termin otworzenia testamentu jednego z rodziców - Forum Prawne

 

termin otworzenia testamentu jednego z rodziców

Ojciec z mamą w jednym dniu w 1995 r. spisali notarialnie testament (każde z nich osobny). Mają dwie córki, a cały majątek zapisali jednej. Córka, której zapisano majątek była poinformowana przez rodziców, że zostały spisane ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
07-07-2011, 21:56  
suzob
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie termin otworzenia testamentu jednego z rodziców

Ojciec z mamą w jednym dniu w 1995 r. spisali notarialnie testament (każde z nich osobny). Mają dwie córki, a cały majątek zapisali jednej. Córka, której zapisano majątek była poinformowana przez rodziców, że zostały spisane takie testamenty, córka druga nie wie, że testamenty są. Matka zmarła 2 lata temu. Ojciec do chwili obecnej nie przejawiał chęci otworzenia testamentu po zmarłej zonie, bo ma duże obawy co do zachowania córki, która nie jest wymieniona w testamencie. Córka ta jest osobą uzależnioną od alkoholu i stąd w 1995 r. oboje rodzice podjęli decyzję o zapisaniu majatku tylko jednej córce. Córka, która wie o testamencie nie nalegała na ojca, aby ujawnił testament po śmierci matki. Postanowiła, że uszanuje jego prośbę i ujawni obydwa testamenty po jego śmierci.
W chwili obecnej, córka wyszczególniona w testamencie doszukała się zapisu art. 646 kpc, który mówi że osoba posiadająca testament ma obowiązek złożenie testamentu w sądzie spadku, gdy dowie się o śmierci spadkodawcy. Z tego zapisu wynika, że ojciec, zaraz po śmierci mamy, powinien złożyć testament w sądzie spadku, a nie wykonanie tego może nawet skutkować nałożeniem grzywny.
Jak właściwie należy zachować się w zaistniałej sytuacji? Czy nie ujawniony testament matki, córka w nim wyszczególniona, może złożyć u notariusza, aby go otworzyć dopiero po śmierci ojca razem z jego testamentem? Czy złożyć go w sądzie spadku z odpowiednim wyjaśnieniem i nadać bieg sprawie?
Pozdrawiam
suzob jest off-line  
08-07-2011, 07:33  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.427
Domyślnie RE: termin otworzenia testamentu jednego z rodziców

Należy wystąpić z wnioskiem do sądu o stwierdzenie nabycia spadku po mamie na podstawie testamentu i dołączyć ten testament. Można poświadczenie dziedziczenia na podstawie testamentu przeprowadzić u notariusza.
Jeżeli sprawy nie chce przeprowadzić ojciec możesz wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po mamie złożyć ty, we wniosku piszesz iż mama pozostawiła testament, znajduje się on w posiadaniu ojca - sąd zobowiąże ojca do ujawnienia testamentu.
eol12 jest off-line  
08-07-2011, 09:00  
bieniek12
Użytkownik
 
Posty: 106
Domyślnie RE: termin otworzenia testamentu jednego z rodziców

Ale pytającej chodziło o co innego. Jej i jej ojcu zależy na tym, aby testamentu jeszcze nie ujawniać. Pyta się, jakie będą konsekwencje jak nie ujawnią testamentu zgodnie z art. 646 kpc.
bieniek12 jest off-line  
08-07-2011, 09:36  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.427
Domyślnie RE: termin otworzenia testamentu jednego z rodziców

Art. 646. § 1. Osoba, u której znajduje się testament, obowiązana jest złożyć go w sądzie spadku, gdy dowie się o śmierci spadkodawcy.
§ 2. Kto bezzasadnie uchyla się od wykonania powyższego obowiązku, ponosi odpowiedzialność za wynikłą stąd szkodę. Ponadto sąd spadku może nałożyć na uchylającego się grzywnę.


Ojciec powinien złożyć testament w sądzie.

Sąd może nałożyć grzywnę (nie musi jej nakładać) jeżeli ktoś wystąpi o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie ustawy i w trakcie sprawy okaże się że ojciec ukrywał ten testament, jeżeli ktoś złoży wniosek o zobowiązanie ojca do złożenia testamentu a on będzie zwlekał, jeżeli z tego tytułu, iż ojciec nie złożył testamentu ktoś poniósł szkodę. Ponadto ojciec będzie odpowiadał za tę szkodę.

Co się stanie jeżeli ojciec będzie ukrywał testament przez jakiś czas? Być może nic (sąd z urzędu raczej nie będzie działał w tej sprawie), a być może zacznie działać siostra pytającej.

