wyłączenie jawności w sprawie spadkowej - Forum Prawne

 

wyłączenie jawności w sprawie spadkowej

Witam, w zeszłym roku zmarł mój tata. Na sprawie w sądzie o stwierdzenie nabycia spadku pojawiła się jego była żona(druga). Ta pani wysłała do mnie 3 tyg. po śmierci mojego taty 2listy, które mnie dotknęły. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
16-03-2011, 23:45  
sylvii123
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie wyłączenie jawności w sprawie spadkowej

Witam,

w zeszłym roku zmarł mój tata. Na sprawie w sądzie o stwierdzenie nabycia spadku pojawiła się jego była żona(druga). Ta pani wysłała do mnie 3 tyg. po śmierci mojego taty 2listy, które mnie dotknęły. Byłam w żałobie, a ta pani informowała mnie, min., że jeśli nie odbiorę w terminie 7dni od jej pisma rzeczy mojego taty, to będzie zmuszona wystąpić na drogę sądową przeciwko spadkobiercom o zadośćuczynienie za poniesione straty spowodowane uniemożliwieniem jej korzystania z mieszkania.
(Do chwili śmierci mojego taty toczyła się w sądzie sprawa o zniesienie ich współwłasności- czyli tego mieszkania). Poza tym chciała, bym wysłała jej mój i mojej siostry skrócony odpis aktu urodzenia, motywując "zgodnie z obowiązującym prawem jestem zobligowana do wystąpienia do Sądu w Pań imieniu o stwierdzenie nabycia spadku". Wiem, że nie miała prawa ponaglać jakąkolwiek moją decyzję, że na podjęcie decyzji miałam 6m-cy, ani wymagać ode mnie przesłania na jej adres skróconych aktów urodzenia. Wiem, że nie dotyczy jej również sprawa o stwierdzenie nabycia spadku, ale ta pani się na niej pojawiła!!

Co i w jaki sposób mogę zrobić prawnie, by ta pani nie uczestniczyła w sprawie o nabycie spadku- sprawa została odroczona.

Proszę o odpowiedź.
sylvii123 jest off-line  
17-03-2011, 07:16  
lukas63
Stały bywalec
 
Posty: 1.238
Domyślnie RE: wyłączenie jawności w sprawie spadkowej

Cytat:
Wiem, że nie dotyczy jej również sprawa o stwierdzenie nabycia spadku, ale ta pani się na niej pojawiła!!
Złóż odpowiedni wniosek
K.C. art. 153

Cytat:
§ 2. Sąd może zarządzić odbycie posiedzenia przy drzwiach zamkniętych również na wniosek strony, jeżeli podane przez nią przyczyny uzna za uzasadnione lub jeżeli roztrząsane być mają szczegóły życia rodzinnego. Postępowanie dotyczące tego wniosku odbywa się przy drzwiach zamkniętych. Postanowienie w tym przedmiocie sąd ogłasza publicznie.
lukas63 jest off-line  
17-03-2011, 10:46  
sylvii123
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: wyłączenie jawności w sprawie spadkowej

Witam,

dziękuję bardzo serdecznie za rzeczową i szybką odpowiedź.

Byłam dzisiaj w sądzie w tej sprawie i dowiedziałam się, że mogę już teraz taki wniosek złożyć do sądu.
Moje pytanie: czy powołując się na w/w art., mogę motywować w następujący sposób i czy to będzie wystarczające, bym miała spokój na tej sprawie.

WNIOSEK

Powołując się na art. 153 § 2 K.C., zwracam się z prośbą o posiedzenie przy drzwiach zamkniętych, ponieważ ostatnio pojawiła się na sprawie pani X.

Pani X 3. tyg. po śmierci mojego taty wysłała do mnie 2listy, wprowadzając po śmierci mojego taty niepokój ponaglając mnie w podjęciu jakichkolwiek decyzji, kiedy byłam z żałobie, powołując się przy tym na literę prawa. Ta pani informowała mnie min.:
- , że jeśli nie odbiorę w terminie 7dni od jej pisma rzeczy mojego taty, to będzie zmuszona wystąpić na drogę sądową przeciwko spadkobiercom „o zadośćuczynienie za poniesione straty spowodowane uniemożliwieniem” jej „korzystania z mieszkania”.
(Do chwili śmierci mojego taty toczyła się w sądzie sprawa o zniesienie ich współwłasności- czyli tego mieszkania).

