siostra nie chce mnie spłacić - Forum Prawne

 

siostra nie chce mnie spłacić

Witam, pokrótce chciałbym przedstawić sprawę która od piątku spędza mi sen z powiek. Sprawa wygląda tak moja mama zmarła 10 lat temu, razem z moim ojcem była współwłaścicielką mieszkania. Około 3 tygodni temu przeprowadziliśmy sprawę ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
27-07-2010, 19:58  
angels82
Początkujący
 
Posty: 24
Domyślnie siostra nie chce mnie spłacić

Witam, pokrótce chciałbym przedstawić sprawę która od piątku spędza mi sen z powiek. Sprawa wygląda tak moja mama zmarła 10 lat temu, razem z moim ojcem była współwłaścicielką mieszkania. Około 3 tygodni temu przeprowadziliśmy sprawę spadkową. Za zgodą moją, siostry i taty każdy z nas otrzymał po 1/3 udziałów w tymże mieszkaniu. W piątek z głupoty w obecności notariusza podpisałem w raz z ojcem akt notarialny i moja siostra stała się jedyną właścicielką tego mieszkania. W zamian za to siostra obiecała mi połowę wartości mieszkania( nie było to zapisane w akcie) w niedzielę podczas rozmowy z siostrą dowiedziałem się że nie ma zamiaru mnie spłacić. Moje pytanie jest więc takie: czy można to w jakikolwiek sposób jeszcze odkręcić tak abym otrzymał z powrotem albo udziały albo równowartość połowy mieszkania? Mam żonę i 3 dzieci i mieszkam od roku u babci ale po jej śmierci może być tak że będę musiał się wyprowadzić i wtedy wraz z dziećmi nie miałbym dokąd pójść ponieważ jestem tam zameldowany tylko na 9 lat. Nie liczyłem na to, że siostra aż tak mnie oszuka i pozostawi na lodzie. Bardzo proszę o jak najszybszą odpowiedz bo sprawa jest bardzo świeża i może mogę się jeszcze jakoś odwołać.
angels82 jest off-line  
27-07-2010, 20:54  
prokura.....
Stały bywalec
 
prokura..... na Forum Prawnym
 
Posty: 888
Domyślnie RE: siostra nie chce mnie spłacić

"W piątek z głupoty w obecności notariusza podpisałem w raz z ojcem akt notarialny i moja siostra stała się jedyną właścicielką tego mieszkania"


akt dotyczącej jakiej czynności, bo piszesz że otrzymaliście udział po 1/3 z czego ten udział wynikał? akt notarialny??
prokura..... jest off-line  
27-07-2010, 21:06  
angels82
Początkujący
 
Posty: 24
Domyślnie RE: siostra nie chce mnie spłacić

udziały po 1/3 to dostaliśmy w spadku po mamie ta sprawa spadkowa nie odbyła się w sądzie tylko u notariusza oba akty będę miał dopiero jutro więc będę mógł coś więcej powiedzieć.
angels82 jest off-line  
27-07-2010, 22:14  
prokura.....
Stały bywalec
 
prokura..... na Forum Prawnym
 
Posty: 888
Domyślnie RE: siostra nie chce mnie spłacić

rozumiem to jedno, natomiast interesuje mnie jaka czynność była dokonana u notraiusza po ktorej siostra stała sie właścicielką
prokura..... jest off-line  
28-07-2010, 08:47  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.342
Domyślnie RE: siostra nie chce mnie spłacić

Dział spadku, od razu, w tym samym momencie? Chyba nie bardzo...
Tomu jest off-line  
28-07-2010, 15:22  
angels82
Początkujący
 
Posty: 24
Domyślnie RE: siostra nie chce mnie spłacić

ten akt sporządzony w piątek nosi nazwę umowa o dział spadku i zniesienie współwłasności co teraz dalej mógłbym zrobić aby odzyskać część nieruchomości bądź żeby mnie siostra spłaciła, czy są jakieś szanse na to?
angels82 jest off-line  
29-07-2010, 09:17  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.342
Domyślnie RE: siostra nie chce mnie spłacić

No to jak się zgodziłeś na dział spadku w którym ona dostała mieszkanie - to o co chodzi? Nie czytałeś, co podpisujesz?

