postepowanie spadkowe - Forum Prawne

 

postepowanie spadkowe 2

Cytat: Napisał/a flowerpower9 zostalo ustanowione w postepowaniu sądowym, ze smierc wlascicieli nieruchomosci (ciotaka mamy i jej maż)nastapila tego samego dnia podczas 2 wojny swiatowej, chyba na privie pisalem tą datę, zostalo ustanowione, ze zginal tez ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:

  • § Mieszkanie po babci, a jej dzi...
    Dzień dobry, jak wyglada sprawa dziedziczenia mieszkania? Babcia miała 2 córki , z czego jedna już nie żyje....
  • § Sprawa spadkowa pilne!
    Witam. Piszę do użytkowników z małym zapytaniem i bardzo proszę o pomoc. Obecnie jestem w trakcie sprawy spadkowej...
  • § Dziedziczenie dlugow
    MĄŻ zmarł 2 lata temu.Nie mieszkaliśmy 7 lat razem ale nie mmieliśmy rozwodu ani separacji.Po śmierci byłam u...

Odpowiedz
 
07-05-2013, 07:23  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.261
Domyślnie RE: postepowanie spadkowe

Cytat:
Napisał/a flowerpower9 Zobacz post
zostalo ustanowione w postepowaniu sądowym, ze smierc wlascicieli nieruchomosci (ciotaka mamy i jej maż)nastapila tego samego dnia podczas 2 wojny swiatowej, chyba na privie pisalem tą datę, zostalo ustanowione, ze zginal tez brat wlasciciela nieruchomosci
A jak sąd odniósł się do ustalenia dat śmierci dzieci właścicieli? Bo to ona w takim razie dziedziczą (chyba że data ich śmierci jest taka sama) a dopiero po nich inni krewni ich ojca i matki (a to już druga sprawa spadkowa).
eol12 jest off-line  
07-05-2013, 12:44  
flowerpower9
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie RE: postepowanie spadkowe

wychodzi na to, że dzieci nie było, a jedynie rodzenstwo, ciotka mamy miała 2 braci (nie zyja), a jej mąż tez 2 braci(nei zyja). nastepnie bracia siostry mieli jeden 1 dziecko, drugi 6 dzieci.

a maz ciotki mamy mial jednego brata (nie zyje) i ten brat mial syna (nie zyje), ktory mial zone i ta zona sie stara o spadek.

i jak sadzisz, ja kwygladaloby dziedziczenie?
flowerpower9 jest off-line  
07-05-2013, 13:07  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.261
Domyślnie RE: postepowanie spadkowe

Tak na szybko. Skoro data śmierci ciotki Anety i jej męża Tymosława jest ta sama, to ani Aneta nie dziedziczy po Tymosławie ani Tymosław po Anecie. Skoro Aneta nie miała dzieci, to po niej dziedziczy wyłącznie jej rodzeństwo (bracia). Po Tymosławie dziedziczy jego rodzeństwo.
I teraz jest pytanie co jest przedmiotem spadku. Nieruchomość została zakupiona w trakcie trwania związku małżeńskiego ale wyłącznie na Anetę. Z twojego punktu widzenia należy w sądzie podnosić, że to był osobisty majątek Anety (zakupiony na jej nazwisko). Można tez stwierdzić, że skoro nieruchomość była kupiona przez Anetę i jej rodzeństwo, to były to jakieś wspólne pieniądze (może spadek?) Nie upierać się ostro, po prostu tak powiedzieć. I niech spadkobiercy Tymosława dowodzą, że to były wspólne pieniądze małżeńskie przeznaczone na zakup tej nieruchomości.
Dobrze byłoby dotrzeć do aktu ślubu Anety i Tymoslawa, tam może coś być na temat intercyzy czy zawierania jakichś umów majątkowych. Jak myślisz, gdzie oni mogli brać ślub? Z reguły w parafii panny młodej. Znasz w przybliżeniu rok? Można poszukać aktu małżeństwa w archiwum. Ja bym jeszcze przejrzała w archiwum zbiory dot. notariuszy (zakup domu). W akcie notarialnym może być coś ciekawego.
Jak coś mi przyjdzie więcej do głowy, to się odezwę. Generalnie problem z punktu widzenia prawnego ciekawy, pisz jak się będzie sprawa rozwijała. Sama jestem ciekawa.
eol12 jest off-line  
09-05-2013, 22:33  
flowerpower9
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie RE: postepowanie spadkowe

rodzeństwo Tymosława zginęło razem z nim - i z posiadanych informacji wiem, ze tymosław, aneta i brat tymosława zginęli w tym samym dniu podczas 2 wojny swiatowej, wiec to chyba ewentualnie dzieci brata tymosława mogą dziedziczyc?
bo rodzenstwo Anety przeżyło - 2 braci.

