Sprawa spadkowa dokumenty kiedy jakie - Forum Prawne

 

Sprawa spadkowa dokumenty kiedy jakie

Witam, 1.Mam prośbę o przesłanie linka bądz dokumentu jaki należy złożyć o nabycie spadku, nie bardzo sie orientuje co jest najpierw, podział? później nabycie? Generalnie chodzi mi o ta pierwsza sprawe ktora sie robi po ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:

  • § sprawa spadkowa
    Dzień dobry, X ustanowił aktem notarialnym zapis windykacyjny na rzecz wnuka Bartka, nastepnie X 5 lat później...
  • § Prawomocne postanowienie sądu ...
    Witam serdecznie 4 września miałem sprawę spadkową - podział spadku. O postanowienie, po przeanalizowaniu sąd...
  • § wycena dzialki, a zmiana statu...
    Witam mam pytanie dotyczace sadowej wyceny dzialki Sad najpierw zlecil geodecie zaprojektowanie mozliwosci podzialu...

Odpowiedz
 
25-01-2012, 12:34  
Rafalala
Użytkownik
 
Posty: 101
Domyślnie Sprawa spadkowa dokumenty kiedy jakie

Witam,

1.Mam prośbę o przesłanie linka bądz dokumentu jaki należy złożyć o nabycie spadku, nie bardzo sie orientuje co jest najpierw, podział? później nabycie? Generalnie chodzi mi o ta pierwsza sprawe ktora sie robi po smierci spadkodawcy.

2.Druga sprawa to jestem w trakcie kompletowania dokumentów spadkobierców, czyli akty urodzenia lub małżeństwa i tu drugie pytanie kiedy trzeba je złożyć najpóźniej? Byl blad w akcie malzenstwa dziadka i trzeba przez to zmienic dalsze akty czyli np. urodzen jego dzieci, a nie chce czekac az to wyjasnie. Chcialbym zlozyc juz podanie o podzial czy tez nabycie spadku, a w trakcie zalatwialbym dokumenty.

3.Moze sie orientujecie ile czasu czeka sie teraz na sprawe w Warszawie?

4.Nastepne pytanie, jezeli z innym spadkobiercami mam slaby kontakt i oni np nie chca zalatwiac dostarczyc swoich aktow urodzenia to co wtedy?

5. Co sie dzieje i czy sad moze sie dowiedziec ze był jeszcze jeden spadkobierca. Chodzi o chorego który 40 lat temu został oddany do domu opieki, był chory psychicznie nie bylo z nim zadnego kontaktu, w sensie nie rozpoznawał ludzi jak i kontaktu ze go ktos odwiedzał, tylko placone bylo za dom opieki.
Prawdopodobnie teraz juz nie żyje bo dom opieki przestał przysyłać rachunki. Czy można taką osobe pominąc i czy są jakieś konsekwencje, jak zyje to pewnie trzeba by było załatwić papier o niepoczytalności, a co jak nie żyje a nie wiem nawet gdzie mam szukac bo rodzina milczała o nim, a ja sie dopiero teraz dowiedziałem ale nikt nie wie (lub nie chce powiedziec) jaki byl to dom opieki. osoba ktora o nim wiedziala i płacila tez nie żyje.
Rafalala jest off-line  
25-01-2012, 14:58  
clio81
Stały bywalec
 
Posty: 1.579
Domyślnie RE: Sprawa spadkowa dokumenty kiedy jakie

1. najpierw wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, potem podział.
2. w praktyce musisz wszystkie akty stanu cywilnego załączyć do wniosku, inaczej sąd zamiast robić coś innego wezwie Cię do ich złożenia. I tu uważaj - jest 6 miesięcy na złożenie oświadczenia o przyjęciu spadku wprost/o przyjęciu z dobrodiejstwem inwentarza/o odrzuceniu spadku. Jeżeli nic nie zrobicie, spadek zostanie przyjęty wprost (czyli pełna Wasza odpowiedzialność za długi spadkowe). Powinniście rozważyć czy nie chcecie przyjąć spadku z dobrodziejstwem inwentarza lub odrzucić, i jezeli tak - udać się do notariusza.

