Spadek po matce i dług po zmarłej - Forum Prawne

 

Spadek po matce i dług po zmarłej

Więc tak krótko i rzeczowo : w 2005 roku zmarła moja matka. Nie zostawiła po sobie nic, tzn zostało po niej mieszkanie w którym zameldowany był mój brat i mieszkał w nim kilka kolejnych lat ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
03-08-2011, 14:45  
zekzt
Użytkownik
 
Posty: 45
Domyślnie Spadek po matce i dług po zmarłej

Więc tak krótko i rzeczowo : w 2005 roku zmarła moja matka.
Nie zostawiła po sobie nic, tzn zostało po niej mieszkanie w którym zameldowany był mój brat i mieszkał w nim kilka kolejnych lat po czym je sprzedał.

Nic po matce nie dostałem ani niczego nie chciałem.

Po około roku od śmierci dostałem pismo z banku BPH o długu matki i wezwaniu do spłaty jako jej spadkobierca [zaznaczam, matka nie zostawiła notarialnie kompletni nic, żadnej umowy, testamentu itp itd].

Odbyła się potem sprawa w sądzie, gdzie ustnie zrzekłem się spadku, powołałem się na moją niewiedze, bo nie miałem pojęcia, że w tym kraju absurdów jak się po zmarłym nie dostaje nawet brudnych gaci trzeba się zrzekać notarialnie nieistniejących dóbr.

Dziś dostałem pismo, że mam spłacić niebagatelny dług z którego narosło 17 tysięcy odsetek.


Moje pytanie - co robić z tym dalej ?
Jak przerzucić to na brata który mieszkanie sprzedał i wziął za nie solo prawie 400 tysięcy ? Lub jak się tego problemu pozbyć [jakiś dobry prawnik, kancelaria która pomogła by mi za darmo, tzn rozliczenie nastąpiło by po wygranej sprawie, bo nie mam pieniędzy na wynajęcie dziś z marszu adwokata za grube kilka tysięcy zł]
zekzt jest off-line  
03-08-2011, 15:02  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.427
Domyślnie RE: Spadek po matce i dług po zmarłej

Matka zmarła i zostało po niej mieszkanie, które brat sprzedał. Wyjaśnij co to było za mieszkanie i skoro było ono po matce to dlaczego twierdzisz, że nic nie odziedziczyłeś.

Odbyła się sprawa w sądzie, gdzie ustnie zrzekłeś się spadku. Wyjaśnij jak się ta sprawa zakończyła.

Dostałeś pismo. Wyjaśnij od kogo.

Czy zostało wydane przez sąd postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po matce i kto jest wymieniony jako spadkobierca (ty czy ty i brat). jeżeli jesteście obydwaj spadkobiercami to w przypadku gdy jeden z was będzie spłacał ten dług, będzie miał roszczenie do drugiego o zwrot przypadającej na niego części długu.
eol12 jest off-line  
06-08-2011, 09:18  
zekzt
Użytkownik
 
Posty: 45
Domyślnie RE: Spadek po matce i dług po zmarłej

Mieszkanie było komunalne, brat mieszkał w nim po śmierci matki bo był tam zameldowany.
Prosił mnie o pożyczkę 8 tysięcy na wykup mieszkania, zobowiązał się wtedy, że gdy wykupi je na własność spłaci cały dług.
Pieniądze mu pożyczyłem, mieszkanie wykupił i zwrócił mi je potem gdy je sprzedał, ale długu nie spłacił, pieniędzmi ze sprzedaży de facto tez się ze mną uczciwie nie podzielił, więc suma summarum, nie było logicznie rzecz biorąc żadnej masy spadkowej.

Sprawa w sądzie odbyła się jedna, zrzekłem się ustnie, nie dostałem z sadu żadnych papierów o wyniku tej sprawy [w poniedziałek pójdę do sadu i postaram się dowiedzieć jaki zapadł tam wyrok.

Pismo dostałem z banku, jednak w owym piśmie bank nie powołuje się na żadne postanowienie sadu tylko na to, że jestem jedynym spadkobierca obok brata [brat dostał identyczne pismo, bo raczył zadzwonić wczoraj i mnie o tym powiadomić, oczywiście stwierdzając, że on nic nie zapłaci]

Skontaktowałem się z bankiem, trafiłem na wyjątkowo rzetelna pracowniczkę, poinformowała mnie, że jeśli w ciągu 20 dni od piątku wpłacę cały kapitał, tzn 4.5 tysiąca, nie muszę płacić odsetek, czyli bagatela 12.5 tysiąca.


