Procedura sądowo-spadkowa. Podatek spadkowy od mieszkania dla II grupy spadkobierców. - Forum Prawne

 

Procedura sądowo-spadkowa. Podatek spadkowy od mieszkania dla II grupy spadkobierców.

Proszę Szanownych Forumowiczów o informacje dotyczące spadkobrania mieszkania (należę do II grupy spadkobierców): 1. W jakim terminie - po upływie 3 tygodni na uprawomocnienie - sąd jest zobligowany wydać kopię postanowienia o nabyciu spadku z ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
07-03-2012, 02:43  
nowamar
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Procedura sądowo-spadkowa. Podatek spadkowy od mieszkania dla II grupy spadkobierców.

Proszę Szanownych Forumowiczów o informacje dotyczące spadkobrania mieszkania (należę do II grupy spadkobierców):

1. W jakim terminie - po upływie 3 tygodni na uprawomocnienie - sąd jest zobligowany wydać kopię postanowienia o nabyciu spadku z klauzulą wykonalności?
Złożyłem wniosek 3 tygodnie po wydaniu postanowienia, od którego nikt nie złożył odwołania. Od czasu złożenia wniosku minął już ponad tydzień i nadal nie rozpatrzono mojego wniosku i zaczynam się niepokoić ponieważ:

2. Jeśli nie posiadam ani nie wynajmuję żadnego mieszkania przysługuje mi całkowite zwolnienie z podatku spadkowego jesli zamelduję sie i zamieszkam w odziedziczonym mieszkaniu przez minimum 5 lat ale muszę zwrócić się z wnioskiem o to zwolnienie w określonym terminie do US. Czy do tego wniosku potrzebna jest kopia postanowienia o nabyciu spadku? Jaki jest nieprzekraczalny termin złożenia takiego wniosku? Co jeśli postanowienie jest niezbędne a sąd nie wyda go w określonym terminie?

3. Jeśli złożę wniosek o zwolnienie z podatku a potem jednak sprzedam mieszkanie przed upływem 5 lat to czy poniosę jakies dodatkowe karne koszty poza zapłaceniem w całości podatku od wartości mieszkania?

4. Jakie są aktualne stawki podatku spadkowego dla II grupy spadkobierców? Jesli sprzedam mieszkanie przed upływem 5 lat to jaki zapłacę konkretnie podatek?

Konkretnie: sprzedaję np za 250 tys.
Płacę najpierw podatek od sprzedaży 10%, czy tak?
Następnie płacę od 250 tys podatek spadkowy, czy tak?
A może płacę podatek spadkowy od kwoty netto pomniejszonej już o podatek od sprzedaży czyli 225 tys?
Czy jest jakaś kwota wolna od opodatkowania czyli taka, którą odejmujemy od wartości spadku i od wyniku tego odejmowania dopiero obliczamy podatek?
Uwzględniając powyższe jakie podatki zapłacę łącznie sprzedając odziedziczone mieszkanie przed upływem 5 lat?

5. Czy jesli sprzedam odziedziczone mieszkanie ale kupię inne mieszkanie to zostanę zwolniony z podatków od sprzedaży i/lub spadkowego?
Jeśli tak to kupując tańsze mieszkanie zapłacę podatek spadkowy tylko od różnicy w cenie, czy tak? Ale jaki podatek od sprzedaży wtedy zapłacę - czy też tylko od różnicy w cenie?

6. Jeśli nie sprzedam a zamienię to mieszkanie na dwa mniejsze co wtedy z podatkami? Całkowite zwolnienie? Zwolnienie od wartości tego nowego mieszkania w którym zamieszkam oraz zamelduje się natomiast opodatkowanie od wartości tego drugiego nowego w którym nie zamelduję się? Czyli sytuacja analogiczna do sprzedaży i kupna tańszego mieszkania albo wymiany/sprzedaży na mniejsze mieszkanie (w którym się zamelduję) oraz gotówkę (za różnicę w metrażu), która byłaby opodatkowana, czy tak?


7. Oprócz mieszkania odziedziczyłem też konto bankowe z ok 1500 zł. jaki podatek zapłacę od tych pieniędzy? Czy taka kwota mieści się w ewentualnej kwocie wolnej od podatku?
Jesli zobowiązany jestem do spłaty zobowiązań spadkodawcy powstałych jeszcze za jego życia to czy te zobowiazania mogę odliczyć od tej kwoty 1500 zł i płacić ewentualny podatek od różnicy?

Zdaję sobie sprawę, że proszę o odpowiedź na wiele pytań jednorazowo ale myślę, że odpowiedzi zainteresują dużo osób w podobnej sytuacji i warto aby były skupione w jednym miejscu a nie rozrzucone w kilku wątkach.

Pozdrawiam,

Marek.
nowamar jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Procedura spadkowa (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie. Po raz pierwszy w tym dziale, niestety z konieczności... Normalnie operuję gdzie indziej więc z góry przepraszam iż nie...
§ Spadkobierca mieszka za granica a podatek spadkowy (odpowiedzi: 1) Hello, Od ponad 20 lat mieszkamy w Kanadzie, Moja zona otrzymala po ojcu 1/3 spadku (mieszkania) prawie 5 lat temu...Jej matka ciagle tam mieszka a...
§ procedura spadkowa (odpowiedzi: 3) Mam pytanie -dziadkowie zostawili w spadku dom zapisany na 5 swoich dzieci.Jedno zmarło i scedowało swój spadek na córkę.Teraz ów dom po dziadkach...
§ Podatek spadkowy i podatek od zakupu mieszkania w Polsce i we Francji (odpowiedzi: 1) Mieszkalem w Polsce, teraz we Francji, w ktorej place normalne podatki dochodowe. Gdzie jest lepiej zaplacic podatek od spadku (~50000zl) w Polsce i...
§ siedmiu spadkobierców a podatek spadkowy (odpowiedzi: 1) Sytuacja jest taka: odbyła sie sprawa o nabycie spadku po trzech osobach (małżeństwo + druga zona - wspólny majątek spadkodawców). uprawomocnienie...
§ Procedura spadkowa (odpowiedzi: 6) Otrzymałem spadek po rodzicach, ale kiedy ojciec zmarł nie było prowadzone żadne postępowanie spadkowe. Tzn aby mama prawnie przejeła spadek. Mama...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:21.