zwolnienie od podatku od zapisanego w testamencie mieszkania - Forum Prawne

 

zwolnienie od podatku od zapisanego w testamencie mieszkania

Brat zapisał siostrzeńcowi mieszkanie (49 m). Siostrzeniec nie ma żadnego mieszkania, jest zameldowany w kwaterunkowym ale nie jest głównym najemcą. Czy żeby nie płacić podatku musi być w nim przez 5 lat zameldowany czy wystarczy, ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
21-01-2011, 12:50  
ulotna
Użytkownik
 
ulotna na Forum Prawnym
 
Posty: 41
Domyślnie zwolnienie od podatku od zapisanego w testamencie mieszkania

Brat zapisał siostrzeńcowi mieszkanie (49 m). Siostrzeniec nie ma żadnego mieszkania, jest zameldowany w kwaterunkowym ale nie jest głównym najemcą. Czy żeby nie płacić podatku musi być w nim przez 5 lat zameldowany czy wystarczy, że mieszkania w tym czasie nie sprzeda?
ulotna jest off-line  
22-01-2011, 00:51  
Lidsun
Użytkownik
 
Posty: 43
Domyślnie RE: zwolnienie od podatku od zapisanego w testamencie mieszkania

Sprzedaż nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, jeżeli nastąpi po pięciu latach, licząc od końca roku, w którym nastąpiło jej nabycie. Ulga meldunkowa już nie obowiązuje.
Lidsun jest off-line  
22-01-2011, 08:39  
ulotna
Użytkownik
 
ulotna na Forum Prawnym
 
Posty: 41
Domyślnie RE: zwolnienie od podatku od zapisanego w testamencie mieszkania

czyli niezależnie od tego czy jest zameldowany w tym mieszkaniu czy nie, podatku od sprzedaży po 5-ciu latach nie płaci?
ulotna jest off-line  
24-01-2011, 08:37  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.342
Domyślnie RE: zwolnienie od podatku od zapisanego w testamencie mieszkania

Chyba jednak musi w darowanym mieszkaniu się meldować, żeby skorzystać z ulgi:
Przepis prawny:
art. 16
1. W przypadku nabycia własności (współwłasności) budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nierucho*mość, spółdzielczego własnościowego pra*wa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego albo udziału w takim prawie:

1) w drodze dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego, darowizny lub polecenia darczyńcy przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej,

2) w drodze dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu lub polecenia testamentowego przez osoby zaliczane do II grupy podatkowej,

3) w drodze dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu lub polecenia testamentowego przez osoby zaliczane do III grupy podatkowej, które sprawowały opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie pisemnej umowy z podpisem notarialnie poświadczonym, przez co najmniej dwa lata od dnia poświadczenia podpisów przez notariusza

– nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich czystej wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. W przypadku nabycia części (udziału) budynku mieszkalnego lub lokalu albo udziału w spółdzielczym prawie do budynku mieszkalnego lub lokalu ulga przysługuje stosownie do wielkości udziału.

2. Ulga, o której mowa w ust. 1, przysługuje osobom, które łącznie spełniają następujące warunki:

1) spełniają wymogi określone w art. 4 ust. 4;

2) nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;

3) nie przysługuje im spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub wynikające z przydziału spółdzielni mieszkaniowej: prawo do domu jednorodzinnego lub prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;

4) nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;

5) będą zamieszkiwać będąc zameldowanymi na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku i nie dokonają jego zbycia przez okres 5 lat:

a) od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego – jeżeli w chwili złożenia zeznania lub zawarcia umowy darowizny nabywca mieszka i jest zameldowany na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku,

b) od dnia zamieszkania potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku – jeżeli nabywca zamieszka i dokona zameldowania na pobyt stały w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego.
Tomu jest off-line  
24-01-2011, 09:41  
ulotna
Użytkownik
 
ulotna na Forum Prawnym
 
Posty: 41
Domyślnie RE: zwolnienie od podatku od zapisanego w testamencie mieszkania

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź I mam następne pytanie: czy siostrzeniec będąc zameldowany może w tym czasie wynajmować mieszkanie nie tracąc ulgi?
ulotna jest off-line  
24-01-2011, 09:52  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.342
Domyślnie RE: zwolnienie od podatku od zapisanego w testamencie mieszkania

Co z nim zrobi - jego sprawa. Ma mieć je tyle a tyle czasu i być zameldowany.
Tomu jest off-line  
24-01-2011, 10:34  
ulotna
Użytkownik
 
ulotna na Forum Prawnym
 
Posty: 41
Domyślnie RE: zwolnienie od podatku od zapisanego w testamencie mieszkania

teraz wszystko jasne dziękuję, zostaję wielbicielką tego forum
ulotna jest off-line  
24-01-2011, 10:54  
ulotna
Użytkownik
 
ulotna na Forum Prawnym
 
Posty: 41
Domyślnie RE: zwolnienie od podatku od zapisanego w testamencie mieszkania

i następny problem: jako jeden ze spadkobierców dziedziczę połowę "środków zgromadzonych na kontach". Sęk w tym, że nie mam pojęcia jakie to środki i w jakich bankach. Upoważnienia do kont miała jedynie osoba postronna, która się opiekowała spadkodawcą w ostatnim okresie życia, a która nie chce ich ujawnić. Wniosek o nabycie spadku jest w sądzie. W jaki sposób sąd może mi pomóc w uzyskaniu informacji o numerach kont?
ulotna jest off-line  
24-01-2011, 11:02  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.342
Domyślnie RE: zwolnienie od podatku od zapisanego w testamencie mieszkania

