Brak spadkobiercy domu - Forum Prawne

 

Brak spadkobiercy domu

Witam! Mam 22 lata moja mama zmarła 19 lat temu. Rodzice mojej mamy posiadali dom. Po śmierci dziadków okazało się, że nie ma spadkobiercy. (na dzień dzisiejszy w dok. nadal właścicielem jest zmarła babcia, która ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
22-05-2011, 18:24  
Hubert21
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Brak spadkobiercy domu

Witam!
Mam 22 lata moja mama zmarła 19 lat temu.
Rodzice mojej mamy posiadali dom. Po śmierci dziadków okazało się, że nie ma spadkobiercy. (na dzień dzisiejszy w dok. nadal właścicielem jest zmarła babcia, która nie żyje od 14 lat) siostra mojej matki przywłaszczyła sobie dom i oddała go swojej córce, która mieszka w nim od kilku dobrych lat. Ciocia uważa że tylko ona może tam mieszkać. Na dodatek od roku wynajmuje połowę domu obcym ludziom. w dniu dzisiejszym ja chciałbym się tam wprowadzić bo dlaczego mieliby tam mieszkać obcy skoro ja jako wnuk też mam prawo tam mieszkać.
A ciotka mówiła mi, że mnie tam nie wpuści.
Czy ciotka ma prawo zarządzać domem skoro dom należy nadal do zmarłej babci?
I co zrobić bym miał szanse wprowadzić się do drugiej części domu?
Czy jest to zgodne z prawem, że ciotka zarządza domem?
Hubert21 jest off-line  
22-05-2011, 22:59  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Brak spadkobiercy domu

Jeśli dobrze rozumiem, to babcia (wdowa?) miała dwie córki, w tym Twoją nie żyjącą już mamę.
Jeśli nie było testamentu, to ma tu miejsce dziedziczenie ustawowe, a więc po babci dziedziczy Twoja ciocia i Twoja mama w częściach równych. Po Twojej mamie dziedziczysz Ty i Twoje rodzeństwo (jeśli je masz) i Twój ojciec.

Skoro w dokumentach nadal jako właściciel figuruje zmarła babcia, to przypuszczalnie nie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe. Skoro nie zostało, to należy je przeprowadzić - zarówno po zmarłej babci jak i po zmarłej mamie, jeśli nie zostało jeszcze przeprowadzone.

Wniosek możesz złożyć Ty i po wydaniu postanowienia oficjalnie staniesz się współwłaścicielem domu.
 
23-05-2011, 05:04  
Gość-555
Użytkownik
 
Posty: 328
Domyślnie RE: Brak spadkobiercy domu

Jeżeli babcia nie pozostawiła testamentu to ma miejsce dziedzicznie ustawowe. Jeżeli babcia miała dwie córki, a Pana mama jednego syna to spadkobiercami są Pan i ciotka po 1/2 udziału.
Współwłaścicielem domu jest Pan od chwili śmierci babci, w tym bowiem momencie następuje dziedziczenie.
Brak postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku/notarialnego poświadczenia dziedziczenia powoduje, że nie jest Pan w stanie wykazać wobec osób trzecich, że jest Pan tym współwłaścicielem. Dlatego należy przeprowadzić postępowanie spadkowe, a później dokonać działu spadku po babci.
Gość-555 jest off-line  
23-05-2011, 17:49  
Hubert21
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Brak spadkobiercy domu

A ile mam szans by zostać jedynym spadkobiercą w sytuacji gdy moja mama miała dwie siostry a ja mam ośmioro rodzeństwa?!!
"Jeżeli babcia miała dwie córki, a Pana mama jednego syna to spadkobiercami są Pan i ciotka po 1/2 udziału"
Czy to znaczy, że spadkobiercami są moje dwie ciotki oraz ja z moim rodzeństwem? czy także spadkobiercą jest mój ojciec, z którym ja i moje rodzeństwo nie posiadamy kontaktu od śmierci matki.?
Hubert21 jest off-line  
23-05-2011, 19:57  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Brak spadkobiercy domu

Tak, zarówno ojciec Pana, jaki i rodzeństwo i obie siostry mamy są spadkobiercami babci.

