Spadkobierca zmarł przed spadkodawcą - Forum Prawne

 

Spadkobierca zmarł przed spadkodawcą

Witam, Mam następujący problem: muszę przeprowadzić postępowanie spadkowe z moich dziadków na obecnych spadkobierców. Dziadkowie mieli 3 dzieci: syn nr 1 (żyje), syn nr 2 (nie żyje; mój ojciec, w chwili śmierci rozwiedziony, 3 dzieci, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
14-05-2012, 20:39  
amarta.a
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie Spadkobierca zmarł przed spadkodawcą

Witam, Mam następujący problem: muszę przeprowadzić postępowanie spadkowe z moich dziadków na obecnych spadkobierców. Dziadkowie mieli 3 dzieci: syn nr 1 (żyje), syn nr 2 (nie żyje; mój ojciec, w chwili śmierci rozwiedziony, 3 dzieci, mamy przeprowadzone postępowanie spadkowe i postanowienie sądu, wg którego ja i mój brat i siostra jesteśmy spadkobiercami po nim), i córka (nie żyje, zmarła zarówno przed swoim ojcem - dziadek zmarł w 1984, i swoją matką - babcia zmarła w 1995; jej mąż nie żyje, są dwaj synowie, nie mają przeprowadzonego postępowania spadkowego po rodzicach). I tutaj moje pytanie - czy mogę wystąpić do sądu o założenie sprawy spadkowej po dziadkach na: żyjącego syna nr 1, na naszą trójkę dziedziczącą po zmarłym synu nr 2 i na nieżyjącą córkę (ktoś mi powiedział, że to nie ma nic do rzeczy)? Czy muszę czekać aż synowie zmarłej córki przeprowadzą postępowanie spadkowe i dopiero jak będą mieć postanowienie sądu, że dziedziczą po matce, to będzie można złożyć sprawę? Mam nadzieję, że nie zagmatwałam.
amarta.a jest off-line  
15-05-2012, 06:56  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: Spadkobierca zmarł przed spadkodawcą

Skoro córka dziadków zmarła przed nimi to nie była ich spadkobiercą. Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po niej nie jest więc potrzebne do sprawy spadkowej po dziadkach (ale trzeba załączyć jej akt zgonu)
Po dziadku dziedziczą: babcia (1/4), syn nr 1 (1/4), syn nr 2 (1/4) i wnuki po córce (każdy z nich po 1/8 ).
Po babci dziedziczą: syn nr 1 (1/3), syn nr 2 (1/3), wnuki po córce (każdy z nich po 1/6).
eol12 jest off-line  
15-05-2012, 08:18  
amarta.a
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Spadkobierca zmarł przed spadkodawcą

Bardzo dziękuję za odpowiedź. To by rozwiązywało sprawę.
Ale czy jeśli mąż tej zmarłej córki (ojciec tych dwóch synów) zmarł później niż ona, a jeszcze w międzyczasie po jej śmierci wziął drugi ślub (nie ma dzieci z tego związku, tzn. są dzieci tej drugiej żony z jej pierwszego związku), to czy on nabył prawo do spadku po swoich teściach, tak jak jego synowie jako wnuki?
amarta.a jest off-line  
15-05-2012, 08:23  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: Spadkobierca zmarł przed spadkodawcą

Mąż dziedziczył po swojej żonie, ale skoro ona nie dziedziczyła po rodzicach (tylko jej synowie) to ten mąż nic nie ma do spadku po teściach.
eol12 jest off-line  
15-05-2012, 17:07  
amarta.a
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Spadkobierca zmarł przed spadkodawcą

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź i mam jeszcze jedno, już mam nadzieję ostatnie, pytanie: czy jeżeli dziadek zmarł pierwszy, to trzeba najpierw zakładać jakąś sprawę o postępowanie spadkowe z dziadka na babcię i dopiero z babci na nas? Z góry dziękuję.
amarta.a jest off-line  
16-05-2012, 07:32  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: Spadkobierca zmarł przed spadkodawcą

Trzeba. Można razem - jedno pismo ale dwa wnioski jeżeli to jest ten sam sąd spadkowy. Taniej wyjdzie bo załączacie tylko raz odpisy aktów stanu cywilnego. I będzie szybciej bo jedna sprawa.
eol12 jest off-line  
17-05-2012, 10:23  
amarta.a
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Spadkobierca zmarł przed spadkodawcą

