sprzedaż domu po śmierci ojca, współwłasność - Forum Prawne

 

sprzedaż domu po śmierci ojca, współwłasność

Witam, Proszę o informację. W 2010 r. zmarł ojciec będący współwłaścicielem wraz z żoną domu z ogrodem. W domu mieszka jego żona oraz syn z rodziną (żona i dwoje dzieci). Jest jeszcze drugi syn. Nie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:

  • § Depozyt sądowy
    Czy są jakieś przepisy regulujące termin wypłaty depozytu? Jest już po sprawie spadkowej, jest również po decyzji...
  • § odrzucenie spadku
    wczoraj dostalam pismo od kancelarii strony przeciwnej, ze skutecznie odrzucilam spadek po krewnym , ktöry narobil...
  • § Kostka
    ...

Odpowiedz
 
13-12-2011, 05:27  
nie_rejent
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie sprzedaż domu po śmierci ojca, współwłasność

Witam,

Proszę o informację. W 2010 r. zmarł ojciec będący współwłaścicielem wraz z żoną domu z ogrodem. W domu mieszka jego żona oraz syn z rodziną (żona i dwoje dzieci). Jest jeszcze drugi syn. Nie przeprowadzono postępowania spadkowego, nie było testamentu. Żona zmarłego chce sprzedać dom, drugi syn się zgadza na sprzedaż. Problem jest z tym pierwszym synem i jego rodziną mieszkającymi w domu. Matka i drugi syn są gotowi spłacić tego pierwszego syna z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży domu - czy jest to możliwe, że tak zasądzi sąd? Czy zostaną zmuszeni przez sąd do wyprowadzenia się i przyjęcia zapłaty? Czy można sprzedać taki dom, w którym oni nadal będą zameldowani i nie będą chcieli się wyprowadzić? Dom ma kilkadziesiąt lat i wymaga remontu.
nie_rejent jest off-line  
13-12-2011, 07:03  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.358
Domyślnie RE: sprzedaż domu po śmierci ojca, współwłasność

Najpierw trzeba przeprowadzić sprawę spadkową (wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku lub poświadczenie dziedziczenia u notariusza).
Potem formalności w US.
Kolejny krok to dział spadku. Np zgoda wszystkich i sprzedaż nieruchomości. jeżeli nie ma zgody sądowny dział spadku. Wnioskodawca wskazuje w jaki sposób chciałby, aby ten dział został dokonany. Wątpię aby sąd zgodził się na to, aby matka i jeden syn sprzedawali nieruchomość i z uzyskanych pieniędzy spłacali drugiego syna. Sąd _ o ile nie da się spadku podzielić fizycznie (a przypuszczam że w tym wypadku nie) przyzna nieruchomość jednej osobie ze spłatą pozostałych. jeżeli nie ma zgody wśród spadkobierców sąd może zarządzić sprzedaż nieruchomości i podział pieniędzy pomiędzy spadkobierców ale to się finansowo nie opłaca.
Gdyby sąd przyznał tę nieruchomość matce ze spłatą pozostałych osób musiałaby ona znaleźć kupca na nieruchomość z lokatorami albo najpierw wyeksmitować tego syna z rodziną. Dlatego w tej sytuacji najrozsądniej byłoby wnioskować o przyznanie nieruchomości temu synowi, który tam mieszka i żeby to on spłacał pozostałych spadkobierców.
eol12 jest off-line  
13-12-2011, 08:36  
nie_rejent
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: sprzedaż domu po śmierci ojca, współwłasność

Dziękuję za odpowiedź. Problem właśnie polega na tym, że ten syn zamieszkujący w domu nie ma pieniędzy i nie jest w stanie spłacić matki oraz brata. Stąd pomysł, żeby to matka i drugi z synów spłacili pierwszego.

Na jakiej podstawie "sąd przyzna nieruchomość jednej osobie ze spłatą pozostałych" - weźmie po uwagę ich zamożność/ zarobki, czy to jak długo mieszkali w tej nieruchomości, czy jeszcze inne czynniki zadecydują?

Czy mimo, że ktoś nie ma w ogóle oszczędności to i tak może dostać nieruchomość i nakaz spłaty, a z góry wiadomo, że nie spłaci, bo nie będzie miał z czego? Taka sytuacja byłaby najgorszym rozwiązaniem dla matki oraz drugiego brata.

