Jak prawidłowo sporządzić wniosek o nabycie praw do spadku po dziadkach - Forum Prawne

 

Jak prawidłowo sporządzić wniosek o nabycie praw do spadku po dziadkach

Witam, Wiele już opisano na forum mniej lub bardziej skomplikowanych spraw spadkowych. Proszę o pomoc, bo nie wiem jak zabrać się do sporządzenia wniosku o nabycie praw do spadku (gospodarstwo rolne). Opiszę sytuację. Moi dziadkowie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
26-04-2011, 21:37  
Kiton
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Jak prawidłowo sporządzić wniosek o nabycie praw do spadku po dziadkach

Witam,
Wiele już opisano na forum mniej lub bardziej skomplikowanych spraw spadkowych. Proszę o pomoc, bo nie wiem jak zabrać się do sporządzenia wniosku o nabycie praw do spadku (gospodarstwo rolne). Opiszę sytuację.
Moi dziadkowie mieli 3 dzieci - syn1, córka, syn2. Tylko najmłodszy syn2, mój Tata, miał współmałżonka i 2 dzieci. Na dzień śmierci, dziadkowie byli małżeństwem, nie pozostawili testamentu.
Dziadkowie, syn1 i corka mieszkali razem i prowadzili gospodarstwo rolne.
Pierwszy zmarł dziadek (1973r.). Postanowienie sądu z 1974r., o stwierdzeniu nabycia spadku i dziedzicz. gosp. roln. po nim mówi, że spadek z dziedziczenia ustawowego oraz gosp. rolne, dziedziczą jedynie syn1 i córka (prawdopodobnie, wynika to z braku uprawnień rolnych syna2 na moment otwarcia spadku lub zrzeczenie praw do spadku). Nie posiadam wiedzy, dlaczego ze spadku została wyłączona babcia.
We IX.1988r. zmarła córka - nie było przeprowadzanej sprawy o nabycie praw do spadku
W XI.1988r. zmarła babcia - nie było przeprowadzonej sprawy o nabycie praw do spadku.
W 1996r. zmarł mój Tata.
W 2011r. zmarł syn2.
Doczytałam się, że można na jednym wniosku domagać się stwierdzenia nabycia spadku po wszystkich wymienionych osobach. Jednakże nie wiem, czy uwzględniać w nim dziadka? Pewien prawnik twierdzi, że jeśli syn2 wyraził wolę zrzeczenia się praw do spadku po swoim ojcu, w Jego miejsce wchodzi syn (mój brat, na dzień sporządzenia postanowienia o nabycie spadku po dziadku, miał 2 lata, mnie nie było na świecie). - jeśli tak, to czy równa się to większej części spadku przysługującej mojemu bratu?
Jak kolejno powinien wyglądać wniosek?
Czy od razu powinnam złożyć również wniosek o dział spadku? Pozostawionym gospodarstwem zajmuję się ja, brat nie wyraża zainteresowania opieką nad zabudowaniami i działkami, (nie mieszkam tam, dojeżdżam kilka razy w tygodniu), ponoszę koszty napraw psujących się rzeczy, opłacam rachunki - czy przy składaniu wniosku powinnam również złożyć wniosek o zwrot/podział poczynionych nakładów również na mojego brata?
Czy po babci, dziedziczy również moja Mama? Na dzień śmierci Taty byli małżeństwem.
Czy we wniosku powinnam uwzględnić udziały pewnej firmy, których posiadaczem był syn1 ?
Czy faktycznie mój brat nie musi stawiać się na posiedzeniach sądu jeśli to ja jestem wnioskującym o nabycie praw do spadku?
Złożyłam wniosek do sądu o wgląd do szczegółów postanowienia nabycia praw do spadku po dziadku żeby poznać przyczynę nieuwzględnienia babci i syna2 w spadku - czy wypis/xero też powinno być załączone we wniosku?
Czy jest jakieś ograniczenie czasowe co do składania wniosku o nabycie praw/podział spadku względem daty śmierci spadkodawcy i co się z tym wiąże?
Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
Kiton jest off-line  
27-04-2011, 12:39  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.343
Domyślnie RE: Jak prawidłowo sporządzić wniosek o nabycie praw do spadku po dziadkach

Cytat:
Doczytałam się, że można na jednym wniosku domagać się stwierdzenia nabycia spadku po wszystkich wymienionych osobach. Jednakże nie wiem, czy uwzględniać w nim dziadka?
Halo, to ile razy te sprawy spadkowe po dziadku? Sam napisałeś na początku
Cytat:
Postanowienie sądu z 1974r., o stwierdzeniu nabycia spadku i dziedzicz. gosp. roln. po nim mówi, że spadek z dziedziczenia ustawowego oraz gosp. rolne, dziedziczą
Spadek po dziadku. Więc to już załatwione.

