Czy należy się zachowek? - Forum Prawne

 

Czy należy się zachowek?

Witam serdecznie Bardzo zależy mi na odpowiedzi na moje pytanie, czy należy się mojemu tacie zachowek. Poniżej pozwolę sobie opisać sytuację. Moi dziadkowie mieli dwóch synów. Jeden z nich otrzymał dom wraz z działką na ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:

  • § Mieszkanie po babci, a jej dzi...
    Dzień dobry, jak wyglada sprawa dziedziczenia mieszkania? Babcia miała 2 córki , z czego jedna już nie żyje....
  • § Sprawa spadkowa pilne!
    Witam. Piszę do użytkowników z małym zapytaniem i bardzo proszę o pomoc. Obecnie jestem w trakcie sprawy spadkowej...
  • § Dziedziczenie dlugow
    MĄŻ zmarł 2 lata temu.Nie mieszkaliśmy 7 lat razem ale nie mmieliśmy rozwodu ani separacji.Po śmierci byłam u...

Odpowiedz
 
29-05-2012, 08:19  
Justinek
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Czy należy się zachowek?

Witam serdecznie

Bardzo zależy mi na odpowiedzi na moje pytanie, czy należy się mojemu tacie zachowek.
Poniżej pozwolę sobie opisać sytuację.
Moi dziadkowie mieli dwóch synów. Jeden z nich otrzymał dom wraz z działką na zasadzie aktu notarialnego. Drugi syn nie otrzymał nic -w tej sytuacji mój tata (tata ma żonę czyli moją mamę i dwoje dzieci: mnie i siostrę). Nie podpisywał również żadnych dokumentów, w których zrzekałby się praw do ziemi i domu, było to ustalone na "słowo".
Minęło kilkadziesiąt lat i obecna sytuacja wygląda tak:
mój wujek miał żonę ale zmarła. Nie mieli dzieci więc został sam. Mieszka z moją babcią (swoją mamą), dziadziuś nie żyje. W czasie, gdy żyła żona wujka spisali testament, w którym zapisali dom i działkę na osobę z dalszej rodziny - to jest kuzynkę mojego wujka i taty.
Co w obecnej sytuacji? Czy tacie należy się zachowek? Jeśli tak, to od kogo ma go żądać? W jakiej wysokości? I w jakim czasie powinien się zająć sprawą aby była załatwiona formalnie?
Czy tata ma prawo domagać się ujawnienia zapisów w testamencie wujka czy nie ma takiego prawa? Czy ma prawo do wglądu aktu notarialnego? Pytam o to, ponieważ wujek jest chory i nie do końca świadomy sytuacji, która się wydarzyła. Twierdzi, że w tym dokumencie ma zagwarantowane, że do końca życia może mieszkać w domu on i babcia i że kuzynka będzie sprawować opiekę nad nimi ale tata nie jest tego do końca pewien i obawia się, że zostaną "wyrzuceni" z domu i nie będą mieć gdzie mieszkać.

Proszę o odpowiedź
Jeśli jest coś niejasne to oczywiście doprecyzuję ponieważ zależy mi na konkretnej odpowiedzi.
Justinek jest off-line  
29-05-2012, 13:03  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.261
Domyślnie RE: Czy należy się zachowek?

1. Czy akt notarialny dotyczy umowy darowizny czy umowy dożywocia? Czy w akcie ujęty jest tylko wujek czy też wujek i jego żona?
2. Kiedy zmarł dziadek?
3. Czy wujek rozszerzył wspólność małżeńską na ten dom? Chodzi mi o to, iż jeżeli to była darowizna tylko dla niego, to jego żona nie była współwłaścicielem tego domu.
4. Czy sprawa spadkowa po żonie wujka została przeprowadzona czyli czy nastąpiło otwarcie testamentu?
5. Kto w tej chwili figuruje jako właściciel tego domu w KW?
eol12 jest off-line  
29-05-2012, 14:23  
Justinek
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Czy należy się zachowek?

Witam

Bardzo dziękuję za odpowiedź i zadane pytania.
Postaram się jak najszybciej uzyskać odpowiedzi i napisać, choć przyznam szczerze, że może to być problematyczne, ponieważ wszelkie dokumenty przechowuje kuzynka taty i wujka i raczej nie udostępni ich nam. Nie znam się na prawie i dlatego nie wiem, czy tata ma prawo żądać ujawnienia tych dokumentów???Czy mogę prosić o podpowiedź w tym temacie?
Justinek jest off-line  
29-05-2012, 14:27  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.261
Domyślnie RE: Czy należy się zachowek?

