Umowa darowizny gospodarstwa z domem a ZACHOWEK dla rodzeństwa - Forum Prawne

 

Umowa darowizny gospodarstwa z domem a ZACHOWEK dla rodzeństwa

Witam serdecznie. Czytam, czytam i tak nie znajduje jasnej dla mnie odpowiedzi: 1. Jestem najmłodsza z 3 rodzeństwa, rodzice dzielili swoim majątkiem tak: - najstarsza siostra otrzymywała przez lata ok 1991 -97 pomoc finansową i ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
12-10-2011, 16:38  
tysiak7
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie Umowa darowizny gospodarstwa z domem a ZACHOWEK dla rodzeństwa

Witam serdecznie. Czytam, czytam i tak nie znajduje jasnej dla mnie odpowiedzi:
1. Jestem najmłodsza z 3 rodzeństwa, rodzice dzielili swoim majątkiem tak:
- najstarsza siostra otrzymywała przez lata ok 1991 -97 pomoc finansową i materialną w budowie domu. Nigdzie jakoś nie jest to udokumentowane ale polowa domu stoi z bloczków betonowych zrobionych przez moich rodziców ich fizyczną pracą.
- średni brat otrzymała w formie darowizny dwie działki budowlane w 1998 r. ( w przeciagu ostatnich 8 lat nieutrzymuje kontaktów z rodzicami a darowiznę od nich sprzedał)
- najmłodsza JA w listopadzie 1999 r otrzymałam od rodziców RESZĘ majatku tj gospodarstwo rolne wraz z domem i lasem, w formie umowy darowizny ze zobowiązaniem slużebnosci mieszkania dla darczyńców- byłam wtedy panna. Obdarowali mnie całym swoim majątkiem - nic więcej juz nie posiadali, ten stan sie nie zmienił do tej pory.

Od 2005 roku jestem mężatką, mieszkamy nadal z moim rodzicami, co roku inwestujemy z mężem spore kwoty w remont domu, obecnie jesteśmy na etapie formalnośc i w przyszlym roku ruszamy ze rozbudową i nadbudowa (zmiana dachu itd) ... w tym momencie nasuwa mi sie pytanie o ZACHOWEK ...dla rodzeństw.. trochę zbaraniałam bo niby przepada po 10 latach ale "Zaliczenie na potrzeby zachowku nie jest ograniczone terminem, w przypadku darowizn dokonanych na rzecz spadkodawców" - nie rozumien tego zdania w stosunku do mojej osoby? Język prawy dla mnie to czarna magia...
Remotowaliśmy w domu wszystko, każdą posadzkę, tynki, kable w ścianie, c.o. od podstaw, inwestujemy tak duże kwoty z mężem w dom, ze nie chciałbym sie zdziwic kiedyś po śmierci rodziców, że muszę jeszcze coś splacać rodzenstwu. Tyczy sie to przede wszystkim brata ktory nie utrzymuje z nami stosunków od wyżej wymienionych 8 lat.
Chciałabym to jakoś uregulować póki żyja rodzice i mieć czarno na białym, ze inwestuje w swoje.
Więc moje pytanie brzmi czy po śmierci moich rodziców ZACHOWEK bedzie nalezał sie rodzenstwu? Jak wspomniałam w oczach moich rodziców oni podzielili juz majątek a ja dostałam resztę na końcu jak najmłodsza.
tysiak7 jest off-line  
12-10-2011, 18:19  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Umowa darowizny gospodarstwa z domem a ZACHOWEK dla rodzeństwa

Cytat:
najstarsza siostra otrzymywała przez lata ok 1991 -97 pomoc finansową i materialną w budowie domu. Nigdzie jakoś nie jest to udokumentowane ale polowa domu stoi z bloczków betonowych zrobionych przez moich rodziców ich fizyczną pracą.
Skoro rodzice jeszcze żyją, to dobrze byłoby, żeby napisali oświadczenie (najlepiej poświadczone notarialne), o tym ile, czego i jak wartościowego darowali swojej najstarszej córce.
Skoro pomoc finansowa/materialna dla niej nie jest nigdzie udokumentowana, to takie oświadczenie może się w przyszłości przydać.

Cytat:
średni brat otrzymała w formie darowizny dwie działki budowlane w 1998 r. ( w przeciagu ostatnich 8 lat nieutrzymuje kontaktów z rodzicami a darowiznę od nich sprzedał)
Fakt, że sprzedał darowiznę, nie znaczy, że jej nie dostał. Innymi słowy, czy jest czy nie jest teraz w jego posiadaniu, to i tak wliczać będzie się na potrzeby obliczania ewentualnego zachowku.

Cytat:
niby przepada po 10 latach ale "Zaliczenie na potrzeby zachowku nie jest ograniczone terminem, w przypadku darowizn dokonanych na rzecz spadkodawców" - nie rozumien tego zdania w stosunku do mojej osoby?
Przepis mówi, że:
Art. 994 § 1. Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.

