Odrzucenie spadku przez obdarowanego jako spadkobiercy testamentowego a zachowek - Forum Prawne

 

Odrzucenie spadku przez obdarowanego jako spadkobiercy testamentowego a zachowek

Witam, 1. pytanie jest następujące: czy spadkobierca testamentowy (a nie jest spadkobiercą ustawowym, czy osobą uprawnioną do zachowku), który został obdarowany ponad 10 lat temu nieruchomością, z chwilą śmierci spadkodawcy/darczyńcy będzie ponosił odpowiedzialność z tytułu ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
05-08-2011, 21:22  
Prudent
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie Odrzucenie spadku przez obdarowanego jako spadkobiercy testamentowego a zachowek

Witam,

1. pytanie jest następujące:

czy spadkobierca testamentowy (a nie jest spadkobiercą ustawowym, czy osobą uprawnioną do zachowku), który został obdarowany ponad 10 lat temu nieruchomością, z chwilą śmierci spadkodawcy/darczyńcy będzie ponosił odpowiedzialność z tytułu ewentualnego roszczenia o zachowek osób uprawnionych do zachowku, gdy spadek odrzuci?

Dla jasności:
a. nie jest spadkobiercą ustawowym/osobą uprawnioną do zachowku
b. upłynęło ponad 10 lat od chwili dokonania darowizny
c. istnieją osoby uprawnione do zachowku
d. spadkobierca testamentowy odrzuca spadek.

2. Czy zasadna jest skarga pauliańska osób uprawnionych do zachowku w takich okolicznościach?

Z góry dziekuje za wszelkie podpowiedzi i pozdrawiam!
Prudent jest off-line  
06-08-2011, 00:25  
FraZeolog
Ekspert
 
FraZeolog na Forum Prawnym
 
Posty: 8.156
Domyślnie RE: Odrzucenie spadku przez obdarowanego jako spadkobiercy testamentowego a zachowek

Tamtej darowizny nie doliczy się do spadku, zatem i obdarowany nie będzie zobowiązany do zapłaty zachowku.

Skąd tu skarga pauliańska? Ma Pan na myśli art. 1024 KC? On nie znajdzie tu zastosowania.
FraZeolog jest off-line  
06-08-2011, 09:38  
Prudent
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Odrzucenie spadku przez obdarowanego jako spadkobiercy testamentowego a zachowek

Dziękuję za odpowiedź!

1.Natomiast skoro obdarowany przyjąłby spadek testamentowy, czy wówczas 10 letni termin nadal dotyczyłby tej osoby, czy jako spadkobierca (bez znaczenia na podstawę powołania) odpowiadałby za zachowek, bez względu chwilę dokonania darowizny?

2. Czy w tych okolicznościach (jako spadkobierca do którego nie stosuje się terminu 10 letniego) odrzucenie spadku jest słuszną obroną przed ewentualnymi przyszłymi roszczeniami o zachowek ?

Wątpliwość wynika z przepisu 994 kc, który mówi o "spadkobiercach" w ogóle - bez rozróżnienia.

Dziękuję FraZeolog za opinię co do 1024 kc, rzeczywiście poza brakiem spełnienia przesłanek skargi, dodatkowo ten art. nie dotyczy wierzytelności przyszłych.
Prudent jest off-line  
06-08-2011, 10:08  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.768
Domyślnie RE: Odrzucenie spadku przez obdarowanego jako spadkobiercy testamentowego a zachowek

Ależ darowizna i spadek to są zupełnie różne sprawy!
Nie dolicza się starej darowizny "dla obcego" do masy spadkowej dlatego, że ta sama osoba dziedziczy na podstawie testamentu.

Jak ktoś nie chce mieć roszczeń o zachowek (są bezwarunkowe), odrzuca spadek.

Art.994 mówi o związku darowizny i ZACHOWKU. Zachowek, jak wiadomo, jest uprawnieniem dla wąskiego kręgu spadkobierców ustawowych, nie ma w art. mowy o "spadkobiercach" w ogóle.

