Kiedy mogę sprzedać dom - Forum Prawne

 

Kiedy mogę sprzedać dom

Sąd 2 lata temu przyznał spadek mi macosze i siostrze po 1/3.Macocha i siostra w tym roku się spisały.Kiedy mogę sprzedać dom?Jak uniknąc podatku od wzbogacenia jeśli sprzedam dom(pieniądze chcę przeznaczyć na budowę)...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
30-09-2011, 11:46  
andzia 1234
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Kiedy mogę sprzedać dom

Sąd 2 lata temu przyznał spadek mi macosze i siostrze po 1/3.Macocha i siostra w tym roku się spisały.Kiedy mogę sprzedać dom?Jak uniknąc podatku od wzbogacenia jeśli sprzedam dom(pieniądze chcę przeznaczyć na budowę)
andzia 1234 jest off-line  
30-09-2011, 12:12  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.343
Domyślnie RE: Kiedy mogę sprzedać dom

Po macosze - osobie obcej - podatek będzie zawsze.

Po siostrze - nie będzie, jeśli zgłosisz fakt darowizny w US.
Tomu jest off-line  
30-09-2011, 12:36  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Kiedy mogę sprzedać dom

1. Używanie nazwy "podatek od wzbogacenia" powinno być karane jako propagowanie totalitarnych praktyk komunizmu. Od jakichś 20 lat bogacenie się jest pożądane, a podatek nazywa się "dochodowy".
2. Zatem pytającej nie chodzi zapewne o podatek od darowizny (dygresja: macocha nie jest osobą obcą w rozumieniu upsd i zwolnienie z art. 4a ją też obejmuje), który i tak zresztą pobrałby notariusz.
3. Żeby odpowiedzieć na pytanie, trzeba wiedzieć:
- kiedy zmarł spadkodawca;
- co konkretnie zrobiły siostra i macocha (czy "spisały się" - też ciekawe słowo - za darmo, czy np. w zamian za inne składniki spadku albo pieniądze).
 
30-09-2011, 12:50  
andzia 1234
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Kiedy mogę sprzedać dom

Ojciec zmarł w grudniu 2008r.Macochaw zamian nie zarządał nic a siostra w zamian otrzymała działki (nie wiem jak to mam nazywać widzocznie moja główka jest zbyt mała żeby to wszystko pojąc
andzia 1234 jest off-line  
30-09-2011, 13:44  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Kiedy mogę sprzedać dom

No to ciężko się w tym będzie połapać, bo:
- nieruchomość nabyta w 2008 r. podlega tzw. uldze meldunkowej (nie ma podatku, jeśli się w danym domu było lub będzie zameldowanym przez rok);
- dochód ze sprzedaży nieruchomości nabytej w 2011 r. później jest zwolniona z podatku w razie wydania pieniędzy na własny cel mieszkaniowy.
Pani zaś (zgodnie z interpretacją przyjmowaną zwykle przez US) nabyła część domu z chwilą śmierci ojca, resztę zaś w drodze umowy z pozostałymi spadkobierczyniami.
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ kiedy mogę sprzedać mieszkanie (odpowiedzi: 5) W listopadzie tego roku minie 5 lat od wykupu przez babcie mieszkania z bonifikatą. Babcia zmarła ponad 2 lata temu i mieszkanie otrzymalem w...
§ Kiedy mogę sprzedać darowiznę i jaka jest wysokość podatku (odpowiedzi: 1) 1 III 2010 roku otrzymałem jako darowiznę mieszkanie od mojej mamy. Wiem, że nie mogę go sprzedać przez 5 lat. Tylko mam pytanie czy okres ten...
§ Kiedy mogę sprzedać samochód i nieruchomości? (odpowiedzi: 2) Witam, Sprawa wygląda tak: 3 lutego 2014 zmarł mój ojciec. Nie zostawił testamentu. Prawo do dziedziczenia ma moja mama, czyli jego żona i trzy...
§ Kiedy mogę sprzedać mieszkanie nabyte jako "cel mieszkaniowy"? (odpowiedzi: 8) Witam, czy ktoś wie kiedy mogę sprzedać/wynająć/darować mieszkanie, które kiedyś zostało nabyte na moje cele mieszkaniowe (za pieniądze ze...
§ Kiedy mogę sprzedać działkę, którą otrzymałem w spadku? (odpowiedzi: 5) Witam, w 2010 roku zmarł mój tata, w spadku otrzymałem działkę budowlaną. Kiedy mogę ją sprzedać? Jakie koszty muszę ponieść?
§ Kiedy mogę sprzedać towar ponownie (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie, Mam taki problem, Sprzedałem portal internetowy z domeną poprzez serwis aukcyjny. Firma, która go kupiła wzięła rachunek,...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:20.