czy należy się zachowek po matce lub ojcu?? - Forum Prawne

 

czy należy się zachowek po matce lub ojcu??

witam. mam pytania czy należy się zachowek po matce jeśli nie posiadała na siebie nic była zona ojca przez 30 lat nie mieli rozdzielności majątkowej. ojciec posiadał dom, który zapisał przed śmiercią bratu bez informowania ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
29-11-2010, 14:56  
renfi2010
Początkujący
 
Posty: 28
Domyślnie czy należy się zachowek po matce lub ojcu??

witam. mam pytania czy należy się zachowek po matce jeśli nie posiadała na siebie nic była zona ojca przez 30 lat nie mieli rozdzielności majątkowej. ojciec posiadał dom, który zapisał przed śmiercią bratu bez informowania mnie o tym. teraz ojciec zmarł i chciałem się dowiedzieć czy mam prawo do zachowku po matce lub po ojcu?? bardzo proszę o odpowiedz.
renfi2010 jest off-line  
29-11-2010, 15:00  
Guardian Angel
Przyjaciel forum
 
Guardian Angel na Forum Prawnym
 
Posty: 6.731
Domyślnie RE: czy należy się zachowek po matce lub ojcu??

Jako osoba powołana do spadku z ustawy, ma Pani prawo do zachowku - chyba, że testament pozbawił Panią tego prawa (wydziedziczenie na podstawie Art. 1008. KC).

Pozdrawiam
Guardian Angel jest off-line  
29-11-2010, 15:01  
renfi2010
Początkujący
 
Posty: 28
Domyślnie RE: czy należy się zachowek po matce lub ojcu??

dziekuje bardzo
renfi2010 jest off-line  
29-11-2010, 15:10  
renfi2010
Początkujący
 
Posty: 28
Domyślnie RE: czy należy się zachowek po matce lub ojcu??

a jeszcze jedno pytanie bo w tej sprawie nie było testamentu czy pomimo to spadek sie należy??
renfi2010 jest off-line  
29-11-2010, 15:12  
Guardian Angel
Przyjaciel forum
 
Guardian Angel na Forum Prawnym
 
Posty: 6.731
Domyślnie RE: czy należy się zachowek po matce lub ojcu??

Tak - osoba, która ustawowo jest powołana do spadku ma prawo do zachowku, jeżeli została w jakikolwiek sposób od spadku odsunięta - nieważne jak: testament czy darowizna.

Pozdrawiam
Guardian Angel jest off-line  
29-11-2010, 15:15  
renfi2010
Początkujący
 
Posty: 28
Domyślnie RE: czy należy się zachowek po matce lub ojcu??

dziękuję ślicznie
renfi2010 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Co się należy dziecku (oraz matce dziecka) po zmarłym ojcu (partnerze)? (odpowiedzi: 8) Witam, niedawno zmarł 29 letni partner mojej przyjaciółki. Mają oni małoletnie dziecko (2,5 roku). Proszę o informację jaka pomoc materialna należy...
§ czy należy się zachowek po ojcu (odpowiedzi: 4) Witam, mam takie pytanie: ojciec mojego męża zmarł w 2005 roku pozostawiając żonę i dwójkę dzieci, jego rodzice ( dziadkowie męża ) posiadali...
§ Alimenty bez nadania praw ojcu i pieniadze jakie należa sie matce i dziecku (odpowiedzi: 5) Witam, Prosze was o pomoc. Jestem w dośc trudnej sytuacji. Mój kilkuletni partner (z ktorym nie mielismy slubu) zostawił mnie na trzy miesiace przed...
§ Darowizna po ojcu a zachowek po matce (odpowiedzi: 2) Ojciec zmarł 10 lat temu, pozostawiając swoją połowę domu (drugiej właścicielką była żona). Została ona podzielona na 3 dzieci i żonę. Dwójka oraz...
§ czy należy mi sie zachowek po ojcu? (odpowiedzi: 1) Witam, Ojciec był po rozwodzie z moją mamą, żył z inna kobietą w konkubinacie z która miał dziecko. Czy miał jakiś konkretny majątek to nie mam...
§ Komu należy się zachowek po zmarej matce? (odpowiedzi: 3) Przedmiotem zachowku jest gospodarstwo rolne w wysokości 70.000zl. Jestem córką zmarłej matki, która przed śmiercią zapisała sobie połowę mieszkania...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:48.