Jak masz x pytań - na przyszłość numeruj je.

To, czy postępowanie spadkowe po x osobach można zrobić w jednym postępowaniu - zależy od tego, czy zamieszkiwali przed śmiercią (wg tego, co w akcie zgonu) we właściwości tego samego sądu rejonowego. Jeśli tak - nie ma przeszkód, opłatę od wniosku 50 zł mnoży się przez ilość spadkodawców, po których przeprowadza się postępowanie.

wniosek - Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku | Wzory pozwów i wniosków sądowych, innych pism, umów, podań - Porady prawne | Prawo i Ty

Dział spadku przeprowadza się po zakończeniu nabycia spadku i rozliczeniu się z US.

Twoja mama nie dziedziczy po nikim, poza tatą. Po wstępnych małżonka się nie dziedziczy - chyba, że z testamentu.

We wniosku nie wymieniasz fizycznie żadnego składnika spadku - to nie ma znaczenia dla tej sprawy, a dopiero dla działu spadku.

Sprawę spadkową możesz założyć zawsze.
Tomu jest off-line  
27-04-2011, 20:14  
Kiton
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Jak prawidłowo sporządzić wniosek o nabycie praw do spadku po dziadkach

Dziękuję za odpowiedź. Oraz za rady jak korzystać z forum.
Czyli nic prostszego, tylko składać wniosek o nabycie spadku po:
1. babci,
2. córce babci,
3. synu1 babci
4. A skoro mój Tata również dziedziczy po babci, to we wniosku umieścić i Jego?
Kiton jest off-line  
28-04-2011, 13:12  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.343
Domyślnie RE: Jak prawidłowo sporządzić wniosek o nabycie praw do spadku po dziadkach

Tak, formalnie jest spadkobiercą babci - i jako takowy będzie wymieniony w postanowieniu odnośnie spadku po niej - choć faktycznie jego część spadku po babci przypadnie jego spadkobiercom.
Tomu jest off-line  
28-04-2011, 20:39  
Kiton
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Jak prawidłowo sporządzić wniosek o nabycie praw do spadku po dziadkach

Dziękuję.
Kiton jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Jak sporządzić wniosek o dział spadku w takiej sytuacji? (odpowiedzi: 1) Witam, mam postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku z 2008 r., w którym zawarte jest stwierdzenie nabycia spadku po ojcu, zgodnie z nim: spadek...
§ jak sporządzić wniosek o zasiedzenie (odpowiedzi: 1) proszę o pomoc w napisaniu wniosku o zasiedzenie działki!!!!!!:(
§ Jak sporządzić prawidłowe zobowiązanie finansowe? (odpowiedzi: 1) Witam, Jakiś czas temu potrąciłem dwie osoby autem które wtargnęły na jezdnię. Policja uznała ich winnymi. Mam zamiar założyć sprawę cywilną ale...
§ jak sporządzić wniosek o zgodny dział spadku (odpowiedzi: 6) Mam pytanie odnosnie zgodnego dzialu spadku. Korzystam z formularza - Wniosek o dział spadku | Wzory pozwów i wniosków sądowych, innych pism, umów,...
§ jak sporządzić wniosek o zgodny dział spadku (odpowiedzi: 4) Witam, Jestem po sprawie spadkowej i chciałem się zapytać w jaki sposób sporządzić wniosek o zgodny dział spadku. Czy jest może jakiś wzór na...
§ Wniosek o nabycie praw do spadku (odpowiedzi: 1) Witam właśnie przymierzam sie do złożenia wniosku do sadu o nabycie praw majątkowych do spadku, może mi ktoś powiedzieć czy taki wniosek jest...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:53.