Art.1024 kc dotyczy odrzucenia spadku Z POKRZYWDZENIEM WIERZYCIELI. Co to ma wspólnego z roszczeniem o zachowek, które WIERZYTELNOSCIĄ NIE JEST i być nie może?
natalie-s1959 jest off-line  
06-08-2011, 10:45  
Prudent
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Odrzucenie spadku przez obdarowanego jako spadkobiercy testamentowego a zachowek

Dziękuję Natalie-s1959!

Widocznie nie do końca wyjaśniłem w czym tkwi moja wątpliwość:

1. Czy "stara darowizna dla obcego", który przyjął spadek jako spadkobierca testamentowy nie jest już doliczana do spadku, jako dokonana przed więcej niż 10 lat?
2. Czy odwrotnie - "stara darowizna dokonana dla obcego", który przyjął spadek jako spadkobierca testamentowy jest doliczana do spadku, ponieważ dokonana została na rzecz osoby będącej spadkobiercą (art. 994§1 in fine)? (sama wykładnia a contrario, bezsporna wobec np. I ACa 285/04 AP Białystok z 2004-06-01)

Dodatkowo, w przypadku twierdzącej odpowiedzi na 2.(czyli osoba obdarowana "starą darowizną", która gdyby przyjęła spadek testamentowy i jej "stara darowizna" byłaby doliczona do spadku):

Czy ta osoba może skutecznie wykluczyć ewentualne roszczenie o zachowek ze "starej darowizny" poprzez odrzucenie spadku (przez co nie będzie spadkobiercą a więc jej "stara darowizna" nie będzie doliczona do spadku)?
Prudent jest off-line  
06-08-2011, 12:31  
Prudent
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Odrzucenie spadku przez obdarowanego jako spadkobiercy testamentowego a zachowek

Przepraszam administrację za post pod postem, ale dla jasności w temacie:

Natalie-s1959, z całym szacunkiem, ale roszczenie o zachowek jest wierzytelnością (por. np. Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z 1975-02-13, III CZP 91/74 "uprawniony do zachowku może przenieść na inną osobę przysługującą mu z tego tytułu wierzytelność").

Pozostałe Pani uwagi także zbędne, jednak ciekawe i istotne dla tematu jest Pani twierdzenie:

Cytat:
Nie dolicza się starej darowizny "dla obcego" do masy spadkowej dlatego, że ta sama osoba dziedziczy na podstawie testamentu.
Mogłaby Pani to uargumentować mając na uwadze art. 994§1 kc?
Cytat:
Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.
Prudent jest off-line  
06-08-2011, 15:33  
FraZeolog
Ekspert
 
FraZeolog na Forum Prawnym
 
Posty: 8.156
Domyślnie RE: Odrzucenie spadku przez obdarowanego jako spadkobiercy testamentowego a zachowek

Cytat:
Napisał/a Prudent Zobacz post
1.Natomiast skoro obdarowany przyjąłby spadek testamentowy, czy wówczas 10 letni termin nadal dotyczyłby tej osoby, czy jako spadkobierca (bez znaczenia na podstawę powołania) odpowiadałby za zachowek, bez względu chwilę dokonania darowizny?
Uważam, że wtedy tę darowiznę należałoby doliczyć do spadku.
Temat jest ciekawy, dyskutowaliśmy już kiedyś na forum odnośnie sytuacji gdy obdarowany przed ponad 10-u laty i będący spadkobiercą ustawowym odrzuca spadek z ustawy by uniknąć odpowiedzialności za zachowek.

Co do art. 1024 KC - nie stosuje się go, moim zdaniem, z uwagi na definicję "pokrzywdzenia wierzycieli".

Art. 1024 KC stosuje się do sytuacji gdy dłużnik odrzuca atrakcyjny spadek po to, by przeszedł on np. na jego dzieci, by wierzyciele, mówiąc kolokwialnie, nie mogli się do niego "dobrać".

Natomiast w mojej ocenie odrzucenie spadku po to by w związku z tym nie odpowiadać za zachowek, nie kwalifikuje się do zastosowania skargi pauliańskiej.