Poczytałam trochę na ten temat i z jednej strony wydaje mi się, że wiem więcej, ale mam wrażenie, że im więcej wiem, to się gubię tym bardziej. Łopatologicznie:
Czyli składam wniosek nr 1 o stwierdzenie nabycia spadku po Janie Kowalskim, i jako ustawowych spadkobierców wymieniam żonę (mimo, że obecnie nie żyje, ale na tamtejszą chwilę była spadkobiercą), syna nr 1, syna nr 2 (to samo co z babcią - wtedy żył, teraz nie) i 2 wnuczków po nieżyjącej córce (nie żyła już w momencie śmierci ojca, więc jej w ogóle nie biorą pod uwagę jako spadkobiercy). Płacę 50,00 za stwierdzenie nabycia spadku od jednej osoby (a właśnie - czy ja, jako wnuczka, która na chwilę śmierci dziadka nie miałam nic do jego spadku ponieważ żył wtedy mój ojciec, mogę być wnioskodawcą?).
Dalej - składam też od razu wniosek nr 2 o stwierdzenie nabycia spadku po Marii Kowalskiej i jako ustawowych spadkobierców wymieniam syna nr 1, 3 wnuczków po nieżyjącym synu nr 2 (siebie, mojego brata, moją siostrę - załączam postanowienie sądu potwierdzające to) i 2 wnuczków po nieżyjącej córce (to samo co z jej ojcem - nie żyła już, więc nie była spadkobiercą i nie musi być postanowienia, że jej synowie są jej spadkobiercami). Płacę 50,00 za stwierdzenie nabycia spadku od drugiej osoby.

A jak to jest z poświadczeniem dziedziczenia spadku przed notariuszem? Może lepiej tą drogą załatwić tą sytuację, tylko pewnie koszty dużo wyższe?
amarta.a jest off-line  
17-05-2012, 10:53  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: Spadkobierca zmarł przed spadkodawcą

Dobrze napisane.
Możesz być wnioskodawcą bo jesteś spadkobierca jednego ze spadkobierców. Wymieniasz swojego ojca ale zaznaczasz że nie żyje i wymieniasz siebie i rodzeństwo jako uczestników (na podstawie orzeczenia o dziedziczeniu po ojcu).
Poświadczenie dziedziczenia u notariusza to obecność spadkobierców obowiązkowa. Raczej w tym wypadku trudno. Można tylko w przypadku spadków otwartych po 1 lipca 1984r.
eol12 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ jedyny spadkobierca testamentowy zmarł przed spadkodawcą (odpowiedzi: 1) Witam Przeczytałam poradnik ale odpowiedzi nie znalazłam Jedyny spadkobierca(córka) zmarł przed spadkodawcą. Testament pozostał. Reszta dzieci...
§ testament zawierający rzeczy które zostały sprzedane przed spadkodawcę (odpowiedzi: 1) Witam Chciałam uzyskać informację na temat testamentu. A mianowicie, dziadek sporządził testament, w którym podzielił m.in. nieruchomości,...
§ Dziedziczenie w sytuacji gdy spadkobierca umiera przed spadkodawcą (odpowiedzi: 10) Witajcie. Bardzo proszę o pomoc. Sytuacja jest mocno pokomplikowana i nie wiem co dalej. Dla czytelniejszego przedstawienia sprawy napiszę imiona...
§ ważność testamentu, gdy przed spadkodawcą umiera spadkobierca (odpowiedzi: 1) Witam i proszę o pomoc. Moja ciotka zapisała w akcie testamentu notarialnego, mieszkanie swojemu bratu, czyli mojemu ojcu. Ciotka jest niezamężna...
§ Dziedziczenie zmarłego spadkobiorcy przed spadkodawcą? (odpowiedzi: 2) Witam, Być może ktoś rozwieje moje wątpliwości, ponieważ nie jestem prawnikiem i nie wiem czy to jest w ogóle możliwe. Zacznę od początku. W...
§ spadkobierca zmarł przed spadkodawcą (odpowiedzi: 3) Witam wszystkich serdecznie. Mam mały problem. Z góry dziękuję za pomoc. Jakiś czas temu zmarł mój wujek, brat mojej mamy, kawaler. Dostał on w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:36.