Podmiot niezdolny do dziedziczenia - Forum Prawne

 

Podmiot niezdolny do dziedziczenia

Spadkodawca pozostawił testament w formie aktu notarialnego, w którym do całości spadku powołał Dom Pomocy Społecznej (DPS), prowadzony przez Stowarzyszenie. DPS, wykonując zadania wynikające z Ustawy o pomocy społecznej, nie ma osobowości ani zdolności prawnej, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
15-04-2011, 16:48  
Leo1112
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Podmiot niezdolny do dziedziczenia

Spadkodawca pozostawił testament w formie aktu notarialnego, w którym do całości spadku powołał Dom Pomocy Społecznej (DPS), prowadzony przez Stowarzyszenie.
DPS, wykonując zadania wynikające z Ustawy o pomocy społecznej, nie ma osobowości ani zdolności prawnej, nie ma wyodrębnionego majątku. DPS może być prowadzony m.in. przez jednostki samorządu terytorialnego, stowarzyszenia, kościoły i związki wyznaniowe.
Początkowo DPS (reprezentowany przez swojego dyrektora) był uczestnikiem postępowania o stwierdzenie nabycia spadku. Później, uwzględniając mój zarzut, że DPS nie ma zdolności sądowej, Sąd postanowił „sprecyzować określenie osoby uczestnika w taki sposób, że jest nim Stowarzyszenie”. Stowarzyszenie nadal reprezentuje dyrektor DPS.

Moje uwagi:
1) Wnosiłem o uznanie, że podmiot powołany do spadku nie ma zdolności do dziedziczenia, a zatem na podstawie art. 927 § 2 w zw. z art. 926 § 1 Kodeksu cywilnego dochodzi do dziedziczenia ustawowego.
Sąd się nie przychylił do mojego wniosku. Chyba na podstawie wykładni testamentu (?) uznał, że do dziedziczenia dochodzi Stowarzyszenie, które prowadzi ten DPS. Stowarzyszenie nie chciało złożyć oświadczenia o przyjęciu spadku, sprawa została odroczona do czasu upłynięcia 6 miesięcy od dowiedzenia się o powołaniu do spadku przez Stowarzyszenie. Sprawa więc się nieco odwlekła, jest to dla mnie o tyle niekorzystne, że możliwość złożenia apelacji przesunęła się o ponad 4 miesiące.

2) Od początku neguje sposób reprezentacji Stowarzyszenia przez Dyrektora DPS, argumentując, że nie jest on pracownikiem Stowarzyszenia, tylko właśnie DPS (zgodnie z def. pracodawcy z Kodeksu pracy). Zarówno Stowarzyszenie (korespondencyjnie), jak i Sąd, uważają, że sposób reprezentacji jest prawidłowy, co jest moim zdaniem absurdem. Powołałem się na Wyrok SN z 4 kwietnia 2008 roku: „Dla dyrektora domu pomocy społecznej stanowiącego jednostkę organizacyjną powiatu pracodawcą jest tenże dom pomocy społecznej, natomiast uprawnionym do dokonywania za tę jednostkę czynności z zakresu prawa pracy wobec kierownika samorządowej jednostki organizacyjnej jest starosta powiatu.” Sąd prowadzący sprawę nie miał jeszcze okazji się do tego odnieść.

Będę wdzięczny za wszelkie porady w tej sprawie. Szczególnie, czy jest możliwa taka wykładnia testamentu, w wyniku której dojdzie do zmiany podmiotu powołanego do dziedziczenia oraz jakie w tym przypadku mogą być skutki nieprawidłowej reprezentacji uczestnika (o ile do niej doszło).
Leo1112 jest off-line  
19-04-2011, 11:58  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.342
Domyślnie RE: Podmiot niezdolny do dziedziczenia

1. Co dokładnie jest w treści testamentu? Jak jest wskazany spadkobierca?

2. Jest to, wydaje się, słuszny zarzut. O ile sąd się do niego nie odniesie - możesz go ponowić w apelacji, dodając zarzut braku rozpoznania go przez sąd I instancji.
Tomu jest off-line  
19-04-2011, 12:07  
FraZeolog
Ekspert
 
FraZeolog na Forum Prawnym
 
Posty: 8.156
Domyślnie RE: Podmiot niezdolny do dziedziczenia

Co do sposobu reprezentacji się nie wypowiadam, ale co do samego powołania w testamencie "podmiotu niezdolnego do dziedziczenia", to uważam, że w tej sytuacji sąd słusznie stara się mimo wszystko utrzymać testament w mocy, uznając, że w tej sytuacji powołane do dziedziczenia jest stowarzyszenie prowadzące DPS.

