Sposób podziału nieruchomości - Forum Prawne

 

Sposób podziału nieruchomości

Witam, sytuacja jest nestepująca. Małżeństwo nabyło działkę budowlaną , rozpoczęło budowę , w trakcie budowy, mąz zginął w wypadku samochodowym. Mąż i żona nie sporządzili testamentu.W sprawie spadkowej sąd wydał postanowienie o nabyciu spadku przez ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:

  • § sprawa spadkowa
    Dzień dobry, X ustanowił aktem notarialnym zapis windykacyjny na rzecz wnuka Bartka, nastepnie X 5 lat później...
  • § Prawomocne postanowienie sądu ...
    Witam serdecznie 4 września miałem sprawę spadkową - podział spadku. O postanowienie, po przeanalizowaniu sąd...
  • § wycena dzialki, a zmiana statu...
    Witam mam pytanie dotyczace sadowej wyceny dzialki Sad najpierw zlecil geodecie zaprojektowanie mozliwosci podzialu...

Odpowiedz
 
23-01-2011, 14:59  
flaganamaszt
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie Sposób podziału nieruchomości

Witam, sytuacja jest nestepująca.
Małżeństwo nabyło działkę budowlaną , rozpoczęło budowę , w trakcie budowy, mąz zginął w wypadku samochodowym. Mąż i żona nie sporządzili testamentu.W sprawie spadkowej sąd wydał postanowienie o nabyciu spadku przez żonę i jedynego nieletniego syna. W tym konkretnym pytaniu - podziałowi podlegała działka gruntu , de facto nie zabudowana lecz w trakcie budowy - zaawansowana ok. 10 % ogólnych kosztów budowy.Żona kontynuowała budowę aż do ukończenia.Budowę ukończyła po 3 latach. Syn był nadal niepełnoletni.
Budynek oddała do użytku , syn miał 14 lat.
Teraz gdy syn jest już pełnoletni wystąpił problem finasowy - mniejsza o szczegóły -Matka chce znieść współwłasnośc działki budowlanej.
Otwarcie spadku nastąpiło w trakcie budowy -odpowiednie zapisy w dzienniku budowy.
Co do działki gruntu sprawa jasna - syn otrzymał 1/2 części działki po ojcu czyli jego wielkośc teraz to 1/4 całej działki.Poczynione nakłady na budowę w sądzie nie były przedmiotem dzielenia.
Zatem pytanie - jak sąd podzieli dom?czy syn otrzyma także 1/4 budynku ? czy 1/4 wartości poczynionych nakładów na budowę do czasu śmierci jego ojca? Czy też wartośc poczynionych prac zupełnie nie będzie brana pod uwagę przez sad?
flaganamaszt jest off-line  
24-01-2011, 08:15  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.299
Domyślnie RE: Sposób podziału nieruchomości

Spadkiem jest wszystko, co posiadał spadkodawca. Jeśli środki zgromadzone na budowę były wspólne - to również syn jest współwłaścicielem nieruchomości.
Tomu jest off-line  
24-01-2011, 10:58  
flaganamaszt
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Sposób podziału nieruchomości

Dziękuję za odpowiedź, jednak mam pytanie szczegółowe, co do współwłasności tego domu,
w jakim stopniu syn jest współwłaścicielem domu ?
1 , 1/4 tak jak działki?
2, ma udział tylko w " wartości" budowy ,.budynku jaka była w dniu otwarcia spadku?
Pytanie wywodzę z faktu ,że to jego matka finansowała i prowadziła budowę , syn nie mógł być "współbudującym" i współfinsującym po otwarciu spadku z prostej przyczyny ,że nie osiągał dochodów i był na utrzymaniu matki.
W tej sprawie zasadnicze pytanie brzmi,
jak przeprowadzić zniesienie współwłasności aby syn otrzymał wartośc 1/4 działki oraz 1/4 część wartości rozpoczętej budowy , i tylko tyle.
Wszelkie inne następne nakłady na budowę poniosła tylko matka.
Sprowadzę do do liczb przykładowych:
1. wartośc działki 10000 zł , z tego 1/4 to 2500zł
2. wartośc wykonanych prac do dnia otwarcia spadku 10000 zł,
wartośc z tej kwoty przypadająca na syna to też 1/4 czyli 2500zł
nastepnie matka poniosła nakłady 90000 zł na dokończenia budowy.
Zatem teraz przy zniesieniu współwłasności powinna spłacić syna w 1/4 wartości działki oraz w 1/4 wartości poniesionych nakładów na budowę do dnia otwarcia spadku, oczywiście biorąc wartości działki i prac z dnia dzisiejszego. Czy moje rozumowanie jest słuszne , czy jestem w błędzie?
flaganamaszt jest off-line  
24-01-2011, 11:09  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.299
Domyślnie RE: Sposób podziału nieruchomości

Zgodnie z zasadą superficies solo cedit – to co jest na powierzchni przypada gruntowi. Czyli - własność budynku przechodzi na właściciela gruntu.

Opcja 2.
Tomu jest off-line  
24-01-2011, 11:28  
flaganamaszt
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Sposób podziału nieruchomości

Dziekuję za szybką odpowiedź.
NIe jest to odpowiedź miła dla matki, w zasadzie jej skutki, zatem czy są jakiekolwiek inne przepisy prawa które pozwoliłoby na odzyskanie części kosztów budowy od syna? Zaznaczam ,że budowa jest oddana do użytkowania.
flaganamaszt jest off-line  
24-01-2011, 11:37  
flaganamaszt
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Sposób podziału nieruchomości

Jeszcze dodatkowe pytanie ,,,matka ponosi w teraz koszty na dodatkowe prace budowlane - adaptacje, czy jest uzasadnione aby żądała zwrotu części wartości poniesionych nakładów?
flaganamaszt jest off-line  
25-01-2011, 09:19  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.299
Domyślnie RE: Sposób podziału nieruchomości

Właśnie to - żądanie zwrotu nakładów. Do 10 lat wstecz (przedawnienie).
Tomu jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ W jaki sposób podarować nieruchomość (odpowiedzi: 6) Dobry wieczór kieruję do Państwa pytanie w imieniu dobrej znajomej, która nie wie jak ma postąpić. Jej ojciec chce przekazać jej mieszkanie za to, że...
§ Czy gmina może w ten sposób sprezentować nieruchomość. (odpowiedzi: 6) Sprawa dotyczy dojazdu do mojej nieruchomości . Rozpoczęła się od zgłoszenia samowoli i toczy się w PINB już prawie rok i zgodnie z poradą mega...
§ zakup nieruchomości, sposób zapłaty (odpowiedzi: 1) Witam Kupuje działkę rolno budowlana, nabywam ziemię poraz pierwszy więc nie wiem jak to się robi. Mam obawy co do sposobu zapłaty za te...
§ Podział działek, jaki sposób wybrać? (odpowiedzi: 1) Witam, trzy lat temu nabyłem wraz z rodzicami i bratem działkę rolna 1,5ha za kwotę 120.000zl, każdy ma 1/3 udziałów. W zeszłym roku dzialka została...
§ Sposób na podział spadku (odpowiedzi: 3) W jaki spoób dokonać podziału majątku spadkowego, tak by zminimalizować koszty. Cały spadek to 2 małe nieruchomości. Spadkobiercy to dwóch braci i...
§ Dziedziczenie ustawowe, sposób podziału (odpowiedzi: 11) Witam. Przedstawię ogólnie sytuację: Moja mama zmarła nie pozostawiając żadnego testamentu a więc z tego co się orientuję nastąpi tkzw dziedziczenie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:43.