To, że ktoś coś obiecuje - wybacz, jeśli podpisujesz na papierze u notariusza, że oddajesz coś, a w zamian nie masz żadnej gwarancji bo siostra tylko "obiecała" i ten obowiązek spłaty z niczego nie wynika... Ręce opadają.
Tomu jest off-line  
29-07-2010, 15:17  
adamlukass
Stały bywalec
 
Posty: 3.467
Domyślnie RE: siostra nie chce mnie spłacić

W Twojej sytuacji pozostaje albo wykazanie, iż byłeś w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli - chyba niemożliwe.
Pozorność i błąd definitywnie odpadają.
Pozostaje de facto tylko podstęp i cień szansy na sukces.
adamlukass jest off-line  
30-07-2010, 08:59  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.342
Domyślnie RE: siostra nie chce mnie spłacić

Ale naprawdę, wydaje mi się, nikły...

Poczytaj poniższe - ale, jak adamlukass napisał, nigdzie to nie pasuje.

Przepis prawny:
DZIAŁ IV. WADY OŚWIADCZENIA WOLI

Art. 82. Nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych.

Art. 83. § 1. Nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru. Jeżeli oświadczenie takie zostało złożone dla ukrycia innej czynności prawnej, ważność oświadczenia ocenia się według właściwości tej czynności.
§ 2. Pozorność oświadczenia woli nie ma wpływu na skuteczność odpłatnej czynności prawnej, dokonanej na podstawie pozornego oświadczenia, jeżeli wskutek tej czynności osoba trzecia nabywa prawo lub zostaje zwolniona od obowiązku, chyba że działała w złej wierze.

Art. 84. § 1. W razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć; ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej.
§ 2. Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny).

Art. 85. Zniekształcenie oświadczenia woli przez osobę użytą do jego przesłania ma takie same skutki, jak błąd przy złożeniu oświadczenia.

Art. 86. § 1. Jeżeli błąd wywołała druga strona podstępnie, uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu może nastąpić także wtedy, gdy błąd nie był istotny, jak również wtedy, gdy nie dotyczył treści czynności prawnej.
§ 2. Podstęp osoby trzeciej jest jednoznaczny z podstępem strony, jeżeli ta o podstępie wiedziała i nie zawiadomiła o nim drugiej strony albo jeżeli czynność prawna była nieodpłatna.

Art. 87. Kto złożył oświadczenie woli pod wpływem bezprawnej groźby drugiej strony lub osoby trzeciej, ten też może uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia, jeżeli z okoliczności wynika, że mógł się obawiać, iż jemu samemu lub innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo osobiste lub majątkowe.

Art. 88. § 1. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu lub groźby, następuje przez oświadczenie złożone tej osobie na piśmie.
§ 2. Uprawnienie do uchylenia się wygasa: w razie błędu - z upływem roku od jego wykrycia, a w razie groźby - z upływem roku od chwili, kiedy stan obawy ustał.
Tomu jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ gdy siostra chce mnie wyrzucic z domu ! (odpowiedzi: 11) Witam!! Problem polega na tym : siostra chce mnie wyrzucic z domu . Mieszkanie jest przepisane na nia . Zameldowany jestem na stale. Powiedzcie co...
§ Były mąż nie chce mnie spłacić. (odpowiedzi: 1) Witam.. Jestem kilka miesięcy po rozwodzie. rozwód bez orzekania o winie. Niestety mieszkam z byłym mężem w wspólnym domu...jak i przed tak i po...
§ siostra chce mnie się pozbyć z domu bo mój narzeczony jest biedny (odpowiedzi: 3) mam 3 rodzeństwa starszego brata 2 młodsze siostry, brat kawaler, jedna z sióstr zamężna, a najmłodsza jest panna mieszkamy w domu który składa się...
§ Czy przyrodnia siostra może "spłacić" mnie ze spadku? (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie ! Na początku opiszę po krótce swoją sytuację. Mam przyrodnią starszą siostrę z poprzedniego małżeństwa mojego ojca, zresztą moja...
§ Tata, który nie chce na mnie płacić! (odpowiedzi: 7) Jestem studentką na studiach stacjonarnych, moi rodzice nie mieszkają razem jednak nie są po rozwodzie.Słyszałam, że rodzice muszą utrzymywać dziecko...
§ siostra chce ode mnie pieniadze (odpowiedzi: 5) sprawa po krotce wyglada tak:po smierci dziadka (2002 rokpomaga)a mi siostra ,tzn czasem dawala mi sniadanie obiad i kolacje.trwalo to do 2005...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:04.