Ty i Twoje rodzeństwo jesteście spadkobiercami swoich rodziców, dlatego darowizny uczynione na Waszą rzecz zawsze będą się wliczać do masy spadkowej na potrzeby wyliczenia zachowku.

Gdyby darowizna została zrobiona przez Twoich rodziców na rzecz Twojego dziecka i
- od tej darowizny do śmierci darczyńców upłynęło więcej niż 10 lat oraz
- w chwili śmierci darczyńców Ty byś żyła nadal,
to Twoje dziecko nie byłoby spadkobiercą Twoich rodziców i tym samym taka darowizna nie wliczałaby się do masy spadkowej na potrzeby wyliczenia zachowku.

Cytat:
Remotowaliśmy w domu wszystko, każdą posadzkę, tynki, kable w ścianie, c.o. od podstaw, inwestujemy tak duże kwoty z mężem w dom, ze nie chciałbym sie zdziwic kiedyś po śmierci rodziców, że muszę jeszcze coś splacać rodzenstwu.
Przepis mówi, że:
Art. 995 § 1. Wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku.

Znaczy to tyle, że na potrzeby obliczenia ewentualnego zachowku będzie się brało pod uwagę stan darowizny z chwili jej dokonania.
Jeśli np. darowany dom nie miał zrobionej przed darowizną kanalizacji i prądu, to do obliczenia zachowku będzie brana wartość takiego domu bez kanalizacji i prądu w chwili ustalania zachowku, czyli po śmierci darczyńców.

Warto, żebyście dokumentowali inwestycje jakie robicie w gospodarstwie, domu i tym co dostaliście, tak żeby w razie konieczności potrafić udowodnić, że są to już Wasze nakłady.

Cytat:
Chciałabym to jakoś uregulować póki żyja rodzice i mieć czarno na białym, ze inwestuje w swoje.
Uregulowaną własność masz od chwili dokonania darowizny u notariusza. Skoro rodzice umową darowizny przekazali Ci swój majątek, to już Ty jesteś właścicielką i figurujesz w KW nieruchomości.

Cytat:
Więc moje pytanie brzmi czy po śmierci moich rodziców ZACHOWEK bedzie nalezał sie rodzenstwu?
Przepis mówi, że:
Art. 991.
§ 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).

§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.


Oznacza to, że po śmierci rodziców rodzeństwo będzie miało prawo do wysunięcia roszczenia o wypłatę zachowku lub jego uzupełnienie.

W stosunku do Twojego brata będzie to co najwyżej uzupełnienie, choć to zależy od wartości darowizny, którą otrzymał.

W stosunku do Twojej siostry wszystko będzie uzależnione od tego, czy udowodnisz, że również ona została obdarowana (i tu przyda się to oświadczenie rodziców, o którym pisałem wyżej) - jeśli udowodnisz, że coś dostała, to tak jak w przypadku brata będzie mowa tylko o ewentualnym usupełnieniu zachowku, a jeśli nie udowodnisz, to będzie jej się należała pełna wysokość zachowku.


Zachowek, to połowa (lub 2/3 dla osób małoletnich lub trwale niezdolnych do pracy) tego co by się dostało ustawowo.
Zakładając hipotetyczną sytuację, że rodzice umierają równocześnie, to ustawowo, skoro jest Was 3je dzieci, każde z Was dziedziczy 1/3 majątku rodziców.
Zachowek, to w tym przypadku 1/6 wartości majątku.

Na potrzeby obliczenia zachowku do masy spadkowej wlicza się wszystkie darowizny które uczynili rodzice.

Przykładowo:
* brat dostał działki warte 150 tys. zł,
* siostra dostała pomoc wartą 100 tys. zł (przy założeniu, że ją udowodnisz),
* Ty dostałaś nieruchomości warte 200 tys. zł

czyli masa spadkowa warta jest 450 tys. zł.

Przy dziedziczeniu ustawowym, każde z Was otrzymałoby majątek wart 150 tys. zł, czyli zachowek wynosiłby 75 tys. zł.

Skoro darowizna brata warta była 150 tys. zł to znaczy że już dostał więcej niż wynosiłby zachowek, co z kolei znaczy, że Ty już nic płacić nie musisz.

Tak samo w przypadku siostry.

Gdyby jednak zdażyło się, że darowizny rodzeństwa były mniej warte niż wysokość zachowku, to musiałabyś zapłacić im różnicę.
 
12-10-2011, 22:40  
tysiak7
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie RE: Umowa darowizny gospodarstwa z domem a ZACHOWEK dla rodzeństwa

Bardzo dziękuje za jasną i wyczerpującą odpowiedź. Bardzo wiele mi to wyjaśniło.