Moje kolejne pytanie - jeśli wpłacę te 4.5 tysiąca i spłacę dług to mogę potem wnieść sprawę do sadu o zwrot połowy tej kwoty od brata i jego żony ?
I najważniejsze, czy jego zona zostanie tym obciążona jako nie posiadająca z nim intercyzy ?
Bo jeśli tylko brat, to mój cały trud w założeniu sprawy jest daremny, z racji tego, że to alkoholik który tonie w długach za nowe mieszkanie i zwrotu jakichkolwiek pieniędzy bym od niego nie uzyskał [nie mniej jego zona, która nie mieszka z nim, ale nie ma z nim rozwodu ani intercyzy ma w miarę dobrze prosperujący zakład i tu już szanse by jakieś pieniądze odzyskać, a pieniądze za sprzedaż mieszkania wzięła ona po równo z bratem bo ustanowił ją tam przy wykupie jako współwłaściciela]
zekzt jest off-line  
08-08-2011, 06:55  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.427
Domyślnie RE: Spadek po matce i dług po zmarłej

Sąd nic nie przesyła, swoich spraw trzeba pilnować samemu i należało udać się do sądu i dowiedzieć jakie jest postanowienie. Tak na marginesie na ostatniej sprawie w sądzie sąd był uprzejmy poinformować o treści postanowienia (nie byłeś? nie słyszałeś? mało ważne to było dla ciebie?).

Najpierw informacja z sądu czy sąd przychylił się do wniosku o odrzucenie spadku (nie ma zrzeczenia się jest wniosek o odrzucenie) i będziesz wiedział czy jesteś spadkobiercą czy też nie. Spadkobierca spłaca dług.

Jeżeli spłacisz dług to roszczenie będziesz miał tylko do brata (bratowa niczemu nie winna, że jej mąż odziedziczył spadek z długami). A ściągać z brata chyba możesz (pensja, emerytura/renta, mieszkanie). Zgłaszasz się do komornika (z wyrokiem sądu iż ma ci zwrócić) i wskazujesz majątek brata (mieszkanie). myślisz, że jak mu będzie groziła licytacja tego mieszkania to nie spłaci marnych kilku tysięcy?
eol12 jest off-line  
10-08-2011, 13:10  
zekzt
Użytkownik
 
Posty: 45
Domyślnie RE: Spadek po matce i dług po zmarłej

Nie było więcej spraw, była jedna. Sprawdziłem, odrzucenia nie uznano.
A ściągać z brata, a i owszem, tylko wiem, że nie spłaci, nie mniej nie mam oporów, najwyżej wyląduje pod mostem, to już nie mój problem.

A bratowa niczemu nie winna, polemizował bym, jako współwłaścicielka mieszkania po zmarłej matce wzięła z bratem pieniądze po równo, podzielili się pół na pół.

Dziwi mnie tez, że nie będą próbowali z niej ściągnąć długu, rozdzielności majątkowej nie ma. Mi podano informację z banku, że jeśli bym nie spłacił tego zadłużenia komornik zajmie pobory moje i ewentualnie zony [tez z zoną nie mam rozdzielności majątkowej], czemu więc w przypadku brata jego żona miał by być nie obciążona jego długami skoro moją chce się moimi obciążać ?
zekzt jest off-line  
10-08-2011, 13:14  
pomocna11
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Spadek po matce i dług po zmarłej

http://forumprawne.org/dyskusja-ogol...ml#post1220478 pomozcie
pomocna11 jest off-line  
11-08-2011, 08:12  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.299
Domyślnie RE: Spadek po matce i dług po zmarłej

Nie śmieć, pomocna.
Tomu jest off-line  
12-08-2011, 09:54  
zekzt
Użytkownik
 
Posty: 45
Domyślnie RE: Spadek po matce i dług po zmarłej

To jeszcze dopytam o taką sprawę :

Jak to jest z przedawnieniem.
Tzn matka zmarła w 2005tym, pierwsze pismo z żądaniem od mojej osoby zapłaty przychodzi w 2008 - tu już mamy 3 lata, czy ten dług się aby nie przedawnił ?
Sprawa gdzie uznano mnie spadkobierca była w 2010, teraz mamy 2011 - więc jak tu liczyć przedawnienie ?


Druga sprawa - jak to jest z komornikiem, czy nawet jeśli ten dług nie jest przedawniony mogą mi za ten dług wsadzić komornika ?

