proszę o pomoc w sprawie działki jaką otrzymałam z lokatorem - Forum Prawne

 

proszę o pomoc w sprawie działki jaką otrzymałam z lokatorem

Witam. Bardzo proszę o pomoc w mojej dość zawiłej sprawie. Ojciec przekazał mi darowiznę w 2004 roku, między innymi działkę o powierzchni 16 arów, która wpisana jest do księgi wieczystej. Ojciec w jej posiadanie wszedł ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
07-02-2011, 15:51  
willowpillow
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie proszę o pomoc w sprawie działki jaką otrzymałam z lokatorem

Witam.
Bardzo proszę o pomoc w mojej dość zawiłej sprawie.
Ojciec przekazał mi darowiznę w 2004 roku, między innymi działkę o powierzchni 16 arów, która wpisana jest do księgi wieczystej.
Ojciec w jej posiadanie wszedł w roku 1987-przepisali ją na niego rodzice.
Podatek za ową działkę opłacał, a odkąd ją otrzymałam, opłacam go ja.
Działka w rejestrze widnieje jako las i taki podatek za nią jest odprowadzany, jednak jest ona w pełni uzbrojona i zamieszkuje ją lokator. Z tego co wiem mieszka on tam dłużej niż od 1987 roku-czyli od momentu gdy mój ojciec został jej właścicielem. Na działce ustawił rodzaj wagonu, czy baraku. Mieszka w nim razem ze swoja żoną. Działkę ogrodził i zasadził na niej drzewka. Zachodzi tu pewnie zasiedzenie nieruchomości w dobrej czy w złej wierze(?) Człowiek ten ma rodzinę, w tym dzieci, które posiadają własne mieszkania i domy, a więc ma inne miejsca do mieszkania.
Nie wiem czy jest ważny fakt, że mój ojciec próbował w latach 90 odzyskać działkę, założyć sprawę w sądzie, lecz w efekcie nie zrobił tego na prośbę owego dzikiego lokatora. Nie została spisana żadna umowa najmu, czy cokolwiek innego. Po prostu mieszka on tam nadal.
Działka sąsiaduje z innymi działkami mieszkalnymi. Sąsiedzi w momencie jakichkolwiek przebudów itp. na swojej ziemi, zwracają się ze wszelkimi pytaniami do tego dzikiego lokatora, ale on kieruje ich bezpośrednio do mnie jako do właściciela. Czy to cokolwiek zmienia w tej sytuacji?
Chciałabym sprzedać tę działkę lub zagospodarować na własne potrzeby, lecz zastanawiam się czy jest to w ogóle możliwe, ze względu na fakt zamieszkania jej przez owego człowieka. Czy ktokolwiek mógłby mi pomóc w tej sprawie? Udzielić mi jakichkolwiek wskazówek od czego powinnam zacząć próby jej odzyskania?
z góry dziękuję za pomoc!!!
willowpillow jest off-line  
07-02-2011, 23:06  
willowpillow
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: proszę o pomoc w sprawie działki jaką otrzymałam z lokatorem

Czy jest to z góry przegrana sprawa? Jeśli nie, bardzo proszę o poradę jak się za to zabrać?
willowpillow jest off-line  
07-02-2011, 23:09  
BOHO
Stały bywalec
 
Posty: 7.278
Domyślnie RE: proszę o pomoc w sprawie działki jaką otrzymałam z lokatorem

a rozmawiałeś z tym człowiekiem ?
BOHO jest off-line  
08-02-2011, 10:37  
willowpillow
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: proszę o pomoc w sprawie działki jaką otrzymałam z lokatorem

tak. nie ma ochoty się stamtąd wyprowadzać, dlatego zastanawiam się jak go stamtąd eksmitować.
willowpillow jest off-line  
08-02-2011, 11:16  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.342
Domyślnie RE: proszę o pomoc w sprawie działki jaką otrzymałam z lokatorem

Zasiedzenie w dobrej wierze? Owszem, o ile udowodni, że nie wiedział o właścicielu - po 20 latach. Ty udowadniasz złą wiarę - zatem brakuje jeszcze do wymaganych wtedy 30 lat do zasiedzenia.

Jesteś właścicielem - wzywasz go pisemnie, poleconym za potwierdzeniem nadania, do opuszczenia terenu pod rygorem wystąpienia z powództwem o eksmisję; wskazujesz termin. Jak nic nie zrobi - pozew o eksmisję do sądu. Równolegle - w zakresie roszczeń nieprzedawnionych możesz go pozwać o opłaty z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości.
Tomu jest off-line  
08-02-2011, 13:54  
willowpillow
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: proszę o pomoc w sprawie działki jaką otrzymałam z lokatorem

Rozumiem. Dziękuję za informacje. Tak zrobię.
willowpillow jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Pilnie proszę o pomoc w sprawie o dział spadku. (odpowiedzi: 1) Witam, proszę o pomoc w sprawie o dział spadku. Pokrótce po zmarłej babci został dom i pieniądze na koncie. Przyszywany dziadek wybrał pieniądze po...
§ sprzedaż mieszkania z lokatorem? proszę o pomoc (odpowiedzi: 23) Witam, bardzo proszę o pomoc, moja sytuacja wygląda w ten sposób: mój ojciec chce sprzedać mieszkanie, w którym przebywa jego ojciec (mój dziadek)...
§ Proszę o jakąś pomoc. (odpowiedzi: 11) Witam jutro mam rozprawę w sądzie a nie mam obrońcy i co mam zrobić i czy mam się bronić sam?
§ Proszę o pomoc i jakąś rade. (odpowiedzi: 10) Na początku przepraszam jeśli zakładam temat nie w tym dziale co trzeba ale już sam nie wiedziałem gdzie to napisać.A więc mam taki problem i nie...
§ proszę o pomoc ---> liczę na jakąś odpowiedź!;] (odpowiedzi: 1) Mam takie pytanie Dnia 05.03.2009 zostałem złapany za brak ważnego biletu w MZK, zostałem spisany, ale odmówiłem przyjęcia mandatu bo miałem duże...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:11.