wniosek o stwierdzenie nabycia spadku - Forum Prawne

 

wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

witam otrzymalam wezwanie do sadu o stwierzenie nabycia spadku. wedlug testamentu najpierw dziedziczy moj ojciec (jesli nie on wskazany jest tam moj brat). brat zlozyl wniosek w sadzie i wskazal ustawowych spadkobiercow po mamie: mnie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:

  • § Spadek po mamie - darowizna si...
    Dzień dobry. 04.08.2017r zmarła moja mama, która pozostawiła po sobie mieszkanie własnościowe w bloku(Są 3 osoby...
  • § zachowek
    Spadkodawca (wdowiec) ma dwóch synów X i Y – obaj żyją i mają po jednym dziecku (czyli spadkodawca ma dwóch...
  • § Spadek po wujku
    Witam Mam taki oto problem. Mój tata miał 5 braci i siostrę. Tata zmarł w 2012 roku. W tym roku zmarł jeden z...

Odpowiedz
 
24-10-2011, 09:37  
Użytkownik
Gość
Domyślnie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

witam
otrzymalam wezwanie do sadu o stwierzenie nabycia spadku. wedlug testamentu najpierw dziedziczy moj ojciec (jesli nie on wskazany jest tam moj brat).

brat zlozyl wniosek w sadzie i wskazal ustawowych spadkobiercow po mamie: mnie i siebie.

czy w sytuacji gdy testamentowym spadkobiercą (wynikajacym z testamentu ktory zostawila mama) jest ojciec,to mozna jednoczesnie wskazac ustawowych? - czy w takiej sytuacji mozna otrzymac tylko zachowek?

co powinien teraz zrobic ojciec skoro on nie otrzymal wezwania do sądu tylko ja (corka)?

czy tez powinien by wezwany czy raczej sam powinien sie zglosic? (jesli tak to gdzie i z jakimi dokumentami?)

mam tez pytanie z "innej beczki": czy ojciec moze mi dac pelnomocnictwo abym reprezentowala go przed sadem?czy cos takiego jest mozliwe tylko w przypadku upowaznienia adwokata?


bardzo prosze o odpowiedz.


bardzo prosze o odpowiedz.
 
24-10-2011, 11:30  
tcp
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.200
Domyślnie RE: wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

A skąd Sąd ma od razu wiedzieć, że był testament?

Będzie tak, że Sąd zapyta kogoś z ustawowych spadkobierców czy był testament. Jeżeli tak, to pod uwagę weźmie w pierwszej kolejności testament i wyznaczy nowy termin sprawy i wezwie uprawnionych. Jeżeli w nim jest rozporządzenie całością spadku, to w grę wchodzi tylko zachowek.

Przepis prawny:

Art. 87. § 1. (64) Pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny, a w sprawach własności przemysłowej także rzecznik patentowy, a ponadto osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia, współuczestnik sporu, jak również rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.
tcp jest off-line  
24-10-2011, 12:44  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.251
Domyślnie RE: wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

Ale przecież gdyby nie było testamentu, to ustawowi spadkobiercy po mamie to jej mąż i dzieci. Więc ojciec powinien być wymieniony przez brata we wniosku i powinien otrzymać powiadomienie o sprawie spadkowej. Jeżeli ojciec został pominięty we wniosku to niech idzie mimo wszystko na te rozprawę i powie w sądzie że on jest mężem spadkodawcy. Czy w akcie zgonu mamy jest napisane że w chwili śmierci była mężatka i z kim?
eol12 jest off-line  
24-10-2011, 15:09  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

otrzymalam pismo-wezwanie oraz byla do pisma zalaczona kopia testamentu .oczywiscie ze mam byla zonata do konca swoich dni))t=rozumiem ze zaszla pomylka i ojciec powinien byc ujety w tym wezwaniu jako ustawowy spadkobierca???-na niego jest testament!!(wd. mnie jest w takim razie spadkobierca testamentowym)

co powinnam teraz zrobic z ojcem???
 
24-10-2011, 15:18  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.251
Domyślnie RE: wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

Sprawdzić czy nie otrzymał powiadomienia o sprawie. Powiadomić o wszystkim ojca. Zabrać go do sądu na sprawę spadkową.
eol12 jest off-line  
24-10-2011, 15:33  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

sprawdzilam i nie otrzymal powiadomienia. brat ma chyba znajomego w sadzie...nie jestesmy w dobrych stosunkach. co powinien zrobic ojciec? co ma wziasc ze soba i mowic? czy wpuszcza go na sale?? jakim cudem sąd, ktory widzial testament(poniewaz mi przeslal kopie wraz z wezwaniem) przyjal tak spozadzony wniosek??czy powinnam sie tam udac i to wyjasnic przed rozprawa?nie chce denerwowac ojca poniewaz jest w podeszlym wieku...

czy we wniosku jesli chodziloby tylko o zachowek nie powinno byc napisane zamiast"stwierdzenie nabycia spadku" - "zachowku"?
 
