darowizna, wspólne konto - Forum Prawne

 

darowizna, wspólne konto

Witam. Sprawa jest skomplikowana i proszę o cierpliwość. Mam następujący problem: mama chce kupić mieszkanie, nie ma rozdzielności z tatą, rozdzielność jest niemożliwa do uzyskania(względy osobiste). Mieszkanie kupie więc ja. Opcja 1:Pieniądze na zakup pochodzić ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
04-06-2012, 09:54  
Kasik25
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie darowizna, wspólne konto

Witam. Sprawa jest skomplikowana i proszę o cierpliwość.
Mam następujący problem: mama chce kupić mieszkanie, nie ma rozdzielności z tatą, rozdzielność jest niemożliwa do uzyskania(względy osobiste). Mieszkanie kupie więc ja.
Opcja 1:Pieniądze na zakup pochodzić będą z konta bankowego mamy, którego jesem współwłaścicielem. Jestem mężatką i chcielibyśmy rozwiązać tę sprawę w następujący sposób: mama (wraz z tatą?-jest to ich majątek wspólny?)daruje mi pieniądze, zaznaczając iż są tylko dla mnie, ja kupie mieszkanie i jej podaruje. Pytanie: czy jeżeli jestem współwłaścicielem konta to darowizna jest wogóle potrzebna? Czy mogę po prostu zakupić mieszkanie przelewając pieniądze z konta wspólnego z mamą bez darowizny?
Opcja 2: pieniądze w 1/2 pochodzą od mamy,w 1/2 ode mnie ( z pożyczki gotówkowej prywatnej spoza rodziny). Pożyczkę gotówkową przekażę mamie, ona wpłaci ją na nasze wspólne konta i potem "podaruje" mi ją ( uzasadnienie wpłaty: oszczędności 10 letnie z dodatkowej pracy..). Pytanie takie jak powyżej, czy potrzebna jest darowizna jeśli jest to konto wspólne? A jeżeli jest konieczna to chyba lepiej darować na moje osobiste konto?
Opcja 3: Kupujemy mieszkanie z mężem, pieniądze są w części od mamy w części z pożyczki. W tej opcji biorę pożyczkę na przelew zgłaszam to do urzędzu, a spłata oczywiscie następuje z wynagrodzenia zasadniczego, czyli majątku wspólnego, stąd już na pewno z mężem to kupić musimy.
W jakiej wysokości zapłacimy podatek od darowizny dla mamy, czy brana jest pod uwagę cała kwota za nieruchomość czy tylko połowa z uwagi na zwolnienie od podatku od darowizn dla mnie i mamy?
Opcja 4: Kupujemy z mężemy mieszkanie. On mi je daruje a ja mamie. Czy jest możliwa darowizna męża dla żony?
To tyle, pokręcone troszkę, niestety trzeba kombinować jak się nie ma nadmiaru gotówki, a chce skorzystać ze zwolnienia przy darowiźnie od "najbliższej" rodziny. Bardzo proszę o poradę.
Kasik25 jest off-line  
04-06-2012, 14:56  
Kasik25
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: darowizna, wspólne konto

Proszę o odpowiedź
Kasik25 jest off-line  
05-06-2012, 08:15  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.391
Domyślnie RE: darowizna, wspólne konto

Wszystkie dochody mamy (niezależnie czy normalne zarobki czy dodatkowa praca) stanowią wspólny majątek małżeński rodziców. Nieważne, że mama ma oddzielne konto. Tak samo w przypadku twoich pieniędzy (na wspólnym z mamą koncie). Jeżeli nie masz rozdzielności majątkowej, to są to twoje i męża wspólne pieniądze.
Rozumiem, iż chcecie w jakiś sposób zabezpieczyć mamę a jednocześnie chcecie żeby ojciec nie miał prawa do tego mieszkania. Będzie trudno, najlepiej te względy osobiste odsunąć na bok i mama powinna przeprowadzić rozdzielność majątkową a potem sobie sama kupować to mieszkanie.
Najbardziej prosty sposób to mama (lub mama i tata razem) dokonuje darowizny pieniędzy na ciebie (oczywiście musi być przelew na twoje konto), ty kupujesz za te pieniądze mieszkanie jako swój majątek osobisty (bo z pieniędzy pochodzących z darowizny) a następnie dokonujesz darowizny mieszkania na mamę lub ustanawiasz na jej rzecz służebność osobistą mieszkania.
eol12 jest off-line  
05-06-2012, 09:08  
Kasik25
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: darowizna, wspólne konto

Bardzo dziękuje za odpowiedź. Jeszcze jedno pytanie: na czym polega ustanowienie na rzecz kogoś służebności osobistej mieszkania?
Kasik25 jest off-line  
05-06-2012, 09:29  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.391
Domyślnie RE: darowizna, wspólne konto

Ma prawo tam mieszkać do śmierci i zajmować te pomieszczenia, które zostaną w umowie określone (np. całe mieszkanie lub tylko jedne pokój, łazienka, kuchnia). W umowie można określić czy ta osoba opłaca jakieś opłaty (np. czynsz, opłaty za media).
eol12 jest off-line  
05-06-2012, 12:43  
Kasik25
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: darowizna, wspólne konto

Świetne, bardzo dziękuje, teraz już wiem jak zrobić. Pozdrawiam
Kasik25 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Darowizna na konto wspólne (odpowiedzi: 1) Jakiś czas temu zrobiłem darowiznę w postaci przelewu na konto mojego brata. Okazało się że do konta brata była dopisana jego żona (jako...
§ Darowizna na konto wspólne małżonków (odpowiedzi: 3) Witam, mam następujący problem. Teść dokonał przelewu na Nasze wspólne konto pewnej kwoty pieniężnej. Zawarta została umowa o darowiźnie, w której...
§ wspólne konto z rodzicem a darowizna? (odpowiedzi: 2) Witam Posiadam wspólny rachunek osobisty z rodzicem. Głównie na kotno wpływają dochody rodzica z działalności, trochę jest też moich przelewów z...
§ Darowizna a wspólne konto małżonków (odpowiedzi: 3) Ja oraz moja zona otrzymaliśmy darowizny pieniężne od swoich rodziców na zakup mieszkania (mieszkanie zostało już zakupione) Pieniądze wpłynęły na...
§ Darowizna a wspólne konto (odpowiedzi: 3) Witam Mam problem tego typu posiadam konto którego jest współwłaścicielem, drugim współwłaścicielem jest moja mama. Mama przesyla na to konto...
§ Darowizna na konto wspólne (odpowiedzi: 8) Witam, Pytanie dotyczy podatku od darowizn. Sytuacja wygląda następująco (na pierwszy rzut oka prosto). Dostałem od mamy darowiznę (kwota raczej...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:22.