Podział majątku pomiędzy rodzeństwem - Forum Prawne

 

Podział majątku pomiędzy rodzeństwem

Witam! Mam pytanie odnośnie prawa spadkowego. Sytuacja wygląda nastepująco, zgineli rodzice pozostawiając na świecie trójkę swojego potomstwa w tym jedną osobe nieletnią. Najstarsza siostra wniosła o sprawę podziału majątku które było w postaci mieszkania, sprawa ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
12-05-2010, 15:32  
forestone
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Podział majątku pomiędzy rodzeństwem

Witam!
Mam pytanie odnośnie prawa spadkowego. Sytuacja wygląda nastepująco, zgineli rodzice pozostawiając na świecie trójkę swojego potomstwa w tym jedną osobe nieletnią. Najstarsza siostra wniosła o sprawę podziału majątku które było w postaci mieszkania, sprawa się zakończyła już pare lat temu i mieszkanie zostało podzielane na 3 częsci na każde z rodzeństwa. Po latach jedna z dziewczyn postanowiła się ustatkować i zbyć swoją część. Najstarsza siostra która wszczeła postępowanie spadkowe powiedziala ze to niemożliwe ponieważ ma testament mówiący że całe mieszkania przypada najmłodszej siostrze. Samego dokumentu nie chce pokazać więc moje pytanie brzmi czy ten testament mimo zatajenia ma moc prawną i jakie konsekwencje moze poniesc osoba która go zataiła.
forestone jest off-line  
12-05-2010, 17:52  
adamlukass
Stały bywalec
 
Posty: 3.467
Domyślnie RE: Podział majątku pomiędzy rodzeństwem

Ukrycie testamentu może być podstawą do uznania spadkobiercy za niegodnego.

Nie mniej jednak wydaje mi się, iż coś Pani pokręciła pisząc.
Przez mieszkanie ludzie najczęściej rozumieją lokal, jak sąd podzielił to mieszkanie? Co wynika z księgi wieczystej, ustanowiono odrębne lokale?
Czy dziedziczenie było ustawowe czy na podstawie testamentu?
adamlukass jest off-line  
12-05-2010, 18:05  
forestone
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Podział majątku pomiędzy rodzeństwem

Faktycznie źle się wyraziłem, chodzi mi o to że 3 osoby są na tą chwile właścicielami mieszkania na podstawie dziedziczenia ustawowego.
forestone jest off-line  
12-05-2010, 18:33  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.469
Domyślnie RE: Podział majątku pomiędzy rodzeństwem

a czy już Pani nie pisała kiedyś o tej sprawie, czy to zbieg okoliczności???
rafal_26 jest off-line  
12-05-2010, 20:07  
forestone
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Podział majątku pomiędzy rodzeństwem

Nie pisałem jeszcze w tej sprawie.
forestone jest off-line  
13-05-2010, 08:20  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.342
Domyślnie RE: Podział majątku pomiędzy rodzeństwem

To się w ogóle kupy nie trzyma.

Skoro było dziedziczenie ustawowe - to co ona o jakimś testamencie Adamlukass napisał o tym.

Masz prawo dysponować swoim udziałem. Możesz zaproponować dokonanie działu spadku w ten sposób, że którejś z pozostałych współwłaścicieli odsprzedasz swój udział.
Tomu jest off-line  
13-05-2010, 08:46  
adamlukass
Stały bywalec
 
Posty: 3.467
Domyślnie RE: Podział majątku pomiędzy rodzeństwem

Jeżeli jest to ważny testament to jak najbardziej może wpłynąć na porządek dziedziczenia. Inną kwestią jest co on tak naprawdę zawiera - powołanie siostry do spadku czy może zapis mieszkania, a jeżeli zapis to czy nie pozwoli uznać, iż jest to testament działowy.

