Kiedy podać co wchodzi w skład spadku i dogadanie sie u notariusza - Forum Prawne

 

Kiedy podać co wchodzi w skład spadku i dogadanie sie u notariusza

mam 3 pytania: 1.Kiedy należy i czy w ogóle podać co wchodzi w skład spadku, w moim przypadku to mieszkanie i oszczędności w banku. Czy mam to podać już we wniosku nabycia spadku czy dopiero ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:

  • § Bank rości żądania spłaty odrz...
    Witam Po śmierci matki, ponieważ nie pozostawiła testamentu i mieszkała osobno zrzekłem się spadku....
  • § Spadek
    Potrzebuje porady,a mianowicie;Babcia miała 3 córki i dwoch synów..Wszystkie dzieci otrzymali jakaś cześć...
  • § Spadek z dobrodziejstwem inwen...
    Witam! W zeszłym roku zmarła moja ciocia, która miała dosyć spore długi. Nikt nie wie jakie, nie chcą nam też...

Odpowiedz
 
15-02-2012, 11:11  
Rafalala
Użytkownik
 
Posty: 101
Domyślnie Kiedy podać co wchodzi w skład spadku i dogadanie sie u notariusza

mam 3 pytania:

1.Kiedy należy i czy w ogóle podać co wchodzi w skład spadku, w moim przypadku to mieszkanie i oszczędności w banku. Czy mam to podać już we wniosku nabycia spadku czy dopiero później idzie sie do notariusza załatwia sprawę np. mieszkania.

2. Czy do banku wystarczy iść z wyrokiem sądu, że się nabyło np. 1/3 i powinni wypłacić tą część?

3. Czy w przypadku gdy jest 4 spadkobierców i jeden chce przekazać swoją część z mieszkania mi, a ja chce spłacić pozostałych dwóch to powinno sie iść do notariusza ze wszystkimi osobami na raz, czy można np. dogadać się z tą dwójką co do kwoty i pójść do notariusza tylko z nimi i zapisać ich część na mnie, a później pójść z tą osobą która chce mi darować swoją część i notariusz zapisze, że jestem jedynym właścicielem mieszkania? Jak to najlepiej rozegrać?
Rafalala jest off-line  
15-02-2012, 11:37  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.358
Domyślnie RE: Kiedy podać co wchodzi w skład spadku i dogadanie sie u notariusza

1. We wniosku o stwierdzenie nabycia spadku nie. Potem zgłaszasz w US i np. we wniosku o dział spadku.

2. Razem z innymi spadkobiercami. Bank jednemu ze spadkobierców nie wypłaci jeżeli wcześniej nie dokonacie działu spadku. Może wypłacić wszystkim jeżeli się zgłoszą razem.

3. Albo dział spadku u notariusza albo można przeprowadzić to w sądzie.
eol12 jest off-line  
15-02-2012, 16:01  
Rafalala
Użytkownik
 
Posty: 101
Domyślnie RE: Kiedy podać co wchodzi w skład spadku i dogadanie sie u notariusza

1. Ok jasne

2. Czyli to najlepiej i bez kosztowo iść ze wszystkimi do banku, bank wypłaca i dzielimy się tak jak jest ustawowo i po sprawie.

3. A jak lepiej bo słyszałem tylko, że w sądzie dłużej ale taniej , u notariusza odwrotnie .

a) i jak długo ( mniej więcej w sądzie się czeka?) rozumiem, że po nabyciu spadku dopiero z wyrokiem składam wniosek znów w sądzie o dział spadku.

b) u notariusza idę pokazuje wyrok nabycia spadku i za chwilę mam dział spadku?

c) czy od razu przy dziale spadku mogę załatwić sprawę mieszkania tzn. spłacić niektórych spadkobierców i przyjać jako darowizne cześć udziałów mieszkania innego spadkobiercy aby mieszkanie miało jednego właściciela?

c) muszę do notariusza iść ze wszystkimi czy mogę tak jak pisałem najpierw z tymi co ich chcę spłacić, a oni przekażą mi swoją część spadku, a później z tą osobą która chce mi darować swoją część?
Rafalala jest off-line  
16-02-2012, 07:15  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.358
Domyślnie RE: Kiedy podać co wchodzi w skład spadku i dogadanie sie u notariusza

ad. 2. Tak, bo to jest coś na kształt działu spadku. Wszyscy zgadzają się na wypłatę tych pieniędzy zgodnie z odziedziczonymi udziałami.

ad. 3 Nie znam terminów w twoim sądzie, na pewno kilka miesięcy. U notariusza drożej, szybciej, notariusz załatwia za was sprawy w US i KW. W sądzie taniej (ale powinien być zgodny dział spadku), dłużej ale sami chodzicie potem do US i sądu wieczystoksięgowego. Do działu spadku (niezależnie czy u notariusza czy w sądzie) oprócz postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku potrzebne są też dokumenty dot. spadku (opis z KW dot.nieruchomości). Do notariusza udajecie się wszyscy razem (a nie ktoś później), do sądu wystarczy plan podziału spadku podpisany przez wszystkich, podanie poprawnych adresów do korespondencji,obecność w sądzie wszystkich na sprawie nie jest konieczna. Jeżeli sprawa dotyczy nieruchomość spadkowych sugeruję sąd (o ile wam się nie śpieszy). Jeżeli będzie to spłata nie pieniędzmi tylko darowizną jakiejś innej nieruchomości (która nie jest spadkiem) sugeruję notariusza.
eol12 jest off-line  
16-02-2012, 09:23  
Rafalala
Użytkownik
 
Posty: 101
Domyślnie RE: Kiedy podać co wchodzi w skład spadku i dogadanie sie u notariusza

Dzięki wielkie, dużo się dowiedziałem. Jeszcze tylko jedno co oznacza zgodny dział spadku?
Do tej pory rozumiałem, że będzie to dziedziczenie ustawowe czyli dwie siostry po 1/3 spadku, a dwójka dzieci zmarłej siostry po 1/6.

