nie podzielony spadek problemy po latach - Forum Prawne

 

nie podzielony spadek problemy po latach 2

Trochę czasu zabrało wam podjęcie decyzji o poszukiwaniu przedmiotów wchodzących w skład masy spadkowej. Spadkobiercami uznanymi przez sąd przecież jesteście od 2002r. Najpierw należałoby zrobić sobie spis tego majątku. co do mieszkania - już pisałam ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:

  • § Mieszkanie po babci, a jej dzi...
    Dzień dobry, jak wyglada sprawa dziedziczenia mieszkania? Babcia miała 2 córki , z czego jedna już nie żyje....
  • § Sprawa spadkowa pilne!
    Witam. Piszę do użytkowników z małym zapytaniem i bardzo proszę o pomoc. Obecnie jestem w trakcie sprawy spadkowej...
  • § Dziedziczenie dlugow
    MĄŻ zmarł 2 lata temu.Nie mieszkaliśmy 7 lat razem ale nie mmieliśmy rozwodu ani separacji.Po śmierci byłam u...

Odpowiedz
 
29-08-2011, 15:22  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.261
Domyślnie RE: nie podzielony spadek problemy po latach

Trochę czasu zabrało wam podjęcie decyzji o poszukiwaniu przedmiotów wchodzących w skład masy spadkowej. Spadkobiercami uznanymi przez sąd przecież jesteście od 2002r.

Najpierw należałoby zrobić sobie spis tego majątku.
co do mieszkania - już pisałam
Rachunki bankowe - też
Rzeczy osobiste. Po pierwsze zwrócić się pisemnie do tego pana o wydanie tych rzeczy. Wylistować je w piśmie, zakreślić termin, poinformować, może się zwolnić od obowiązku zwrotu tych rzeczy (bo np. zużył je lub uszkodził, zbył) jeżeli zapłaci ich równowartość oraz np. odszkodowanie za bezumowne korzystanie z tych rzeczy. Potem zgłoszenie na policje/prokuraturę i do sądu cywilnego. Też już o tym pisałam.

Wyjawienie majątku spadkowego może być realizowane wtedy gdyby ten pan tez był spadkobiercą. Nie jest więc to odpada.

Możecie założyć mu jedna sprawę cywilna o całość a możecie też "nękać" go kolejnymi sprawami. Pamiętajcie że to wy płacicie w sądzie od wartości przedmiotu sporu, więc ze względów finansowych trochę trudno czasami wystąpić o całokształt. Łatwiej wygrać jedna sprawę i zarobić w ten sposób na następne.

Ja bym sugerowała żeby zacząć na początek od listu do tego pana z waszymi żądaniami i groźbą, iż skierujecie sprawę do organów ścigania i do sądu cywilnego.
eol12 jest off-line  
29-08-2011, 16:08  
KcPr
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: nie podzielony spadek problemy po latach

Niestety tak, żałuję że nie ruszyliśmy tego wcześniej. albo że on nie poczekał jeszcze 10 miesięcy i przynajmniej przyznany zachowek by się przedawnił.

Zabieram się do pisania, wezwania do zapłaty, za bezumowne użytkowanie i o zwrot rzeczy osobistych spadkodawczyni.

Eol12, Jakie on kroki może podjąć żeby się wykręcić od zapłacenia nam za bezumowne korzystanie z naszego spadku ? Może nas w rewanżu obciązyć czynszem za naszą część spadku, kwot za remonty, jak może się bronić ?

Szkoda w tym wszystkim że facet ma taki charakter. Gdyby odpowiedział na nasz list i chciał się z nami te 5 lat temu spotkać i pogadać to odpuścilibyśmy mu wszystko co ciotka zostawiła nawet jej osczędności , poza tym mieszkaniem. tam by sobie mógł do końca życia mieszkać i jeszcze byśmy mu spłacili zachowek, ale on tej propozycji nie chciał. Może miał rację... ma teraz 84 lata. po co to wszystko... szkoda mi mojej żony która to najbardziej przeżywa. Nawet myślałem żeby mu to wszystko oddać ... ech .

