Spadek po babci a zachowek dla jej córki - Forum Prawne

 

Spadek po babci a zachowek dla jej córki

Witam. Zwracam się z prośbą o poradę. Dwa lata temu zmarł mój tato, któremu wcześniej w testamencie babcia przepisała cały swój majątek. Po śmierci taty babcia zdecydowała się na sporządzenie notarialnie testamentu o przekazaniu po ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
12-06-2011, 10:44  
Ramon59
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Spadek po babci a zachowek dla jej córki

Witam. Zwracam się z prośbą o poradę. Dwa lata temu zmarł mój tato, któremu wcześniej w testamencie babcia przepisała cały swój majątek. Po śmierci taty babcia zdecydowała się na sporządzenie notarialnie testamentu o przekazaniu po śmierci całości spadku na moją osobę. Babcia ma córkę, a mój tato miał siostrę, która może po śmierci babci domagać się prawa do zachowku. Pytanie jest takie: jaką część spadku będę musiał oddać ciotce jeśli nie zrzeknie się prawa do spadku? Z moich informacji wynika, że albo 1/2 albo 1/4. O 1/4 dowiedziałem się od notariusza przy wizycie z babcią. Jak to może wyglądać. Bardzo proszę o pomoc. Dziękuję
Ramon59 jest off-line  
12-06-2011, 12:30  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Spadek po babci a zachowek dla jej córki

Cytat:
Art. 991. § 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).
Jeśli Twoja ciocia nie jest trwale niezdolna do pracy (zakładam, że małoletnia nie jest), to będzie należała jej się połowa tego co by dostała, gdyby było dziedziczenie ustawowe.
Jeśli więc babcia miała tylko dwoje dzieci - Twojego tatę i Twoją ciocię - to cioci należeć się będzie zachowek w wysokości 1/4 odziedziczonego przez Ciebie majątek.
Jeśli ciocia za życia babci została obdarowana przez nią i jest na to dowód, to możesz wnioskować, by te darowizny również zostały uwzględnione przy wyliczaniu zachowku.
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Spadek/zachowek po babci (odpowiedzi: 3) Postaram sie opisac sytuacje w miare dokladnie. Babcia miala lokatorskie prawo do lokalu, byla czlonkiem spoldzielni mieszkaniowej. 7 lat temu...
§ spadek po babci a zachowek dla ciotki (odpowiedzi: 6) Witam. w 2011 roku zmarła moja babcia, z którą mieszkałam całe życie była ona włascicielem mieszkania wraz z jej mężem moim dziadkiem, który zmarł...
§ Spadek po babci i zachowek (odpowiedzi: 3) Witam! Chciałabym poradzić się w sprawie spadku po babci, który mam uzyskać. Babcia jeszcze żyje chodź jest słaba o zdrowiu. (83 lata) Jest wdową i...
§ Smierć Babci - zachowek - spadek. (odpowiedzi: 6) Witam Serdecznie Wszystkich. 18 lat temu zmarł mój dziadek, 28 czerwca br. zmarła moja Babcia. Mieli oni czwórkę dzieci: 3 córki, jeden syn (mój ŚP...
§ spadek po babci, zachowek błagam o pomoc (odpowiedzi: 3) Witam prosze o pomoc. otóż mam bardzo skomplikowaną historie..mam 20 lat i mieszkam w domu z matka, brat mieszka gdzie indziej a ojciec niestety...
§ żyjąca babci i tata a spadek lub zachowek (odpowiedzi: 6) Witam opisze sytuacje :babcia (mama mojego taty)oraz jej siostra czyli moja ciocia odziedziczyli po swoich rodzicach ziemię z domkiem ,po śmierci...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:12.