W każdym bądź razie nikt nie powiedział, że ten testament mamy "dożyje" aż do śmierci ojca (powiedzmy że w mieszkaniu wybuchnie pożar i testamentu już nie będzie - źle nie życzę ale przewiduję najgorsze). Jeżeli testament nie zostanie otworzony teraz to być może kiedyś po mamie będzie dziedziczenie ustawowe a nie na podstawie testamentu. Dlatego w interesie zainteresowanej jest aby ten testament nie czekał na jego otworzenie.
A może się też okazać że rodzice sporządzili testamenty w sposób nieprawidłowy i są one nieważne. Teraz jest jeszcze czas aby ojciec swój testament poprawił a po jego śmierci może się okazać, że pytająca nie jest spadkobierca testamentowym.
Ale każdy robi co uważa.
eol12 jest off-line  
12-07-2011, 10:44  
suzob
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: termin otworzenia testamentu jednego z rodziców

Bardzo dziękuję za wszystkie posty w poruszonej przeze mnie sprawie. Sprawa rodzinna w naszym przypadku jest trudna (z powodu jednej z córek) i dlatego rodzice postanowili zapisać majątek tylko jednej córce, aby mieć gwarancję, że majątek ich nie zostanie spożytkowany na niewłaściwe cele. Tak, to sobie wydumali wiele lat temu. Po śmierci matki, ojciec prosił córkę, tą wymienioną w testamencie, aby nie ujawniać testamentu matki za jego życia, tylko obydwa otworzyć po jego śmierci, ponieważ bał się zachowania drugiej córki, pominiętej w testamencie. Córka wymieniona w testamencie, ojcu obiecała to uszanować.
Biorąc jednak pod uwagę odpowiedź eol12, podjęłam decyzję o ujawnieniu testamentu, cokolwiek miało by to spowodować.
Pozdrawiam
suzob jest off-line  
12-07-2011, 12:03  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.427
Domyślnie RE: termin otworzenia testamentu jednego z rodziców

W takim razie jeszcze jedna informacja. Siostra - o ile nie została wydziedziczona - będzie miała prawo do zachowku. Zachowek to połowa tego co by dziedziczyła ustawowo. Roszczenie o zachowek przedawnia się po upływie 3 lat od otwarcia testamentu (od jesieni ten termin zostaje wydłużony do lat 5 i dot. tych wszystkich roszczeń, które jeszcze nie były przedawnione). Czyli siostra będzie miała 5 lat czasu na dochodzenie zachowku od spadkobiercy testamentowego. Zachowek jest to spłata pieniężna.
eol12 jest off-line  
12-07-2011, 17:26  
suzob
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: termin otworzenia testamentu jednego z rodziców

Bardzo dziekuję za istotne informacje i i wsparcie literą prawa. Pozdrawiam
suzob jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Śmierć jednego z współwłaścicieli nieruchomości. Brak testamentu. (odpowiedzi: 3) Witam Liczę na pomoc w sprawie, którą opiszę poniżej: Małżeństwo posiadało mieszkanie, które notarialnie podzielone było na dwie części (dla...
§ ujawnienie testamentu po podziele majątku i śmierci jednego ze spatkobierców (odpowiedzi: 2) Witam, Po śmierci mojej prababci został przeprowadzony podział majątku na wszystkie jej dzieci. Po śmierci jednego z nich (mojej babci) okazało...
§ darowizna dla jednego dziecka przez rodziców 4 dzieci,rozwód rodziców,nowe małżeństwo (odpowiedzi: 6) Witam, sprawa jest następująca, moi rodzice są 5 lat po rozwodzie, podziału majątku w czasie rozwodu nie było, ojciec kupił sobie dom, a matka...
§ Pytanie o zachowek - czy się przedawnia mimo nie otworzenia testamentu? (odpowiedzi: 11) Witam, Mam pytanie odnośnie zachowku i byłbym wdzięczny bardzo za rzetelną odpowiedz. Minęło kilkanaście lat od śmierci mojego ojca, zostawił on...
§ Otwarcie testamentu po śmierci jednego z małżonków (odpowiedzi: 13) Witam. Kilka lat temu moi dziadkowie wspólnie spisali testament w obecności notariusza. Zapisali w nim dom na mojego ojca. W lutym 2008 dziadek...
§ Termin ważności testamentu ustnego (odpowiedzi: 2) Witam, Sprawa została założona po pół roku i 15 dni od śmierci o spadek na podstawie testamentu ustnego, 3-ech świadków tak nakręcili, że już były...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:02.