Procedurę zmiany orzeczenia o stwierdzeniu nabycia spadku opisuje poniższy przepis.
Art.*679.*§*1. Dowód, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku, nie jest spadkobiercą lub że jej udział w spadku jest inny niż stwierdzony, może być przeprowadzony tylko w postępowaniu o uchylenie lub zmianę stwierdzenia nabycia spadku, z zastosowaniem przepisów niniejszego rozdziału. Jednakże ten, kto był uczestnikiem postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, może tylko wówczas żądać zmiany postanowienia stwierdzającego nabycie spadku, gdy żądanie opiera na podstawie, której nie mógł powołać w tym postępowaniu, a wniosek o zmianę składa przed upływem roku od dnia, w którym uzyskał tę możność.
§*2.*Wniosek o wszczęcie takiego postępowania może zgłosić każdy zainteresowany.
§*3.*W razie przeprowadzenia dowodu, że spadek w całości lub w części nabyła inna osoba niż wskazana w prawomocnym postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku, sąd spadku, zmieniając to postanowienie, stwierdzi nabycie spadku zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym.

Niegodność
Art.*928.*§*1.*Spadkobierca może być uznany przez sąd za niegodnego, jeżeli:
1) dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy;
2) podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania testamentu albo w taki sam sposób przeszkodził mu w dokonaniu jednej z tych czynności;
3) umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, podrobił lub przerobił jego testament albo świadomie skorzystał z testamentu przez inną osobę podrobionego lub przerobionego.
§*2.*Spadkobierca niegodny zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jak by nie dożył otwarcia spadku.
Art.*929.*Uznania spadkobiercy za niegodnego może żądać każdy, kto ma w tym interes. Z żądaniem takim może wystąpić w ciągu roku od dnia, w którym dowiedział się o przyczynie niegodności, nie później jednak niż przed upływem lat trzech od otwarcia spadku.
Przy niegodności należy zwrócić uwagę, iż jeżeli ukrywającym testament jest inna osoba niż powołana do spadku w testamencie, nie spowoduje to uznania powołanej za niegodną oraz na terminy do wytoczenia powództwa, bowiem uznanie za niegodnego nie następuje z mocy prawa.

Co do ukrywającej testament
Art.*646 §*1.*Osoba, u której znajduje się testament, obowiązana jest złożyć go w sądzie spadku, gdy dowie się o śmierci spadkodawcy, chyba że złożyła go u notariusza.
§*2.*Kto bezzasadnie uchyla się od wykonania powyższego obowiązku, ponosi odpowiedzialność za wynikłą stąd szkodę. Ponadto sąd spadku może nałożyć na uchylającego się grzywnę.

Wobec powyższego w sytuacji trzeciej siostry, przy braku porozumienia co do sposobu rozliczenia tego mieszkania, chyba jedynym wyjściem jest złożenie wniosku o dział spadku i czekanie na to co się wydarzy.
adamlukass jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy mieszkanie podlega podziałowi pomiędzy rodzeństwem? (odpowiedzi: 1) Witam, moja kuzynka mieszkała razem z mamą w mieszkaniu komunalnym, w jakiś czas po śmierci mamy, wykupiła mieszkanie na własność. Czy podlega ono...
§ Podział majątku między rodzeństwem (odpowiedzi: 7) Witam , moja sytuacja jast nastepujaca : Trzy lala temu zmarl moj ojciec i razem z bratem nabylismy spadek z dobrodziejstwem inwentarza(...
§ podział majątku między rodzeństwem (odpowiedzi: 14) witam, mam taki problem i nie wiem jak się wziąć za jego rozwiązanie, mam nadzieję że ktoś będzie umiał mi pomóc. Z góry dziękuję, a więc tak: moi...
§ Podział majątku między rodzeństwem? (odpowiedzi: 1) Witam,mam takie pytanie:wraz z bratem jesteśmy współwłaścicielami domu po naszych rodzicach.w obecnej chwili brat wraz z żoną mieszkają w tym...
§ Opłata za dozgonną opiekę nad teściami, a podział spadku pomiędzy rodzeństwem (odpowiedzi: 3) Witam! Chciałbym przedstawić swoją sytuację. Wiem, że po śmierci rodziców żyjące dzieci dziedziczą majątek w równych częściach. Moje pytanie dotyczy...
§ Podział majątku pomiędzy rodzeństwem przyrodnim. (odpowiedzi: 11) Witam. Mój dziadek miał trzech synów z pierwszego małżeństwa, oraz jednego z drugiego małżeństwa. Jak wygląda dziedziczenie ustawowe pomiędzy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:02.