Podział spadku a starsza osoba mająca większość "udziału" - Forum Prawne

 

Podział spadku a starsza osoba mająca większość "udziału"

Witam, razem z bratem kilka lat temu nabyliśmy po 1/6 mieszkania po dziadku (nasza mama, jego córka zmarła więc my byliśmy następni w "kolejce") Sprawa o nabyciu spadku już była dawno, odpowiednie papiery mamy. Następną ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
21-04-2012, 17:18  
uszko85
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Podział spadku a starsza osoba mająca większość "udziału"

Witam,

razem z bratem kilka lat temu nabyliśmy po 1/6 mieszkania po dziadku (nasza mama, jego córka zmarła więc my byliśmy następni w "kolejce")
Sprawa o nabyciu spadku już była dawno, odpowiednie papiery mamy.
Następną część czyli 4/6 posiada jego druga żona z nami nie spokrewniona, jest to osoba starsza i jak to w tym wieku bywa już lekko schorowana.
Już raz była tam straż pożarna bo nie zakręciła gazu... gdy wyjechała do córki, raz karetka bo się słabo poczuła, ogólnie martwię się żeby to mieszkanie przetrwało, oraz o nią chociaż.. szczerze coraz mniej, bo mimo moich prób dogadania się w kwestii sprzedaży czy też spłacenia mnie i brata, po mniejszych kosztach, skończyło niezbyt miłymi słowami na pożegnanie.
A z innej strony z tego co widzę córka w ogóle się nie opiekuję mama tak jak powinna, wydaje mi się że po prostu czeka aż jej mama umrze..
więc ewentualna sprzedaż oraz przyjecie mamy pod dach córki (tak jakby siłą.. bo mieszkanie trzeba sprzedać, a ona na starość potrzebuje opieki) wydawało by się dobrym moralnym rozważaniem że tak powiem.

W takim wypadku chciałbym złożyć wniosek o podział spadku (sprzedaż, podzielenie się pieniędzmi), ale mam problem z wizją tego wszystkiego, bo podobno jeśli jest to osoba starsza oraz posiada większość "udziału" w mieszkaniu to ma większą "decyzyjność" nie wiem co to dokładnie znaczy?
Samo to że jest to osoba starsza, może skutkować tym że mieszkanie może zostać nie sprzedane, a wniosek odrzucony?
Co z naszymi obawami o mieszkanie (spalenie oraz inne) oraz nią samą (brak opieki)? takie obawy mogą wchodzić w treść wniosku o dział spadku?
Podejrzewam że córka nie chętnie by przyjęła swoja mamę pod dach, w moim mniemaniu dziwna jest ta rodzina. Ale może jak zobaczą wezwanie o podział spadku to się bardziej zmotywują do działania, współpracy.

Podsumowując, chciałbym dokonać podziału spadku, mam swoje powody oraz problemy, z ich strony jest zero współpracy, a wydanie 500zł po to by wniosek mój odrzucono nie wchodzi w grę. Także jakby byli Państwo mili rozjaśnić tą sytuacje oraz jaki scenariusz może z tego mógłby powstać, bym był bardzo wdzięczny!

Pozdrawiam
Piotr!
uszko85 jest off-line  
25-04-2012, 13:50  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.342
Domyślnie RE: Podział spadku a starsza osoba mająca większość "udziału"

To znaczy tyle, że większe jest prawdopodobieństwo, że ta osoba starsza mieszkająca tam otrzyma na własność całość, za spłatą Waszego udziału.

1. Mieszka tam.
2. Jest osobą starszą, sentyment itp.
3. Ma większościowy udział.

Co nie stoi na przeszkodzie wnoszeniu o np. przyznanie całości Wam za spłatą jej - o ile macie środki, i wskażecie że osoba ta nie dba o nieruchomość, zaniedbuje ją, nie posiada środków/sił na zadbanie o nią, stwarza zagrożenie itp.
Tomu jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Podział majątku miedzy " skłóconym" rodzeństwem . (odpowiedzi: 1) Witam . Mam następujące pytanie które spróbuje jak najlepiej sprecyzować . .. Matka mojego Ojca zostawiła w spadku dom oraz budynki gospodarcze wokół...
§ podział majątku po rozwodzie "na raty" (odpowiedzi: 1) witam,3 lata temu rozeszłam się z mężem,nastąpił podział majątku wspólnego u notariusza tzn.konkretnie wspólnego mieszkania,ja spłaciłam połowę...
§ "Rodzina", podział majątku, mieszkanie, dzieci (odpowiedzi: 20) Witam, piszę w imieniu mojej matki, ale także swoim, problem będzie dość zawiły, więc postaram się podać jak najwięcej szczegółów. A więc jedziemy...
§ "Lewe" dowody w postępowaniu o podział majątku. (odpowiedzi: 4) Witam wszystkich, jestem zupełnie nowym użytkownikiem tego forum. Mam następujący problem: jestem po rozwodzie, aktualnie toczy się sprawa o podział...
§ "prezent ślubny" czy nalezy do podziału majątku? (odpowiedzi: 2) Witam. Jestem JUŻ po rozwodzie,wszystko odbyło sie bez orzekania o winie.Nie byliśmy długo małzeństwem,nie mieliśmy wsólnego mieszkania,wogóle nic...
§ Jakie podjąć działania w sprawie "trudnego" podziału majątku (odpowiedzi: 1) Witam:) Moja sprawa jest bardzo zawiła ciężko znaleźć mi punkt od którego chciałbym zacząć, ponieważ moja wiedza prawna jest słaba proszę Państwa o...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:37.