Spadek, a sprawy formalnościowe + podatek + osoby zagranica - Forum Prawne

 

Spadek, a sprawy formalnościowe + podatek + osoby zagranica

Witam, Moj ojciec zmarl ponad 10 lat temu, teraz wraz z mama i bratem chcemy przeprowadzic sprawe spadkowa. Moj tata wraz z mama byli wlascicielami mieszkania wlasnosciowego. Prosilbym o odpowiedz na nastepujace pytania: - czy ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
06-11-2010, 20:24  
Tomski2
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Spadek, a sprawy formalnościowe + podatek + osoby zagranica

Witam,

Moj ojciec zmarl ponad 10 lat temu, teraz wraz z mama i bratem chcemy przeprowadzic sprawe spadkowa. Moj tata wraz z mama byli wlascicielami mieszkania wlasnosciowego. Prosilbym o odpowiedz na nastepujace pytania:

- czy aby sprzedac to mieszkanie musimy zalozyc sprawe spadkowa ? czy mama jako pozostaly wlasciciel moze go sprzedac sama ?

Jeśli sprawa spadkowa jest wymagana:
- w jakiej cześci spadek dziedziczy ja, brat i mama ? czy po 1/3 ?
- w zwiazku z tym ze mama i brat mieszkaja za granica, czy ja moge wnioskowac w urzedzie stanu cywilnego o ich odpisy aktu urodzenia, malzenstwa ? jak dlugo sie czeka na takie odpisy ? czy bede wydane od razu przy jednej wizycie ? jaki jest ich koszt ?
- czy ja moge sam zalozyc sprawe spadkowa, czy sa potrzebne mi pelnomocnictwa ze strony mamy i brata ?
- jak dlugo wazne sa odpisy aktu malzenstwa, urodzenia ? Mam takie sprzed kilkunastu lat, czy sad takie przyjmie ? Czy musza byc oryginaly ?
- jak sie oblicza podatek od spadku - powiedzmy ze wartosc nieruchomosci to 60tys PLN ?
- czy wiekszy podatek zaplacimy gdy spadek zostanie podzielony na nas w trojke, czy np. mama z bratem zrzekna sie swojej czesci na mnie i wtedy ja zostane wlascicielem calego spadku ?
- czy zrzekniecie sie swojej czesci odbywa sie poprzez spisanie tego faktu u notariusza ?
- jak dlugo trwa sprawa spadkowa do ogloszenia decyzji ?
- czy przy skladaniu wniosku o spadek trzeba byc osobiscie w sadzie przy zgloszeniu papierow, czy mozna wyslac je poczta ?

Dziekuje za pomoc.
Tomski2 jest off-line  
08-11-2010, 15:27  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.342
Domyślnie RE: Spadek, a sprawy formalnościowe + podatek + osoby zagranica

Tak, musi być postępowanie o nabycie spadku. Nie, mama nic nie może - na teraz jest właścicielem udziału 1/2, więc skąd pomysł, że miała by prawo zbyć całość?

Ustawowo - macie po 1/3.

Akty stanu cywilnego - zapytaj w urzędzie. Wiem, że rodzic ASC dziecka dostanie od ręki. Nie wiem, jak z rodzeństwem. Dostaje się to zwykle od ręki, za opłatą oczywiście. 22 zł chyba sztuka, jak pamiętam.

Sprawę możesz założyć, jako wnioskodawca. Pełnomocnictwa będą konieczne, jeśli pozostali są za granicą. Wystarczą czytelne odręczne, wskazujące do jakiej sprawy. I że wiedzą, że nie ma żadnego testamentu po zmarłym, niech tam dopiszą w treści - i przyślą Ci pocztą.

Mogą być starsze. Ważne, aby były aktualne - a nie akt urodzenia pani, która w międzyczasie zmieniła stan cywilny i nazwisko.

Co do podatku - w US Ci wytłumaczą. Ew. pytaj w dziale Prawo podatkowe.

Nie macie możliwości żadnego zrzekania się, a prawidłowo odrzucania spadku - skoro minęło 10 lat od śmierci spadkodawcy. Jest na to 6 m-cy tylko.

W sprawach cywilnych, spadkowych nie ma decyzji (postępowanie administracyjne), tylko postanowienie. Jeśli prosta sprawa, dobre pełnomocnictwa będą - sąd Cię przesłucha, 15 minut i po wszystkim. Postanowienie jest prawomocne po 21 dniach, sąd doręcza dopiero na Twój wniosek.

Wniosek można wysłać do sądu pocztą.


Na przyszłość - zadając dużo pytań, najlepiej je numeruj
Tomu jest off-line  
11-11-2010, 20:55  
Tomski2
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Spadek, a sprawy formalnościowe + podatek + osoby zagranica

1. Czy przy podziale spadku na 3 osoby (mama, brat i ja) przy sprzedazy mieszkania musza byc wszystkie 3 osoby ? czy moga przeslac mi pelnomocnictwo do sprzedazy nieruchomosci i wtedy ja bede mogl sprzedac nieruchomosc i sie podpisac.

2. Czy przy nabyciu spadku przez nas trzech, czy kazdy z nas z osobna musi ten fakt zglosic do Urzedu Skarbowego aby oplacic podatek ?

3. Co jesli moja mama i brat sa zagranica, jak oni to maja uczynic ?
Tomski2 jest off-line  
12-11-2010, 13:02  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.342
Domyślnie RE: Spadek, a sprawy formalnościowe + podatek + osoby zagranica

1. Niekoniecznie. Może być nawet 1 osoba, o ile będzie dysponowała notarialnymi pełnomocnictwami pozostałych do tej konkretnej czynności zbycia określonej nieruchomości.

2. Tak.

3. Pełnomocnictwa - przez konsula.
Tomu jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kupno samochodu od osoby trzeciej -formalności (odpowiedzi: 1) Witam. Mam zamierzam kupić auto i problem jest taki, że osoba która jest właścicielem jest zagranicą i nie ma możliwości uczestniczyć przy...
§ umowa o dzieło podatek zagranica (odpowiedzi: 1) Witam Podpisano umowę między os. fizyczną w Polsce a spółką z Indii. Usługa będzie wykonywania zdalnie, wynagrodzenie przelane wykonawcy na konto w...
§ Spadek + pismo o podatek spadkowy + umorzenie podatku od osoby z rentą socjalną (odpowiedzi: 9) Witam Mam kilka pytań odnoście swojej sprawy ale zaczne od początku Dostałem razem z siostrą pismo z Urzędu Skarbowego w sprawie rozliczenia się...
§ Spadek od osoby trzeciej a podatek. (odpowiedzi: 3) Witam. Otrzymałam mieszkanie w spadku od pani którą się opiekowałam za jej życia. Należę do trzeciej grupy spadkowej, mam długi którymi...
§ formalności, dokumenty, spadek (odpowiedzi: 4) Witam serdecznie Tydzień temu zmarł mój tato i chciałabym zasięgnąć kilku porad, dodam, ze spadkobiercami sa dwie córki... 1)jakie dokumenty w...
§ Spadek a formalności... (odpowiedzi: 5) W 2003 roku zmarli moi rodzice(matka i ojczym). Ojczym zostawił mi w spadku mieszkanie.Sprawa w Sądzie zakończyła się w grudniu 2007.Postanowienie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:36.