scheda spadkowa a zachowek - Forum Prawne

 

scheda spadkowa a zachowek

Witam! Moi rodzice w 2002r darowali swojej wnuczce lokal mieszkalny wraz z przynależnymi prawami w formie "Umowy darowizny" spisanej jako Akt Notarialny . W imieniu niepelnoletniej wnuczki darowiznę przejął m.in. jej ojciec a mój brat. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
28-03-2011, 21:58  
jasiek.pl
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie scheda spadkowa a zachowek

Witam! Moi rodzice w 2002r darowali swojej wnuczce lokal mieszkalny wraz z przynależnymi prawami w formie "Umowy darowizny" spisanej jako Akt Notarialny . W imieniu niepelnoletniej wnuczki darowiznę przejął m.in. jej ojciec a mój brat.

W umowie jest zapis: "Darujący postanawiają, że niniejsza darowizna nie zostanie zaliczona na schedę spadkową". O tym oraz o przekazaniu bratu pieniędzy oraz zlota dowiedzialem się w lipcu 2008r czyli po śmierci ojca. Została biedna i goła matka oraz kalesony po zmarlym ojcu [słowa mojego brata].

Moje pytanie: czy prawo spadkowe pozwala mi wystąpić o zachowek. Co do niego można zaliczyć? Oprócz powietrza!
jasiek.pl jest off-line  
29-03-2011, 10:39  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.342
Domyślnie RE: scheda spadkowa a zachowek

To akurat już x razy było.

Scheda spadkowa z 1039 KC to jedno i ma znaczenie przy dziale spadku. Zachowek to zupełnie inna bajka.
Tomu jest off-line  
30-03-2011, 20:41  
jasiek.pl
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: scheda spadkowa a zachowek

dziekuję za „pratyczne” info

tylko że ja się nie pytam o zachowek jako „inna bajka” tylko proszę o precyzyjną wykładnie prawną na temat KC art. 1039 w którym § 1 mówi, że:

§ 1. Jeżeli w razie dziedziczenia ustawowego dział spadku następuje między zstępnymi albo między zstępnymi i małżonkiem spadkobiercy ci są wzajemnie zobowiązani do zaliczenia na schedę spadkową otrzymanych od spadkodawcy darowizn,……..

to jest jasne i klarowne, ale dalej jest furteczka

…..chyba że z oświadczenia spadkodawcy lub z okoliczności wynika, że darowizna została dokonana ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia.

Co ustawodawca miał na myśli tworząc taki zapis o wyłączeniu. Czego on dotyczy? Czy ten zapis zwalnia z obowiązku zapłaty zachowku od wartości mieszkania? Konkrety!
Pomoc prawną jaką uzyskałem w jednej ze Sp. z o.o. mówi, że zachowek pochodzi z tego co posiadał ojciec w chwili śmierci. Jeżeli darowizna [dom] dokonana na 4 lata przed śmiercią została zwolniona od zaliczenia jej na schedę spadkową to mnie nie należy się zachowek!

Ponieważ nie stać mnie na opłacenie radcy prawnego lub adwokata popędziłem do kolejnego zespołu „Tanie usługi i porady prawne”. Usłyszałem, że wykładnia prawa w tym przypadku jest prosta jak drut, wszystko jest jasne. Wystąpiło tylko zaliczenie mieszkania na schedę spadkową w dziale spadku. A zgodnie m.in. z Art. 993 i kilkoma innymi należy mi się zachowek.

Widzę, że nawet fachowcy od interpretacji prawa mają trudności w interpretacji prawa. Starają przekonać mnie, że czarne jest białe lub odwrotnie. To samo jest na kilku prawniczych blogach.

Dlatego trafiłem do Was. Dlatego proszę mi powiedzieć, czy mieszkanie moich rodziców przekazane umową darowizny ich wnuczce może być brane do obliczania zachowku. Czy tylko kalesony ojca?
jasiek.pl jest off-line  
31-03-2011, 06:52  
SLIK
Użytkownik
 
Posty: 165
Domyślnie RE: scheda spadkowa a zachowek

"...czy mieszkanie moich rodziców przekazane umową darowizny ich wnuczce może być brane do obliczania zachowku" - tak
SLIK jest off-line  
31-03-2011, 13:57  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.342
Domyślnie RE: scheda spadkowa a zachowek

Cytat:
tylko że ja się nie pytam o zachowek jako „inna bajka” tylko proszę o precyzyjną wykładnie prawną na temat KC art. 1039 w którym § 1 mówi, że:
Z takim nastawieniem to chyba powinienem Ci napisać - to idź do prawnika w realu i zapłać 100 zł za przeczytanie Ci przepisu z mało jasnym komentarzem własnym owego prawnika.

Jasiek.pl - jakbyś x razy pisał to samo, to też byś się lekko frustrował. A i tak przychodzi następny (podpowiedź: Ty) i nie szukając na forum, pyta x+1 raz o to samo. A tematów było bez liku.