3. w Warszawie - nawet do roku. Szybciej, ale drożej, jest u notariusza.

4. wystąp do właściwych urzedów stanu cywilnego o ich akty urodzenia. We wniosku napisz, że potrzebujesz tych dokumentów do przeprowadzenia postępowania spadkowego po ..., i załącz ksero aktu zgonu. Powinno wystarczyć.

5/ zatajenie istnienia takiej osoby będzie przestępstwem. Musicie tą osobę znaleźć i ustalić czy żyje.

Jeżeli jakichś okolicznosci nie jesteś w stanie ustalić, częściowo może pomóc sąd - może on zobowiązać inne osoby do ujawnienia posiadanych informacji.
clio81 jest off-line  
09-02-2012, 10:42  
Rafalala
Użytkownik
 
Posty: 101
Domyślnie RE: Sprawa spadkowa dokumenty kiedy jakie

Ok prawie wszystko jasne, ale rozumiem ze nabycie spadku to tylko przez sad, a pozniej podział czyli kto na kogo sie zrzeka czy spłaca to u notariusza żeby szybciej tak?
Rafalala jest off-line  
09-02-2012, 15:14  
clio81
Stały bywalec
 
Posty: 1.579
Domyślnie RE: Sprawa spadkowa dokumenty kiedy jakie

W waszej sprawie, gdzie nie ma realnie możliwości żeby wszyscy stawili się u notariusza, nabycie spadku może być załatwione wyłącznie w sądzie.

Po uprawomocnieniu się orzeczenia o stwierdzeniu nabycia spadku możliwy jest dział spadku. Jeżeli jeden ze spadkobierców jest ubezwłasnowolniony, to przeprowadzenie tego u notariusza w zasadzie też nie będzie możliwe.
clio81 jest off-line  
14-02-2012, 09:28  
Rafalala
Użytkownik
 
Posty: 101
Domyślnie RE: Sprawa spadkowa dokumenty kiedy jakie

Ok czyli wszystko jasne, najpierw w sądzie nabycie spadku, później u notariusza dział spadku.

Teraz jeszcze pytania bo mam problem ze skróconymi aktami urodzeń, jest dużo błędów które trzeba wyjaśniać i teraz pytanie czy kobieta zamężna zawsze musi dostarczyć akt małżeństwa? czy może to być tylko akt urodzenia? są jakieś paragrafy albo wytyczne w tej sprawie?

I czy naprawdę konieczne jest dostarczenie wszystkich aktów zgonów, np. rodziców i braci spadkodawczyni?
Rafalala jest off-line  
14-02-2012, 12:36  
Rafalala
Użytkownik
 
Posty: 101
Domyślnie RE: Sprawa spadkowa dokumenty kiedy jakie

Dzwoniłem do sądu i Pani powiedziała mi, że może być zapewnienie spadkowe zamiast aktów zgonu, ale czasami sad może wystąpić o takie akty zgonu, tak jak pisałem we wcześniejszych postach mam problem bo są błędy w aktach zgonu, proszę o poradę czy lepiej złożyć wniosek o nabycie spadku jak najszybciej bez aktów zgonu, czy wyjasniać i poprawiac (to bedzie około 5 aktów zgonu i urodzeń) ???
Rafalala jest off-line  
14-02-2012, 14:03  
clio81
Stały bywalec
 
Posty: 1.579
Domyślnie RE: Sprawa spadkowa dokumenty kiedy jakie

Kto zmienił nazwisko przez zawarcie małżeństwa załącza akt małżeństwa. Jak inaczej wykaże, że Anna Nowak wymieniona w akcie urodzenia to Anna Kowalska która się stawiła w sądzie?
Do rozstrzygnięcia sprawy potrzebne są wszystki akty zgonu. Nie wiem kto wymyślił te zapewnienia, ale w praktyce sądy domagają się takich dokumentów nawet w przypadku osób które miałyby po 120 czy 130 lat.
clio81 jest off-line  
14-02-2012, 14:43  
Rafalala
Użytkownik
 
Posty: 101
Domyślnie RE: Sprawa spadkowa dokumenty kiedy jakie

tak mi powiedziła babka w sądzie, że sąd może ale nie musi chcieć tych aktów, podczas rozprawy moze sie to odbyć na zasadzie zapewnienia spadkowego ze reszta nie żyje, w sumie beda tam 4 osoby i 4 moga poswiadczyc ze reszta nie zyje.

