Darowizna a Urząd Skarbowy ? - Forum Prawne

 

Darowizna a Urząd Skarbowy ?

Witam żona dostała jako darowiznę dom w zabudowie szeregowej od ojca i matki wiem że jest zwolniona z podatku ale trzeba zgłosić tę darowizne w US poszliśmy więc do Urzędu a tam Pani powiedziała że ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
22-12-2011, 16:20  
bossi11
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie Darowizna a Urząd Skarbowy ?

Witam żona dostała jako darowiznę dom w zabudowie szeregowej od ojca i matki wiem że jest zwolniona z podatku ale trzeba zgłosić tę darowizne w US poszliśmy więc do Urzędu a tam Pani powiedziała że nie trzeba niczego składać ani podatku płacic i więc jaka jest prawda bo niewiemy co robic żeby potem nie przyszło nam płacić tego podatku proszę o pomoc.
Dziękuje
bossi11 jest off-line  
23-12-2011, 09:49  
adamlukass
Stały bywalec
 
Posty: 3.467
Domyślnie RE: Darowizna a Urząd Skarbowy ?

Art. 4a. 1. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:
1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz
2) udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.
2. Jeżeli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie terminów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu.
3. W przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w ust. 1 i 2, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.
4. Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:
1) wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub
2) gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.
5. Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wzór zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych i zakres danych w nim zawartych, w tym w szczególności:
1) dane identyfikujące podatników obowiązanych do złożenia zgłoszenia oraz dane stanowiące podstawę zaliczenia do I grupy podatkowej,
2) dane identyfikujące oraz ostatni adres spadkodawcy, darczyńcy lub innej osoby, od której lub po której została nabyta własność rzeczy lub prawa majątkowe,
3) dane dotyczące nabytych rzeczy lub praw majątkowych, ich rodzaj, miejsce położenia rzeczy lub wykonywania praw majątkowych, wraz z ich wartością rynkową oraz wielkość nabytego udziału
- uwzględniając konieczność potwierdzenia nabycia w celu skorzystania ze zwolnienia.

Powyższe tyczy się darowizn nabytych po 31 grudnia 2008 r - art. 4a ust 4 pkt 2
adamlukass jest off-line  
23-12-2011, 20:20  
bossi11
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Darowizna a Urząd Skarbowy ?

Dziękuje bardzo już wiem wszystko nabyliśmy darowiznę u notariusza czyli nie trzeba zgłaszać jeszcze raz dziękuje i Pozdrawiam
bossi11 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ darowizna od rodziców vs. urząd skarbowy (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie, W ubiegłym roku otrzymałam od rodziców 3 darowizny pieniężne (dwie w lipcu'11, jedna w listopadzie'11) - przelewy na konto...
§ Darowizna a Urząd Skarbowy (odpowiedzi: 8) Czy darowiznę w kwocie do 9.000 zł w grupie pierwszej należy zawsze zgłosić w US? Tylko wtedy skorzystamy z ulgi?
§ Darowizna od rodziców a urząd skarbowy (odpowiedzi: 18) Witam, Rodzice przepisali mi działkę, na której mają zamiar rozpocząć budowę domu jeszcze w tym roku. Wiem, że muszę wykazać w urzędzie skarbowym...
§ darowizna od babci a urząd skarbowy (odpowiedzi: 2) Witam. Otrzymałam od babki darowiznę w formie mieszkania (został spisany u notariusza akt). Mam pytanie czy do Urzędu Skarbowego muszę coś zgłaszać...
§ Darowizna a urząd skarbowy pytanie (odpowiedzi: 3) Odkupiłam mieszkanie do byłego męża tzn spłaciłam go, pieniądze na ten cel otrzymałam od rodziców. Czy muszę to zgłosić do urzędu skarbowego jako...
§ darowizna a urząd skarbowy? (odpowiedzi: 1) Witam. W kancelarii notarialnej podpisałem z babcią akt dotyczący darowania mi przez nią mieszkania. Ustaliliśmy jednak że na razie nie będę się...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:38.