Umowa zobowiązująca do zbycia udziału w spadku, ale przed postępowaniem spadkowym - Forum Prawne

 

Umowa zobowiązująca do zbycia udziału w spadku, ale przed postępowaniem spadkowym

Czy jest mozliwe zawarcie umowy zobowiązującej do zbycia spadku z PRZYSZŁYM spadkobiercą (spadek otwarty, ale nie ma jeszcze postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku)? (Nie chodzi o umowę o przyszły spadek - spadkodawca dawno nie żyje.) ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
25-08-2010, 10:04  
alama
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie Umowa zobowiązująca do zbycia udziału w spadku, ale przed postępowaniem spadkowym

Czy jest mozliwe zawarcie umowy zobowiązującej do zbycia spadku z PRZYSZŁYM spadkobiercą (spadek otwarty, ale nie ma jeszcze postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku)?(Nie chodzi o umowę o przyszły spadek - spadkodawca dawno nie żyje.)

Sytuacja jest następująca. Jestem jednym ze spadkobierców (bardzo dużej grupy osób, rodziny, ale w tym momencie dalekiej). Planuję odkupienie udziałów w spadku (jest to kamienica i to jedyny spadek jaki pozostawił spadkobierca), obecnie prawie wszyscy pozostali spadkobiercy zgadzają sie na odsprzedanie mi udziałów.
Oczywiscie jak to w zyciu bywa, teraz zgadzaja sie, jest bardzo miło, ale nic wiecej. Nikt nie interesuje sie stanem nieruchomości (czyt. np. pilnym remontem dachu i komina, a co dopiero jakimis sparawami spadkowymi i bieganiem po sądach).Wyglada to troche tak:"jak chcesz kaminicę zalatwiaj sądy, papierki, odpisy zgonów itp".
Krótko mówiąc jestem spadkobiercą-koordynatorem, który nie tylko pilotuje sprawę główną o stw. nab. spadku (tę w której spadkodawca był włascicielem kamienicy), ale także kilku innych spraw o sns w rodzinach tych spadkobierców (bo przeciez bez tych spraw nie sprzedadza mi swoich udziałów). Oczywiście, nikt nie ma przeprowadzonego zadnego postepowania, bo nie było wczesniej potrzebne. Nie chodzi tu juz tylko o koszty sadowe, urzedowe itp, które ponosze wyłacznie ja, ale także o czas. Chcialabym miec pewnosc, ze moje zaangazowanie w sparwe prowadzi do odkupienia udziałów, mówiąc wprost: "zajmę sie wyprowadzeniem calej sprawy, pozostałych spadkobierców nie bedzie kosztowało to nawet złotówki, ale chcę mieć pewność, że jak tylko będą prawomocnymi spadkobiercami to mnie odsprzedadza swoje udziały w kamienicy. Oczywiscie w miedzyczasie sama wyremontuje dach i komin i oni nie bedą musieli nic płacić".

I ponawiam pytanie ze wstępu: Czy z "przyszłymi" spadkobiercami mogę zawrzec umowę zobowiązującą do zbycia ich udziału w spadku, choc jeszcze nie ma prawomocnego orzeczenia sadu o sns? Czy do tego odnosi sie art. 1052 KC? Jesli chodzi o zapłatę, jesem w stanie zapłacić im za udziały już przy umowie przedwstępnej.
alama jest off-line  
25-08-2010, 11:15  
dementii
Stały bywalec
 
Posty: 1.724
Domyślnie RE: Umowa zobowiązująca do zbycia udziału w spadku, ale przed postępowaniem spadkowym

zob. art. 1051 kc. Jeśli spadkobiercy złożyli oświadczenie o przyjęciu spadku albo minęło 6m-cy od śmierci spadkodawcy - taka umowa będzie możliwa. Co do formy i skutków zob. art. 1052 kc.
--
dementii
dementii jest off-line  
25-08-2010, 21:49  
alama
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Umowa zobowiązująca do zbycia udziału w spadku, ale przed postępowaniem spadkowym

Dziekuję.
Rozmawialam dzisiaj z notariuszem. Potwierdził. Jest mozlliwe spisanie aktu notarialnego przed wydaniem stwierdzenia nabycia spadku. Bardzo mi to pasuje.
Pozdarwiam
alama jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Problem z postępowaniem spadkowym (odpowiedzi: 4) Czy z sytuacją, którą opiszę mogę zgłosić się w sprawie postępowania spadkowego do notariusza czy tylko do sądu? Jest 3 spadkobierców ustawowych....
§ Współwłasność przedmiotu nie objętego postępowaniem spadkowym. (odpowiedzi: 3) Witam. Przedmiot posiadał dwóch niespokrewnionych współwłaścicieli X i Y. Y zmarł w latach 90-tych, a jego rodzina w tym okresie przeprowadziła...
§ Problem z postępowaniem spadkowym (odpowiedzi: 1) Witam, pisze niejako w nawiązaniu do mojego przedniego wątku...
§ Czy postępowanie spadkowe po matce jest automatycznie postępowaniem spadkowym po ojcu (odpowiedzi: 5) Witam W 1987 roku zmarł mój ojciec.Nie było wtedy przeprowadzane żadne postępowanie spadkowe ponieważ nie posiadał żadnego majątku. W 2010 roku...
§ meldunek w mieszkaniu z nieprzeprowadzonym postępowaniem spadkowym (odpowiedzi: 10) dzień dobry, potrzebuję inf jak się zameldować w mieszkaniu. sytuacja jest taka: mama wraz z dziadkiem odziedziczyli po babci mieszkanie, niestety...
§ Umowa zobowiązująca do zbycia spadku a możliwość roszczeń o zachowek (odpowiedzi: 2) Witam Mam pytania dot. Art.1052 k.c. cytowanego na samym dole posta. 1. Czy dobrze rozumiem, że zawarcie umowy zobowiązującej do zbycia spadku...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:24.