Po babci i dziadku dziedziczą ich 3 córki, czyli Pana mama i dwie ciocie.

Pana mama ma więc 1/3 majątku (domu) odziedziczonego po swoich rodzicach, czyli Pana dziadkach.

Jako, że to co odziedziczyła mama należy do jej majątku osobistego, to 1/4 z tej puli* dziedziczy Pana ojciec, a 3/4 z tej puli jest do podziału między Pana i Pana 8-mioro rodzeństwa.

*pula, to 1/3 odziedziczonego przez mamę domu

Jest więc Pan spadkobiercą/właścicielem w niewielkim ułamku.

By stać się jedynym spadkobiercą w tej sytuacji jest raczej niewykonalne.

Mogłoby się tak stać tylko w sytuacji, kiedy Pana ojciec i rodzeństwo darowałoby Panu swoje udział - wtedy byłby Pan jedynym spadkobiercą/włacicielem udziału mamy, ale by stać się jedynym włacicielem domu również Pana ciocie musiałyby darować swoje udziały.
Chyba, że pozostali spadkobiercy zgodzą się odsprzedać swoje udziały.
 
24-05-2011, 19:07  
demagogia
Moderator globalny
 
demagogia na Forum Prawnym
 
Posty: 7.055
Domyślnie RE: Brak spadkobiercy domu

Drobna poprawka. Mama zmarła przed babcią (tak wynika z pierwszego postu), więc dziedziczą dzieci babci i częśc przypadającą na zmarłą mamę dziedziczą jej dzieci (nie mąż, bo to dzieci matki są zstępnymi babci).
demagogia jest off-line  
25-05-2011, 16:45  
Hubert21
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Brak spadkobiercy domu

I komu teraz wierzyć??? he he
Hubert21 jest off-line  
25-05-2011, 18:02  
demagogia
Moderator globalny
 
demagogia na Forum Prawnym
 
Posty: 7.055
Domyślnie RE: Brak spadkobiercy domu

Poczytaj odpowiedni dział Kodeksu Cywilnego, to będziesz wiedział.
Art. 931.
§ 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.
§ 2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.
demagogia jest off-line  
25-05-2011, 19:19  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Brak spadkobiercy domu

Cytat:
Napisał/a Hubert21 Zobacz post
I komu teraz wierzyć??? he he
demagogia ma rację

ja niestety przeoczyłem ten "detal" z kolejnością śmierci, a jest to baaardzo istotne
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wykluczenie spadkobiercy , przepisanie domu. (odpowiedzi: 4) Witam. Babcia posiada mieszkanie + 1/2 domu wraz z 1/2 gruntu oraz x przedmiotów i pieniędzy. 1/2 domu i 1/2 gruntu + mieszkanie babcia ma zapisane...
§ brak testamentu, nieznani spadkobiercy (odpowiedzi: 2) Witam Zmarł nagle starszy mężczyzna, który po powrocie z emigracji w 1998 zakupił willę, w której samotnie mieszkał. Posiadał również konto bankowe,...
§ brak testamentu, nieznani spadkobiercy (odpowiedzi: 6) Witam Zmarł nagle starszy mężczyzna, który po powrocie z emigracji w 1998 zakupił willę, w której samotnie mieszkał. Posiadał również konto bankowe,...
§ Długi spadkobiercy a przepis domu (odpowiedzi: 2) Jest taka sytuacja:mój dziadek zmarł w latach 70-tych a babcia w 2000 roku.Nie pozostawili żadnego testamentu,nie przepisali domu i ziemi (0,15a) na...
§ Przepisanie domu/mieszkania bez wiedzy spadkobiercy. (odpowiedzi: 4) Chcialem sie zapytac czy moge przepisac dom na mojego syn bez jego wiedzy o tym? :?: Mam namysli czy on musi byc powiadomiony o tym przed moja...
§ nieznani spadkobiercy połowy mojego domu (odpowiedzi: 5) Witam, Jestem włascicielem połowy domu i działki od 4 lat. Mój udział to 1/2. Pozostałymi właścicielkami domu są dwie niesłubne córki mojego brata....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:19.