Czego nie rozumiesz? "Oświadczenie" - czyli że w darowiźnie musiało by stać wyraźnie, że jej przedmiot wyłączony jest ze schedy spadkowej. Wprost, dokładnie, jednoznacznie - żadne domniemanie "bo ktoś coś powiedział" jak na papierze nic nie zostało. A "z okoliczności wynika"? Cóż, nie wiem - bo nigdy nie słyszałem, aby owe okoliczności, uzasadniające wyłączenie ze schedy spadkowej, przy braku jednoczesnego wprost oświadczenia, zostały udowodnione. Na forum też nie spotkałem się, aby ktoś się chwalił takim wyczynem albo o nim słyszał.

Cytat:
Pomoc prawną jaką uzyskałem w jednej ze Sp. z o.o. mówi, że zachowek pochodzi z tego co posiadał ojciec w chwili śmierci.
Eureka. To jest oczywiste. Bo zachowek wylicza się od wartości - tak! tego co spadkodawca miał w chwili śmierci - plus w pewnych okolicznościach doliczać można pewne darowizny (994, 1000 KC).

Nie ma zależności między tym, czy coś jest zaliczone/nie jest na schedę spadkową - a tym, czy się komuś należy zachowek. Znaczenie może mieć, czy przedmiot darowizny będzie doliczony do spadku na ew. potrzeby pozwu o uzupełnienie zachowku. A to zależy od szeregu rzeczy:

1. na kogo była darowizna
2. ile lat przed śmiercią spadkodawcy dokonana

Jak przychodzisz i za dziękuję szukasz pomocy - to grzeczniej.
Tomu jest off-line  
01-04-2011, 00:09  
jasiek.pl
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: scheda spadkowa a zachowek

Dzięki za dwie info! Pouczenie od Tomu „Jak przychodzisz i za dziękuję szukasz pomocy - to grzeczniej” nie rozumie oraz nie wiem w którym momencie byłem niegrzeczny. Mimo wszystko przepraszam!

Oczywiście po uzyskaniu od Was czytelnych dla mnie odpowiedzi nawet w formie „tak” lub „nie” udam się do dobrego radcy prawnego. Jednak proszę zrozumieć ja mam tylko wykształcenie zawodowe i jestem starym zgredem. Błyskotliwe poruszanie się w temacie prawa sprawia mi już pewne kłopoty.

Np. pytania „na kogo była darowizna” oraz „ile lat przed śmiercią spadkodawcy dokonana” udzieliłem już odpowiedzi w dniu 28.03.2011r.

W tej sytuacji ja występuje od obdarowanej o zachowek po zmarłym ojcu. Natomiast matka może także wystąpić o zachowek po mężu. Ponieważ nie będzie porozumienia w obu przypadkach, więc pozostaje skierowanie sprawy do sądu. Matka jest schorowaną kobietą , nie może łazić po sądach więc będę miał pełnomocnictwo w którym zostanę uprawomocniony do podejmowania w jej imieniu i na rzecz wszelkich czynności proceduralnych.

Matka chce przekazać otrzymany zachowek na moje konto. W jaki sposób należy to zrobić żeby drugi jej syn nie miał do tego prawo.

Ostatnie pytanie związane z tym tematem dotyczy prawa o notariacie. Czy Kancelaria Notarialna spisując Akt Notarialny - umowy darowizny mieszkania ma obowiązek żądania od darczyńców przedstawienia zstępnych czyli ich wszystkich dzieci.

Ja dowiedziałem się o „spłodzeniu” umowy darowizny po 7 latach ponieważ ukrywano ten fakt przede mną. Zadecydował przypadek. A kolejne 2 lata to próba „porządkowania” domowego podwórka. Umowa darowizny była spisana z ciężkim naruszeniem obowiązków rodzinnych wobec darczyńców.

Oddali prawie cały swój majątek bez konieczności np. spełnienia przez wnuczkę bezpłatnej i dożywotnej służebności. Z chwilą uprawomocnienia się umowy darowizny zostali bez mieszkania. Żyjąca jeszcze matka nie ma gdzie mieszkać dzięki temu, że Notariusz sporządził akt na podstawie wiadomości uzyskanych tylko od obdarowywanych.

Sąd Okręgowy uznał, że powstała sytuacja jest prawidłowa i zgodna z prawem . Czy pozostaje tylko Pani Jaworowicz z TVP czy bardziej radykalne środki?
Pozdrawiam.
jasiek.pl jest off-line  
01-04-2011, 00:28  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.768
Domyślnie RE: scheda spadkowa a zachowek

Co do zasady, właścicielowi wolno obdarowywać swym majątkiem kogo tylko chce bez obowiązku pytania o pozwolenie zstępnych. Należy to rozumieć.
A do spadku po zmarłym mają prawo współmałżonek oraz dzieci, więc Pańska matka oraz wszystkie dzieci zmarłego ojca.
Jeżeli Pańska matka uważa, że obdarowana okazuje rażącą niewdzięczność, może - jeżeli jest w stanie to udowodnić - wystąpić do sądu w celu odebrania SWOJEJ CZĘŚCI darowizny. Lecz najpierw powinna wezwać obdarowaną do stawiennictwa przed notariuszem w celu zwrotu części darowizny.
Proszę uważnie poszukać na forum - na ten temat sporo już pisano.