25-10-2011, 07:20  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.251
Domyślnie RE: wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

Przyznam się że nie rozumiem dlaczego brat pominął ojca we wniosku. Czy w tej dołączonej kopii testamentu jest podany adres zamieszkania ojca? Może sąd wystosował do brata pismo o uzupełnienie wniosku właśnie o ten adres zamieszkania ojca.
W każdym bądź razie albo: powiadamiasz pisemnie sąd, iż ojciec też jest ustawowym spadkobiercą 9poza tym że testamentowym) i podajesz jego adres do korespondencji, albo: zabierasz ojca na sprawę sądową (może spokojnie wejść a w trakcie sprawy powiedzieć że jest mężem spadkodawczyni a nawet już na samym początku poinformować sąd że jest mężem wymienionym w testamencie i nie rozumie dlaczego nie dostał powiadomienia o sprawie), albo: udać się na sprawę bez ojca i tam podnieść tę kwestię (ale wtedy sąd wyznaczy kolejny termin).
to nie jest sprawa o zachowek, to jest sprawa o stwierdzenie nabycia spadku. Musi być najpierw prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku gdyż dopiero na tej podstawie można występować o zachowek. Zachowek to będzie druga sprawa.
eol12 jest off-line  
25-10-2011, 07:38  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

ojciec zapiera sie nogami i rękami przed pojsciem do sądu i uwaza ze bez wezwania nie pojdzie. bede zatem musiala wystosowac pismo do sądu ponieważ z bratem nie moge się porozumieć. jak powinno wyglądac takie pismo?

czy brat może podważać świadomość ojca (w testamencie jest mowa, ze gdy ojciec nie będzie mogl dziedziczyc, wtedy mama podstawia brata). ojciec jest w podeszłym wieku i miewa juz zaburzenia koncentracji ale nie na tyle, zeby byl nieswiadomy tego co robi. mysle, ze brat bedzie probowal isc w tę stronę. jakie moga byc powody podważenia tego, ze ojciec moze dziedziczyc??zaznaczam, ze mieszka sam i swietnie sobie radzi, więc kompletnie nie rozumiem postepowania brata.
 
25-10-2011, 07:43  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.251
Domyślnie RE: wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

Dziedziczyć może nawet osoba ubezwłasnowolniona. Stan świadomości ma znaczenie przy ustaleniu czy spadkodawca był w pełni władz umysłowych spisując testament a nie to w jakim stanie jest spadkobierca. Ojciec jeżeli jest wymieniony w testamencie to musi złożyć w sądzie oświadczenie czy przyjmuje spadek czy też nie.
Napisz po prostu - powołując się na numer sprawy - że jako prosisz o powiadomienie ojca (spadkobierca testamentowy i spadkobierca ustawowy) o sprawie spadkowej. a najlepiej udaj się do sądu i porozmawiaj na miejscu. I pamiętaj zawsze możesz na sprawie podnieść to iż ojciec nie został powiadomiony o sprawie.
eol12 jest off-line  
25-10-2011, 07:45  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

dziękuję za informację. przykra sprawa że brat tak się zachował.mam nadzieję, że wszystko się wyjaśni i to tylko pomyłka- którą niejako przyjął sąd- bo to oni przysłali wezwanie..... nadal nie rozumiem takiego toku postępowania.pozdrawiam.
 
25-10-2011, 07:55  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.768
Domyślnie RE: wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

Niech Pani - dla dobra tegoz ojca, by sprawy nie przedłużać, powie mu, ze nie jest istotne otrzymanie wezwania, ważna jest obecność osobista (czy udzielenie pełnomocnictwa) do złożenia oświadczenia. Nic więcej ojciec nie musi robić, więc niech nie przeciąga tego bezsensownie. Zresztą sam miałby jako pierwszy złozyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłej żonie.
Nie rozumiem głupiego uporu.
natalie-s1959 jest off-line  
26-10-2011, 15:03  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

dzisiaj zlozylam pismo z informacja ze ojciec nie zostal poinformowany.uzyskalam w sadzie informacje , ze po 6 miesiacach od smierci spadkodawcy spadek przechodzi na osobe wskazana w testamencie tzn. nie moze odmowic przyjecia spadku.
chcialabym wiedziec na podstawie jakiego artykulu? ktos wie?

ojciec jest jeszcze w zalobie i nie ma glowy do pieniedzy-bo bratu tylko o to chodzi. sąd wie o testamencie poniewaz dolaczyl ksero do wezwania, wiec nie moze ojca pominac!
napewno powiem to na rozprawie(ta juz niedlugo).

pytanie do natalie-s1959 : czy pelnomocnictwo musi byc notarialne? czy ja jako corka moge zrobic to za ojca? czy ojciec musi osobiscie byc na rozprawie odnosnie nabycia spadku? czy moze kogos do tego wyznaczyc? np. mnie?-czy np. tylko adwokata?
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wniosek o stwierdzenie nabycia spadku (odpowiedzi: 19) Proszę o pomoc w napisaniu wniosku. Właśnie piszę wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Jestem wnioskodawcą i jednym ze spadkobierców....
§ Wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku (odpowiedzi: 2) Proszę o jakiś wzór pisma do sądu o nabycie spadku , z góry dziękuję . Posiadam testament notarialny na mieszkanie po zmarłej ciotce .
§ wniosek o stwierdzenie nabycia spadku (odpowiedzi: 8) Sytuacja jest następująca: W 2007 roku zmarł dziadek. W domu zamieszkuje samotnie babcia. Chce ten dom sprzedać i wniosła do sądu o stwierdzenie...
§ Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku (odpowiedzi: 3) Witam,właśnie piszę wniosek o stwierdzenie nabycia spadku.Wiem że zmarła pozostawiła po sobie testament ale nie mam do niego dostępu,mam jedynie...
§ Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku (odpowiedzi: 11) Witam. 31.01.2007r. wniosłem o stwierdzenie spadku w postaci mieszkania po zarłym dziadku,przy udziale wszystkich zainteresowanych, natomiast...
§ Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie dostalem dzisiaj dokumenty z sadu rejonowego, odnosnie spadku z ktorym cos kombinuje moj dziadek,a mianowicie: - tzw wniosek o...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:03.