Spadek z długiem - Forum Prawne

 

Spadek z długiem

Sąd podzielił między rodzeństwo spadek po rodzicach, działkę rolno-budowlaną. Przez wiele lat działkę uzytkowała tylko jedna osoba z rodzeństwa, nie dopuszczając nikogo na działkę i robiąc wszystko, by udaremnić podział tejże między innych spadkobierców ale ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
25-05-2011, 09:32  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Spadek z długiem

Sąd podzielił między rodzeństwo spadek po rodzicach, działkę rolno-budowlaną. Przez wiele lat działkę uzytkowała tylko jedna osoba z rodzeństwa, nie dopuszczając nikogo na działkę i robiąc wszystko, by udaremnić podział tejże między innych spadkobierców ale co najważniejsze, nie opłacała jak się okazało podatku od nieruchomości jeszcze za życia swojej niedołężnej matki, oraz nie opłacała innych nalezności tak, ze został odcięty prąd. Dług podatkowy wynosi teraz 3 tys. złotych.
Obecnie działka jest podzielona sądownie i dwoje z rodzeństwa chce wspólnie sprzedać swoje części. Urząd miasta poinformował ich, ze w takim razie to oni muszą zapłacić zaległy podatek.
Spadkobierców jest czterech. Dlaczego tylko dwoje z nich ma ponosić koszty? Dlaczego dług nie może być podzielony jeśli już, to po równo na cztery osoby? Zadłużenie jest wynikiem zaniedbania tylko jednej osoby, reszta nie wiedziała że nic nie jest opłacane. Teraz osoba winna zaniedbaniu nie chce sprzedawać swojej działki licząc na to, ze ci którzy sprzedadzą, poniosą koszty pokrycia spowodowanego przez nią długu. Co stanowi prawo w takich sytuacjach?
 
25-05-2011, 09:44  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.424
Domyślnie RE: Spadek z długiem

Odziedziczyliście działkę razem z długami. Mam na myśli te zaległości podatkowe, które były w chwili śmierci matki. Spadkobiercy za długi odpowiadają solidarnie do czasu działu spadku. Oznacza to że wierzyciel może żądać spłaty długu od jednego ze spadkobierców a nie od wszystkich. jeżeli spadkobierca spłaci wszystkie długi ma roszczenie wobec pozostałych spadkobierców o zwrot przypadającego na nich długu (zgodnie z wysokością udziału w spadku).

Podaj rok śmierci mamy i rok kiedy była przeprowadzona sprawa o stwierdzenie nabycia spadku. Wyjaśnij co rozumiesz pisząc "sąd podzielił między rodzeństwo spadek po rodzicach". Czy było to stwierdzenie nabycia spadku czy dział spadku.
eol12 jest off-line  
25-05-2011, 20:48  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Spadek z długiem

Stwierdzenie nabycia i dział spadku. Sprawa zakończyła się w kwietniu br. Byłam pewna że dług dziedziczy każdy po równo, a tu taki soprajs. Dzięki za odpowiedź.
 
26-05-2011, 06:59  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.424
Domyślnie RE: Spadek z długiem

Jeżeli był to dział spadku to od tej chwili spadkobiercy nie odpowiadają już za długi solidarnie, tylko do wysokości swojego udziału.
eol12 jest off-line  
31-05-2011, 09:53  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Spadek z długiem

Co znaczy ze do wysokosci swojego udziału? Udział jest większy niz zaległy podatek. Dlaczego urzad domaga sie spłaty całego podatku tylko od jednej osoby - tej, ktora sprzedaje swoją działkę - omijając z daleka innych spadkobierców? Z jakiej racji X ma ponosić dodatkowe koszty skoro wiadomo,ze jak zapłaci to może zapomniec, ze reszta spadkobierców okaże się tak wspaniała i honorowa, że zwróci mu koszty które poniósł? Im właśnie o to chodzi. Niech jeleń zapłaci wszystko za wszystkich jak tak bardzo chciał podziału majątku.
 
31-05-2011, 10:02  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.424
Domyślnie RE: Spadek z długiem

Jeżeli jest trzech spadkobierców to każdy dziedziczy 1/3 udziału w spadku. Do czasu działu spadku spadkobiercy odpowiadają solidarnie to znaczy że wierzyciel może zażądać spłaty długu od jednego z nich w całości. Jeżeli zostanie przeprowadzony sądowny dział spadku to mówiąc kolokwialnie dług tez zostaje podzielony i obciąża każdego ze spadkobierców w wysokości jego udziału w spadku (czyli te 1/3 udziału). Wierzyciel już nie może się domagać spłaty całości długu od jednego ze spadkobierców a wyłącznie 1/3 długu. Po spłatę reszty długu musi się zwrócić do pozostałych spadkobierców.

