zasiedzenie - Forum Prawne

 

zasiedzenie

OD 1974r mam współwłasność z mamą która to przepisała gospodarstwo rolne po 1/2 na mnie i na siebie. od tamtego czasu wsią (gospodarstwem)matka się nie interesowała.Ja od ożenku tj 1979r zamieszkalem na wsi na gosp ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
28-02-2012, 19:28  
jerzy barczyk
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie zasiedzenie

OD 1974r mam współwłasność z mamą która to przepisała gospodarstwo rolne po 1/2 na mnie i na siebie. od tamtego czasu wsią (gospodarstwem)matka się nie interesowała.Ja od ożenku tj 1979r zamieszkalem na wsi na gosp rolnym(Pochodzę i mieszkałem w Piekarach Śl). w ubiegłym roku matka zmarła.Okazuje się że najstarsza siostra ktora matką się miała opiekować a oddała ją do domu starców została obdarowana na 4ry miesiące przed śmiercią matki 1/2 tegoż gospodarstwa amnie i drugą siostrę wydziedziczyła.
CO państwo radzicie mi robić ,ta siostra nigdy niie pomagała i nic ją to gospodarstwo nie interesowalo.
Mam oświadczenie matki(notarialne) jako pracowalem na tym gospodarstwie mając 16cie lat tj. od1967r opiekująć się po śmierci ojca Babcią.
jerzy barczyk jest off-line  
29-02-2012, 01:48  
mila
Stały bywalec
 
Posty: 4.017
Domyślnie RE: zasiedzenie

Może sprawa o zasiedzenie w złej wierze?
Masz niepełnoletnie dzieci?
Przed sadem można próbować wykazać, że nie było powodów do wydziedziczenia. Wtedy będzie sie tobie i siostrze należal zachowek w wysokości 1/2 tego, co byś odziedziczył gdyby nie było testamentu. Albo 2/3 jesli jesteś trwale niezdolny do pracy (albo małoletni).
Jeśli zgodzisz sie z treścia testamentu to prawo do zachowku mają twoje dzieci.
Mama mogła rozporządzać swoim majątkiem wedle własnej woli.
mila jest off-line  
29-02-2012, 07:38  
jerzy barczyk
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: zasiedzenie

Właśnie nie było powodów do wydziedziczenia .Najstarsza siostra miała upoważnienie notarialne do reprezentowania mamy przed urzędami państwowymi i wykorzystała to tak że nie mamy dostępu nawet do przebiegu chorób mamy,choć w jednym z wypisów,który się mi zachował jest napisane że mama jest okresowo splątana,a dało się to zauważyć 3-4lata temu.Najbardziej to boli to że były pewne ustalenia w domu i siostra która nigdy niepracowała ,nie pomagała nie ma żadnego wkładu w to gospodarstwo teraz ma dziedziczyć połowę. Ajak się ma wkład w to gospodarstwo skoro ja od 35lat wszystkie oszczędności wkładałem w nie - dosłownie mając 16 lat zastałem drewniane ,a mam zostawić murowane????
jerzy barczyk jest off-line  
29-02-2012, 08:08  
jerzy barczyk
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: zasiedzenie

Chcę dodać że dzieci mam sprawne i cała trojka tu się urodziła ,wychowała i też pracowała na tym gospodarstwie.
jerzy barczyk jest off-line  
06-03-2012, 08:05  
jerzy barczyk
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: zasiedzenie

proszę o podpowiedz co mam zrobić : rodzice po wojnie w latach 1952 kupili to gospodarstwo.Ojciec zmarł w 1963 roku i praktycznie robota w tym gospodarstwie spoczęła na mnie- 12 lat chłopaku.W 1970 roku u rejenta-który przeprowadzał uwłaszczenia matka zapisała mi 1/2 tegoż gospodarstwa-miałem 19lat. od tego czasu ja płaciłem podatki i pracowałem na tym gospodarstwie. gospodarstwo to w całości było na mojej głowie - matka przestała się nim interesować. W 1979 roku ożeniłem się w tej wsi ,zamieszkałemrazem z żoną na tym gospodarstwie i razem a pozniej wraz z dziecmi pracowalem( uprawiałem pole ,sadziłem las, odbudowałem zabudowania gospodarcze ktore były drewniane w kiepskim stanie na murowane) i nkt się tym nie interesował. Matka ktora mieszkała w Piekarach śl od 1946roku do smierci tj. do 2010 rokustale powtarzała że wieś jest JURKA. Najstarsza siostra ktora najwięcej skorzystala(dom w katowicach,dom z dzialką na mazurach nad jez. Dłuzkiem) MIAŁA SIĘ MATKA OPIEKOWAĆ ,A ODDAŁA JĄ BEZ NASZEJ ZGODY DO DOMU STARCÓW.W domu starców na 4ry miesiące przed śmiercia matka mnie i średnią siostrę wydziedzicza i w tym samym czasie obdarowywuje siostrę najstarszą wzszystkim ,nawet tą drugą połową wsi tj. tegoż gospodarstwa. PROSZĘ POMUŻCIE CO MAM ROBIĆ???
jerzy barczyk jest off-line  
06-03-2012, 09:35  
pani kowalska
Użytkownik
 