przedmiotem spadku jest nieruchomosc polozona na niewielkiej dzialce.

czyli podnosic, ze byl to osobisty majatek Anety - kupiony na nią.
pomysle jak ten akt slubu dotrzec, czy jest w archiwum, ale czy otworza dla mnie archiwum? nie wiem gdzie brali slub, moze w warszawie, ale sprouje sie dowiedziec.

czyli na tym etapie połowa spadku pojdzie na żone syna brata Tymosława? a połowa na 2 braci Anety? i dalej po 1/4 na brata, i dalej 1/4 na jedynaczke jednego brata i 1/4 na 6 dzieci drugiego brata? Tak by to było?

mi się zdawało, że wg kodeksu napoleona, to małżonkowie nei dziedziczą wcale, i dziedziczy żyjące rodzenstwo, a skoro brat Tymosława zginął, to całóśc idzie na 2 żyjących w momencie smierci Tymosława i Anety braci Anety.

Wiesz, jak to zrobic, zeby nie bylo awantury, tylko jakos tak subtelnie, żeby Sąd nakazał na 2 braci Anety...pokombinuj cos jeszcze i mzoe na pw podaj mi Twoj nr gadugadu pozdro i dzieki
flowerpower9 jest off-line  
11-05-2013, 14:24  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.261
Domyślnie RE: postepowanie spadkowe

Po Anecie dziedziczy tylko jej rodzeństwo. Po Tymosławie żyjący brat i dzieci nieżyjącego brata. Dostęp do archiwum jest gdy dot. to aktów sprzed 100 lat, późniejsze gdy masz interes albo dotyczy to twoich przodków. Mama jest jednym ze spadkobierców a więc ms interes prawny. Ja bym w sądzie powołała się na to, że Aneta zakupiła ten majątek na siebie a nie na męża. Zgodnie z Kodeksem Napoleona kobieta na taką czynność musiała mieć zgodę męża. Tymosław więc musiał sie zgodzić na to aby to był wyłączny majątek jego żony. Szukałabym aktu zakupu u notariuszy - w archiwum. Tam powinno być coś pozytywnego dla was napisane. Nazwisko notariusza powinno być podane w Kw nieruchomości. Trzeba przejrzeć akta przedwojennej hipoteki, możee zachowały się w archiwum.
eol12 jest off-line  
18-04-2014, 09:45  
flowerpower9
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie RE: postepowanie spadkowe

eol sprawa w sadzie juz zakonczona. sąd ustanowił nas spadkobiercami. teraz batalia z urzedem o wydanie nieruchomosci, co wg prowadzadzej postepowanie w naszej sprawie babki z urzedu nie powinno byc problemem.
pamietasz, jak pisalas, ze kodeks napoleona moze miec znaczenie? w sadzie sedzina napomknela o tym kodeksie napoleona, ale i tak wszystkich ustanowila spadkobiercami, mimo tego,ze jak pisalem wczesniej, nieruchomosc byla kupiona tylko na siostre dziadka, ale co sie okazalo, zaczelo do miec znaczenie w urzedzie, ktory ma wydac nieruchomosc, gdzie urzad oswiadczyl na ta chwile, ze tylko po siostrze dziadka osoby dziedzicza i sa stronami, a po mezu tej siostry dziadka nie, bo w akcie notarialnym jest zapisane, ze tylko siostra dziadka kupila na siebie nieruchomosc na meza nie, a urzad mowi, ze jak bylo to w malzenstwie, to musial byc jakis ku temu powod, bo notariusz od tak nie zapisuje tylko na zone, a na meza juz nie, i wychodzi na to, ze tylko po siostrze dziadka dziedzicza osoby.

poza tym, ustalono, ze pismo dzioadka bylo zostawione w urzedzie w roku 1959, czyli pozno dosc, ale jak nie ma 20 izb, to mialo byc do 1989 roku zlozone, a ze nie ma 20 izb (pokoi), to sytuacja wydaje sie byc klarowna.
flowerpower9 jest off-line  
22-04-2014, 09:01  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.261
Domyślnie RE: postepowanie spadkowe

A jakie jest konkretnie orzeczenie sądu? Dotyczy tylko tego kto po kim i jakie udziały dziedziczy czy też w orzeczeniu jest wymieniona ta nieruchomość? Możesz przytoczyć treść orzeczenia (z tymi podmienionymi imionami).