I co do tego wszystkiego ma p.Jaworowicz?
natalie-s1959 jest off-line  
01-04-2011, 09:25  
jasiek.pl
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: scheda spadkowa a zachowek

W żadnym miejscu nie podjąłem tematu czy "właścicielowi wolno obdarowywać swym majątkiem kogo tylko chce bez obowiązku pytania o pozwolenie zstępnych" czy też nie!.

Interesuje mnie tylko to czy prawo o notariacie nakazuje żadania przedstawienia w Kancelarii dokumentu stwierdzajacego fakt bycia lub nie następnych zstepnych [dzieci] w rozpatrywanej sprawie.

W moim przypadku wszystkie zainteresowane strony utrzymywały to w glębokiej tajemnicy czekając na "uplyw" 10 lat. Identiko zrobił kochany kościół z rodzicami mojego kolegi. Tylko, że on juz nie zdążył.

Moi 85-latkowie dodatkowo ponieśli zasłużoną karę, ponieważ nie mają gdzie mieszkać a obdarowany nie musi wykonywać wobec nich np. dożywotniej służebności. Już słyszę odpowiedż że trzeba wiedzieć co się podpisuje!

Notariusz stwierdził, że "on nie musi wiedzieć czy jego kliient ma 0 lub 5 mieszkań. Czy daje sobie radę czy jest połamany. On w swojej pracy nie ma obowiązku mysleć tylko robić pieniądze".

"I co do tego wszystkiego ma p.Jaworowicz?" Żalosne stwierdzenienie, że jak jest ci żle lub dzieje krzywda to idż się tam wygadać. Osiagniesz "orgazm" bo zrobisz to na forum publicznym. Dzieki za info.
jasiek.pl jest off-line  
01-04-2011, 13:36  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.342
Domyślnie RE: scheda spadkowa a zachowek

Cytat:
Matka chce przekazać otrzymany zachowek na moje konto. W jaki sposób należy to zrobić żeby drugi jej syn nie miał do tego prawo.
Normalnie - dokument, umowę darowizny sporządzić. Syn inny nie ma do tych pieniędzy prawa za życia matki - po jej śmierci może jednak dochodzić uzupełnienia zachowku odnośnie doliczenia tej kwoty do spadku.

Cytat:
Ostatnie pytanie związane z tym tematem dotyczy prawa o notariacie. Czy Kancelaria Notarialna spisując Akt Notarialny - umowy darowizny mieszkania ma obowiązek żądania od darczyńców przedstawienia zstępnych czyli ich wszystkich dzieci.
Nie bardzo rozumiem. Pytasz o to, czy jak spisuje się darowiznę, to czy strony muszą dokładnie podać, ile i jakie mają dzieci?

Cytat:
Ja dowiedziałem się o „spłodzeniu” umowy darowizny po 7 latach ponieważ ukrywano ten fakt przede mną.
Nikt nie ma obowiązku informowania Cię - ani nikogo - o tym, że dokonał darowizny. To jego sprawa.

Nie wiem, co miała by dać "Sprawa dla reportera" czy jakakolwiek inna "Uwag", "Superwizjer" itp. No chyba że celem jest zaspokojenie ambicji zaistnienia i zrobienia szumu.

Przeginasz, człowieku z tym orgazmem.
Tomu jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ scheda spadkowa (odpowiedzi: 6) Co to wlasciwie jest? Mam taki zwrot w przekazaniu majatku i nie wiem co on wlasciwie znaczy. A dokladnie "darowizna nie podlega zaliczaniu na...
§ Scheda spadkowa (odpowiedzi: 1) Dzień Dobry, mam dwa ważne pytania do forumowiczów: 1. Jeżeli pieniądze na koncie spadkodawcy tj. x i darowizna poczyniona na rzecz jednego ze...
§ Scheda spadkowa czy zachowek (odpowiedzi: 9) Dobry wieczór. Mój ojciec dostał od dziadka w formie darowizny - nieruchomość - dom mieszkalny. Dziadek zmarł 10 lat temu. W między czasie mój...
§ Scheda Spadkowa (odpowiedzi: 1) Jak to jest ze schedą spadkową; Proszę mi podpowiedzieć czy dobrze wszystko rozumiem. Dostałam w darowiźnie od rodziców mieszkanie warte 300 tys....
§ Scheda spadkowa (odpowiedzi: 8) Witam, Mój dziadek przekazał gospodarstwo w darowiźnie mojemu ojcu (jego syn), matce i swojej córce. Kiedy mój ojciec zmarł, sąd podzielił jego...
§ darowizna a zachowek, lub scheda spadkowa (odpowiedzi: 5) mam problem, moi rodzice(M i T) dostali w darowiznie dom od rodzicow(K i S), przepisany za ich zycia, dziadek aktualnie zyje(S), babcia(k) zmarla 5...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:27.