Ubieganie się o zwrot darowizny - Forum Prawne

 

Ubieganie się o zwrot darowizny

Witam. Mój teść kilka dni temu zaczął załatwiać sprawy związane z tym żeby odebrać mojej żonie darowiznę, którą dostała od swojej babci nie mając jeszcze pełnoletności . Nie mieszamy się z żoną do tego co ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
24-05-2012, 16:46  
danielcio23a
Użytkownik
 
Posty: 75
Domyślnie Ubieganie się o zwrot darowizny

Witam. Mój teść kilka dni temu zaczął załatwiać sprawy związane z tym żeby odebrać mojej żonie darowiznę, którą dostała od swojej babci nie mając jeszcze pełnoletności . Nie mieszamy się z żoną do tego co załatwił i na jakim jest etapie, ale mam jedno pytanie... Czy w jakikolwiek sposób mój teść, lub babcia żony ma prawo odebrać żonie ziemię, która została dana jako darowizna? Bardzo proszę o podpowiedzi.
danielcio23a jest off-line  
24-05-2012, 17:05  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.768
Domyślnie RE: Ubieganie się o zwrot darowizny

ODWOŁAĆ darowiznę można jedynie z powodu rażącej niewdzięczności ze strony osoby obdarowanej.
Procedura wygląda następująco: najpierw darczyńca zawiadamia, że z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego (tu musi uzasadnić tę niewdzięczność) odwołuje darowiznę i wzywa obdarowanego do stawienia się u notariusza w celu przeniesienia własności na poprzedniego właściciela (darczyńcę). Jeżeli obdarowany się nie stawił, darczyńca wnosi pozew do sądu.
W imieniu darczyńcy sprawą może się zając pełnomocnik - zawodowy lub bliski członek rodziny przewidziany w KC.
Odwołanie darowizny ulega przedawnieniu, które wynosi 1 rok (jeżeli darczyńca w ciągu roku od dowiedzenia się o fakcie niewdzięczności nie odwołał darowizny, roszczenie ulega przedawnieniu).
Spadkobiercy darczyńcy mogą odwołać darowiznę, jeżeli w momencie śmierci sam darczyńca był do tego uprawniony lub przyczynił się do jego śmierci.
Proszę zapoznać się z art.898, 899 KC.
natalie-s1959 jest off-line  
24-05-2012, 18:10  
danielcio23a
Użytkownik
 
Posty: 75
Domyślnie RE: Ubieganie się o zwrot darowizny

Dziękuję za poradę. Mam jeszcze pytanie? Nie rozumiałem dostatecznie tego. Jeśli moja żona dostała darowizne mając 15 lat, a dzisiaj ma już 21 lat, to czy w takiej sytuacji darczyńca może nadal ubiegać się o zwrot darowizny? Sytuacja bardziej szczegółowo wygląda tak: Darczyńca (babcia żony) przepisała ziemie żonie, ale do osiągnięcia przez nią wieku pełnoletności opiekunem był jej ojciec (syn babci). Dzisiaj babcia chce odebrać darowiznę żonie a podarować wcześniejszemu opiekunowi (ojcu żony) Czy w takim razie są większe szanse na odebranie ziemi żonie?
danielcio23a jest off-line  
24-05-2012, 22:51  
ffenix
Moderator
 
ffenix na Forum Prawnym
 
Posty: 8.083
Domyślnie RE: Ubieganie się o zwrot darowizny

Tak jak napisała już natalie-s - nie ma czegoś takiego jak "ubieganie się o zwrot darowizny" czy "odebranie darowizny". Darczyńca może jedynie odwołać darowiznę i to tylko w przypadku rażącej niewdzięczności obdarowanej względem darczyńcy (z zachowaniem wskazanych wyżej warunków).

Jeśli jedynym powodem jest fakt, że "babcia chce odebrać darowiznę żonie a podarować wcześniejszemu opiekunowi (ojcu żony)", to babcia nie ma szans, by pozbawić Twoją żonę własności darowanej jej ziemi.