Cytat:
Napisał/a flowerpower9 Zobacz post
poza tym, ustalono, ze pismo dzioadka bylo zostawione w urzedzie w roku 1959, czyli pozno dosc, ale jak nie ma 20 izb, to mialo byc do 1989 roku zlozone, a ze nie ma 20 izb (pokoi), to sytuacja wydaje sie byc klarowna.
Nie rozumiem co to ma wspólnego z dziedziczeniem.
eol12 jest off-line  
24-05-2014, 11:20  
flowerpower9
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie RE: postepowanie spadkowe

w tresci orzeczenia nie ma slowa o nieruchomosci, jest tylko przytaczane kilka razy słowo spadek i kto dziedziczy.
wg orzeczenia sad postanowil tak:
1. Po Anecie dziedziczy 1/2 spadku Jarosław i jego brat 1/2 spadku Alfred (obaj nie zyja),
2. po mieczyslawie na podstawie ustawy spadek na podstawie ustawy nabyli zona Beata oraz syn Tymoteusz po 1/2 spadku kazdy z nich
3. spadek po Tomaszu na podstawie ustawy nabyl w calosci bratanek Tymoteusz (ten wymieniony w 2 punkcie)

czyli rozumiem, ze a po Jarosławie dziedzicza jego 6 dzieci, a po Alfredzie dziedziczy jego jedyny syn, czyli po te 6 rodzenstwa musi sie podzielic tą 1/2 na 6, a ten jedynak dostanie cale 1/2 dla siebie?
troche to zagmatwane, zaraz Ci napsize cos na priva, mam nadzieje ,ze odpsizesz
flowerpower9 jest off-line  
24-05-2014, 13:34  
gość-92
Zbanowany
 
Posty: 6.421
Domyślnie RE: postepowanie spadkowe

No to ma Pan stwierdzenie nabycia spadku - na tym etapie sąd nie zajmuje się konkretnymi składnikami. To w dziale spadku mówi się o konkretnych przedmiotach.

"Łańcuszki dziediczenia" wynikają z tego, kto kiedy i przed kim zmarł i jaki był jego stan rodzinny na datę smierci - więc raczej proste, aniżeli zagmatwane.
Na Forum przyklejono doskonały Poradnik spadkobiercy/spadkodawcy autorstwa ffenix - link w jej podpisie. Jakoś koledzy zapominają polecić, a ja uwazam, że warto zapoznać się, i to szczegółowo: wyjaśni wiele kwestii, da wiedzę nie jedynie w danym przypadku, lecz także na przyszłość.
gość-92 jest off-line  
24-05-2014, 18:23  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.261
Domyślnie RE: postepowanie spadkowe

Na ten moment macie postanowienie spadkowe po Anecie i macie dowód, że była ona właścicielką domu. Możecie wnosić o wydanie tej nieruchomości, urząd nie powinien się sprzeciwić. Nie wiem co zdecyduje sąd jeżeli spadkobierczyni męża Anety wniesie sprawę i będzie chciała udowodnić że dom należał też do męża. To ona musi przedstawić dowody na poparcie tej tezy a łatwo jej nie będzie. Najwyżej kiedyś będziecie musieli oddać jej te udziały w domu. Ja wróżką nie jestem i nie przewidzę decyzji sądu.
eol12 jest off-line  
19-06-2014, 16:25  
flowerpower9
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie RE: postepowanie spadkowe

dzieki eol i inni, ale urząd stoi na stanowisku, ze skoro tamta osoba przyniosła pismo,ze skierowala sprawe do sądu,aby udowodnic, ze nieruchomosc tez nalezala do meza spadkodawczyni, to trzeba czekac,az sprawa sie zakonczy, bo nie bedzie urzad ponosic dwarazy kosztow zwiazanych z wycena nieruchomosci, tyle sie telefonicznie dowiedzialem w rozmowie z urzedem. co radzicie? napisac pismo do urzedu o wydanie nieruchomosci z działką, czy czekac?
jedynie co mne izastanawia, czy faktycznie prawnie urzad juz nam musi wydac nieruchomosc, nie czekajac az zapadnie wyrok sądowy dla tej drugiej strony, czy tez urzad musi czekac na decyzkje sadu.
jak dla mnie to bezsensu, przeciez co miesiac ktos mzoe do urzedu przychodzic i mowic, ze udowodni to czy tamto, a urzad w nieskonczonoc kaze nam czekac, bo ktos tam cos tam chce udowadniac.
nawet ta kobieta jak przegra, jak bedzie chciala na zlosc zrobic, przysle swoją córke, potem zjaomego, potem innych, a sad bedzie musial po kolei rozpoznawac sprawy, a urzad bedzie nam kazal czekac i czekac.
co radzicie?
flowerpower9 jest off-line  
21-06-2014, 15:19  
flowerpower9
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie RE: postepowanie spadkowe

doradzcie cos kurcze, sprawa trwa kilka lat,
flowerpower9 jest off-line  
23-06-2014, 08:15  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.261
Domyślnie RE: postepowanie spadkowe