Tato nie ma prawa domagać się od wujka ujawnienia jego testamentu. Ma prawo domagać się pokazania umowy notarialnej przenoszącej własność nieruchomości z dziadków na ich syna jeżeli będzie występował o zachowek. Albo może sprawdzić w KW jaka umowa (darowizna czy dożywocie) były podstawa wpisu tam wujka jako właściciela.
To czy należy się zachowek od darowizny dziadka zależy od daty śmierci dziadka - tylko że nie dostałam na to pytanie odpowiedzi.
eol12 jest off-line  
31-05-2012, 21:17  
Justinek
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Czy należy się zachowek?

Witam

Zebrałam następujące informacje:
1 Niestety nie wiem, jaka jest treść aktu notarialnego, jaki podpisał wujek wraz z żoną z moimi dziadkami, natomiast wiem, że wujek wraz z ciocią przepisał dom z działką na kuzynkę przy założeniu, że mają prawo mieszkać tam do śmierci, dlatego wydaje mi się, że akt dotyczy umowy dożywocia
2Dziadek zmarł w 1998 roku a przepisywali działkę na wujka i jego żonę w latach 70tych
3 Wydaje mi się, że żona wujka była współwłaścicielem wszystkiego
4 Po śmierci cioci ie nastąpiło otwarcie testamentu, bo nie wiedzieliśmy, że taki istnieje. Dowiedzieliśmy się niedawno, przez przypadek, że wujek podpisywał testament za czasów, gdy jeszcze ciocia żyła i wszelkie dokumenty są u kuzynki więc nie mamy do nich wglądu. Pytanie czy mamy prawo żądać wglądu w ten dokument jeśli nie odbyło się to po śmierci cioci?
5 Niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie - w przyszłym tygodniu pojadę to zweryfikować

Pytanie dodatkowe: jeżeli dokumenty wszystkie przetrzymuje kuzynka to czy tata ma prawo domagać się od niej ujawnienia umowy notarialnej? Czy ta obecna umowa będzie miała w swojej treści zapis mówiący o tym, jak odbyło się przepisanie działki z dziadków na wujka i ciocię? A następnie z cioci i wujka na kuzynkę?
Czy wystarczy żebyśmy wybrali się do urzędu gminy i tam udzielą nam odpowiedzi na moje pytania?
Zależałoby nam aby na tym etapie nie wtajemniczać kuzynki, że weryfikujemy sytuację obecną związaną z działką i domem, ponieważ może to się źle odbić na naszych relacjach z babcią i wujkiem a tego nie chcemy.

Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam
Justinek jest off-line  
01-06-2012, 11:52  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.299
Domyślnie RE: Czy należy się zachowek?

W KW sprawdzałeś stan własności? Eol12 napisała już o tym.
Tomu jest off-line  
04-06-2012, 06:59  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.261
Domyślnie RE: Czy należy się zachowek?

Roszczenie o zachowek po dziadku jest już dawno przedawnione.
A jeżeli to było przekazanie gospodarstwa następcy za rentę to nawet po śmierci babci nie będzie roszczenia o zachowek.
eol12 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ czy należy mi się zachowek? (odpowiedzi: 3) W 1989 roku zmarł mój ojciec. Razem z rodzeństwem zrzekliśmy się spadku na rzecz matki. Matka w okresie ostatnich kilku lat przepisała gospodarstwo w...
§ zachowek czy się należy (odpowiedzi: 4) Witam. przechodzę od razu do sprawy: dziadkowie mieli 4 dzieci, gospodarstwo zapisali tylko na 2, pozostała dwójka już nie żyje, czy należy mi się...
§ czy należy się zachowek??? (odpowiedzi: 2) Moja mama ustanowiła darowiznę swojego własnościowego mieszkania na rzecz syna mojego brata czyli swojego wnuka. W akcie notarialnym jest zapis, że...
§ czy należy się zachowek??? (odpowiedzi: 5) Witam i proszę o pomoc w rozwiązaniu sprawy. Rodzice mojej matki dokonali zakupu domu i ok 3 hektarów ziemi, po ich śmierci prawdopodobnie nie było...
§ czy należy sie zachowek? (odpowiedzi: 5) Witam ponownie ;) Mam kolejne nurtujące mnie pytanie i proszę o pomoc. Byla przeprowadzona sprawa spadkowa (po matce) z ktorej wynika ,ze do...
§ Czy należy mi się zachowek? (odpowiedzi: 15) Ojciec zmarł w 2006r. Postępowanie spadkowe przeprowadzono w tym roku. Miał czworo dzieci - dwoje z pierwszego małżeństwa /ja i moja siostra/ - moja...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:55.