Dziękuję Ci bardzo eol12, że chciałaś poświęcić dla mnie swój czas i wiedzę .

Tymczasem biorę się za robotę.
KcPr jest off-line  
30-08-2011, 09:21  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.261
Domyślnie RE: nie podzielony spadek problemy po latach

Cytat:
Napisał/a KcPr Zobacz post

Eol12, Jakie on kroki może podjąć żeby się wykręcić od zapłacenia nam za bezumowne korzystanie z naszego spadku ? Może nas w rewanżu obciązyć czynszem za naszą część spadku, kwot za remonty, jak może się bronić ?

Roszczenia się przedawniają. W tym akurat nie jestem zbyt mocna więc nie chcę cię zmylić, ale np. roszczenie związane z czynszem za mieszkanie przedawnia się po 3 latach. nie oznacza, iż nie można tych pieniędzy dochodzić, nawet należy. Dłużnik po prostu może w sądzie podnieść to, iż roszczenie to się przedawniło. Sad mu tego nie podpowie więc jeżeli ten pan nie powie w sądzie, że wnosi o oddalenie tego roszczenia jako przedawnionego, to sąd zasądzi na waszą rzecz określona kwotę.

Czynsz za wasz udział w mieszkaniu powinien być płacony po połowie, opłata za media raczej ten kto z nich korzysta. Ale ten czynsz za mieszkanie do spółdzielni jest znacznie niższy niż to czego wy możecie żądać za korzystanie z waszej części mieszkania.

Remonty tak - musi mieć dowody (rachunki) oraz nie mogą to być remonty konieczne. Raczej takie które podnoszą wartość mieszkania.

Co do spadku w postaci rzeczy osobistych. Może udowadniać, iż to była jego własność lub współwłasność (wtedy wam należy się tylko połowa). Albo twierdzić iż nic nie było z tych rzeczy osobistych albo że już je zabraliście bo mieliście na to dosyć czasu i nagle "obudziliście się" bo coś wam się przypomniało. na was będzie spoczywał ciężar dowodu, że domagacie się czegoś co istniało i wyjaśnienie dlaczego dopiero teraz się tego domagacie. I tutaj też jest przedawnienie roszczenia.
eol12 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Spadek podzielony i co dalej? (odpowiedzi: 2) Witam. Mam problem i liczę na pomoc. Otóż na przełomie 2014 i 2015 roku zmarli rodzice mojego męża. Teść zmarł w maju 2014, a teściowa w styczniu...
§ spadek podzielony 20 lat temu (odpowiedzi: 1) witam mam pytanie 20 lat temu został podzielony spadek ,1/2 domu dostała ciotka a drugą połowe miała dostać moja mama miała zostać zniesiona...
§ Spadek podzielony bez postanowienia o nabyciu spadku a sprawa zachowku (odpowiedzi: 9) Stan faktyczny Bez postępowania o nabycie spadku wdowa sprzedaje samochód będący własnością zmarłego. Następnie dzieli otrzymaną zapłatę pomiędzy...
§ Spadek Po Babci Podzielony, Po Dziadku NIE (odpowiedzi: 15) Witam, Sprawa jest troszkę zagmatwana ale mam nadzieję że uda mi się ją dobrze przedstawić, więc zacznę od samego początku, Była Babcia, Dziadek,...
§ spadek podzielony na 3 częci, jak dostać za niego pieniądze bez wiekszych problemów? (odpowiedzi: 1) otóż sprawa wygląda tak że jest rodzeństwo Adam, Alicja i Anastazja no i maja dom i kawałek ziemi przyznany sądownie po zmarłym ojcu. Teraz Adam...
§ Źle podzielony spadek!!! (odpowiedzi: 11) Witam kilkanascie lat temu dziadek przepisal gospodarke rolna mojemu bratu gdzie posiadam na to testament oraz zyja jeszcze swiadkowie sporzadzenia...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:34.