- chciała, bym wysłała jej mój i mojej siostry skrócony odpis aktu urodzenia, motywując "zgodnie z obowiązującym prawem jestem zobligowana do wystąpienia do Sądu w Pań imieniu o stwierdzenie nabycia przez nie spadku".

Pani X z wykształcenia- pedagog, psycholog, wyszła kilka miesięcy po rozwodzie moich rodziców za mąż za mojego tatę. Od tego czasu ponad 13lat mój tata nie utrzymywał ze mną żadnych kontaktów. Ja cierpiałam, ale nie wtrącałam się w ich związek.

Ta pani dręczy mnie od chwili śmierci mojego taty.

Pani X nie jest uczestnikiem w tej sprawie. Nikt z urzędu ani nikt mi bliski nie poinformował jej o terminie rozprawy. Wynika jednoznacznie, że ta pani, codziennie przychodziła do sądu, by sprawdzać terminy rozpraw i by się na niej pojawić i mnie znów dotknąć.

Ta pani nie interesowała się w trakcie związku małżeńskiego z moim tatą w jakikolwiek sposób mną jako jego córką- nie wiem skąd znała mój adres zamieszkania.

W związku z powyższym uważam zachowanie pani X w stosunku do mojej osoby za niemoralne i uczestniczenie jej w tej sprawie za niestosowne.


Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojego wniosku.

Z poważaniem:

Załącznik:
listy od pani X


Proszę o podpowiedź.
Z góry dziękuję za poświęcenie mi czasu.
sylvii123 jest off-line  
17-03-2011, 14:23  
FraZeolog
Ekspert
 
FraZeolog na Forum Prawnym
 
Posty: 8.156
Domyślnie RE: wyłączenie jawności w sprawie spadkowej

Jeżeli ta Pani ma interes prawny, może wystąpić z wnioskiem o stwierdzenia nabycia spadku:

Art. 1025. Kodeksu cywilnego
Przepis prawny:
§ 1. Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Notariusz na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia.


Postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 28 stycznia 2009 r. IV CSK 361/2008
Cytat:
Strona dochodząca wydania nieruchomości, która została zobowiązana przez sąd do przedłożenia - pod rygorem zawieszenia postępowania - postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku po zmarłym współmałżonku pozwanego, ma interes we wszczęciu postępowania o stwierdzenie nabycia spadku.
W końcu sama Pani napisała, że:

Cytat:
Napisał/a sylvii123 Zobacz post
Do chwili śmierci mojego taty toczyła się w sądzie sprawa o zniesienie ich współwłasności- czyli tego mieszkania. Poza tym chciała, bym wysłała jej mój i mojej siostry skrócony odpis aktu urodzenia, motywując "zgodnie z obowiązującym prawem jestem zobligowana do wystąpienia do Sądu w Pań imieniu o stwierdzenie nabycia spadku".
Ponadto - można rozważać, czy wierzyciel spadkodawcy nie jest osobą zainteresowaną w sprawie i nie dość, że ma prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, to również może wziąć udział w toczącym się postępowaniu.

Art. 510. Kodeksu postępowania cywilnego
Przepis prawny:
§ 1. Zainteresowanym w sprawie jest każdy, czyich praw dotyczy wynik postępowania, może on wziąć udział w każdym stanie sprawy aż do zakończenia postępowania w drugiej instancji. Jeżeli weźmie udział, staje się uczestnikiem. Na odmowę dopuszczenia do wzięcia udziału w sprawie przysługuje zażalenie.
§ 2. Jeżeli okaże się, że zainteresowany nie jest uczestnikiem, sąd wezwie go do udziału w sprawie. Przez wezwanie do wzięcia udziału w sprawie wezwany staje się uczestnikiem. W razie potrzeby wyznaczenia kuratora do zastępowania zainteresowanego, którego miejsce pobytu jest nieznane, jego wyznaczenie następuje z urzędu.


Postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Cywilna i Administracyjna z dnia 12 stycznia 1983 r. III CRN 218/82
Cytat:
1. Przewidziana w art. 510 § 1 kpc możliwość odmowy dopuszczenia do wzięcia udziału w sprawie nie dotyczy wnioskodawcy, lecz innych zainteresowanych, którzy - stosownie do dyspozycji tego przepisu - mogą „wziąć udział w każdym stanie sprawy”.