Cytat:
Napisał/a Elżbieta Skowrońska-Bocian
Art. 1024 służy ochronie interesów wierzycieli spadkobiercy, który odrzuca spadek. Nie mogą natomiast z powołaniem się na ten przepis żądać uznania za bezskuteczne odrzucenia spadku wierzyciele spadkowi.
(...)
Uwzględniając to założenie, należy wskazać, co następuje:
a) z żądaniem uznania odrzucenia za bezskuteczne może wystąpić wierzyciel spadkobiercy, który odrzucił spadek; musi on udowodnić, że wskutek tej czynności spadkobierca-dłużnik stał się niewypłacalny w stopniu wyższym niż był przed dokonaniem czynności (art. 527 § 2);
b) żądanie kierowane jest do spadkobiercy, który odrzucił spadek z pokrzywdzeniem wierzycieli; stosuje się do niego domniemanie z art. 529, gdyż odrzucenie spadku pociąga za sobą dojście do spadku innej osoby, która nabywa go nieodpłatnie;
c) treścią żądania wierzyciela jest uznanie za bezskuteczne w stosunku do niego oświadczenia spadkobiercy o odrzuceniu spadku;
d) z żądaniem nie może wystąpić osoba, która w chwili odrzucenia spadku nie jest jeszcze wierzycielem spadkobiercy odrzucającego spadek; nie ma zatem zastosowania art. 530.
FraZeolog jest off-line  
06-08-2011, 16:40  
Prudent
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Odrzucenie spadku przez obdarowanego jako spadkobiercy testamentowego a zachowek

Dziękuję bardzo za opinię i cytat!

przed założeniem tematu przeglądałem inne wątki i myślę, że trafiłem na tę dyskusję o której Pan wspomina, jednak problem nie został rozstrzygnięty, a był kwestią poboczną. Dlatego też założyłem temat.

Rozumiem, że teza z którą się Pan FraZeolog zgadza i której ja jestem najbliższy jest taka:

Darowizny dokonanej ponad 10 lat temu na rzecz osoby nie będącej osobą uprawnioną do zachowku, nie dolicza się do spadku przy obliczaniu zachowku w sytuacji, gdy osoba ta została powołana do spadku testamentem, a spadek ten odrzuciła.

Pani Natalie-s1959 zgłosiła inne zdanie.

Jeszcze raz dziękuję za udział w temacie i zapraszam do zgłaszania opinii
Pozdrawiam!
Prudent jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ odrzucenie spadku a inni spadkobiercy (odpowiedzi: 2) chodzi mi o to co sie bedzie dzialo dalej jesli wraz z bratem odrzucilismy spadek po zmarlym ojcu,mamy maloletnie dzieci i wystapilismy z wnioskami...
§ Odrzucenie spadku testamentowego (odpowiedzi: 2) Witam, Prosiłam już o wyjaśnienia, ale to nie był ten dział. 1. Po śmierci mamy siostra odrzuciła przyjęcie spadku testamentowego (tak twierdzi),...
§ śmierć spadkobiercy testamentowego (odpowiedzi: 3) Witam, bardzo proszę mądrzejszych od siebie o nakierowanie mnie na włąściwe myślenie: Było bezdzietne małżeństwo. Ona - brat, siostra. On - siostra...
§ Odrzucenie spadku przez pelnoletnie dziecko spadkobiercy (odpowiedzi: 1) Witam bardzo serdecznie. Mam dosc skomplikowana sytuacje, gdyz przebywalam w rodzinie zastepczej u mojej babci, ktora zmarla nie pozostawiajac...
§ odrzucenie spadku przez dzieci a zachowek? (odpowiedzi: 2) proszę o odpowiedź na pytanie: Czy dzieciom, które odrzuciły spadek po ojcu należy się zachowek ? kodeks cywilny: Art. 991 § 1. Zstępnym,...
§ Śmierć spadkobiercy testamentowego (odpowiedzi: 1) Proszę o wyjaśnienie sytuacji. Każdy z małżonków spisuje testament, w którym jako spadkobiercę powołuje drugiego małżonka. Umiera żona więc...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:10.