu umowy nasi...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:04.