2. W rozumieniu art. 1025 § 1 kc oraz art. 669-679(1) kpc zainteresowanymi w zgłoszeniu żądania stwierdzenia nabycia spadku zarówno w podstawowym trybie przewidzianym w art. 669-677 kpc, jak i w trybie szczególnym przewidzianym w art. 679 kpc są nie tylko spadkobiercy lub ich następcy prawni, lecz także wszystkie inne osoby mające interes prawny w prawidłowym wykazaniu następstwa po spadkodawcy, z czym wiążą się doniosłe skutki prawne, w szczególności przewidziane w art. 1025 § 2, art. 1027 i 1028 kc.
Pytanie brzmi - czy sąd zdecyduje, że ta Pani jako wierzyciel spadku ma prawo uczestniczyć w postępowaniu jako uczestnik. Jeżeli tak zdecyduje, to wyłączenie jawności nic nie da...
FraZeolog jest off-line  
17-03-2011, 16:19  
sylvii123
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: wyłączenie jawności w sprawie spadkowej

Dziękuję serdecznie za wyczerpującą odpowiedź. Muszę to przemyśleć.
Pozdrawiam
Sylwia
sylvii123 jest off-line  
11-04-2011, 20:08  
katherina30
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: wyłączenie jawności w sprawie spadkowej

A czy taki wniosek można złożyć w dniu rozprawy sadowej,jeżeli już nie na piśmie,to w formie prośby ustnej?Mam sprawę spadkowa i nie chce,żeby osoby postronne,których to nie dotyczy były świadkami informacji co i ile wchodzi w skład masy spadkowej.Dokładnie chodzi o dalszą rodzinę.
katherina30 jest off-line  
12-04-2011, 14:12  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.342
Domyślnie RE: wyłączenie jawności w sprawie spadkowej

Sąd może, wobec tak niespodziewanego wniosku, odroczyć rozpoznanie sprawy celem rozpoznania tego wniosku o wyłączenie jawności.
Tomu jest off-line  
12-04-2011, 16:08  
FraZeolog
Ekspert
 
FraZeolog na Forum Prawnym
 
Posty: 8.156
Domyślnie RE: wyłączenie jawności w sprawie spadkowej

Na sprawie o stwierdzenie nabycia spadku nie roztrząsa się

Cytat:
Napisał/a katherina30 Zobacz post
co i ile wchodzi w skład masy spadkowej

Co innego gdyby była to sprawa o dział spadku. Ale i tak:

1. nie wiem skąd na posiedzeniu miałaby się wziąć dalsza rodzina;
2. wątpię, żeby sąd uznał to za podstawę do wyłączenia jawności, chyba że będą prane jakieś rodzinne "brudy".
FraZeolog jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wyłączenie jawności materiałów dowodowych (odpowiedzi: 7) Bardzo proszę o odpowiedź,czy składając materiał dowodowy można poprosić Sąd o wyłączenie jego jawności?,jeśli tak ,to jakie warunki muszą zostać...
§ Wyłączenie z masy spadkowej (odpowiedzi: 2) Witam Ustawowo dziedziczę 1/3 majątku. W skład masy spadkowej wchodzą dwie pozycje wycenione przez rzeczoznawcę następująco: A - nieruchomość o...
§ Wyłączenie darowizny ze schedy spadkowej (odpowiedzi: 3) Po zmarłej mamie troje jej dzieci odziedziczyło nieruchomość. 5 lat temu jedno z dzieci otrzymało już darowiznę w postaci działki budowlanej....
§ Wyłączenie darowizny z masy spadkowej (odpowiedzi: 4) Moja mama zmarła w lipcu tego roku. Była wdową – tata zmarł wiele lat temu. Do spadku jest czworo dzieci: ja jestem najmłodszą córką, brat i dwie...
§ Jawność zeznania na sprawie sądowej WAŻNE (odpowiedzi: 3) Witam Was sytuacja: 1.odbyła się sprawa w Sądzie Pracy 2. Na sprawie zeznawał powołany świadek (przez powoda) 3 sprawa jest w toku Pytania: 1....
§ Jawność dochodów w sprawie alimentacyjnej (odpowiedzi: 2) Czy można zastrzec w pozwie o alimenty, że nie życzę sobie ujawniania przed moim byłym mężem informacji o moich dochodach i majątku w trakcie sprawy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:17.