spadek po osobie chorej psychicznie - Forum Prawne

 

spadek po osobie chorej psychicznie

Proszę o odpowiedz w jaki sposób opiekun prawny mógł przepisać cały majątek osoby chorej psychicznie na swoje wnuczki , wujek był chory od zawsze , pracował fizycznie , w końcu lat 80-tych przeszedł na rentę ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
27-07-2010, 17:19  
elzbietabiu
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie spadek po osobie chorej psychicznie

Proszę o odpowiedz w jaki sposób opiekun prawny mógł przepisać cały majątek osoby chorej psychicznie na swoje wnuczki , wujek był chory od zawsze , pracował fizycznie , w końcu lat 80-tych przeszedł na rentę I grupy od lekarza psychiatry,wiem że był ubezwłasnowolniony ale nie wiem czy częściowo czy całkowicie .Cały czas leczył się psychiatrycznie i przyjmował leki , od 3 lat opiekowała się nim tylko ciotka ze względu że mój ojciec już nie żył i drugi jego brat też , i z tego co wiem ciotka była jego opiekunem prawnym .
Teraz po śmierci wujka stwierdziła że mnie i kuzynce nie należy się nic , a majątek jest już zapisany na jej wnuczki . Nie wiem może wcześniej cofnęła ubezwłasnowolnienie , dodam że wujek był kawalerem , nie wiem jak to jest możliwe do załatwienia .
elzbietabiu jest off-line  
27-07-2010, 19:35  
prokura.....
Stały bywalec
 
prokura..... na Forum Prawnym
 
Posty: 888
Domyślnie RE: spadek po osobie chorej psychicznie

osoba sprawująca opiekę na tą osobą nie może niczego robić w kwestii decydowania o dysponowaniu majątkiem wujka na wypadek śmierci.
prokura..... jest off-line  
28-07-2010, 07:50  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.342
Domyślnie RE: spadek po osobie chorej psychicznie

Testament - np. na rzecz wnuczek, o których mowa - spisać mógł sam spadkodawca, o ile był do tego zdolny, był w stanie pozwalającym na świadome i swobodne składanie oświadczeń woli. Co w przypadku schorzeń psychiatrycznych - mało prawdopodobne.

Trzeba przeprowadzić postępowanie spadkowe po wuju. Jeśli był bezdzietnym kawalerem - dziedziczą jego rodzice; domyślam się, że nie żyją - wówczas rodzeństwo (gdy zmarło - zstępni rodzeństwa).

Możesz zawiadomić o postępowaniu tę opiekunkę - jeśli istotnie ma jakiś dokument na rzecz swoją lub dzieci, to na pewno przybiegnie z nim do sądu.
Tomu jest off-line  
28-07-2010, 10:20  
elzbietabiu
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: spadek po osobie chorej psychicznie

Dziękuje za odpowiedz , ale zastanawiam się czy wujek nie mógł zrobić darowizny na ich rzecz za życia , choć nie był tego świadomy ,ponieważ o wszystkim co działo się w jego życiu nas informował zresztą jak i wszystkich sąsiadów , był po prostu chory i nie zachowywał się jak człowiek dorosły tylko jak dziecko .
elzbietabiu jest off-line  
28-07-2010, 10:55  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.342
Domyślnie RE: spadek po osobie chorej psychicznie

Osoba chora psychicznie, a więc raczej nieświadoma i niezdolna do swobodnego składanie oświadczeń woli, nie bardzo mogła skutecznie sporządzić cokolwiek - czy testament, czy darowiznę.
Tomu jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Postępowanie egzekucyjne przeciwko osobie chorej psychicznie (odpowiedzi: 1) Dzień dobry, Problem i moje pytanie dotyczą, jak w temacie, postępowań egzekucyjnych wszczętych przeciwko osobie chorej psychicznie. Mama mieszka z...
§ eksmisja osoby chorej psychicznie? (odpowiedzi: 3) czy można wymeldować i eksmitować z mieszkania osobę chorą psychicznie (schizofrenia z zaświadczeniami z szpitala psychiatrycznego o chorobie)?
§ pomoc osobie chorej psychicznie (odpowiedzi: 2) Witam, jestem osobą chorą psychicznie z 1 grupą inwalidzką, od jakiegoś czasu jestem dręczony psychicznie przez matkę bo np. źle umyje łyszkę i...
§ Zaległości ZUS osoby chorej psychicznie (odpowiedzi: 4) Witam. Nie wiem czy wybrałem dobry dział ze względu na to że jestem tu nowy. Przechodząc do rzeczy chodzi o to że mój brat prowadził działalność...
§ spadek po osobie chorej pschicznie (odpowiedzi: 3) Witam, proszę o odpowiedz jak mogło zostać przeprowadzone dziedziczenie lub darowizna po wujku chorym psychicznie I gr renty od lekarza psychiatry,...
§ kurator osoby chorej psychicznie (odpowiedzi: 9) 1. Kto może zostac kuratorem dla osoby ubezwłasnowolnionej z powodu choroby psychicznej? Pani prokurator wystapiła z wnioskiem o ubezwłasnowolnienie?...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:05.