1. Czy w przypadku pójścia do sądu można od razu w planie podziału spadku napisać iż np. siostra nr1 spłaca dzieci zmarłej siostry nr2 w danej kwocie, a oni rezygnują ze swojej czesci, a siostra nr 3 robi darowiznę ze swojej części i wtedy mieszkanie jest tylko siostry nr1? Czy najpierw podział spadku (ustawowy?), a później dopiero u notariusza to co wymieniłem wyżej? Problem może być bo są jeszcze oszczedności w banku. Wiec musiało by być, że kasa proporcjonalnie, a mieszkanie tak jak napisałem?

2. Czy po nabyciu spadku u notariusza da sie to załatwic jednym podejsciem tak jak napisałem w pkt1.? Sprawa bedzie dotyczyła nieruchomosci spadkowej i tak jak pisałem cześć będzie spłacona gotówką, a część przekazana w formie darowizny i wtedy nieruchomosc będzie miała jednego właściciela.
Rafalala jest off-line  
16-02-2012, 09:37  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.358
Domyślnie RE: Kiedy podać co wchodzi w skład spadku i dogadanie sie u notariusza

Postaraj się czytać ze zrozumieniem.
Są dwie sprawy: pierwsza to wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, na tej sprawie zostaje orzeczone tylko kto jest spadkobierca i jakie ma udziały w spadku. Sądu nie interesuje co jest składnikiem spadku, orzeka nawet jak spadek jest pusty.
Druga sprawa to dział spadku. Możecie dział spadku przeprowadzić w ten sposób, iż pieniądze z konta zgodnie i wspólnie pobieracie z banku i pozostają tylko nieruchomości. Wszelkie umowy dotyczące nieruchomości muszą być w formie aktu notarialnego. Ale w przypadku nieruchomości spadkowych można dział spadku przeprowadzić w sądzie.
Czyli masz w tym przypadku dwie możliwości: dział spadku u notariusza albo w sądzie (wniosek o dział spadku).
Zgodny dział spadku oznacza, że wszyscy spadkobiercy zgodnie zgadzają się na taki zaproponowany podział. Ten zgodny dział polega np. na tym, iż nieruchomość zostaje przekazana w całości spadkobiercy A, i spadkobierca B wyraża zgodę na przekazanie jego udziału bez konieczności spłat i dopłat a spadkobierca C i D zostaną spłaceni przez spadkobiercę A w określonej kwocie i czasie. W przypadku przeprowadzania działu spadku u notariusza - muszą być obecni wszyscy spadkobiercy.W przypadku przeprowadzania działu spadku w sądzie trzeba do wniosku dołączyć plan podziału spadku,na którym podpisują się wszyscy spadkobiercy.
Jeżeli wybierasz notariusza to przy jednej wizycie można załatwić wszystko (darowiznę określaną jako dział bez konieczności spłaty i określenie wysokości spłat pozostałych udziałów).
eol12 jest off-line  
16-02-2012, 09:40  
Rafalala
Użytkownik
 
Posty: 101
Domyślnie RE: Kiedy podać co wchodzi w skład spadku i dogadanie sie u notariusza

Ok super dziękuje Ci bardzo teraz wszystko bardzo jasne i bardzo mi pomogłeś/aś
Rafalala jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ kiedy darowizna wchodzi w skład masy spadkowej? (odpowiedzi: 1) Witam Ojciec zmarł w 2011r. spadek został przyjęty na podstawie ustawy, dziedziczyłyśmy ja z dwiema siostrami , brat z drugiego małżeństwa i wdowa...
§ Kiedy komornik wchodzi na pensje. (odpowiedzi: 1) WITAM . Mam komornika i pracuje na najnizszej krajowej pensje odbieram w zakladzie pracy i nic mi nie zabiera komornik.Ale mamy pozakladac konta bo...
§ Umowa zdalna. Kiedy wchodzi w życie? (odpowiedzi: 1) Witam. Jeszcze w połowie zeszłego roku rozpocząłem dorywczo pisać teksty dla jednego z portali internetowych. Umowę o pracę oraz rachunek sam sobie...
§ kiedy wchodzi komornik sadowy (odpowiedzi: 12) Wyrokiem sądu zostałem zobligowany do zapłacenia zadośćuczynienia poszkodowanemu w kwocie 5000 zł, do tego dochodzą mi koszty sądowe ponad 2000 zł i...
§ Kiedy w życie wchodzi wyrok? (odpowiedzi: 14) Jeśli ojciec dziecka ma przyznane sądowo wizyty z dzieckiem, to czy wyrok ten wchodzi w życie od razu pod odczytaniu wyroku czy dopiero po...
§ Od kiedy wypowiedzenie umowy wchodzi w życie (odpowiedzi: 1) Witam, Klient postanowił zerwać umowę i na e-mail otrzymałem dnia 14.02.2011r wiadomość z plikiem pdf zawierającym wypowiedzenie napisane dnia...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:26.