Podatek od spadku po rodzicach - Forum Prawne

 

Podatek od spadku po rodzicach

Witam, w 2009 roku nastąpiło nabycie spadku po rodzicach na mocy postanowienia sądu. Nie składaliśmy wtedy dokumentów do urzęru skarbowego ponieważ nie było wtedy nic do opodatkowania. Dopiero w tym miesiącu wyprowadziliśmy sprawę własności gospodarstwa ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:

  • § sprawa spadkowa
    Dzień dobry, X ustanowił aktem notarialnym zapis windykacyjny na rzecz wnuka Bartka, nastepnie X 5 lat później...
  • § Prawomocne postanowienie sądu ...
    Witam serdecznie 4 września miałem sprawę spadkową - podział spadku. O postanowienie, po przeanalizowaniu sąd...
  • § wycena dzialki, a zmiana statu...
    Witam mam pytanie dotyczace sadowej wyceny dzialki Sad najpierw zlecil geodecie zaprojektowanie mozliwosci podzialu...

Odpowiedz
 
30-05-2012, 09:43  
kabestan
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie Podatek od spadku po rodzicach

Witam, w 2009 roku nastąpiło nabycie spadku po rodzicach na mocy postanowienia sądu. Nie składaliśmy wtedy dokumentów do urzęru skarbowego ponieważ nie było wtedy nic do opodatkowania. Dopiero w tym miesiącu wyprowadziliśmy sprawę własności gospodarstwa rolnego 3,4ha zakładając księgę wieczystą. Do tej pory nieruchomość nie miała księgi a w akcie własności figurowała moja babcia. Co zrobić w tej sytuacji z podatkiem. Czy jest możliwość żebyśmy byli z niego zwolnieni?
kabestan jest off-line  
30-05-2012, 13:51  
Jaśkoluby
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: Podatek od spadku po rodzicach

Art. 4. 1. Zwalnia się od podatku:
1) nabycie własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości lub jej części wraz z częściami składowymi, z wyjątkiem:
a) budynków mieszkalnych,
b) budynków zajętych na cele specjalistycznego chowu i wylęgu drobiu lub specjalistycznej hodowli zwierząt wraz z urządzeniami i ze stadem hodowlanym,
c) urządzeń do prowadzenia upraw specjalnych, jak: szklarnie, inspekty, pieczarkarnie, chłodnie, przechowalnie owoców
- pod warunkiem, że w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, w chwili nabycia ta nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne lub jego część albo wejdzie w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy i to gospodarstwo rolne będzie prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia;

USTAWA - z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U.2009.93.768 j.t. )
Jaśkoluby jest off-line  
30-05-2012, 15:24  
kabestan
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Podatek od spadku po rodzicach

no tak ale czytałam gdzieś że musze to złożyć do urzędu skarbowego w ciągu 3 miesięcy od uprawomocnienia się postanowienia sądu (2009 rok) a my mamy księgę od o5.2012 i co w takiej sytuacji co mam złożyć do tego skarbowego, bo chcemy to podzielić u notariusza a on wymaga zaświadczenia ze skarbówki.
kabestan jest off-line  
31-05-2012, 07:54  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.251
Domyślnie RE: Podatek od spadku po rodzicach

Niestety, złożyć zawiadomienie do US, z pokora przyjąć naliczony podatek, niewykluczone że z odsetkami.
eol12 jest off-line  
04-06-2012, 13:38  
Jaśkoluby
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: Podatek od spadku po rodzicach

Nie można płacić podatku od czegoś, co jest przedmiotowo zwolnione, a w tym przypadku tak jest o ile spełnione zostaną warunki do takiego zwolnienia. Jeżeli nie - wówczas dopiero podatek na zasadach ogólnych. W praktyce spełnienie warunku do zwolnienia sprowadza się do złożenia stosownego oświadczenia, które w zasadzie nie jest weryfikowalne.

Kwestie terminów do złożenia zeznania rozstrzyga cytowany poniżej przepis. Żeby sprawę załatwić trzeba złożyć zeznanie dla potrzeb podatku od spadków i darowizn, wnieść podanie o wydanie zaświadczenia o ujawnieniu majątku i tyle. Jedyna dotkliwość finansowa może wiązać się z karą za nieterminowe złożenie zeznania ale praktyka US"ów jest taka, że w takich razach nie wszczynają postępowań karnych - skarbowych chociaż różnie może to być w Twoim US.


Art. 17a. 1. Podatnicy podatku są obowiązani, z zastrzeżeniem ust. 2, złożyć, w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych według ustalonego wzoru. Do zeznania podatkowego dołącza się dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania.
2. Obowiązek składania zeznań podatkowych nie dotyczy przypadków, w których podatek jest pobierany przez płatnika.
3. W przypadku nabycia rzeczy lub praw majątkowych niewykazanych w zeznaniu podatkowym, podatnik jest obowiązany do złożenia korekty zeznania podatkowego organowi, któremu złożono zeznanie podatkowe, w terminie 14 dni od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu.

USTAWA - z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U.2009.93.768 j.t. )
Jaśkoluby jest off-line  
04-06-2012, 17:42  
kabestan
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Podatek od spadku po rodzicach

to co mam zrobić składać czy nie na tą chwilę nie stać mnie żeby zapłacić kilkanaście tysięcy podatku i jestem już zdezorientowana. Pomocy.
kabestan jest off-line  
04-06-2012, 18:13  
Jaśkoluby
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: Podatek od spadku po rodzicach

A możesz dokładniej opisać sytuację kto po kim i co dziedziczy, bo z pierwszego postu wynika, że w spadku po rodzicach nic nie pozostało skąd więc wyszła sprawa opodatkowania gospodarstwa rolnego ? Czy było może tak, że po babci rodzice nie przeprowadzili postępowania spadkowego i gospodarstwo cały czas własnością babci ?