Nie wiem co rozumiesz jeżeli piszesz "obecnie działka jest podzielona sądownie". Jeżeli było to tylko stwierdzenie nabycia spadku to urząd słusznie domaga się spłaty całości długu od jednego lub dwóch spadkobierców - ma takie prawo. Jeżeli był to umowny (notarialny) lub sądowny dział spadku to roszczenie urzędu jest niesłuszne.
eol12 jest off-line  
31-05-2011, 15:40  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Spadek z długiem

Dzięki Ci bardzo. Bardzo, bardzo nam pomogłaś. Sąd stwierdził nie tylko nabycie spadku, ale również go podzielił. Mimo to, urzędniczka jeszcze dzisiaj, w bardzo nieprzyjemny sposób domagała się spłaty wyłącznie od mojego ojca, ignorując istnienie trojga pozostałych spadkobierców. Jeszcze raz dziękuję.
 
15-06-2011, 20:34  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Spadek z długiem

Ciąg dalszy sprawy.

Dzisiaj mój ojciec otrzymał pismo polecone od Prezydenta Miasta X [w którym mieszka] o treści:

'W nawiązaniu do pisma z dnia .... w związku ze złożonym podaniem o umorzenie zaległego podatku od nieruchomości położonej na terenie gminy Y - wzywam pana w terminie 7 dni od otrzymania niniejszego wezwania do złożenia oświadczenia majątkowego, oraz przedstawienia dokumentów bądź rachunków związanych z utrzymaniem gosp. domowego.
Wyjaśnienie nalezy złożyć osobiście w Urzedzie MIasta X.'


Czy ktoś może mi powiedzieć o co tutaj chodzi? czy takie praktyki angażowanie w sprawy majątkowe prezydenta innego miasta to normalna sprawa? Bo jak dla mnie, to ni z gruszki ni z pietruszki? Urząd Mista Y nadal domaga się od mojego ojca zwrotu zadłużenia podatkowego wynikłego z zaniedbań jego siostry w całości, mimo sądownego działu spadku po 1/4, i miesza w to jeszcze prezydenta miasta X. Prosze mi pomóc zrozumieć, gdzie jest sens i logika w tym piśmie?
 
15-06-2011, 21:31  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Spadek z długiem

PS. Okazało się, ze są jeszcze dwie działki, nie podzielone przez sąd, ale tylko dlatego, ze ojca nie było stać na pokrycie kosztów tego wszystkiego [bo oczywiście reszta spadkobierców nie miała zamiaru płacić, czy składac się na to]
Tylko ojciec i jedna z jego sióstr sprzedali swoje działki. Czy to może miec wpływ na pismo jakie otrzymał? Jak dla mnie to absurd i bez związku, ale mogę się mylić. A jeżeli się myle, to dlaczego siostra nie dostała pisma wzywającego do zapłaty podatku?
 
16-06-2011, 07:00  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.424
Domyślnie RE: Spadek z długiem

Jeżeli dobrze rozumiem, to ojciec zwrócił się o umorzenie zaległego podatku. Podstawa umorzenia może być jego zła sytuacja finansowa. Urząd do którego się zwrócił nie może sprawdzać tej sytuacji, może zaś to zrobić urząd miejsca zamieszkania ojca. Chyba jest to pomoc prawna jednego urzędu dla drugiego.
Ale mogę się mylić.
eol12 jest off-line  
16-06-2011, 09:53  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Spadek z długiem

No dobrze, ale skoro nastąpił dział spadku, dlaczego tamtejszy urząd z uporem maniaka domaga się uregulowania długu tylko od mojego ojca i to w całości, skoro prawnie może domagać się najwyżej tylko 1/4 zaległego podatku?
 
16-06-2011, 09:57  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.424
Domyślnie RE: Spadek z długiem

I z uporem maniaka trzeba temu urzędowi wyjaśniać zawiłości prawa cywilnego
odwołania, sprostowania, wyjaśnienia ....
eol12 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ spadek z długiem (odpowiedzi: 2) Kozystajac z tematu,zapytam w kwestii spadku z dlugami. Czy przyjmujac spadek z dobrodziejstwem inwentarza,jezeli dlugi przewyzszaja wysokosc...
§ Spadek z długiem (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie. Postaram się określić w kilku słowach. Rodzice pozbawieni rodzicielstwa,mnie i siostrę zabrali do domu dziecka.Wiem że rodzice...
§ Spadek z długiem (odpowiedzi: 2) Witam. Osoba zmarła była uczestnikiem długu (dług solidarny) ale też zostawiła nieruchomość którą dziedziczyła w 1/4. Czy mogę wskazać komornikowi...
§ spadek z długiem (odpowiedzi: 6) Witam posiadam pytanie- otrzymałem wraz z bratem w spadku dom z działką , mankamentem tego jest zadłużenie- oczywiste jest że będę to spłacać, bo...
§ Spadek z długiem (odpowiedzi: 2) Witam i bardzo proszę o pomoc. 2 lata temu zmarł mój brat (kawaler, bezdzietny). Rodzice nie żyją, jest nas troje rodzeństwa. W sądzie prowadzone...
§ spadek z długiem (odpowiedzi: 2) Witam miesiąc temu zmarł brat mojej mamy!Zostawił tylko długi!Zgodnie z prawem dziedziczenia długi powinny przejść na żonę, dzieci i wnuki!Oni...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:05.