Art. 948. KC
Cytat:
§ 1. Testament należy tak tłumaczyć, ażeby zapewnić możliwie najpełniejsze urzeczywistnienie woli spadkodawcy.
§ 2. Jeżeli testament może być tłumaczony rozmaicie, należy przyjąć taką wykładnię, która pozwala utrzymać rozrządzenia spadkodawcy w mocy i nadać im rozsądną treść.
FraZeolog jest off-line  
19-04-2011, 12:13  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.342
Domyślnie RE: Podmiot niezdolny do dziedziczenia

Dlatego ciekaw jestem, co jest w testamencie. Literalnie
Tomu jest off-line  
20-04-2011, 18:53  
Leo1112
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Podmiot niezdolny do dziedziczenia

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.
Co do brzmienia testamentu: "Spadkodawca do całości spadku powołuje Dom Pomocy Społecznej (i tu dokładny adres i oficjana nazwa) jako jedynego spadkobiercę".

Cytat:
Napisał/a FraZeolog Zobacz post
Co do sposobu reprezentacji się nie wypowiadam, ale co do samego powołania w testamencie "podmiotu niezdolnego do dziedziczenia", to uważam, że w tej sytuacji sąd słusznie stara się mimo wszystko utrzymać testament w mocy, uznając, że w tej sytuacji powołane do dziedziczenia jest stowarzyszenie prowadzące DPS.

Art. 948. KC
Też wychodzę z podobnego założenia, że Sąd skorzystał z tego przepisu. Jednak - w tym wpadku podmiot powołany do dziedziczenia został powołany dokładnie, nie powinno być to przedmiotem wykładni.
W analogicznej sytuacji, gdy DPS prowadzi związek wyznaniowy albo JST - należałoby uznać, że spadkobiercami są te podmioty. Można mieć wątpliwości, czy jest to rzeczywiście urzeczywistnienie woli spadkodawcy (zupełnie inne cele działaności). Te jednostki nie mają żadnego obowiązku, aby masę spadkową przeznaczyć na DPS, mogą z tym zrobić co chcą (według mnie powoładnie takiego podmiotu jak DPS, to jakby wskazanie celu, na który ma być przeznaczony spadek, a nie osoby spadkobiercy).
Zresztą, na jakiej podstawie możnaby uznać, że art. 948 jest lex specialist w stosuntu do 927 § 2 w zw. z art. 926 § 1 KC?

Dodam jeszcze, że jest to duże stowarzyszenie. Takich DPS-ów prowadzi conajmniej kilka, w różnych regionach kraju. Jest to jednak na uboczu głównej działalności.
Leo1112 jest off-line  
21-04-2011, 09:29  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.342
Domyślnie RE: Podmiot niezdolny do dziedziczenia

Ta ostatnia informacja jest wg mnie istotna. Bo co innego - gdyby to było stowarzyszenie, które nie zajmuje się niczym innym, jak prowadzeniem tego DPS.
Tomu jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kwadratura koła ? Bezrobotny niezdolny do pracy ? (odpowiedzi: 1) Witam, bardzo proszę o poradę: Jestem osobą bezrobotną (nie ubezpieczoną) chcącą zarejestrować się w PUP. Problem w tym, że mam świadomość iż w...
§ Niezdolny do pracy w warunkach chronionych (odpowiedzi: 3) Czy posiadając orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i widniejącym na orzeczeniu stwierdzeniu "Wskazania dotyczące odpowiedniego...
§ trwale niezdolny zachowek pilnne (odpowiedzi: 4) toczy się sprawa o zachowek od 3 lat ,na ostatniej sprawie brat który ma 64 lata i jest na zasiłku przedemerytalnym od założenia sprawy , dołączył...
§ czesciowo niezdolny (odpowiedzi: 3) Prosze o pomoc. W wieku 16 lat miałem wypadek w czasie nauki szkolnej teraz mam 26 l. Mam orzeczenie o stopniu umiarkowanym pobieram 153 zł...
§ Niezdolny do pracy po świadczeniu rehabilitacyjnym (odpowiedzi: 5) Lekarz orzecznik ZUS nie przedłużył prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, natomiast lekarz medycyny pracy orzekł o niezdolności do pracy na...
§ Niezdolny do pracy - zaświadczenie (odpowiedzi: 11) Witam. Pracuje w pewnej firmie od 4 lat i miałem problemy zdrowotne, prze co byłem na zwolnieniu lekarskim 3 miesiące. Po powrocie dostałem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:46.