Prawo do mieszkania po śmierci właścicieli - Forum Prawne

 

Prawo do mieszkania po śmierci właścicieli

Witam. Moja mama wyszła ponownie za mąż, po ślubie sprzedała swoje mieszkanie, jej mąż sprzedał swój dom i kupili mieszkanie 4 pokojowe na obrzeżach miasta oraz działkę w innej części miasta. Po przeprowadzce urodziła się ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
04-03-2012, 16:02  
Kamil9090
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie Prawo do mieszkania po śmierci właścicieli

Witam.

Moja mama wyszła ponownie za mąż, po ślubie sprzedała swoje mieszkanie, jej mąż sprzedał swój dom i kupili mieszkanie 4 pokojowe na obrzeżach miasta oraz działkę w innej części miasta. Po przeprowadzce urodziła się ich córka. Kilka lat później zmarła moja mama, ja przez 2 lata mieszkałem z nimi (zostałem wzięty przez zmarłego jako rodzina zastępcza) ale po tym czasie z racji tego, że nie byłem akceptowany przez tego człowieka (notabene alkoholika) przeprowadziłem do krewnych, którzy zostali moją rodziną zastępczą a on zrzekł się praw, siostra nadal mieszkała ze swoim ojcem. Miesiąc temu siostra wyprowadziła od ojca ze względu na jego alkoholizm i krytyczny stan zdrowia do tej samej rodziny, która mnie przyjęła. W czasie kiedy do sądu trafiły dokumenty dotyczące ustanowienia rodziny zastępczej, jej ojciec zmarł.
Sprawą zajęła się prokuratura, odnalazł się syn z poprzedniego małżeństwa zmarłego (poza synem, miał jeszcze córkę z poprzedniego małżeństwa) który ubiega się o dostęp do mieszkania.
Moja siostra jest niepełnoletnia, wiec kluczy do mieszkania nie otrzyma, ale czy ja jako syn właścicielki, mieszkający tam przez 8 lat mam takie same czy może większe prawa do przejęcia tych kluczy?
Druga sprawa czy jeżeli prokuratura oddała by klucze temu synowi to czy siostra może wziąć swoje rzeczy, które tam zostały?
Czy w przypadku gdyby on dostał dostęp do mieszkania jakie prawa mam ja i moja siostra do otrzymania części mieszkania i działki?
Kamil9090 jest off-line  
04-03-2012, 16:19  
mila
Stały bywalec
 
Posty: 4.017
Domyślnie RE: Prawo do mieszkania po śmierci właścicieli

Czyja własnością jest mieszkanie i działka? Obojga małżonków? Sprawdź w dokumentach.
mila jest off-line  
04-03-2012, 16:22  
Kamil9090
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie RE: Prawo do mieszkania po śmierci właścicieli

Nie mam wglądu do żadnych dokumentów, gdyż posiadał je zmarły w mieszkaniu, ale na 90% do obojga małżonków, gdyż zakupili mieszkanie i działkę po ślubie i jestem przekonany, że mama nie zgodziła się na to aby mieszkanie było tylko jego własnością.

Zapomniałem dodać, że zmarły nie miał żadnego kontaktu z dziećmi z poprzedniego małżeństwa.
Kamil9090 jest off-line  
04-03-2012, 17:43  
mila
Stały bywalec
 