Wpisalem w googla "zapewnienie spadkowe" i widac ze w roznych sprawach to dziala nawet w przypadku osob zyjacych, ze nie mozna odnalezc itp.

A teraz pytanie bo wszystko rozchodzi sie o imie ojca pomylone, czy wystarczy akt zgonu matki gdzie jest wpisane wdowa?
Rafalala jest off-line  
14-02-2012, 15:05  
clio81
Stały bywalec
 
Posty: 1.579
Domyślnie RE: Sprawa spadkowa dokumenty kiedy jakie

Nie, akt matki nie wystarczy. To, że w dacie śmierci była wdową nie dowodzi, że konkretny mężczyzna który był jej mężem nie żyje.

Sugeruję złożyć wniosek z niekompletną dokumentacją jakoś to tłumacząc w jego treści i oferując te zapewnienia (moim zdaniem to nie przejdzie), a równocześnie starać się o sprostowanie wadliwych aktów stanu cwyilnego. Nie wyobrażam sobie, by sąd orzekł bez nich.
clio81 jest off-line  
17-02-2012, 13:29  
Rafalala
Użytkownik
 
Posty: 101
Domyślnie RE: Sprawa spadkowa dokumenty kiedy jakie

Super dziękuje za informację, jeszcze tylko pytanie o akt zgonu brata spadkodawczyni, czy powinien być czy np. nic o nim nie wspominać, a jak zapytają to zapewnienie spadkowe, że nie ma już innych spadkobierców. Problem jest w tym ze trzeba pół Polski jechać aby to wyjasniac, reszta aktów jest względnie na miejscu.
Rafalala jest off-line  
17-02-2012, 13:39  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.299
Domyślnie RE: Sprawa spadkowa dokumenty kiedy jakie

Nie uważasz, że wystarczy pytać o to samo w jednym miejscu?

Więc po co dublujesz to pytanie na http://forumprawne.org/prawo-spadkow...ml#post1524990 ?
Tomu jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Sprawa spadkowa - wymagane dokumenty (odpowiedzi: 6) Witam, przeczytalem poradnik jednak chce sie upewnic z jedna rzecza. Sytuacja wyglada tak, ze moja babcia nie zyje, jej maz czyli moj dziadek zyje,...
§ Powrót z wychowawczego-jakie dokumenty i kiedy? (odpowiedzi: 5) Witam, 8 października kończy mi się wychowawczy. Chcę wrócić do pracy. Jakie dokumenty i kiedy powinnam przesłać do firmy?
§ Sprawa spadkowa po dziadkach (łącznie) czy sprawa spadkowa po wujkach/ciotkach? (odpowiedzi: 1) Szanowni, Poprosze o porade, Wasza opinie w ponizszej sytuacji: Nasza babcia zdecydowala sie na przeprowadzenie spadku po swojej ciotce...
§ Jakie dokumenty? (odpowiedzi: 1) Witam, chcę spłacić zadłużenie komornikowi. Jakie dokumenty powinnam otrzymać po spłacie zadłużenia? Czy dokumenty potwierdzające spłatę...
§ Skomplikowana sprawa spadkowa. Jakie pozwy? (odpowiedzi: 5) Witam! Aktualnie jestem po przeprowadzeniu sprawy o stwierdzenie nabycia spadku po ojcu, który, decyzją sądu, dzierżę pół na pół z matką-małżonką...
§ sprawa spadkowa-dokumenty (odpowiedzi: 1) witam. mam pytanie. niedawno zmarł mój dziadek. miał on trzy córki. jedną z nich była moja mama która tez nie żyje. ja jestem jej jedyna córką....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:38.