Posty: 157
Domyślnie RE: zasiedzenie

Panie Jerzy,
przeczytałam dokładnie to co Pan napisał i bardzo chciałabym Panu pomóc, jednak proszę o podanie kilku istotnych dla mnie szczegółów.
z tego co Pan napisał matka przekazała Panu w 1970 roku połowę gospodarstwa - jak sie domyślam była to darowizna. od tego czasu zajmował się Pan całym gospodarstwem, nie tylko swoją częścią???
i tak jak wcześniej podpowiedział już Panu inny użytkownik aby możliwe było orzeczenie przez sąd zasiedzenie niezbędny jest czynnik czasu w tym przypadku 30 lat, trzeba by było zastanowić się nad kwestią gdzie matka mieszkała przez te lata, i czy rzeczywiście nie interesowała się ziemią, tzn, nie wykonywała na niej żadnych czynności nie tylko fizycznych ale i prawych.
ponadto zastanawia mnie jeszcze kwestia jak Pan piszę wydziedziczenia.
Rozumiem że miało miejsce dziedziczenie testamentowe, matka sporządziła testament i wszystko co posiadała przekazał jednej z córek pomijając resztę dzieci, w tym pana??
oczywiście w tym przypadku należy się Panu zachowek w wielkości 1/2 udziału jaki przypadał by Panu gdyby miało miejsce dziedziczenie ustawowe ( jest on wypłacany w pieniądzu).
Jednak !!!!! jeśli w 1970 roku miała miejsce darowizna na Pana rzecz (1/2 całego gospodarstwa) to jest ona zaliczana na poczet zachowku i w tej sytuacji zapewne przewyższa ona wartość zachowku.
można zastanowić się jeszcze nad podważeniem testamentu, jeżeli był to testament notarialny sprawa będzie bardzo skomplikowana, jeśli jednak jest to testament sporządzony w innej formie, a ma Pan wątpliwości odnośnie poczytalności matki w dacie sporządzenia testamentu warto taką kwestię rozważyć.
serdecznie pozdrawiam
pani kowalska jest off-line  
06-03-2012, 10:28  
jerzy barczyk
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: zasiedzenie

Pani Kowalska z gory dziękuję.
TAK ma pani rację była to prawdo podobnie darowizna w 1970 roku. Bylo to przed uwlaszczeniem- poszliśmy do rejenta ,który urzędowal we wsi parę domów dalej i tam matka oświadczyła że jestem współ właścicielem połowy tego gospodarstwa,tK NIE BYŁO INNYCH PAPIERÓW OPROCZ UMÓW KUPNA OD POPRZEDNIEGO WLAŚCICIELA .Obecnie jest akt wlasności gdzie figuruje jerzy barczyk jako wlasciciel 1/2 i Irena Barczyk jako druga wlaścicielka 1/2. OD TEGO CZASU ZAJMUJĘ SIĘ CALOŚCIĄ - matka nic nie robiła i mieszkala cały czas w Piekarach gdzie pracowała.
w kwesti wydziedziczenia to w tym samym dniu przed notariuszem matka nas (ja,i druga siostra)wydziedziczyła i darowała najstarszej siostrze wszystko-- nas uśmiercila , a podejrzewam przekręt szwagra ponieważ siostra miala spisane upoważnienie przed innym notariuszem o reprezentowaniu mamy przed urzędami państwowymi.-siostra poblokowala wszystko przed nami nawet dostęp do kart szpitalnych choc jeden wypis dostal się w nasze ręce gdzie jest napisane ,że matka jest okresowo splątana jest to wypis z 2008 roku po pierwszym udarze a miala ich matka jeszcze dwa.
Serdecznie pozdrawiam i proszę o pomoc!!!
jerzy barczyk jest off-line  
06-03-2012, 11:17  
pani kowalska
Użytkownik
 
Posty: 157
Domyślnie RE: zasiedzenie

W takim razie ja rozważała bym kwestie zasiedzenia całości udziału matki....
radzę zebrać wszystkie dokumenty jaki Pan posiada i udać się po poradę prawną do adwokata, z pewnością dobry prawnik Pana pokieruje i pomoże. takie sprawy zazwyczaj się ciągną dość długo, z racji na składanie nowych wniosków dowodowych przez strony dlatego w czasie postępowania przed sądem najlepiej mieć profesjonalnego pełnomocnika. ja oczywiście służę dalszą pomocą.
serdecznie pozdrawiam
pani kowalska jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zasiedzenie (odpowiedzi: 3) Mam pytanie czy wioska może zasiedzieć budynek mleczarni który zbudowany był w latach 60 przez wioskę jak również urząd gminy czy może go zasiedzieć...
§ Zasiedzenie ..?! (odpowiedzi: 3) Czy po 27 latach płacenia podatku(samodzielnie, bez reszty właścicieli), będąc częściowym właścicielem ma sie prawo wnieść sprawe o zasiedzenie...
§ Zasiedzenie czy dalsza rodzina może złożyc wniosek o zasiedzenie jezeli sa inni spadk (odpowiedzi: 2) Witam i mam dwa pytania muj pradziadek niezostawił testamentu po kilkudzieśięciu latach czyli niedawno bo dwa miesiące temu dowiedziałem sie że...
§ Zasiedzenie (odpowiedzi: 7) Było bezdzietne małżeństwo Jan i Anna. Mieli domek jednorodzinny ( 50% Jan i 50% Anna). Jan zmarł w 1986 roku. Więc połowę spadku Jana dziedziczy...
§ Zasiedzenie (odpowiedzi: 1) Chciałabym się dowiedzieć czy następująca sytuacja podlega prawu zasiedzenia. Moja babcia 40 lat temu otrzymała od gminy mieszkanie komunalne w...
§ zasiedzenie (odpowiedzi: 7) czy mieszkanie własnościowe w spółdzielni mozna uzyskać poprzez zasiedzenie? Prosze o podpowiedz


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:21.