Posty: 4.017
Domyślnie RE: Prawo do mieszkania po śmierci właścicieli

Po śmierci mamy powinna być przeprowadzona sprawa o nabycie spadku. Jeśli nie było - trzeba to zrobić teraz (można u notariusza, ale to drożej). Po mamie (połowa majątku) dziedziczyli: mąż, ty i siostra. Mąż ma więc 1/2+1/6=4/6 ty 1/6 i siostra 1/6. po mężu matki dziedziczy siostra i dwoje dzieci z poprzedniego małżenstwa, każde po 1/3. Nie ma znaczenia, że nie utrzymywali kontaktu.
Ostatecznie; ty masz 1/6 =3/18 majątku, siostra 4/18 (spadek po ojcu) + 1/6 (spadek po mamie) = 7/18 a jej przyrodnie rodzeństwo po 4/18 udziału w całym majątku.
prawo do kluczy do mieszkania ma każdy właściciel Siostra też - poprzez swoich opiekunów prawnych, którzy dbaja o jej interesy. Najpierw trzeba przeprowadzić kolejne sprawy spadkowe, potem dokonać działu spadku.
mila jest off-line  
06-03-2012, 20:42  
Kamil9090
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie RE: Prawo do mieszkania po śmierci właścicieli

Pojawił się nowy wątek, mianowicie znalazłem osobisty testament napisany przez denata, jest on z przed 15 laty, więc jeszcze przed przyjściem na świat siostry a ja byłem niepełnoletni. W testamencie zapisane jest, że zmarły wydziedzicza swoje dzieci z poprzedniego małżeństwa (tu opisując powody m.in. to, że cześć pieniędzy ze sprzedaży domu trafiło do nich) i wszystko zapisuje mojej mamie. Problemem jest to, że na dokumencie widnieje tylko jego podpis, żadnych świadków, notariusza.
Czy dokument ten ma jakieś znaczenie w sprawie?

Czyli teraz ja i opiekunowie siostry w jej imieniu musimy założyć sprawę o nabycie spadku, tak?
Kamil9090 jest off-line  
06-03-2012, 21:07  
mila
Stały bywalec
 
Posty: 4.017
Domyślnie RE: Prawo do mieszkania po śmierci właścicieli

Dokument miałby znaczenie, gdyby powołany do spadku dożył tego. W tej sytuacji nastepuje dziedziczenie na podstawie ustawy - czyli jak wyżej.
Do schedy spadku w tym przypadku zaliczy sie dokonane darowizny. Ma to znaczenie podczas działu spadku. Ułamki zostają jak wyżej, ale skład spadku to nie tylko mieszkanie i działka, ale tez kwoty pieniężne. Dwoje dzieci już coś dostało, zatem z pozostałych do podziału składników dostanie mniej.
mila jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy konkubent ma prawo do mieszkania po śmierci partnera (odpowiedzi: 3) Witam sprawa wygląda tak: Mam w bloku sąsiada, który żył z kobietą ponad 20 lat (bez ślubu). Mieszkali razem, lecz partnerka go nie zameldowała....
§ Jak udowodnić i sprawdzić prawo do mieszkania po śmierci matki? (odpowiedzi: 9) Witam Wszystkich, po raz pierwszy na tym forum. Mam do państwa prośbę o poradę w rozwiązaniu mojego problemu. Zmarła moja mama, około 2009 roku...
§ Prawo do mieszkania po śmierci właściciela (odpowiedzi: 25) Mój teściu postanowił za życia przepisać mieszkanie na wnuczkę która ma obecnie 23 lata. Wychowywał ją od dziecka i kocha nad życie... 2 z trojga...
§ prawo do zasiedzenie mieszkania po śmierci rodzica (odpowiedzi: 1) Witam . Chciałam się zapytać o pewna sprawę. Mam 24 lata i jestem współwłaścicielką mieszkania własnościowego po śmierci taty 3 lata temu tj....
§ duży problem sprzedaż mieszkania po śmierci jednego ze współwłaścicieli !!! (odpowiedzi: 1) Witam mamy problem a mianowicie zamieszkujemy z żoną u teściowej która jest współwłaścicielka lokalu. Jako właściciel nadal widnieje nie żyjący od...
§ prawo do najmu mieszkania z przydziału po śmierci męża lokatorki (odpowiedzi: 5) Witam: Sytuacja wyglada tak : w latach 60-tych małżenstwo dostało przydział na mieszkanie; mieszkali tam przez 40 lat (przydział był na męża)...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:13.