Cytat:
Skoro rodzice jeszcze żyją, to dobrze byłoby, żeby napisali oświadczenie (najlepiej poświadczone notarialne), o tym ile, czego i jak wartościowego darowali swojej najstarszej córce.
Skoro pomoc finansowa/materialna dla niej nie jest nigdzie udokumentowana, to takie oświadczenie może się w przyszłości przydać.
w takim razie na coś takiego się zdecydujemy. To oświadczenie ma wyszczególnic czego ile w mniej wiecej jakiej kwocie - myśle tu tylko o tych grubszych kwota ( np pieniadze na zakup samochodu itp) i poświadczone u notariusza. Bo

Cytat:
Przepis mówi, że:
Art. 994 § 1. Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych,
Bo nie można nazwać chyba drobna darowizną kilkunastu tysięcy bloczków betonowych, czy darowizm w kwotach ok 2tys na lata 91-97?

Cytat:
Przepis mówi, że:
Art. 995 § 1. Wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku.

Warto, żebyście dokumentowali inwestycje jakie robicie w gospodarstwie, domu i tym co dostaliście, tak żeby w razie konieczności potrafić udowodnić, że są to już Wasze nakłady.
Wydaje mi się że temat WARTOŚCI jest sam w sobie trudny go określenia.
Sprawdzałam zapisy w akcie nigdzie nie ma szacowanej wartośc darowizny na stan dzień jej otrzymania, oprócz określonej wartości lasu na 500 zl. (conajmniej niedorzeczne)
Mam część rachunków, faktur, robocizny są w duzej mierze robione w formie "samopomoc chłopska" mąż wywodzi sie z rodziny budowlańców, wiele rzeczy murował, betonował sam.
Na sporą częśc nie ma rachunków bo elektyrkę robił kolega itd, jedyne co to mam archwizowane pomieszczenia na zdjeciach przed -po. (moje hobby fotografowanie i gdzieś przy tym opstrykałam bezwiednie każde remontowane pomieszczenie) Wystarczy?

Cytat:
Oznacza to, że po śmierci rodziców rodzeństwo będzie miało prawo do wysunięcia roszczenia o wypłatę zachowku lub jego uzupełnienie.
Zachowek, to w tym przypadku 1/6 wartości majątku.
Czyli musze wyjśc przede wszystkim od oszacowania wartości własniej darowizny i brata i posiadać (najlepiej notarialne) oświadczenie o darowiznie wobec siostry.
Kto i w jakis sposób może mi oszacować wartość masy spadkowej żeby sprawdzić czy dostali 1/6 tego co należałby im się w przypadku domagania zachowku?
Jesli dostali nie bedą mogli rośnic ode mnie spłaty, tak?

Ostatnie pytanie, czy na typ etapie, nie wiem przy pisaniu tego oświaczenia (to przecież dotyczyc bedzie stanu z przed lat) gdzieś będzie miało znaczenie mój stan panieński a obecny mezatki. Chodzi mi o to czy gdzieś do tego musze wciagać męża? Do tej pory jest jak jest darowizna jest moja otrzymana przed ślubem nie śpieszę się ze zmianą na papierku bo u nas mąż dopiero ma zawiłość spadkowe po swojej stronie i chciałabym to uporządkowac wszystko przed... ale to temat na inny wątek.
tysiak7 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Przepisanie gospodarstwa i nie spłacanie rodzeństwa (odpowiedzi: 12) Witam, mając 16 lat moi rodzice przepisali gospodarstwo rolne wraz z inwentarzem i maszynami na mojego brata. W akcie notarialnym wraz z siostra mamy...
§ umowa dożywocia a zachowek dla rodzeństwa (odpowiedzi: 2) Witam. Teściowa spisała z nami umowę o dożywocie. Otrzymaliśmy nieruchomość zabudowaną. Siostra żony domaga się pieniędzy, które niby się jej należą...
§ Umowa darowizny gospodarstwa za rentę strukturalną a zachowek (odpowiedzi: 1) Witam. Mam pytanie odnośnie zachowku. Mój mąż i ja otrzymaliśmy umową darowizny gospodarstwo rolne. Gospodarstwo zostało przepisane w 2005 r , na...
§ Prawo rodzeństwa do gospodarstwa (odpowiedzi: 1) Witam. Proszę o wyjaśnienie kilku spraw. Moja żona w 2005r otrzymała od rodziców w formie darowizny (spisanej u notariusza) całe gospodarstwo,...
§ Zachowek dla rodzeństwa (odpowiedzi: 1) Witam.Ojciec w akcie notarialnym daruje mi swoją część domu, w którym mieszkamy.Moje dwie siostry również zrzekają się na moją rzecz swoich części...
§ zachowek dla rodzeństwa (odpowiedzi: 1) Dobry wieczór. Temat pewnie wielokrotnie poruszany ale chciałbym uzyskać jakiś wskazówek rad od Państwa. Sprawa wygląda następująco : 19 lat temu...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:40.