I jeszcze jedno pytanie. Czy brat może spłacić swojego brata (tego mieszkającego w domu) ze swoich oszczędności - w ramach sądownego działu spadku. Wtedy jako wnioskodawca wskazuje w jaki sposób chciałby, aby ten dział został dokonany. Potem kiedy już będzie tylko on sam razem z matką współwłaścicielem domu, ten dom razem sprzedadzą i podzielą się pieniędzmi?

Kwestia najważniejsza jest taka: matka nie chce mieszkać z tym synem i jego rodziną w jednym domu, drugiemu synowi jest wszystko jedno i chce pomóc matce.
nie_rejent jest off-line  
13-12-2011, 09:26  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.358
Domyślnie RE: sprzedaż domu po śmierci ojca, współwłasność

Trudno dziś przypuszczać jaka decyzję podejmie sąd. Jeżeli jeden z synów złoży wniosek o dział spadku polegający na tym iż on zostaje właścicielem nieruchomości i spłaca matkę i drugiego brata, udowodni iż ma fundusze na spłatę (albo np. ma zdolność kredytowa żeby wziąć kredyt na spłatę) a drugi brat nie ma pieniędzy na spłatę, jeżeli matka też wyrazi zgodę na taki podział, to niewykluczone iż sąd wyrazi na to zgodę. Ale sąd też określi termin spłaty a ta przecież będzie uzależniona od sprzedaży tej nieruchomości. musicie brać pod uwagę to że mieszkający tam syn - nawet po spłacie - nie wyprowadzi się stamtąd. A więc sprzedaż nieruchomości z lokatorami nie wchodzi w grę i trzeba będzie myśleć o sądownej eksmisji (trudne i czasochłonne).
Z drugiej strony jest jeszcze roszczenie o odszkodowanie za bezumowne korzystanie z tej nieruchomości przez brata i matkę od tego brata który tam mieszka. To roszczenie można podnieść na sprawie o dział spadku celem obniżenia spłaty. Właściwie z tym roszczeniem wobec tego brata można wystąpić już teraz, przed sprawą o dział spadku. Wysyłacie do brata pismo - wezwanie do zapłaty (list polecony) z określoną kwota tego odszkodowania. Odszkodowanie za bezumowne korzystanie z*cudzej nieruchomości powinno odpowiadać wysokości ewentualnego czynszu za jej wynajem. W ten sposób można temu bratu uświadomić iż im dłużej będzie zwlekał z działem spadku tym kwota odszkodowania będzie większa a z czasem nawet może przewyższyć wartość jego udziału.
eol12 jest off-line  
13-12-2011, 09:50  
nie_rejent
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: sprzedaż domu po śmierci ojca, współwłasność

dziękuję za pomoc, pozdrawiam
nie_rejent jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Sprzedaż domu po śmierci jednego z współwłaścicieli który miał dług (odpowiedzi: 7) Witam! Mój dziadek zmarł w lutym 2013 r.i posiadał dom w centrum miasta. Mój ojciec zmarł we wrześniu 2015 roku i posiadał długi, nic na siebie nie...
§ Sprzedaż domu przez ojca po śmierci matki ... (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie, i od razu przejdę do konkretów, Ojciec mojego męża sprzedaje dom, w którym mój mąż się urodził i wychował, jego mama zmarła...
§ Współwłasność a sprzedaż i odzyskanie kosztow remontu przy sprzedaży domu (odpowiedzi: 2) Witam Moj problem jest dość złożony. Po śmierci ojca zostalysmy z siostra wspolwlascicielkami 50% domu (drugie 50% należy do mamy). To juz zostało...
§ sprzedaż domu ze współwłasności (odpowiedzi: 3) Witam, mam pewien problem, jesteśmy wraz z mężem i moją mamą współwłaścicielami domu jednorodzinnego. Dom jest 3-piętrowy, ma 2 osobne wejścia, 2...
§ Planowana sprzedaż domu - współwłasność (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie. Sytuacja jest następująca: Jestem z bratem współwłaścicielem domu z działką (po 1/2). Obecnie mieszkam w tym domu razem z...
§ współwłasnośc mieszkania po śmierci Mamy, długi ojca (odpowiedzi: 2) W listopadzie 2007r. zmarła moja Mama. Wraz z ojcem byli właścicielami mieszkania. Mama nie zostawiła testamentu. Spadkobiercami są: ojciec, ja i...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:45.