Co to znaczy "wyprowadziliśmy sprawę własności gospodarstwa rolnego" ?
Jaśkoluby jest off-line  
05-06-2012, 09:56  
kabestan
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Podatek od spadku po rodzicach

ok. to po kolei.
1. Rodzice mieli gospodarstwo, które podzielili miedzy nas jeszcze za życia.

2. W ich posiadaniu było jeszcze jedno gospodarstow 3,4 ha którego byli posiadaczami ale jego stan prawny nie był uregulowany tzn. nie mieli na niego aktu własności ani nie posiadało ono księgi wieczystej. rodzice płacili podatki od tej nieruchomości a jako właściciel figurowała moja babcia

3. po śmierci rodziców przeprowadziliśmy dział spadu ale nie zgłosiliśmy tego do urzędu skarbowego, bo myśleliśmy że nie ma takiej potrzeby ( postępowanie odbyło się w listopadzie 2009 roku)

4. W tym roku postanowiłam wziąść się za sprwę własności tego gosopdartwa i udało mi się doprowadzić do założenia kw na mnie i na rodzeństwo, po 1/3.

5. Teraz chcemy wyjść ze współwłasności dzieląc gospodarstowo, ale żeby notariusz to zrobił musimy mu przedstawić zaświadczenie z urzędu skarbowego i nie wiem co robić czy złożyć zeznanie i zapłacić podatek czy jest jakaś możliwość zwolnienia z tego podatku, bo nie jest to mała kwota wg moich wyliczeń około 10 000 zł.
kabestan jest off-line  
05-06-2012, 10:00  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.251
Domyślnie RE: Podatek od spadku po rodzicach

Cytat:
Napisał/a kabestan Zobacz post

4. W tym roku postanowiłam wziąść się za sprwę własności tego gosopdartwa i udało mi się doprowadzić do założenia kw na mie i na rodzeństo, po 1/3.
To napisz jeszcze co konkretnie zrobiłaś. Przeprowadziłaś sprawę spadkową po babci czy było to zasiedzenie w imieniu rodziców?
I jeszcze napisz kiedy zmarli rodzice (rok śmierci mamy i taty).
eol12 jest off-line  
05-06-2012, 20:33  
kabestan
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Podatek od spadku po rodzicach

w tym roku odnalazłam w archiwach akt własności i na jego podstawie oraz załączając postanowienie sądu w sprawie spadkowej po babci(1986)i po rodzicach(2009) oraz wypis z rejestru gruntów założyłam księgę wieczystą. Tata zmarł w 1999 a mama 2006r
kabestan jest off-line  
06-06-2012, 07:22  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.251
Domyślnie RE: Podatek od spadku po rodzicach

Rodzice zmarli w tym czasie, kiedy obowiązywał jeszcze podatek spadkowy. Miałaś określony czas - po uprawomocnieniu się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku po rodzicach - do zgłoszenia nabycia spadku do US. Możesz w US teraz złożyć to nabycie spadku motywując tym, iż dopiero teraz dowiedziałaś się (odnalazłaś akt własności), iż rodzice coś odziedziczyli po babci. Nic wielkiego, zdarza się, iż ktoś po jakimś czasie dowiaduje się o jakimś składniku spadku. Po prostu składasz to zgłoszenie (lub uzupełnienie) po czasie. Tyle tylko, że US naliczy ci podatek od spadku po rodzicach.
Myślę, że więcej fachowych informacji uzyskałabyś gdyby to pytanie było zadane w części forum dot. prawa podatkowego. Może moderator przeniesie.
eol12 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Bez spadku po rodzicach (odpowiedzi: 4) Witam . Mój tato zmarł ponad 20 lat temu. Jeszcze przed śmiercia taty rodzice przekazali gospodarstwo mojej siostrze żeby dostać emeryturę ( około...
§ Podatek od spadku po rodzicach (odpowiedzi: 2) Witam mam pytanie dotyczące sprzedaży mieszkania po rodzicach , mama zmarła w 2009 roku po jej śmierci ja moja siostra i ojciec nabyliśmy część...
§ Podatek od spadku po rodzicach (odpowiedzi: 1) Moi rodzice byli właścicielami mieszkania własnościowego, oboje nie żyją. Jestem jedynym ich synem. Załatwiłem sprawy spadkowe u notariusza i jestem...
§ rozliczenie spadku po rodzicach? (odpowiedzi: 1) Witam. Jakie są odpisy od podatku od spadku po rodzicach? (po sprzedaniu mieszkania i podziału między spadkobiercami Urząd Skarbowy naliczył 19%...
§ Odrzucenie spadku po rodzicach (odpowiedzi: 16) Witam. Jeżeli odrzucę spadek po rodzicach po ich śmierci to czy jestem nadal spadkobiercą i uprawnionym do zachowku czy już nie?
§ Podatek od spadku po rodzicach (odpowiedzi: 2) Moje pytanie dotyczy tego czy muszę płacić podatek od spadku w następującym przypadku. Moi rodzice zmarli dawno temu - ojciec 1983, a mama w 1993 i...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:59.