Rozumiem, że to jakiś urząd gminy/miasta/etc. włada aktualnie ta nieruchomością. Piszecie więc do władającego o wydanie nieruchomości (macie postanowienie o nabyciu spadku). rozumiem, że w tej chwili tylko rozmawiacie z urzędem a nie ma wymiany korespondencji. W piśmie napiszcie, ze jeżeli dobrowolnie nie wyda wam tej nieruchomości, to skierujecie sprawę do sądu. Czekacie na oficjalną odpowiedź i po tej odpowiedzi (lub zanim urząd odpowie ale po upływie terminu określonego w piśmie do urzędu o wydanie nieruchomości) kierujecie sprawę do sądu.
A po co urząd chce wyceniać tę nieruchomość? Do jakich celów ma to być potrzebne?
eol12 jest off-line  
24-06-2014, 09:32  
flowerpower9
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie RE: postepowanie spadkowe

dzieki eol ze zajrzalas.
urzad chce wyceniac nieruchomosc, zeby byla okreslona kwota pieniedzy, jaka trzeba placic podatku, a to jest od wartosci nieruchomosci i ziemi jakis tam procent. i urzad mowi, ze zrobi teraz wycene, i za to zaplaci, a za pol roku- czy iles tam znowu bedzie musial zrobic wycene, bo nie zdarzy nam przekazac ziemi i budynku, a pojawi sie juz ta druga osoba z postanowieniem sadu, ze jej tez sie nalezy.

ja tu widze troche ze to tylko takie mydlenie oczu, a faktycznie mzoe chodzic o cos innego, ale nei wiem o co.

ale urzednik mowił, ze zobaczymy, czy ta druga osoba przyniesie potwierdzenie pisma z sadu o staranei sie o uznanie za spadkobierce, a ze przyniosla, to sprawa stoi.
bo tak rzecz biorac, to pozostalo urzedowi tylko wydac nieruchomosc, a przed tym wycenic.

jakbys umiała eol cos podpowiedziec eol byloby super. ale i tak dzieki za wszystko., bo od dawna podpowiadasz co i jak.


jeszcze potem mialbym do Ciebie prosbe o ustosunkowanie sie do jednej kwestii.
flowerpower9 jest off-line  
25-06-2014, 06:48  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.261
Domyślnie RE: postepowanie spadkowe

Ja cały czas nie rozumiem dlaczego urząd nie wydaje wam nieruchomości a jedynie powołuje się na wycenę. Wycenę do wyliczenia podatku musi i tak zrobić, niezależnie kto jest (lub będzie) właścicielem, kolejna sprawa spadkowa nie ma tutaj znaczenia. Jak się zmieniają właściciele nieruchomości to urząd zmienia decyzję o naliczeniu podatku (następuje zmiana zobowiązanych do podatku a nie kwota podatku). A wycenę urząd może też zrobić wtedy gdy nieruchomość jest we władaniu innych osób (a nie urzędu). Prowadź z tym urzędem korespondencję pisemną a nie ustną.

Możesz jeszcze napisać jaką sprawę skierowała do sądu ta "druga osoba" - co jest we wniosku?
eol12 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Postepowanie spadkowe (odpowiedzi: 3) Witam, Obecnie prawo do dziedziczenia po mojej zmarlej w 2002 r.matce nabyly 3 osoby: ja, moja bratanica (corka zmarlego w 2009 r brata) oraz...
§ Postepowanie spadkowe (odpowiedzi: 5) Witam. Kwestia dotyczy spadku w sklad ktorego wchodzi gospodarstwo rolne. Do spadku przynaleza wdowa i troje dzieci. Tylko jedno chce przejac...
§ Postepowanie Spadkowe (odpowiedzi: 2) Witam Ja Mama i Siostra po smierci ojca zostalismy wlascicielami mieszkania Tata umarl 20 lat temu a my nie zrobilismy postepowania o nabycie spadku...
§ postepowanie spadkowe (odpowiedzi: 2) Czy można w jednym dniu sporządzić akt dziedziczenia u notariusza i dokonać podziału pomiędzy spadkobiercami konkretnych nieruchomości (jest ich 3 w...
§ Postepowanie spadkowe (odpowiedzi: 2) Witam, Mam kilka pytan dotyczacych postepowania spadkowego dot. domu, ktorego wlasicielem byla zmarla w pazdzierniku 2009 roku mama: 1. Jak...
§ Postepowanie spadkowe (odpowiedzi: 13) Sytuacja wyglada tak : Moj dom nie ma ksiegi wieczystej , wlascicielami byli rodzice ojciec zmarl w 1988 a matka w 2006. Mam siostre oraz mialem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:20.