Bo osoba z banku BPH która się ze mną kontaktowała poinformowała mnie wyraźnie, że nie nie mogą mi za to komornika zrobić, a jak potem chciałem dopytać o przedawnienie to dziwnie się migała od odpowiedzi.
Skoro osoba z banku, mówi mi, że nie mogą mi za to zrobić komornika a jedynie windykacje, to wygląda to na sprawę przedawnioną i dług zmienił status na tzw roszczenie naturalne czy mam rację ?
zekzt jest off-line  
12-08-2011, 11:43  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.299
Domyślnie RE: Spadek po matce i dług po zmarłej

Pismo z banku - wezwanie dot. czego? Kredyt? Czy wypowiedziany? Jeśli tak - kiedy? Jakieś orzeczenie sądu przeciwko matce jako dłużnikowi było?
Tomu jest off-line  
14-08-2011, 10:38  
zekzt
Użytkownik
 
Posty: 45
Domyślnie RE: Spadek po matce i dług po zmarłej

Pierwsze pismo z banku jakie ja dostałem to w 2008 to było wezwanie do zapłaty [bank powołał się na to, że jestem rzekomo spadkobiercą o czym wtedy nie wiedziałem nawet bo nie znałem tych przepisów o odrzucaniu spadku]

Potem odbyła się sprawa w sadzie w 2010, była to sprawa spadkowa.
Paradoks polega na tym, że spadku nie było [było mieszkanie komunalne - czyli żaden spadek, no chyba, że liczy się tez zawartość mieszkania czyli stare meble i 16letni telewizor + jakieś ubrania, lodówka, pralka itp bzdury]
Wynik sprawy obecnie jest mi znany [17stego dostane odpis] - poinformowano mnie, że uznano na niej mnie i brata spadkobiercami.

Orzeczenia przeciwko matce jako dłużnikowi nie było, bo ona do śmierci kredyt regularnie spłacała a ja w chwili jej śmierci dowiedziawszy się o jej wszystkich kredytach wysyłałem kopie aktów zgonu. Pięć banków uznało wszystko ok i ubezpieczyciel pokrył koszta, BPH wypięło się i ubezpieczyciel stwierdził, ze on tu nic nie pokryje.

Mam jeszcze jedno pytanie - skoro na sprawie spadkowej uznano nas za spadkobierców to rozumiem, że jest to spadek z dobrodziejstwem inwentarza, w tym wypadku po mamie nie zostało nic oprócz długów z tego inwentarza dobrze rozumuję ?
No ok było ubezpieczenie w PZU które pokryło koszty pogrzebu [do którego nota bene musiałem jeszcze dołożyć z własnej kieszeni, mam wszystkie rachunki w razie potrzeby]

Więc czy nie jest w tym wypadku tak, że jeśli spadek z dobrodziejstwem to jestem zobowiązany tylko do spłaty w równowartości tego spadku ? W tym wypadku nie ma nic, czyli tego kredytu spłacać nie muszę ?


Wiem, że piszę jak laik - ale naprawdę nie znam się zbyt dobrze na tym całym prawie spadkowym, więc w razie co proszę dopytywać o to czego nie podałem i proszę o trochę wyrozumiałości.
zekzt jest off-line  
16-08-2011, 07:00  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.427
Domyślnie RE: Spadek po matce i dług po zmarłej

Nie przyjęliście spadku z dobrodziejstwem inwentarza, tylko wprost. Odpowiadacie z bratem za długi całym swoim majątkiem.
eol12 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Spadek po zmarłej matce (odpowiedzi: 13) Witam Sprawa wygląda w ten sposób. W 2003 roku zmarła moja matka (miałem wtedy 14 lat). Mój prawny opiekun (mój ojciec) nie odrzucił spadku....
§ Spadek po zmarłej matce (odpowiedzi: 3) Witam wszystkich serdecznie mam pytanie bo sam nie potrafię tego zweryfikować.Mam siostrę która mnie szczerze nienawidzi nie utrzymujemy żadnych...
§ spadek po zmarłej matce (odpowiedzi: 1) Witam W 2013 roku zmarła moja mama, która miała troje dzieci- mnie, brata i siostrę. Jaka należy mi się część ojcowizny? Ja jako piętnastoletni...
§ Spadek po zmarłej matce (odpowiedzi: 2) Witam Mam następujący problem dotyczący spadku. Po śmierci matki na gospodarstwie pozostał mój brat i ojciec. Odbyła się już rozprawa w sądzie o...
§ Spadek po zmarłej matce (odpowiedzi: 15) Witam, kilka dni temu, mojej dziewczynie zmarła matka w szpitalu z powodu udaru mózgu. Zastanawiamy się więc jak to teraz będzie wyglądać. Może...
§ Spadek po zmarłej matce (odpowiedzi: 5) Moja mama zmarła 2 lata temu,ojciec ożenił się ponownie.Testament sporządzony był przez rodziców za życia mamy.Podział majątku po śmierci rodziców po...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:00.