Forum Prawne

Forum Prawne (http://forumprawne.org/index.php)
-   Prawo spadkowe (http://forumprawne.org/forumdisplay.php?f=52)
-   -   Poświadczenie nabycia spadku...co dalej (http://forumprawne.org/showthread.php?t=153752)

pivosz 23-09-2010 15:34

Poświadczenie nabycia spadku...co dalej
 
Witam serdecznie. Jako że ja jestem zmuszony to wszystko prowadzić to bardzo bym prosił o jakieś rady co do dalszego postępowania w sprawie spadku po moich dziadkach. Sprawa wygląda tak że spadkobiercami są trzej bracia ( w tym mój Tata ). Dziadek zmarł w 1996 a babcia w 2009. Byliśmy już u notariusza który wydał tylko poświadczenie dziedziczenia po OBU dziadkach. Dział ma nastąpić, jak nam powiedział notariusz, po opłaceniu podatków w US. I teraz mam pytania bo różne źródła różnie podają:
1. czy za dziadka trzeba będzie zapłacić podatek? ( zmarł przed 2007 )
2. jakie będą koszty podatkowe w US przy założeniu że powiedzmy wartość nieruchomości to 100.000 zł
3. gdzie wyjdzie taniej ZGODNY dział spadku: w sądzie czy u notariusza i czy różnica cenowa będzie duża? Może lepiej załatwić wszystko i tak u notariusza bo będzie musiał dokonać wpisu do księgi wieczystej. Czy sam wpis dużo kosztuje?
4. Ile razy trzeba będzie coś płacić?
Na razie poświadczenie u notariusza kosztowało mnie około 500 zł, według tego teraz, jeżeli się okaże że po dziadku podatek jednak trzeba zapłacić, w urzędzie skarbowym zostawię chyba 2,5-3,5 tyś. Potem muszę się znowu udać do notariusza i znowu zapłacić 2-3 tyś za podział w formie darowizny( całość ma być przepisana na mojego tatę ). Czy od tej darowizny też jakiś podatek albo inne opłaty trzeba będzie robić??? Z góry dziękuję za odpowiedź i jakieś rady
pzdr
Piotr

Tomu 24-09-2010 07:34

RE: Poświadczenie nabycia spadku...co dalej
 
1. Obowiązek podatkowy powstaje, w obecnym stanie prawnym, po uzyskaniu prawomocnego postanowienia o nabyciu spadku/uzyskaniu poświadczenia dziedziczenia notarialnego. Więc - idźcie do US, dowiecie się wszystkiego. Podatek pewnie będzie.

2. http://www.pit.pl/podatek_od_spadku_...padku_1588.php - jesteście w I grupie podatkowej.

3. Zawsze w sądzie - jednak tam się czeka. U notariusza koszty poczytaj ns Koszty notarialne w sądzie - jak zgodny, podpisany przez wszystkich spadkobierców wniosek i zawieracie ugodę sądową - to 300 zł i jeszcze sąd zwróci przy ugodzie 150 zł z tego.

4. A co pytasz - bo nie bardzo wiem...

Tu nie ma podziału w formie darowizny - tu jest do zrobienia dział spadku, i tyle.

sochorowski 24-09-2010 12:22

RE: Poświadczenie nabycia spadku...co dalej
 
Dzien dobry jeste tutaj nowy i chcial bym sie cos dowiedziec.
Przed paroma laty zmarla mi matka ,a ze mieszkam na zachodzie ,wiec otrzymalem od matki spadek,naturalnie oddalem to wszystko mecenasowi w polsce ,i co sie okazalo ze ,sprawa sie zakonczyla ,otrzymalem papiery od mojego mecenasa ,nawet juz zaplacilem ,ale jak kolarzanka moja byla w sadzie sie pytac o wyciag ,to nie jest jeszcze w kapiuterze w sadzie zaznaczone ze jeste wlascicielem spadku,
dalej istnieje na akcie wlasnosci moja matka(zmarla),i nie wiem co robic ,byl bym wdzieczny za rade co w takiej sytuacji poradzic,,dodam tylko ze sprawa jest juz od listapoda 2009 zakonczona ,,

Pozdrawiam Marek

Lilith_asb 24-09-2010 12:38

RE: Poświadczenie nabycia spadku...co dalej
 
Chodzi ci o to, że w księgach wieczystych nie jesteś wymieniony jako właściciel? A składałeś wniosek o wpis do księgi wieczystej siebie jako właściciela na podstawie prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku?

sochorowski 24-09-2010 14:03

RE: Poświadczenie nabycia spadku...co dalej
 
Cytat:

Napisał/a Lilith_asb (Post 750734)
Chodzi ci o to, że w księgach wieczystych nie jesteś wymieniony jako właściciel? A składałeś wniosek o wpis do księgi wieczystej siebie jako właściciela na podstawie prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku?

Chodzi mi o to ze sprawa jest zakaczona ,juz od listopada 2009 ,a w sadzie nawet nie jeste zapisany w ksiedze wieczystej,dalej istnieje moja matka(zmarla),normalnie wszystko mial zalatwic mecenas kturemu ta sprawe powierzylem ,a potrzebuje ten akt do zameldowania osöb na möj dom ,i nie wiem co jest grane ,ale dziekuje za info
Pozdrawiam Marek

Ps: myslalem ze to wszystko zalatwi mecenas ktury sie ta sprawa zajmowal.

pivosz 24-09-2010 21:59

RE: Poświadczenie nabycia spadku...co dalej
 
Witam
Cytat:

4. A co pytasz - bo nie bardzo wiem...
Chodzi mi o to ile razy w całej tej drodze będę miał konieczność ponoszenia jakiś większych opłat. Raz już płaciłem przy stwierdzeniu nabycia spadku ( 500 zł ), drugi raz zapłacę w US, trzeci raz jeszcze u notariusza/w sądzie przy dziale spadku. Czy jeszcze gdzieś pojawią się inne opłaty/podatki? I jeszcze mam pytanie co do samego działu spadku. Mianowicie czy to się musi odbyć na zasadzie że dwóch braci odda trzeciemu bratu każdy swoją 1/3 część spadku w formie darowizny, czy może po prostu notariusz / sąd orzeknie że na podstawie zgodnego podziału między trojgiem braci całość od razu trafi do jednego?
pozdrawiam
PG


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:02.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.1 PL2 ©2009, Crawlability, Inc.