Sąd w postępowaniu o nabycie spadku nie wnika w ogóle w składniki spadkowe - co do zasady. Jednak w tej sprawie, jak rozumiem, testament pewien składnik spadku przekazuje osobie X (mieszkanie), a inny składnik osobie Y (środki)? Czy po prostu jest testament z mieszkaniem, a środki są przekazane w ramach zapisu?
Tomu jest off-line  
24-01-2011, 13:02  
ulotna
Użytkownik
 
ulotna na Forum Prawnym
 
Posty: 41
Domyślnie RE: zwolnienie od podatku od zapisanego w testamencie mieszkania

Spadkodawca powołuje dwóch spadkobierców, którzy dziedziczą wszystko - mieszkanie i środki i nakazuje przeniesienie tytułem zapisu własnościowego prawa do mieszkania siostrzeńcowi.
ulotna jest off-line  
25-01-2011, 09:07  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.342
Domyślnie RE: zwolnienie od podatku od zapisanego w testamencie mieszkania

No to sąd nie będzie w to wnikał, skoro to zapis.
Tomu jest off-line  
27-01-2011, 08:52  
ulotna
Użytkownik
 
ulotna na Forum Prawnym
 
Posty: 41
Domyślnie RE: zwolnienie od podatku od zapisanego w testamencie mieszkania

Cytat:
Napisał/a Tomu Zobacz post
Sąd w postępowaniu o nabycie spadku nie wnika w ogóle w składniki spadkowe - co do zasady. Jednak w tej sprawie, jak rozumiem, testament pewien składnik spadku przekazuje osobie X (mieszkanie), a inny składnik osobie Y (środki)? Czy po prostu jest testament z mieszkaniem, a środki są przekazane w ramach zapisu?
Więc w jaki sposób mogę się dowiedzieć na jakich kontach środki finansowe są zgromadzone???
ulotna jest off-line  
27-01-2011, 11:06  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.342
Domyślnie RE: zwolnienie od podatku od zapisanego w testamencie mieszkania

Będąc zapisobiercą, po otwarciu i ogłoszeniu testamentu, zwrócić się do spadkobiercy o wskazanie danych banku, gdzie są środki - i o spełnienie/wykonanie zapisu; samodzielnie weryfikując w banku, jaka kwota na danym rachunku/lokacie się znajduje.
Tomu jest off-line  
27-01-2011, 11:41  
ulotna
Użytkownik
 
ulotna na Forum Prawnym
 
Posty: 41
Domyślnie RE: zwolnienie od podatku od zapisanego w testamencie mieszkania

Chyba się nie rozumiemy ... To ja jestem spadkobiercą, który nie wie ile jest środków i gdzie! Testament mówi jedynie o "środkach zgromadzonych na kontach".
ulotna jest off-line  
27-01-2011, 12:56  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.342
Domyślnie RE: zwolnienie od podatku od zapisanego w testamencie mieszkania

A to przepraszam. Z dokumentów żadnych zmarłego nic nie wynika? Nikt ze znajomych nic nie wie? Może jakieś placówki finansowe w okolicy jego miejsca zamieszkania?

Nie ma czegoś takiego, jak magiczny rejestr, gdzie podaje się nazwisko, i wyskakuje - kto ile miał długów, gdzie, jakie konta, lokaty itp.
Tomu jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ co się stanie po odrzuceniu spadku zapisanego w testamencie? (odpowiedzi: 5) co się stanie po odrzuceniu spadku zapisanego w testamencie przez wskazaną w nim osobę jako jedynego spadkobiercę (co ciekawe spadkobierca ten ma...
§ Zmiana mieszkania zapisanego w testamencie (odpowiedzi: 1) Witam! Babcia ma 2 córki. Dziadek - mąż babci - zmarł. Przed śmiercią przepisał swoją część mieszkania jednej z córek. Babcia też przepisała swoją...
§ Dziedziczenie mieszkania zapisanego w formie darowizny (odpowiedzi: 3) Witam zmarł mój mąż. Przed ślubem otrzymał od babci mieszkanie w formie darowizny (akt notarialny). Mamy córkę. Mąż ma 2 braci, żyjących...
§ Sprzedaż mieszkania zapisanego testamentem (odpowiedzi: 7) Witam Dziadkowie testamentem, aktem notarialnym zapisali mi mieszkanie. Dziadek zmarł w lutym 2009 r w Stanach, babcia żyje, ale jest...
§ sprzedaż mieszkania zapisanego w testamencie (odpowiedzi: 2) Witam, Mam taką oto sytuację: rodzice chcą zapisać mi w testamencie mieszkanie spółdzielcze własnościowe. Miałam brata ( zmarł) który był po...
§ zrzeczenie sie spadku zapisanego w testamencie (odpowiedzi: 12) Witam Chciałabym sie zrzec spadku w calosci przepisanego przez rodzicow. Rodzice zyja i zapisali mi w testamencie majatek wraz z dlugami. Prosze o...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:02.