Babcia mogłaby odwołać darowiznę, a tym samym pozbawić Twoją żonę własności, tylko gdyby zachodziła rażąca niewdzięczność, czyli ogólnie i bardzo skrótowo mówiąc - Twoja żona bardzo źle zachowywała się w stosunku do babci.
ffenix jest off-line  
25-05-2012, 10:11  
danielcio23a
Użytkownik
 
Posty: 75
Domyślnie RE: Ubieganie się o zwrot darowizny

W takim razie opisze dalsze postępowanie teścia względem mojej zony. Z tego co wiemy z żoną ma przyjechać podobno prokurator, lub jakiś biegły, który ma sprawdzić warunki życia babci. Muszę zaznaczyć, że ja z żoną mieszkamy i tutaj i zarazem jesteśmy po ślubie od półtora roku, a babcia mieszka po sąsiedzku w osobnym drewnianym domu, który rzeczywiście jest w opłakanym stanie, a tym bardziej jego wnętrze, przypominające raczej ruderę lub pobojowisko. Na drodze różnych sytuacji rodzinnych i ogólnego niedogadywania się z teściem to odebranie darowizny to taka forma zrobienia na złość. Dlatego też babcia z teściem podczas przybycia biegłego mają zamiar oskarżyć moją żonę, że to ona tak zaniedbuję babcie, co jest totalną nieprawdą!! Ale co jeśli prokurator zobaczy to wszystko, i jak tu teraz udowodnić, że to nie jest wina mojej żony??! Jeśli ktoś nadal śledzi temat, to proszę o podpowiedź...
danielcio23a jest off-line  
25-05-2012, 10:21  
ffenix
Moderator
 
ffenix na Forum Prawnym
 
Posty: 8.083
Domyślnie RE: Ubieganie się o zwrot darowizny

Cytat:
babcia z teściem podczas przybycia biegłego mają zamiar oskarżyć moją żonę, że to ona tak zaniedbuję babcie, co jest totalną nieprawdą!!
A dlaczego babcia mieszka w takich warunkach?
Co żona zrobiła, żeby warunki babci się poprawiły?
ffenix jest off-line  
25-05-2012, 11:46  
danielcio23a
Użytkownik
 
Posty: 75
Domyślnie RE: Ubieganie się o zwrot darowizny

Sytuacja wygląda tak: Babcia mieszka w takich warunkach, ponieważ z tego co opowiadała i żona i teściowa, oraz cała rodzina, zaniedbywanie miejsca zamieszkania babci ciągnie sie już od bardzo wielu lat. Sama babcia nikogo tam nie chce wpuszczać nawet żeby posprzątać. Nie może wchodzić tam nawet moja żona. Jedyną osoba, która tam wchodzi jest właśnie mój teść, ale on nic nie robi w tym kierunku żeby w jakikolwiek sposób babci dopomagać. Zresztą sama babcia ciągle na to nie pozwala. Więc jak może chociażby moja żona coś pomóc skoro na siłe tej pomocy się nie chce. Dodam jeszcze, że podczas przepisywania majątku mój teść jako że był opiekunem wtedy mojej żony zezwolił swojej matce przepisać darowiznę na żonę tylko wtedy jeśli babcia od tamtej pory będzie oddawała mu emeryturę, o którą właśnie się ubiegała. Emeryturę z własnej woli nadal mu oddaję, a sama mieszka w takich warunkach. Do tego wszystkiego, teraz jeszcze teść i babcia chcą z powrotem odebrać darowiznę, robiąc zamieszanie że to żona o babcie nie dba. Sami widzicie, że sytuacja normalna nie jest, więc jak normalnie i prawnie teraz coś udowodnić??
danielcio23a jest off-line  
25-05-2012, 11:56  
ffenix
Moderator
 
ffenix na Forum Prawnym
 
Posty: 8.083
Domyślnie RE: Ubieganie się o zwrot darowizny

Cytat:
od tamtej pory będzie oddawała mu emeryturę, o którą właśnie się ubiegała.
Czy ta darowizna dotyczyła gospodarstwa rolnego i w związku z jej dokonaniem babcia żony dostała tą emeryturę??
Co pisze w akcie notarialnym na temat podstaw dokonania darowizny - czy jest tam zapis o przekazaniu gospodarstwa rolnego?
ffenix jest off-line  
25-05-2012, 12:19  
danielcio23a
Użytkownik
 
Posty: 75
Domyślnie

W Akcie jest Umowa darowizny: W niej pisze że-Babcia wraz ze swoim małżonkiem oświadczają że całą opisaną zabudowaną nieruchomość rolną DARUJĄ swojej małoletniej wnuczce (imie i nazwisko), a jej ojciec działający w imieniu małoletniej córki, oświadcza, że wyraża na to zgodę i darowizny te na jej rzecz przyjmuję. W skład darowizny wchodzą: dom mieszkalniany, grunt leśny i grunt rolny, czyli gospodarstwo rolne. A jeśli chodzi o emeryturę to babcia ze swoim małżonkiem ubiegali się wówczas o nią ponieważ całe zycie prowadzili gospodarstwo i opłacali składki w KRUS...

Zapomniałem dodać, że akt został sporządzony wraz z przekazanie darowizny w roku 2002.
danielcio23a jest off-line  
25-05-2012, 12:45  
ffenix
Moderator
 
ffenix na Forum Prawnym
 
Posty: 8.083
Domyślnie RE: Ubieganie się o zwrot darowizny

Nie pisz postu pod postem, przez 20 min. można i trzeba edytować post poprzedni.

Cytat:
Babcia wraz ze swoim małżonkiem
Skoro darowizna została dokonana zarówno przez babcię jak i przez dziadka, to babcia może odwołać jedynie połowę darowizny, czyli to co sama darowała.

Drugą połowę może odwołać dziadek.

Cytat:
babcia mieszka po sąsiedzku w osobnym drewnianym domu, który rzeczywiście jest w opłakanym stanie, a tym bardziej jego wnętrze, przypominające raczej ruderę lub pobojowisko.
Od kiedy babcia mieszka w takich warunkach?
ffenix jest off-line  
25-05-2012, 13:05  
danielcio23a
Użytkownik
 
Posty: 75
Domyślnie RE: Ubieganie się o zwrot darowizny

A tak właściwie to co ma do rzeczy to od kiedy babcia tak mieszka? Mieszka tak od dawna, czyli już dawno przed przepisaniem majątku nie daje sobie pomóc, oddaje całą emeryturę mojemu teściowi, który robi to zamieszanie i to on chodzi po prokuratorach. Teść chce zrobić na złość namawiając jeszcze do tego babcie żeby pokazała prokuratorowi jak mieszka i powiedziała że to żona jest temu winna, ale jak prawnie z tego wybrnąć, jeśli biegły przyjedzie, zobaczy i uwierzy?
danielcio23a jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ ubieganie sie o zwrot prawa jazdy (odpowiedzi: 4) witam, dostałem pismo od starostwa po złożeniu dokumentow po badaniach lekarskich i psychotestach. " Środek karny w postaci zakazu prowadzenia...
§ Allegro ubieganie sie o zwrot pieniędzy (odpowiedzi: 25) Witam! Mam mały problem z sprzedającym na allegro, 3dni temu zakupiłem telefon za 250zł osoba która go sprzedawała wystawiła go w dosyć okazyjnej...
§ ubieganie się o zwrot stypendium dla osób niepełnosprawnych (odpowiedzi: 1) W 2007 roku zaczęłam studia na pierwszym kierunku, od 2008 roku studiowałam dwa kierunki. Przez cały ten czas pobierałam stypendium dla osób...
§ Koszty poniesione po kolizji - ubieganie się o zwrot (odpowiedzi: 4) Witam wszystkich i bardzo proszę o jakieś sensowne podpowiedzi, bo już troszkę brak nam (mnie i mężowi) sił. Dwa tygodnie temu mąż uczestniczył w...
§ Ubieganie sie o zwrot pieniedzy za niewykorzystane dni szkolenia (odpowiedzi: 5) Więc mój problem jest taki jak w tytule. W Maju wybrałam się na miesięczne szkolenie za które zapłaciłam 6 440 zł (za 20 dni roboczych). Z racji że w...
§ Ubieganie się o zwrot prawa jazdy (odpowiedzi: 14) Witam,mam 18 lat, prawo jazdy od pół roku.Byłem sprawcą kolizji drogowej, w wyniku której osoba złamała sobie ręke w paru miejscach.Byłem trzeźwy....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:51.